CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: genot

Tarikh 'Arab

skarang elok kita ringkaskan sikit apa yg kita dah tengok utamanya di Mekah sebab ustaz2 'Melayu' slalu 'keliru' dengan kronologi kejadian di Mekah n Hejaz hasil dari buku teks x lengkap.

Ni cuma kronologi yang terpilih saja, sebelom tu ada lagi kejadian2 lain. kita sebutkan supaya smua org sedar.

- Siti Hajar bernikah dengan nabi Ibrahim (as) sebab Siti Sarah tidak dapat hamil n sangka dirinya x subur.

- Siti Hajar maka lahirlah anak laki2 beri nama Isma'il. Isma'il maksudnya 'dengarlah Tuhan' akan doa nabi Ibrahim (as). Dalam kitab Quran'ul Karim ada doa nabi Ibrahim (as), rajin2 carilah sindri tanya ustaz2 lah yang ceritera rowayat2 x habes tu, surahnya di mana. kat Masjid Sultan Mizan Zainal Abidin pon ada doa baginda termuat dalam surah tu dicat kat dinding kaca sebelah atas mihrab.

- Lepas lahir Isma'il (as), siti Hajar pon orang perempuan berasa sedih amatlah sudah tentu dia sedih lihat orang ada anak, dia sorang2 tiada anak. maka nabi Ibrahim (as) pon hantar siti Hajar n anaknya p ke kawasan seberangi gunong2 Furan smpai satu lembah.

- itu lembah lah skarang nih orang2 serata dunia yang ikot bersyariat dengan syariat yang dibawa oleh nabi dari keturunan 'kafir celaka' itu pegi naik haji. kita panggil kawasan lembah tu, Makkatu'l Mukarroma.

- smpai sana, siti Hajar pon dudok diam situ n nabi Ibrahim (as) bagi doa n tawakal tinggal anak isteri baginda situ.

- masa situ lah kejadian telaga zam2 muncol n bagai. lepas tu masuk kaum Jurhum. Jurhum ni keturunan bekas kaum 'Aad yang masuk dr selatan Tanah Arab.

- mereka minta izin dengan siti Hajar nak berkampung sekitar telaga situ n siti Hajar setuju saja, beri syarat jangan wat harta plak telaga tu sb telaga tu untuk kegunaan n manfaat smua orang ramai.

- lepas lama berkampung situ, baru nabi Ismail (as) sudah dewasa nikah dengan wanita Jurhum.

- anak cucu2 nabi Isma'il (as) n wanita Jurhum ni kemudiannya bangsakan diri dekat Quraisy.

- Quraisy ini nama timangan Fihr Ben Maalek n dia ni nenek moyang jugak kepada nabi Muhammad (saw).

- senarai keturunan mereka mula dengan Fihr (Quraisy) ben Maalek ben Nadr ben Kinanah ben Khuzaima ben Modrikah ben Elyas ben Mudar ben Nizar ben Ma3ad ben 'Adnan ben 'Add ben Homaisi ben Salaman ben Aws ben Boz ben Qamwal ben Obai ben Awwam ben Nashid bem Haza ben Bildas ben Yadlaf ben Tabikh ben Jahim ben Nahish ben Makhi ben Ayd ben Abqar ben Obaid ben ad'Daa ben Hamdan ben Sanber ben Yathrabi ben Yahzin ben Yalhan ben Arami ben Ayd ben Deshan ben Aisar ben Afnad ben Aiham ben Moksar ben Nahith ben Zarih ben Sani ben Wazzi ben Adwa' ben Aram ben Haidar (Kedar) ben Ismail (as) ben Ibrahim (as).        

- masa zaman Fihr Ben Malek ni masuk puak2 Arab suku kaum Azd Qahthani dari selatan Tanah Arab yang asalnya merayau2 di padang pasir.

- Qahthan ni suku kaum sama Jurhum jugak macam Jurhum dolu masuk dalam Mekah jumpa siti Hajar n dorang ni sbenarnya jenis Arab yang disebot dalam kitab2 Perjanjian Lama sebagai Amaliqah.

- ajaran sembah berhala tu sorang panglima suku kaum Khuza'ah yang bawa masuk dr Syria. mereka ni suku kecil dalam puak Azd Qahthani yg pecah masuk ke Mekah dolu n slalu perang dengan Quraisy rampas2 Masjidil'Haram skarang neh.

bagus info genot, terangkan minda melayu2 isele yg jahil tu

lawaknya orang2 Ajam ni macam orang Gentile kat Eropah sana gak yang benci kat Yahudi sesangat cakap "Jews were the killer of god" tapi god die tu bukan Jews gak ke?

pinjam balik ayat cik asenoqs, "that's so bimbo." credit of that Bimbo word is 100% to cik asenoqs ye. bile org guris sikit baru dia tau nak melenting, tp bila dia guris org punya maruah, ni aku cakap berkaitan dengan org Israel (Yahudi) n Ibrani amnya, sebab kami orang2 peranakan Hadhrami adalah keturunan Ibrani amnya, kalo yg agama Islam baru ada keturunan Quraisy celaka atas sebab penghijrahan nenek moyang dari Iraq (anak cucu Hussein n Hassan).

Follow Us
ringkasan smula mengenai jenis2 Arab

Arab terbahagi tiga zaman..........

1) Arab Ba'idah iaitu Arab Yang Dah Musnah Sebab Langgar Perintah Allah SWT mcm Aad n Thamud
2) Arab Aribah atau keturunan orang2 Aad yang terlepas dari bencana dikenali sebagai Amaliqa atau Jurhum
3) Arab Musta'ribah maksudnya orang2 Semitik non-Arab yang di-Arab-kan atau Adnani atau Arab Isma'ili keturunan nabi Ibrahi (as)

Post Last Edit by genot at 9-2-2010 17:08

Nah, sejarah kota suci Makkatu'l Mokarroma bentuk video bagi memudahkan orang ramai yg x pernah masuk ke Makkah atau x pernah smpai pon ke negara Arab Saudi atau duduk di sana atau pernah smpai ke mana2 negara di timur tengah atau rantau mediteranea. minta maaf, ia dalam bahasa Arab. Aku x dapat cari yang bahasa Melayu n aku x larat nak terjemahnya ke bahasa Melayu sb banyak sangat. Aku rs orang ramai masih boleh teka apa dia kata, lagipon dia x pakai basa Arab dialek.

Ada doa nabi Ibrahim (as) juga dalam video tersebut, boleh rujuk tafsir la. orang2 yg dipanggil Quraisy tu mula wujud masa zaman siti Hajar n anak beliau, nabi Isma'il (as) ditinggal kat gurun dalam Mekah tu atau selepasnya? ok, Isma'il n isteri baginda adalah datuk nenek orang Quraisy sb Quraisy ni nama seorang manusia yg merupakan cicit kepada manusia yang bernama nabi Ismai'l (as). macam mana plak mereka berada dalam zaman jahiliah? nabi Isma'il penyembah berhala kah? astaghfirollahhhhhhhhhhhh!!!!

urmmm, aku harap ramai la orang ramai belajari bahasa Arab, jadi x yah la ada translation kat video2 cenggini. ni bukan untuk paksa org2 Ajam jadi Arab, cuma keperluan mempelajari bahasa Arab itu sebahagian drpd agama, kalo tidak, x ada la pembacaan kitab suci dalam bahasa Arab yg berlagu2 kemain lagi tp x difahami pon org2 yg dengar sambel menguap

Post Last Edit by C.K at 9-2-2010 17:33

genot...aku asa dah 5tahun aku benti pembelajaran bahasa arab dgn ayah aku (study)....hat aku belajaq dulu2 pon banyak lupa...sampai yg aku igt sikit2 jah...abg2 dgn kak aku seme dah fasih belajaq ngan pak aku...kat umah aku ada banyak koleksi kitab2 lama pelbagai bahasa dgn buku2 baru...separuh bilik bacaan...separuh lagi buku2 engineering...kalau sapa2 ulat buku dok umah aku soheh taknak balik umah kalu pasal islam dan sejarah rasulullah (meliputi semua aspek termasuk geografi) pak aku soh rojok raheeq makhtum atau ibn kathir dulu mula2 pastu baru pi kitab2 lain...pasai aku jah tak paham arab kat umah

hangpa kena p dok kat mana2 negara arab jugak barang setaun dua untuk bg fasih balik. sb kalo dok sini, takot hangpa malu segan nak prektis. kalo dok tengah2 org yg xreti cakap melayu ka omputeh ka mosti hangpa kena gagah n menggagau gak perkataan nak kecek.

aku penah dok saudi sat dolu, len pada tu, tok n wan belah mak aku mmg bleh cakap thai n arab. basa melayu stendet kurang faseh la. pak aku cakap melayu elok la, dia penah dok singaporak dolu.

ha, raheeq makhtoum n tafsir ibnu katsir baguih gak. aku dok baca kitab2 tu gak. len2 tu, kami ada kitab2 shi'ah termasuk kata2 saidina Ali (r.a), tp kami bukan org shi'ah, hehehe...

129# genot
mmm... i guess ini hanya isu salah faham maksud jahiliyah. Apa maksud Jahiliyah? Kenapa Quran sendiri sebut perkataan Jahiliyah?

Wokeh, Quraisyh asal dr Ismail. Sudah tentu para ambiak terlepas dr syirik. Nauzubillah! But then after a long time, umat ditinggalkan maka mereka (some of them) tewas pd nafsu dan syaitan. Timbullah perkara2 pelik yg bertentangan dgn
aqidah dan syariat. Pd fahaman me yg inilah dikatakan jahiliyah. Atau kata lain zaman kegelapan. Is that be a big deal? Kita pun tahu bapa saudara Nabi penentang yg amat hebat atas usaha Baginda. Bukankah beliau juga dr puak yg sama? Quraish?

Bangsa Arab memang dr dulu menyebut tuhan itu Allah. Bezanya sebelum kedatangan Nabi Muhammad saw, iaitu dlm tempoh masa ketiadaan Nabi, perkara2 bid'ah yg bertentangan dgn aqidah tu dipraktikkan. So pd me isu jahiliyah adalah merujuk kpd kejahilan mereka dr aqidah yg sebenar. Dan sudah tentunya pd masa yg sama masih ada yg mengikut landasan yg betul. Misalnya tidak menyembah berhala dan meneruskan amalan syariat agama Hanif. I believe peratusannya sgt lah sedikit. Maka dgn itulah Allah dtgkan Nabi Muhammad utk menerangkan kegelapan. Itu saja!

Dan kalau x silap masa sekolah dulu2 pun ustazah cakap org Arab dipanggil Arab jahiliyah pasal maksiat yg mereka lakukan dan tauhid yg mereka selewengkan. Dan pastinya ini secara general saja. Dah tentu bukan mewakili semua. But majoriti lah juga i guess

Dan me percaya bhw bila sesuatu kaum tu dah x nak tunaikan tanggung jwb maka Allah akan hantar/ganti dgn kaum yg lain. Sebelum Nabi Muhammad saw yg berbangsa Arab, Allah pilih bangsa Israel. Tak buat betul2, Allah ganti Arab.
Dan kalau org2 Arab x nak buat betul2 esp bab dakwah sebaliknya lebih cintakan dunia, Allah ganti kaum yg lain. Cuma nabi tu x dok lah pasal Muhammad saw tu penyudah segala Nabi.

Post Last Edit by C.K at 9-2-2010 18:51
hangpa kena p dok kat mana2 negara arab jugak barang setaun dua untuk bg fasih balik. sb kalo dok sini, takot hangpa malu segan nak prektis. kalo dok tengah2 org yg xreti cakap melayu ka omputeh ka mo ...
genot Post at 9-2-2010 18:17

kitab syi'at bnyk gak koleksi kat umoh...tapi pak aku tak bagi baca agi banyak hat esraeliyat lam tu...takot anak2 keliru...kalu dah habeh ngan raheeq makhtum dgn ibn khatir tu...baru dia lepaih kami baca kitab2 lain...tapi aku biasa gak layan mubi2 kat cenel shiatb tu lam tenet neh syok gak layan mubi pasai kesah2 para nabi tapi gambaq tak cun mana laa....walaupon banyok hok syiahnye hok campo adok esraeliyatnya...alaaa tgk untuk hiburan jah kan...bukan aku nak caya pon sampai ada hat kata buleh tergelincir akidoh....tak dak aih....ok jah...aku tgk tb indon pon banyak certa repek2..buleh plak org tak ketegorikan tergelincir akidoh...huk olooooohhh...

bbleh tolong listkan tak kisah2 israiliyyat yg org melayu kita percaya ni

kesoh esraeliyat tu...macam kesah adam hawa hok makan buoh khuldi kata ada halkum dgn payudara ka datang haid tah...hok tu ayah aku kata esroeliyat...pehtu kesoh zulaika kawen ngan nabi yusof pon pok aku kata esroeliyat...apa2 pon leh tanya genot...pasai dia arif dan dah habeh baca kitab raheeq makhtum dan ibnu katsir tu....baguih genot neh...kuat membaca

speku kitab suci mastika pasal Khouroush Parsi yang jadi Iskandar Zulqarnain tu amik dr sumber Ibrani gak

genot...semalam aku tengok documentary bertajuk shibam chicago der wuste (shibam chicago dari gurun) kat astro oasis...tgh malam dia tayan...ko penah tgk tak?pasai penduduk di yaman...pasai tinggalan senibina tradisional mereka...dan keluhan warga2 hadramaut....aku nak cite panjang skit...tapi skang aku nak masuk meeting....nanti aku sambung k

xnah tengok lagi..... elok cita mai sini... kita leh dengarq sama...

aku dah surf utube...menda tu ada kat utube..petang2 malam2 sikit aku tepek sini naa...aku certa sikit sebanyak laa nanti...

Post Last Edit by C.K at 11-2-2010 21:04

nak genot...seperti yg dijanjikan....memang dlm versi german...katanya penduduk di shibam hanyalah 400 ahli keluarga je yg stay kat situ....masa aku tgk dah suku cerita dah...jadi aku tatau apa sebabnya penduduk hadramaut mengeluh kerana kemiskinan dan penduduk di shibam mengalami kemunduran.....yaman baru pulih dari perang ke genot?

mereka juga focus terhadap senibina rumah yg dikekalkan di shibam...yakni mengekalkan cara pembuatan rumah tersebut....katanya mereka buat rumah menggunakan tanah liat...cuaca digurun menjadikan pembinaan rumah menggunakan simen konkrit tidak sesuai...dengan cuaca gurun yg panas...rumah2 yg diperbuat dari konkrit akan mudah retak berbanding rumah2 yang diperbuat dari tanah liat walaupon tinggi mana pon....tapi masalah terbesar rumah tanah liat...adalah hujan...rumah tersebut terhakis dengan air hujan....jadi cara penyelesaian...dorang guna kapur untuk plaster semua dinding2 rumah..

penghasilan kapur dan tanah liat serta pembinaan rumah di sana adalah satu2nya punca pendapatan mereka....kesian tgk dorang hasilkan kapur ada yg di interview tu...hampir2 jadi buta sebab kapur masuk dlm mata...aku tgk cara mereka hasilkan kapur sgt merbahaya....mereka gunakan cara tradisional....yakni dengan membakar ketulan batu kapur...sesudah 20jam pembakaran...baru mereka leburkan batu kapur tersebut menggunakan sebatang kayu...caranya adalah dengan katok sampai lumat....tanpa menggunakan sebarang protection...malah cara penduduk yaman mendirikan rumah pon sgt merbahaya....rumah yg dihasilkan dengan cara tradisional ni...kalau kita tgk...senget ukurannya....kata salah seorg tukang bina rumah (kiranya arkitek laa jugok tapi tak pakai pelan ) cara lama tu....tidur dlm rumah yg diperbuat dari tanah liat lebih sejuk berbanding tidur dlm rumah konkrit....malah badan pon tak sakit..komen dia..

pihak UNESCO dah mengiktirafkan bandar lama shibam wajib dikekalkan dan memberi dana kepada penduduk yaman untuk kekalkan bandar lama tu...tapi kehidupan dorang ketinggalan dlm bepuluh2 tahun kebelakang laa...malah budaya setempat jugak mengharamkan kaum wanita bercakap dengan lelaki serta memakai burqa....tapi ada 3 org remaja (perempuan) di shibam yg berani di interview...kata mereka...hidup mereka bila dah besar tak seronok seperti waktu kanak2...mereka disuruh oleh ibu bapa supaya memakai burqa...malah mereka disuruh kawin seawal umur 12thn {:1_143:} (masa ni aku gi toilet so aku tatau apa alasannya kenapa perlu kahwin seawal 12thn)...ada salah seorg dari remaja tersebut berkata...dia bercita2 menghabiskan pembelajarannya dlm bidang teknologi komputer jika berpeluang....kesian dorang

kehidupan mereka sgt terbatas di sana....malah kaum wanita plak aku tgk seperti ketakutan menyorok2 disebalik burqa jalan cepat2 balik kerumah apabila terserempak dengan lelaki....malah tingkap rumah pon dilarang buka...kalau nak bukak kena tutup dengan langsir rapat2....aku rasa zaman nabi dulu tak macam tu kan?mana datang budaya yg menidakkan hak kaum wanita ni eh?kata mereka lagi...anak lelaki golongan muda..semua berhijrah keluar macam abu dhabi..dubai carik pekerjaan..sebab takdak satu industri di yaman pon yg membuka/memberi peluang kerja pada mereka...malah orang2 kaya yaman sendiri pon larik pindah ke negara lain...

katanya dlm masa 20thn kebelakangan ni...yg ramai di yaman adalah org afrika yg datang berpindah kat sana.....penduduk asal yaman ramai keluar berhijrah ke mekah, asia tenggara dan paling ramai berhijrah ke indonesia (yg ni katanya penduduk asal hadramaut) meniaga minyak wangi dengan kain....ada yg jadi kaya raya.....bila mereka tua...mereka pulang semula ke yaman dan dirikan rumah2 besar....salah seorg yg di interview tu kata....mereka2 yg pulang ke yaman ni salah satunya untuk mencucikan wang2 yg mereka perolehi hasil dari perniagaan dengan mendirikan masjid?ke menderma tah...lebih kurang gini laa...  

apa yg aku tgk kat dlm documentary tu....org2 di yaman dia buat keje apa pon...dorang tak tanggalkan kain pelekat dan serban atas kepala tu....aku tak nampak pon penduduk2 disitu yg pakai seluar dan tshirt