CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 29229|Reply: 57

Pos barang

Salam semua.. saya ni baru nak brjinak2 dengan perniagaan barang di internet. Ada sesiapa yang tahu apa cara terbaik untuk poskan barang, samaada mggunakan pos malaysia ke apa ke.. lpas tu pembungkusan yang macamana harus saya gunakan untuk mengelakkan barangan saya smpai dlam keadaan yang selamat contohnya jika saya ingin menjual baju..

pakai pos laju sudaa...

haaa..guna aje POs Laju
so far blum ada masalah lagik dgn Pos Laju..

aku selalu beli baju bundle dr blog... dorang antor pakai pos ekspress atau pos laju

Yup pos lajula...tp kena la bungkus elok2 atau beli sampul yg ada span warna kuning klu brngan selain baju la

Feel free visit my blog http://www.mohdazmanahmad.blogspot.com/

dh survey dh..tapi klau guna envelope yang ada bubble wraper kt dlam tu, mahal sgt la... rasanya lbih kurang RM 4 above la.. ada la tgok org guna bubble wrap.. tapi smuanya jenis yg nk kena beli meter2.. tak de ke sapa2 yg tau kontek supplier yg jual bubble wraper dlam bntuk envelop.. klau beli yg meter2 tu nk kena buat sndiri.. tak de masa la plak..

Follow Us
Salam semua.. saya ni baru nak brjinak2 dengan perniagaan barang di internet. Ada sesiapa yang tahu apa cara terbaik untuk poskan barang, samaada mggunakan pos malaysia ke apa ke.. lpas tu pembungkusa ...
julia5094 Post at 30-11-2009 11:18 AM

saya dah 5 tahun berurusniaga di internet samada membeli atau menjual...pada pengalaman saya ada beberapa yang boleh digunakan mengikut kemampuan dan komposisi barangan tersebut.

-pos biasa boleh tapi tak sesuai sangat untuk customer yang tak boleh tunggu lama...(3-5 workdays mengikut lokasi)
-pos berdaftar..yang nie sesuai untuk hantar bungkusan ke seluruh malaysia (2-3 workdays) dan murah...
(selamat kerana penerima kena sain dulu untuk terima..dan collection boleh buat kat pejabat pos biasa jikalau kita tiada dirumah) bermula dari RM1.70 kalau tak silap..dan ikut berat barang dan lokasi..

-pos ekspress lebih kurang sama dengan registered post tapi ni adalah bawah pengurusan POSLAJU..sesuai untuk barangan kecil...(2-3 workdays)

-pos laju...(1-2 workdays ikut lokasi samada bandar besar atau kecil)..semua boleh hantar..tapi yang nie paling mahal bermula dari RM 4.75 dan ikut berat barang dan lokasi

* nie semua pengalaman aku la...kalau ada yang berbeza tu ignore jer la...

kemudian pembungkusan ada juga pelbagai cara..mengikut apa barangnya....

kalau ada bublble wrapper tu memang bagus la..tapi bagi saya ini adalah bergantung pada barang tersebut..jikalau barang tersebut berharga dan customer memberi bayaran yang bagus kepada kita..of coz kita kena pastikan pembungkusan kita pun menepati keperluan barang tersebut...dan jikalau yang berkira sangat tu..kita pun cari makan..so gunakanlah cara alternatif lain yang lebih murah...

apa2 pun bagi saya yang penting apa yang nak dibungkus lebih mudah ada kotak..pandai2 lah cari kat kedai runcit ke ..dalam stor ker...kalau takder..ada kertas kadbod lipat buat sendiri pun boleh(pernah buat tau) kerana jikalau menggunakan sampul surat hanya sesuai untuk barang yang tidak mudah pecah..mungkin tudung,kain dll..

gantikan bubble wrapper dengan ronyokan kertas suratkhabar...ronyokan yer...bukan lipat...letakkan barang di tengah dan dikeliling dengan paper tadi..buat sampai padat sampai barangan tersebut tidak bergerak2..kemudian bungkuskan elok2...

* yang penting kat bungkusan tulislah nama anda  dan penerima dengan marker pen ker..atau guna word dan print..kat depan..walaupun anda nantie di minta isi borang poslaju atau pos berdaftar ker..sama jer..biar ada alamat kita tulis sendiri kat bungkusan tu...ini hanya mengelakkan tersalah ambil,tersalah hantar dan apa2 lagi lah human error yang mungkin boleh berlaku...contoh bungkusan yang dah siap...dan menepati apa yang saya cerita tadi,,

*ihsan gambar dari tuan punya blog

Dan yang terakhir sekali dalam2 banyak hal....satu perkara yang penting anda hendak berurusan di internet dan menggunakan pos laju atau pos berdaftar..satu TRACKING NUMBER ada dinyatakan di borang yang kita isikan dan akan ditampal di bungkusan tersebut...ADALAH PENTING...kita memaklumkan kepada buyer kita no tersebut selepas sahaja kita buat penghantaran. Bungkusan boleh ditrace dalam sistem online di poslaju oleh buyer...sila rujuk di http://www.poslaju.com.my/emstrack/

so pembeli akan rasa secured dan amalkan displin yang sama setiap urusan....TQ

Rate

1

aku dulu pernah beli 20 botol minyak wangi saiz 50ml....
org tu hantar pakai pos laju jer..tapi each perfume dia wrap ngan bubble plastic pastu letak semua sekali dlm kotak...alahh..bukan mahal sgt bende alah tu..boleh carik kat DIY...selamat je sampai kat aku...

saya dah 5 tahun berurusniaga di internet samada membeli atau menjual...pada pengalaman saya ada beberapa yang boleh digunakan mengikut kemampuan dan komposisi barangan tersebut.

-pos biasa bol ...
tamingSari Post at 30-11-2009 13:28

tima kase.. bnyak mmbantu newbie mcm saya nie..

aku ada jual kotak utk pos brng guna pos laju nih... sape2 yg niaga online.. nak daptkan kotak sebesar kota tisu.. aku supply...

aku dulu pernah beli 20 botol minyak wangi saiz 50ml....
org tu hantar pakai pos laju jer..tapi each perfume dia wrap ngan bubble plastic pastu letak semua sekali dlm kotak...alahh..bukan mahal sgt b ...
disketkosong Post at 30-11-2009 14:23

Saya tak paham satu benda la.. bleh cari kt DIY??? yg saya paham, DIY tu do it your self...

tu la sy pon igt DIY to do it yourself :re:

Saya tak paham satu benda la.. bleh cari kt DIY??? yg saya paham, DIY tu do it your self...
julia5094 Post at 30-11-2009 03:00 PM

oopsss..sori...
bleh cari kat kedai DIY..kedai2 jual barangan kraf tu...kedai diy la tu..
kedai buku mcm popular pun ada jual plastic buble tuh...

heheheh..erm kalau setakat send baju no hal ko pakai jerk lah pos express ke pos laju ke..tamingsari dah bg guide baik punya tu.

aku br balik dr pos barang kat glenmarie..memandangkan aku kedekut dan bisnes kecik jerk aku minta jerk plastic orange depa tu byk2. Time aku deliver jersey biasanya aku lipat skit jersey tu kasi kedap dan masa masukkan dlm plastik orange tu aku tarik kuat2 kasi kedap gak. So selamat sampai dan setakat ni takde client complaint apa2..

En Tamingsari dah bagi guide yg lengkap. Pilih je cara mana yg nak... rasanya if nak hantar kain ke baju, kena pastikan benda tu tak basah... so tak kisah if tak guna bubble wrap, guna plastik je cam En Offtrade ckp pun dah ok.
Sya selalu hantar perfume byk2... benda ni takut pecah so kadang guna bubble wrap (if setakat 2-3 botol). If nak hantar byak2 sekaligus, guna cara newspaper(jimat) tu je, gempal2/ buat bentuk cam bola... lapis keliling perfume. So far, jarang sgt pecah/ retak la.

aku prnah hilang brg guna pos laju....
guna pos lain ok je tp mahal ckt...

aku prnah hilang brg guna pos laju....
guna pos lain ok je tp mahal ckt...

hahahah..bab hilang barang ni la benda paling lemah skit..tp biasalah tu..syukur aku tak pernah rasa lagi..tp beli brg dari org tak sampai2 adelah..huhuhu..hangus duit aku

Salam....

Kalau nak hantar barang yg besar,berat  & bernilai elok gak klu guna courier company,diaorg ni lbh effisien...kalau dibanding dengan poslaju ianya lbh murah. tp kalau benda kecik2 tu elok la guna poslaju.
Pastu kalau pos guna pos daftar tu nak anta parcel jgn lupa ikat kotak tu...shieda dulu dah pernah kena ...nasib kat pjbt pos ada jual tali tp mahal la RM2 ...As for me, shieda lbh trust pos daftar dr pos ekspress reason nya mcm yg en tamingsari katakan tu la ...shieda pernah anta comforter ke sabah alhamdulillah x masalah cuma ambil masa sket la...

Saya biasa hantar kl-sabah guna air mail jer... if guna courier service alamat kopak ler.. mahal tu. biasa dlm masa seminggu dah sampai la, tu plg lambat la tu. kadang 2-3 ari dah sampai.