CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 12971|Reply: 20

Pengeluaran KWSP untuk rumah categori kasih sayang

Salam Semua

Saya nak tanye aa.Saya ade beli rumah dr ayah sendiri.dan tukar nama kepada saya..kire refinancing lah ni,,,tukar bank dan tukar nama pemilik...saya nak keluar duit epf untuk first time keluar,,kire duit epf tu masuk dalam akaun saya sendiri lah kan..tp kwsp cakap tak boleh keluar,,sbb saya beli dr ayah.kire masuk kategori kasih sayang(kwsp yg ckp)..betul ker,,,dlm case ni,,saya letak nama adik 3 org dan nama ayah saya dlm nama rumah ni,,tp borrower adalh saya..cmne ek..sapa ade experience bende ni,,boleh cerita sikit tak,tq

errkk.. ni le 1st time dengar istilah kasih sayang utk kuar duit EPF...

meh kita tanya anis.. dia pakar bab2 cenggini...

ryo_takahashi1 Post at 29-12-2009 08:43 PM

hahahahaha...br nak tanya kat Kaka Anis kita...ryo dah tanya dulu....

Jawab Anis...jgn tak jawab....

P/s : aku pun 1st time dgr....tah2 staff tu bantai je jawab ..

kenapa plak tak boleh..

cuba tgk sini: http://www.kwsp.gov.my/index.php ... rawtype&ac=1027

so mmg boleh pun untuk "pindah milik atas dasar kasih sayang"

yg aku paham dr web tu,mmg boleh.cuma yg xboleh,klu nama umah tu stil ade nama ur dad laa--tu x dikira tukar milik sepenuhnya.

tp from ur post,u said officer tu kata xleh sbb atas sbb kasih sayang.

suami aku penah beli rumah dari ayah dia. Menurut lawyer, kalau cuma buat memorandum of transfer (MOT) tanpa ada S&P memang takleh withdraw duit kwsp. Sebab syarat utk KWSP ialah mesti ada S&P agreement, letter offer dari bank dan surat pindah milik dari pejabat tanah. So, kalau TT hanya buat pindah milik iaitu MOT sahaja, maka mmg takleh kuarkan duit KWSP.

Ini setakat yang aku tahu dan faham.

kenapa plak tak boleh..

cuba tgk sini: http://www.kwsp.gov.my/index.php?ch=p2members&pg=bm_p2members_wdrawtype&ac=1027

so mmg boleh pun untuk "pindah milik atas dasar kasih sayang"

yg aku pah ...
TumblerTK Post at 30-12-2009 12:25 AM

maksudnya  ada la KWSP kasih sayang tu ...

Follow Us

ryo_takahashi1 Post at 29-12-2009 08:43 PM

Riuk dan medang ni kan...malu anis tawww....

Tapi anis cuba menjawab lah yer permasalahan yang dihadapi oleh tuan rumah...

Anis rasa mungkin masa tuan rumah call pihak kwsp tu tersalah bagi information ke atau pihak kwsp tak faham...
Sebenarnya tak ada masalah pun jika tuan rumah nak keluarkan wang simpanan dari akaun 2 untuk membeli rumah dari ayah tuan rumah tu..asalkan ini pengeluaran wang kwsp yang pertama buat tt (tuan topik)...mmg tak ada masalah pun.Lainlah kalau sebelum ini tt pernah keluarkan wang kwsp tu beli rumah lain then nak kuarkan lagi sekali untuk beli rumah dari ayah tt...yang ni mmg tidak boleh...kecuali tt telah jual rumah yang pertama tu then dah selesai semua....baru boleh mohon keluarkan wang kwsp akaun 2 tu..

Apa yang perlu dibuat oleh tt ialah...tt kena buat prosedur mcm biasa urusan jual beli rumah..tt boleh muat turun borang 9c dan isi mcm biasa dan lampirkan sekali dokumen2 yang dikehendaki oleh pihak kwsp seperti :
- salinan i.c
- salinan buku bank
- SnP (sales n Purchase)...tak ada SnP, pengeluaran memang tidak boleh dilakukan...kalau tak ada SnP, jual beli dianggap pemberian atas kasih sayang..so, tt kena carik lawyer then buat SnP ini bagi melancarkan urusan pengeluaran wang kwsp berjalan dengan lancar.Kat SnP, yang paling penting, mesti ada nama tt...kalau nak boh nama adik beradik dia yang lain pun tak apa...asalkan nama tt mesti ada...
- Loan Offer Letter.....tak ada ini...pengeluaran juga tidak dapat dilakukan..
-Surat pindah milik hak ....yang ni lawyer yang uruskan SnP tu yang akan uruskan..dah ada surat pindah hak milik ini barulah boleh apply pengeluaran wang kwsp akaun 2..tak ada title ini...harap maaf, pengeluaran kwsp tidak akan dilayan.
- Oleh sebab tt nak masukkan sekali nama adik beradik dia dan ayah dia (adik beradik ni nak apply kuarkan wang epf sekali ke atau camner) ..kalau deme nak kuarkan juga wang epf deme...so tt kena submit sekali bukti pertalian antara tt dengan deme tu...kena lampirkan surat beranak deme sekali...

begitulah adanya...pengeluaran masih boleh dibuat tapi mesti ada dokumen2 di atas...

Rate

1

kan dah cakap...Anis mesti tau nyer....kredit for good info...

so kesimpulan atas sbb kasih syg tu boleh.

cuma yg aku rasa xboleh nak kuarkan dr akaun tu sbb proses pindah milik tu yg x ikut kehendak kwsp sebenornya.

thanks semua bg reply..aku dah call sekali lagi..dalam borang 14A memang ada tulis perpindahn berlaku atas sbb 1.sebagai balasan jumlah wang sebyk rm.... 2.sebagai balasan kasih sayang.   3.dengan tiada apa2 balasan..so kitorg pilih yg no 2..sbb charge die murah time tu,,aku pun tak paham sgt time tu caj2 nye ,,tax lah,,lawyer fee lah,,murah sikit,,,tgk2,,ade problem pulak sekarang utk keluar kwsp...aku just call je kwsp..esok aku gi try discuss dgn diorg,,btw,,anis,,you ni kleje kwsp ke

aku rase kes aku mcm ko lah,,,memang takde s n p..hanye ade mot...tq,,boleh ke aku buat sn p kalau kategori kasih sayang...hahaha..ade ke

suami aku penah beli rumah dari ayah dia. Menurut lawyer, kalau cuma buat memorandum of transfer (MOT) tanpa ada S&P memang takleh withdraw duit kwsp. Sebab syarat utk KWSP ialah mesti ada S&P agreeme ...
cheapmon Post at 30-12-2009 09:00

aku rase kes aku mcm ko lah,,,memang takde s n p..hanye ade mot...tq,,boleh ke aku buat sn p kalau kategori kasih sayang...hahaha..ade ke

maksudnya  ada la KWSP kasih sayang tu ...
medangmru Post at 30-12-2009 09:01

bukan kwsp kasih sayang..pindah milik atas dasar kasih sayang le

Post Last Edit by medangmru at 31-12-2009 08:50

Hek eleh ko ni.....sama lah gak tu...aku amik singkatan je....yg tak pesal2 nak geram ni naper???:kant:

thanks semua bg reply..aku dah call sekali lagi..dalam borang 14A memang ada tulis perpindahn berlaku atas sbb 1.sebagai balasan jumlah wang sebyk rm.... 2.sebagai balasan kasih sayang.   3.dengan tia ...
dunham_bush Post at 30-12-2009 11:06 PM

Anis rasa ada kekeliruan yang sedang dihadapi oleh tuan rumah berhubung pengeluaran wang simpanan kwsp akaun 2 nih...Ok...meh anis terangkan secara mudah..

Borang 14A ni bukan kwsp yang keluarkan sebaliknya pejabat tanah yang keluarkan borang 14A ni.Jika tuan rumah sudah ada borang kwsp 9c (untuk pengeluaran pembelian rumah), tuan rumah kena tengok di...

Perenggan 2.3  iaitu Pembelian rumah daripada individu, di mana ada dinyatakan dalam borang tu, dokumen yang diperlukan oleh pihak kwsp ialah Surat perjanjian Jual Beli (SnP) dan SnP ni mestilah tidak melebihi 3 tahun dari tarikh permohonan. Jika pembelian rumah tu daripada keluarga terdekat contoh mak bapak,spouse, anak, adik beradik, ahli mesti mengemukakan bukti transaksi pembelian iaitu borang pindah milik (Borang KTN 14A ni/ "Deed Of Assignment/ Mot.

selain tu Surat kelulusan Pinjaman perumahan dari bank perlu juga disertakan masa nak mohon pengeluaran wang kwsp tu...

Jelas dinyatakan dalam borang 9c tu...tak kisahlah nak beli  rumah dari mak ke ayah ke...adik beradik ke..tarak hal tapi mesti ada SnP...yang atas dasar kasih sayang tu, tu urusan kat pejabat tanah masa nak buat pindah nama hak milik rumah tu..kwsp tetap nak jugak SnP...tak  ada SnP...permohonan tidak akan dilayan...kena faham 2 perkara yang berbeza kat sini...satu lagi...yang dikatakan rumah kategori kasih sayang tu adalah begini..katakan A beli rumah yang pertama, dan beli keluarkan duit Epf. Then bila anak A dah besar (B), A ni sebab sayang kat B, lalu dia bagi rumah tu kat B atas dasar kasih sayang.A kemudian beli rumah kedua dan pengeluaran untuk membeli rumah kedua dibenarkan setelah rumah pertama dijual atau berlaku pelupusan pemilikan. Pelupusan pemilikan bermaksud 慼ilang pemilikan ke atas rumah pertama yang dimiliki melalui pengeluaran KWSP sebelum ini

bukan kwsp kasih sayang..pindah milik atas dasar kasih sayang le
dunham_bush Post at 30-12-2009 23:15

ni jokes  ke strict point? hehe..
klu jokes,penggunaan icon mu buat org slh anggap.
klu strict point, maksudnya ko xpaham lgsung si medang tu guna bahasa singkat je. huhu

itula Yumbler....aku guna bhs singkat je tu....

Yup..betul istilah atas balasan 'kasih sayang' memang ada digunakan..contohnya untuk duti setem kalau pindah milik atas balasan 'kasih sayang' (antara ayah--anak--suami--isteri) maka kadar duti yang dikenakan hanya 50% dari duti sebenar..

Jadi istilah tu memang wujud walaupun katakan orang tak sayang pun...huhuhu

Yup..betul istilah atas balasan 'kasih sayang' memang ada digunakan..contohnya untuk duti setem kalau pindah milik atas balasan 'kasih sayang' (antara ayah--anak--suami--isteri) maka kadar duti yang d ...
idx Post at 2-1-2010 22:26

kalau pindah milik daripada nenek kpd cucu sbg balasan kasih sayang boleh dapat kadar duti 50% diskaun tak?

kalau pindah milik daripada nenek kpd cucu sbg balasan kasih sayang boleh dapat kadar duti 50% diskaun tak?
hijaupurnama Post at 26-2-2010 17:04

pindahmilik bg balasan kasih syg/love & affection yg mendapat diskaun 50% stamp duty hanya bg kategori dibawah:
1) drp suami kpd ister & sebaliknya
2) drp ibu bapa kpd anak2 & sebaliknya.

pindahmilik bg balasan kasih syg/love & affection yg tiada diskaun stamp duty:
1) pindah milik antara adik beradik;
2) drp pakcik/makcik kpd anak sedara & sebaliknya;
3) drp datuk/nenek kpd cucu & sebaliknya.

12Next
Return to list New