CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 73283|Reply: 63

tanya pasal ikat peranakan...

Salam....

saya nak tanya pada wanita yang telah pun close factory utk buat anak @ yang telah ikat peranakan.... hmmm soalan

sedikit kontroversi.... sebelum tuh minta maaf banyak2 sebab tanya soalan sensitip.... tapi sebab saya sekarang dalam

delima....januari nih saya nak bersalin yang ketiga...ceasar.... saya nih kes berisiko.... so..kebanyakkan nurse suh ikat

peranakan.... soalan yang utama yang nak ditanya....ialah...errr...ader apa2 perbezaan ker kalu dah ikat apabila kita

bersama ngan suami...sebab ada satu kakak tuh dia bg tau.... jgan ikat lagi..sebab awak muda lagi... dia bg tau yang dia

ader beberapa member yang dah ikat dan somi asyik komplen.....karang dia kata kan somi cari lain cem mana....

saya skang kalu bulih tak nak ikat lagi..... sebab 2 anak saya boy...yang dalam perut pun boy.... kik..kik..kik..  kalu bulih

nak la girl sorang... tapi semua tuh kat tangan Allah s.w.t   sebab doc cakap kalu ader problem masa ceasar yang

nih ....dia nak suh ikat jer....  nanti masa ceasar dia tgk la....tempat jahitan lama tuh nipis tak....? ader banyak keloid

tak.... ader tak luka ceasar yang dulu melekat .....so...saya kalu bulih tak nak sign lagi dokumen kata nak suh ikat

peranakan....kalu bulih nak suh doc discuss ngan hubby masa operation tuh buat .... biar doc nasihat cem mana...   cuma

betul ker... kalu dah ikat... bila bersama jadi tak best.....  harap bincang perkara nih secara terbuka...

Rate

1

1# white_daisy kalu dokto nasihatkan cam tu trpaksa la ikut.. sbb ada reason yg kukuh doktor advise cam tuh, xnk merisikokan u in future. bab sedap x sedap tu, u diskas ngan hubby. perkahwinan dan keputusan dpt anak adalh t/jwb suami dan istri. jadi somi xleh le pk nk sedap sorang je. pk le pengorbanan istri tercinta yg byk berkoban slama ni.. chewah, cam mak bidan plak aku bagi nsahihat hihhik

Umi lahirkan anak yang ke 4 tahun 2000 masa umur 35 tahun.  Umi tak de pilihan terpaksa bersalin ceaser sebab baby dah overdue 2 minggu, dah induce 3 kali tapi tak sakit last2 drip air 3 botol pun tak sakit akhirnya baby lemas jadi x de pilihan kena ceaser.  Sebenarnya umi ngan suami masih nak tmbah anak lagi pas tu tp doktor advise lebih baik ikat sebab umur dah meningkat lg takut kes macam ni akan jadi lg. Mula mmg suami x sain surat sebab masa tu kami nak baby girl (kami dah ada 2 boy 1 girl masa tu). Kita cakap ngan doktor kalau yang lahir ni boy kita x nak ikat, kalau girl kita ikat. Kuasa Allah SWT yang lahir baby girl so terpaksalah ikat.  Pengalaman umi dah 9 tahun ikat x de apa2 masalah. Kalau suami komplen itu x de kaitan langsung ngan ikat. Yang penting kita wanita ni kena pandai jaga kesihatan dalaman insyaallah masalah dapat diminimisekan. Kalau x ikat pun tapi x pandai jaga dalaman suami pun akan komplen. Tapi kebanyakan wanita suka nampak cantik diluar saja tapi dalaman x ambik kisah langsung. Bila suami angkat kaki salahkan pasal dah ikat lah pulak...x de kena mengena..Itu pengalaman umi, mungking lain orang lain ceritanya.  Pendapat umi kalau muda lagi janganlah ikat dulu sbbnya umi sampai sekarang cm menyesal je dah ikat..kadang2 cam teringin nak tambah anak walaupun dah umur 45 tahun..sunyi..tapi x mungkin lah pasal tahun depan umi nak dapat cucu...syukur..

Rate

1

cuma dalam delima nak sign tak dokumen tuh...? member cakap jgn sign sebab kalu sign....memang doc akan ikatnyer.....saya kalu bulih biar doc bagi nasihat masa opration tuh...tapi bergantung atas nasihatr doc jugak la.... kalau dia kata boleh.. bole la.. kalu tak.. kena ikat jugak la...

member cakap...kalu kes risiko...doc akan advise suh ikat .... selalunya kalu tak silap saya dengar orang yang 40 above yang doc suh ikat..... saya tak masuk lagi 30.....macam mana nih...  apa yang saya buat sekarang... berdoa banyak2 agar segala dipermudahkan.... biar Allah tunjuk jalan....tapi kalu dah takdir kena ikat jugak saya terima seadanya.... saya berdoa agar semua berjalan lancar.....saya teringin nak baby girl..... anak dala perut nih boy.....hmmm...   anyway  umialiah....  dari segi bersama ngan suami tak ader perubahan..... maksudnya tak jejaskan perfomance la.... maaf la.... saya takut plak dengar member bagi tau yang ader beberapa org komplen yg tak baik sebab dah ikat....

kiranya...sapa yg bersalin normal ni bertuah la ye.....

sekarang ni, kebanyakan ceaser.....tak tahu ler kenapa?

Follow Us
iskhhh x payah laa ikat dulu................senang cite ko ngan hb pndai2 ngelak dari terbenih dlm perut tu...kn skrg mcm2 cara leh gunakan........lgpun ko muda sangat laa...ataupun ko rancang laa...klu bab bersama pas ikat ni aku rasa xde kena mengena kot....asal pandai jg V kita oklahh...hehehe...carilah perapat ke???hehehe

ceaser tuh mende

ceasar tuh branak operation la.... kik..kik..kik.... saya tau la saya eja ceasar tuh salah.... malas nak check spelling....

saya pun tak nak ikat lagi kalu bulih....kalau bulih saya tak nak sign borang tuh.... tapi apa2 pun biar doc check masa operation tuh.... kawan saya pun tak sign...tap sebab dia kes berisiko.... doc masa operate tanya kat dia nak ikat tak.....seboleh2nya dia nak suh ikat....sebab kes2 erisiko memang bahaya mengandung..... macam kawan saya dia tuh sebab jantug bengkak sebelah....

saya plak..... masa anak pertama....saya saya amik bius separuh badan.... so ader jangkitan..... bila anak kedua..doc tak nak sentuh la spine... dia biu penuh.... bius penuh ni kan banyak risiko.....

hmmmm..ngeri kn c-zer nih, merak da 2x c-zer, both gurlz...

bincang la ngan hubby...
kalo hubby pun x setuju, x yahlah ikat

korang pernah dengar tak kes camni...adik ipar saya ada wat ikat peranakan ni..lepas dia bersalin anak ke4...bila budak tu berumur 2tahun...tiba2 dia mengandung lagi...terkejut gak la dia...ingatkan mengandung luar rahim...bila gi chek...baby duk elok je lam rahim...sekarang ni dah selamat bersalin .

Actually kalau dapat doctor yang betul2 teliti, czer sampai 5 kali pun ok. tapi kalau doctor tu cincai jer czer 2 kali pun dah susah coz masa operation tu banyak adhesion dlam tu. Ini pengalaman saya masa kerja kat dewan bedah. Kesian gak tengok keadaan dalam badan kalau asyik kena bedah, yg dalam tu melekat sana sini. Tu pasal certain doctor advise suruh ikat especially kalau new case untuk dia - mean sebelum ni doctor lain yg bedah. So kalau czer pergi ler jumpa dr yang sama coz dia tahu condition dlm bdan tu.
Kalau muda lagi tak payah ler ikat, banyak cara lain untuk cegah kehamilan.
Kalau u czer under epidural boleh la sign masa dlm dewan pembedahan tu, kalau full GA mcm mana nak sign?
BTL takkan ada effect pada hubungan sexsual coz benda tu tak de kena mengena dgn benda bawah.

Rate

1

adnil dah czer 4 kali - last april 2008, ms third czer gynae tu dah ckp.. adnil saya kasi peluang pada u 1x je lagi after this.. whether u nak ke tak nak i akan ikat gak.. if u insist gak tak nak ikat then, should u get pregnant after that, i don't want to see your face.  sebab nya, dalaman aku dah teruk.. bahaya to me should i get pregnant lagi nanti ... my first 2 czer jarak 1thn je.. then 3rd czer 8 yrs after that, then this last one 4 yrs after the 3rd czer.  so dengan berat ati, on the last czer ari tu, kitaorg husband and wife signed the document.. mmg sedih lah, knowing after this you'll not have another joy of being pregnant, having babies lagi etc... tapi husband kata oklah tuh, dah ada 2 pair, kita besarkan je diaorg sebaik baiknye... nak baby tunggu je cucu sok sok nanti..
tapi besides the sadness, all other things tak de beza apa apa lah... your period cam biasa, your "performance" cam biasa absolutely nothing to do with ikat ikat nih seme lah.. nak performance mengancam makanlah apa apa yang patut nak kasik kencang ke apa.. tu ikat ke idak mmg kena buat gak... untuk mengekalkan "keremajaan dan kebagusan" selalu.

Rate

1

Post Last Edit by harimau76 at 7-12-2009 21:38

ngeri jugak baca pengalaman org yg pernah kena czer ni..aku bersyukur byk2 dah anak 3 sumer nya normal...
utk tuan umah, memandangkan umur ko tak sampai 30pun lagi, baik ler tunggu masak operation tgk dr tu ckp apa..kalau tak ikat pun ok gak mana ler tau akan dtg ada penemuan terbaru ker...

adnil dah czer 4 kali - last april 2008, ms third czer gynae tu dah ckp.. adnil saya kasi peluang pada u 1x je lagi after this.. whether u nak ke tak nak i akan ikat gak.. if u insist gak tak nak ikat ...
adnil Post at 1-12-2009 15:56

adnil saya pun lebih kurang kes cam u..... beza nya tahun saja.... anak sulung ngan no 2.... jarak setahun sebulan..  feb 2006 sulung ...dis 2007 second.... pastuh .... no 3 pun dekat jugak..... jan 2010...... at least u beza 8 tahun ngan baby no 3.... saya tak tahu la...lekat cam mana kat dalam tuh...... takut la.....

semalam doc explain..... nak tak nak u kena sign....borang tuh on conditional...means.... doc akan tgk gak la... kalu teruk ikat la.... kalu tak ader satu lagi chance.....

semalam doc cerita.... kalu lekat kat pundi kencing.... nanti seumur hidup guna tiub air kencing..... kalu lekat kat usus nanti seumur hidup kena pakai beg.....

saya tgh celaru.... takut...... doc cakap camtu jadi tak keruan.... nak tak nak dia suh sign jugak borang tuh..... tapi kalu masa operate ok..... dia tak ikat la..... tapi kan dia seboleh2nya.... suh ikat la....sebab takut bila ngandung anak keempat jadi perkara2 yang teruk la..... antara kemungkinan ialah.... lekat kat usus atau pundi kencing..... bila jadi cam nih... uterus terus kene buang and kene pakai tiub or bag....

kalu placenta previa pun kena buang uterus..... hari nih saya sedih sangat.....

nak tak nak saya kena sign jugak..... sekarang pun tgh menangis2 menaip.....tapi saya tawakal ajer la..... saya pun takut kalu jadi macam kes2 tuh.... cam mana nak jaga baby nanti.... kawan2.... doakanlah kat saya .....saya takut sangat....

ya Allah....bagi lah aku kekuatan hati dan fizikal ...aku hanya bergantung pada mu ya Allah....

cam sy ms nak lahirkan ank no 3 raya thn lepas..doc kata saya berisiko tinggi n harapan hidup time tuh tipis....sbb masa pregnen anak first, sy operate buang ovarian cyst masa kandungan 13weeks..doc potong menegak...

anak kedua plak, kene csect sbb bb melintang and at the same time ade fibriod depan pintu rahim....masa tuh doc kata harapan nk hidup 50-50..tp masa tuh gelak2 jer....then doc suh ikat...sy takmo sbb anak masa tuh dua2 gal...

then, ank no 3 nih emergency csect walaupun dah book tarikh tp bb nih nak kuar awal.....masa tuh bukaan bawah dan bukak n dah bleeding.......doc pakar suh sign borang ikat if dalaman kat perut saya byk yg bersimpul/tak lawa.....masa tuh redha ajelah...mmg takut mati sbb amalan tak byk(hehehe)....

lepas operate, masuk hdu..then biler tanya doc..doc kata dia tak ikat sbb dalaman saya ok walaupun luaran hanya allah, saya dan suami jer tahu..mmg teruk parut saya sbb keliod saya mmg tebal specially  masa kene potong menegak n perut start membeso..so disebabkan regangan masa pregnen, parut jd beso...

anak no 3 nih, doc potong menegak sbb anak melintang lg dan ade fibriod walaupun bkn di depan pintu rahim..and dlm perut doc potong klasik j dlm perut....

so, disebabkan akan ade masalah berisiko tinggi and doc pun tak ikat atas alasan masih muda..me just amik implano.....doc kata, dia takmo sy menyesal tetiba nak anak plak kan (mmg nak ank lg!)..cumer suh jarakkan jauh lg....n lg satu kalo terpregnen lg, doc akan pantau sepanjang pregnen sbb takut risiko rahim pecah...maklumlah parut di luar T trbalik....dlm perut, hanya allah shj yg tahu...

ketiga2 anak selang 2thn..and akhirnya no 3 dpt bb boy....

Rate

1

hmmm...

menangis aku bca kisah purple_orchid nih.... lebih banyak dugaan yang dihadapi....
operate buang cyst.... ade fibroid lagi.... cam mana sis nih bulih gelak2 lagi bila doc cakap pasal ikat2 nih..... cekalnya....  at last kalau Allah kata ...tak ikat....tak ikat gak la.....walau dugaan cam mana..... hmmm... saya tak tau la nasib saya macam mana plak....

saya sekarang bukan sahaja risau pasal ikat.... tapi takut nak hadapi cesarian tuh..... pasal ikat pun yer jugak.... sebab kalu bulih tak nak ikat lagi..... nak cuba dapt baby girl....

tpi semuanya kat tangan Allah Taala.....  mungkin inilah yang dikatakan dugaan ..... saya sepatutnya branak c-sec hari isnin nih... semalam doc putrajaya tepon suh cepatkan sebab saya dah 2 x cesar..... so dia takut saya ader contaraction ...lagi bahaya kalu branak emergecy ceasar... dia naksuh awalkan..... tapi.....bila saya bagitau anak no 2 tgh down ngan chiken pox..... terus dia ubah.... kena postpone.... lagi seminggu..... bahaya utk baby  baru kuar... dia suh ader gap masa b4 baby baru kuar..... sebab baby kalu bulh tak bulih duk satu rumah ngan abang dia bla kuar nanti..... at least for two weeks..... mana nak eksport pun tak tahu..... for me pulak saya macam tak sanggup nak separate ngan anak no2  nih.... lagi2 time dia sakit..... sepatutnya saya kena kurantin dari sekarang... saya duk umah lain...dia duk umah lain......kalu ikut nasihat doc la..... tapi saya tak sampai hati......

sekarang saya hanya tawakal dan berdoa banyak2.....

salam semua kawan2..... saya nk update jer dan berkongsi cerita  pengalaman saya..... saya rasa pengalaman kali ketiga melahirkan ceasarian nih amat2 mencabar dan memberi banyak pengajaran kepada saya.....

hmmm.... macam mana nak mula yer...... hmm... utkpengetahun semua saya memang kena bersalin ceasar..... dan sepatut amik bius penuh....... sebab saya tak bulih bius separuh.... disebabkan jangkitan tulang blkang masa amik bius sepoaruh masa anak pertama.... kalau amikbius separuh takut bulih lumpuh.....

apa yang saya ak ceritakan kat sini.... apabila kita dilanda dugaan dan sakit..... masa tuh yang buat kita insaf..... dan masa tuh la mula nak dekatkan diri pada Allah..... saya  paling takut kali ini ..... ingatan tentang mati sentiasa ada dalam kepala otak saya.....

Masa saya nk branak kat hosp.  gov hari tuh memang jadi isu sikit berkenaan dengan ikat peranakan antara kami suami isteri dan doc2 kat spital gov  nih...   apa2 pun saya bersyukur kerana dipermudhkan segalanya....

saya admit ward malam kul 7 ptg......  masa admit ader doc pelatih yang datang....   dia bagitahu yang kali ini saya kena sign  borang ikat peranakan..... ini kali ketiga potong dan digalakkan ikat....  selepas discuz...en. somi beri jawapan.. kalu boleh tak nak ikat......

then malam sikit datang lagi doc  O&G ... kali ini doc tu..... bagi tahu saya risiko tak ikat.... sebenarnya saya dan somi dah pun dikaunseling berkenaan ini ..... dan kami dah tahu risikonya....berkenaan branak lagi sekali mungkin buat uterus ibu bleh pecah....nyawa ibu  dan baby mungkin tak selamat...... uterus mungkin banyak melekat kat dalam rahim.... kalau melekat kat usus....and masa ceasar yang akan datang datang.... kalau doc nak potong rahim terpotong usus..... mugkin kena pakai bag najis.... kalau melekat kat pundi kencing ..mungkin kena pakai  tiub air kencing..... itu antara risiko2nya...

doc tuh tegaskan .....  baik awk fikirkan risikonya.... kadang2 dalam nada menakutkan pun ada..... apa yang saya terdaya buat duk menangis jer la.... en somi ... malam tuh msih tegas tak nak sign borang btl(ikat)....   saya tanya gak.... bukan ka.... borang conditional btl ...tuh ....doc akan tengok dulu dalam perut dan klau nampak ok tak ikat .... kalau tak ok....ikatla.....   doc  O&G tuh bagi tau.... u sign borang conditional BTL pun kitaakan  ikat.... itu yang kami confused..... sebab masa kaunseling.... dia cakap...kalu borang BTL...memang ikat.... kalau borang conditional BTL.... tengok keadaan.... jawapan tuh la yang buat en. somi terus bagi jawapan tak nak sign.... lagi2 la bila saya tanya... ikat nih ikat boleh bukak balik ker.... sebab kat oversea ader practice cam nih...  dia cakap tak..... ikat nih... potong terus.... mandulkan ibu.....  aku pun tak leh cakap apa2..... meleleh air mata....

pastuh doc tuh cakap tak pa la... kalu tak nak sign ...risiko u tangggung sendiri..... nanti besuk pagi  u discuz ngan doc pakar....

nak jadi cerita...besuknya en. somi datang lambat dalam kul 8 camtuh.... kul 7 lebih surgeon kat dewan bedah dah cal banyak kali suh turun..... jadi isu la... sebab doc kat ward tahan sebab saya tak sign lagi borang conditinal BTL... borang tuh kena tandatangan suami... dan saya..... hanya Allah je yang tahu perasaan saya masa tuh......
bia som sampai jer.... doc pakae terus masuk.... dia discuz la.....   kami beri cadangan kat doc pakar .... kami tak nak ikat.....lagi..... then lepas baca report dari doc keadaan rahim saya..... so kalau perlu ikat saya akan ikat lepas 3 atau 4 bulan branak ceasar..... ikat yang tebuk kat pusat tuh.....sebab ada kawan saya buat macam nih......

doc tetap cakap kalau nak kat..... might as well  uikat sekarang tak lah sakit dua kali.... last sekali en. somi berkeras....tak payah ikat.... semua..... masa tuh bilik kami semua penuh jururawat masuk.... doc2 pun ramai.....gak la... jadi isu la pagi tuh..... saya nih sambil tuh duk menangis...... somi sebenarya jai tak nak sign...sebab doc O&G cakap... walau conditiona BTL..... still akan ikat... sebab dah kali ketiga..... itu yg kami confused... dan teru bua somi tak nak sign....

sebenarnya dalam hati saya....  saya pun takut risiko yang doc cakap.... tapi dalam hati pun nak juga... branak sekali lagi..... kalau dapat girl la kan....sbb...no 3 ni pun boy.... tapi itu semua Allah yang tentukan sebab kalau tak ikat... branak sekali lagi kuar boy nak wat cam mana.....   yang paling saya takut nak masuk dewan bedah.... sebab saya bius penuh.... bius penuh utk org mengandung memang berisiko... sbab bila perut besar.... perut nih tolak paru2...jad sedutan oksigen yag daat mungkin tak cukup.... dan bulih buat oksigen tak sampai ke otak.... itu yang ader org koma..... saya bukan hanya risau pasal kes nak ikat atau tak.... tapi nak masuk dewan bedah tuh....takut.... bila fikir en. somi kesian plak.... dia nak anak lagi.... saya pun nak gak.. tapi takut risiko.....

then.... last2 saya  cakap.... macam ni lah doc......  doc bukak la dulu perut saya...then doc tgk condition dia.... kalau kata melekat banyak.... rahim nipis....tempat jahitan scar pun nipis..... doc ikat la....... tapi kalau doc tgk... ader potensi mengandung lagi... bagilah saya peluang.... jgn la ikat lagi..... sebab saya ngan somi nak kan anak lagi kalau boleh....

jadi doc  pakar tuh pun macam consider....okla...  tapi dia cakap u still ken sign borang ni....
saya tgk somi... ..somi pn macam kesian gak kat saya.... tak nak la...wasting ime semua org pasal benda nih.... takkan tak nak keluarkan anak dalam perut nih..... so saya ngan somi sign ..... masa nak sign ....saya baca zikr bismillahilazi layadurru maasmhi..........then sign....saya tawakal..... ini semua keje Allah ....kita rancang saja...hanya Allah yang tentukan...meleleh gak air mata sign borang tuh.....

after sign... terus...dia org tolak masuk bilik bedah..... masa tuh.....mulut tak abis.... baca zikir  dan mengucap.... dalam hati .... fikir sempat tak nak tgk anak2 lagi nanti...takut ny hanya Allah yang tahu......

dalam dewan bedah pun saya pesan lagi sekali kat doc..... kalau boleh jg ikat lagi kalu peranakan ok... sebab doc pakar  bukan sama ngan doc bedah.....

masuk dewn bedah tuh kul 9.30 ...kuardalam kul 12.00 tgh...

semua tetanya2...ikat tak...... at the end...dlm kul 2.00 lebih kalu tak silap.... doc pakar inform....  tak ikat sebab mild adhesion (lekata kat uterus kurang)....... masa tuh saa dengar mak saya mengucap syukur... masatu saya masih tak leh bercakap banyak.... kesa ubat bius..... dalam hati hanya Allah saja yang tahu..... syukur alhamdulillah.....