CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Santeira

Tragedi Pesawat MH635 Terhempas di Tanjung Kupang, Johor 4/12/77

KarinaKapur posted on 14-9-2012 12:25 PM
Gambar2 dari internet:

Walaupun gambar2 tu diambil dari akhbar masa tu, ada beberapa gambar bukan gambar bangkai MH653 tapi pesawat DC-8 Japan Air Lines Flight JA715 yang terhempas kat Sungai Buluh, 3 bulan sebelum MH653.  JA715 terhempas atas bukit dalam ladang getah...jadi mana2 gambar ada bukit dengan pokok getah tu bukan gambar MH653. Satu lagi gambar landing gear pesawat. MH653 Boeing 737, landing gear dia ada dua aje tayar...yang kat gambar tu empat - DC-8 punya.

Rate

1

aku teruja baca kisah2 yg macam ni...

My2cen posted on 26-9-2012 05:27 PM
aku teruja baca kisah2 yg macam ni...

Fuhhh..akhirnya berjaya khatamkan...

Saya percaya memang ada conspiracy politic ni...sebab tu disenyapkan aja...lagi2 la kalau yang 'hijack' tu VVIP, kan?

Kalau melibatkan kes rasuah ada logik juga sebab tu tetiba je pesawat tu naik semula dan nak menuju ke Singapura...by that time I think the pilot & co-pilot had a gun on their heads..(sapa yang ada pistol masa tu..Hhhhhmmm keyword "please don't shoot!")....touch down kat KL maka kena tangkap la si pesalah..kalau kat singapura boleh elak lagi...

One more thing, mungkin masa commotion tu one thing led to another..or one bad thing led to something worst...

Yg jadi musykil nape boleh meletup ye? Ni kena budak2 engineer yang kena jawab...

Interestinggg..

Lari ke singapura masih boleh ditangkap la ikut extradition treaty...lagipun sesiapa yang rampas pesawat boleh dihukum kat negara mana dia ditangkap.....

coco_chanel posted on 27-9-2012 12:16 AM
Fuhhh..akhirnya berjaya khatamkan...

Saya percaya memang ada conspiracy politic ni... ...

masa tu, plane dalam autopilot (pilot sempat put on auto). salah sorang pramugara dipercayai cuba memandu kapal terbang tu sebab panik, dan tak tau ia dalam auto pilot. dia tolak plane yoke (stereng kapal terbang) tu ke atas, dan kapal terbang tu dipercayai telah bergerak tegak 90 darjah (kepala ke atas). semakin tinggi dia bergerak begitu, enjin tu of course lah panas, dan menyebabkan letupan. bila meletup, plane menjunam dan meletup sekali lagi sebelum terhempas.

sejak kejadian tu pramugara/pramugari MAS dah diberi latihan dan instruction apa nak buat kalau pilot or co-pilot tak bawak kapal terbang, kapal terbang automatic dalam auto pilot dan tidak perlu diusik.

Santeira posted on 28-9-2012 12:50 PM
masa tu, plane dalam autopilot (pilot sempat put on auto). salah sorang pramugara dipercayai cuba  ...

I see....now i faham... Thank u santeira

Follow Us
coco_chanel posted on 28-9-2012 01:33 PM
I see....now i faham... Thank u santeira

ur welcome.

BTW, jumpa gambar ni kat flickr. ni gambar sayap dgn no pendaftaran kapal terbang yang jatuh tu, diambil pada bulan mac 1977. kapal terbang tu jatuh disember 1977.

http://www.flickr.com/photos/toni_uni/3726366489/sizes/m/in/photostream/

bila dikenang kembali, rasa kesian betul pada mangsa2 kat dalam kapal terbang tu. tak dapat dibayangkan ketakutan dan paniknya. semoga dirahmati Allah dan ditempatkan bersama orang yang beriman. Amin.

Last edited by Santeira on 28-9-2012 05:10 PM

pas khatam tred ni dulu; terbawak2 lh dlm mimpi....smpai termimpi kn pramugari yg name sharifah tu

Santeira posted on 28-9-2012 05:09 PM
ur welcome.

BTW, jumpa gambar ni kat flickr. ni gambar sayap dgn no pendaftaran kapal terbang y ...

Itula kan...memang kesian la sangat...tak boleh bayangkan...

Kesian jugak kat kapal terbang nih..dia pun terkorban sama...banyak dah jasa dia...

edoraixora posted on 28-9-2012 05:18 PM
pas khatam tred ni dulu; terbawak2 lh dlm mimpi....smpai termimpi kn pramugari yg name sharifah tu

mimpi yg mcm mana tu. jenis bermesej ke yg sekadar mainan ittew.

Santeira posted on 28-9-2012 05:23 PM
mimpi yg mcm mana tu. jenis bermesej ke yg sekadar mainan ittew.

rasenye mainan tido ajerr...sbb nye tengok gambor die kt page 1 tu (gambo tu agk scary bg ku), pastu bace lak kisah2 die dlm ni...macam terkesan sgt, kesian bertimpa2 & rase sayu jer dlm hati, tu yg terbawak2 dlm mimpi tu

aku tetiba teringat citer quarantine yg kt dlm flight tu....

Huhuhu orang gelang patah

Waaaa baru ku tahu cerita ini

skg ni klu ade ape kapal terbang rosak or terhempas'
bz la ayahku itew
enjin kena curi pon die jd busy

interesting........ satu sejarah  negara...yg patut diketahui oleh generasi sekarang...

bapak aku baru citer pasal tragedi ni.. tapi takde apa la sangat..
cuma citer pasal salah sorang mangsa tu pernah selamatkan nyawa bapak aku dulu..

bapak aku bekas armourer tudm. masa tu bapak aku baru lagi keje.. so memang mentah yg amat la..
satu hari, bapak aku ditugaskan jadi tukang bagi isyarat / signal utk jet ni berlepas / parking.. apa nama ntah aku tak ingat plak.. time tu ada latihan menembak utk jet2 ni.. nak jadi citer, pergerakan orang kat airport ni masa nk bagi jet berlepas tu, mereka cuma dibenarkan jalan di sisi jet dan depan aje.. dilarang sama sekali berada/jalan di belakang jet. sebabnya api enjin jet tu for sure akan bakar hangus sapa kat belakang.. kalau letak kambing golek, sekejap je masak..

so masa tu bapak aku kata, time tu sibuk la utk bg arahan jet berlepas.. ntah macamne dia boleh terlupa pasal larangan tu.. bapak aku dgn selamba nak jalan dari belakang jet nak ke depan utk bagi signal utk berlepas.. masa tu enjin jet dah start berapi2 dah.. tp ntah mcmne jadi lalai la.. elok sebelum bapak aku lalu, sarjan dia lari tarik bapak aku.. Sarjan Choong namanya.. nama belakang bapak aku tak ingat da.. pastu bapak aku tersedar n terus bagi signal kat depan jet berlepas.. pilot jet usha maut je la..

Sarjan Chong tu jumpa bapak aku pastu kata "Haiyaaa... lu mau mati ka lalu situ?" dia membebel gak la tapi paling bapak aku ingat dialog tadi.. tak lama lepas tu, tragedi tanjung kupang.. Sarjan Chong ni antara nama mangsa yg mati. bapak aku rasa macam something la.. Terngiang2 dialog "Haiyaaa.. lu mau mati ka?" Sarjan tu yg selamatkan nyawa dia.. tapi takdir menentukan, Sarjan tu mati dulu.. Mati plak dalam tragedi tu.. mungkin jasadnya meletup terbakar ke etc... agak ironi la..

bapak aku cakap masa tu, antara teorinya, kena rampas dengan pengganas.. seorang muntri bawak pistol dalam flight tu. try to be hero, bamm..bamm pastu tragedi la.. macam2 citer teori kuar..
tu je citer panjang aku.. sekadar berkongsi...

Rate

1

baru abis khatam...agak menarik espcly utk aku yg sememangnya peminat tegar air crash navigation/confidental...

Al Fatihah kepada mangsa2 yg beragama Islam...

aku tak pasti flight yg ni ke, or ada flight tentera yang terhempas sekitar tahun2 70's gak..sebabnya, abah aku ada cerita, dia hampir nak naik flight tu, mmg dah tersenarai nama..tup tup ada sebab apa tah, tak jadi naik. mak aku kat rumah dah tak tentu arah sbb yg dia tau mmg abahku dijadualkan naik flight tu. anyway, abah aku kata, b4 nak naik tu, dia ada rasa gerak hati tak sedap..so dia minta tukar ke (kena tanya balik full story ni)...kalau korang nak tau, abah aku soh amalkan doa haikal yg 7 tu utk melindungi diri..aku baca masa kecik2...skang dah tak lagi sbb Yaasin majmuk syarif pun ntah ke mana..pastu, dah makin 'berilmu' ni..takmau buat sbb takut jd syirik lah pulak..

baru je lalu depan tapak peringatan kat kebun teh tu khamis lepas...sbb nk tunjuk kt hubby tempat tu...tp tgk dr dlm kereta jek..tepi tapak tu ade court badminton budak2 dok melepak...4 december ni mesti ramai yang dtg melawat...nk try lalu nnti