CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8557|Reply: 23

Nak cuba carik keja kat New Zealand...

Assalamualaikum....
      Pada forumer2 semua dan yg otai2 di luaq sana, saya ni newbie kat sini baru nak belajaq berforem
dan nak tanya macam mana nak carik krja kat belah oberse, terutama skali saya ni berminat keja kat NewZealand
tah kenapa...sejak kawan saya balik dr sana di dok cerita tentang New Zealand ni...macam2 ada..tuk makluman forumer semua saya ni dari belah utara M'sia kita (org kedah la) Umoq pun nak kata tua sgt dak jugak..dlm 30an..dah kawin anak sorg . Cadang tue nak bawak ank isteri sekali.Jadik saya ni berminat sgt nak bekeja di New Zeland ni...keja biasa pun tak pa...asalkn rezeki halalaltoyoiba...
Seblum ni saya dok baca forum semuanya yg profesional ja!!!..so saya ni tak pro...camner buleh bagi maklumat skit...camner nak mula..?????

xtanya kawan tu ke?

Ada gak sembang ngn dia aritue...sekali jer jumpa ngn dia..ada gak dia bagi contact number
tapi sampai kesudah dok tipon x dapat2...tue yg ssh skit.Lani tah ilang kemana?Masa tue dia cakap dia dok kat Nelson katanya.Dia keja ladang buah katanya...bagi saya kat keja apa pun tak pa..ladang buah ker, supermarket,factory ker..apa2 aja..asal kerja...sbb saya bukan dari golongan pro...golongan bawahan saja.Tapi selama dok silent read forum ttg keja kat luaq negara ni..saya igt byk dari golongan cerdik pandai...doctor la, lawyer, artkitek laa n bla bla bla.bukan pa kat mesia ni pun buleh keja...org kata Hijrah tue kan baik  kan???? dpt timba ilmu baru, tgk negara org...panglaman baru.sekurangnya2 tak laa melopong sgt bila org becrita.Lagi pun  kat sini utang umah pun dah nak abis, keta pun dah abis...anak pun baru nak masuk darjah 1 thn dpn.so saya rasa ni laa masa sesuia tuk  berhijrah...

dh pernah ada thread seumpama ni dulu2.. cuba cari2 belakang nun...

Tula dulu ada gak thread yg dulu2 tue...tapi kurang dpt info dari depa!!!!
yg dok baca semuanya golongan2 yg hebat2.

Utk saya kot2 la ada gak golong cam saya ni, bekeja kat sana and living in New Zealand?
dan dari depa2 ni la saya leh dapat info agaknya laaa...
tu pun kalu depa mau share dgn saya..
agaknya mudah la skit saya nak dpt info dari depa sbb depa dah dok sana, dan camner nak
dapat Visa,permit keja dan company2 yg bersesuaian dgn saya....:cf:

saya rasa thread yg dulu tue tmpat yg depa pilih tue rasanya mmg tempat yg taraf ekonomy yg tinggi...
macam Auckland, Wellington...tue semua bandaq2 besaq rasanya...sama gak kalu kat mesia ni, p dok belah KL, Johor
dah tentu kena sembelih...umh sewa mahai..makan lagi la...tak jauh beza saya rasa laaaa.mana2 pun sama saya rasa.
cuma live tue agak berbeza....

4# lilo_kill

Follow Us
Tula dulu ada gak thread yg dulu2 tue...tapi kurang dpt info dari depa!!!!
yg dok baca semuanya golongan2 yg hebat2.

Utk saya kot2 la ada gak golong cam saya ni, bekeja kat sana and living in New  ...
AbgMie Post at 10-2-2010 14:44

okay camni.....aku bagi infos sket
kalo hang professional, setakat nak duk auckland....aku rasa KL lagi happening k
so kalo nak gi sana, hang nak ubah lifestyle okay....tapi kena duk kawasan luar bandar laa
hang sembelih biri2 ka cam ada org dr m'sia pernah buat....keje beshhh kat sini
lari dr KL dan duk south island....

so aku rasa, dia masuk sana thru agen....w/pun thru agen, hang kena ada pengalaman pi sana dulu
baru proses tu jadi lebih mudah.....plusss hang punya $$$ kena mantopss gak
sebab proses tu makan duit yg agak byk unless hang nak nak pi sana ada holiday pass
pastu keje utk beberapa bulan then hang baru decide....

myself lepas balik dr sana tak rasa nak proceed plak ...byk benda terjawab masa kat sana
UNLESS btul nak ubah lifestyle tapi logistic , NZ memang sukar sketlah....buku2 mahal sgt
but better than OZ in terms of living expenses.....

btw, baru dpt infos.....yg immi OZ dah sekat kemasukkan migrants, polisi dah berubah
better check k...
google saja....bykkkk infos available dr net

Thnxs  alots 4 your info my-alja....nama hang mmg selalu kuaq kalu discuss pasai keja luaq negara ni..kira otai laaa yerrr

Tula macam aku kata yg lepas2 aku pun tak berminat sangat nak dok tempat cbuk2 camtu...
lagi pun aku baru nak bljaq dok d negara org kena la berhati2 dan bersabaq..kalu org lain leh wat pasai pa kita tak leh...nampak nya kena main gamebel jer laaa hehehe.

yg jadik masalah lani takut bila dah pi sana...nak carik sekolah anak tue, rasa payah kit kot sbb kwsan luaq bandaq...kalu dlm bandaq tu snang kot?

Macam hang kata tadi kalu pi cuba working holiday dulu rasanye that is the best way.
paling kurang pun 3 bln...saya igt time tu buleh la survey kat mana yg sesuai...
setakat nak keja kat ladang epal ('argiculture"ladg buah camtu la agaknye) tak kan ssh camtu sekali kot???

kalu macam hang dulu, hang spend $$$ brpa byk???

Thnxs  alots 4 your info my-alja....nama hang mmg selalu kuaq kalu discuss pasai keja luaq negara ni..kira otai laaa yerrr

Tula macam aku kata yg lepas2 aku pun tak berminat sangat nak dok tem ...
AbgMie Post at 19-2-2010 17:39

hehe....org kata, benda yg plg kita takut bila kita takde ilmu ATAU pengetahuan dlm sesatu
so kita carik pengetahuan tu dan kita tgk kemampuan diri kann.....so i've done my hwork

masa i jumpa agen utk oz, dia nak 17k utk family for 4 ...
kalo kat nz tak tau, tp syarat utk dpt PR lagi senang dr oz...duk 1 thn sana
atau u ada dlm 80k kot...according to my fren, chek balik k....

tapi i would say, pegi dulu.....rasa sendiri cemana perasaan kat sana
apa yg bole kata, NZ is not dinamic cam another big city cam london
industry sgt2 limited.....depa memang bergtg  pada tourism and argriculture
so kalo u suka laid back lifestyle....bole laa kot tapi u kena pikir habiss pasal
perbelanjaan utk balik malaya sekali sekala gak kann....so dgn saving utk anak2 sekolah
bila depa dah nask masuk uni.....semua kena kira detail
pokoknya....u nak ubah lifestyle, equip urself dgn ilmu agama utk anak2
sebab kalo luar dr city....mana nak carik sekolah agama unless duk auckland

tu sebab i kata, lepas balik dr sana....i tak rasa nak proceed my application
unless, unless......u nak jadi petani....

Bila i dah baca apa yg tulis tue mmg menakutkan...!!!!!
Yg pening skg ni pasai nak sekolah kan anak tue...yg penting sekali soal agama...
kalu kat mesia ni tak dak masalah bab tue....tah laa kalu camtue.
Tapi you ni mmg the best share info thxs...
dok plan pun, tak la lama sgt nak carik pengalaman kat negara org rasa2 tue dlm 4-5thn camtue ja, dlam umoq 40an boleh laa balik mai ke tanah tumpah darah kita sendiri.
wat la keja pa yg patut kat negara sendiri....
may be cam you cakap tadi, indah kabaq dari rupa....
kalu setakat nak cuba tue boleh la kot?
kalu cost yg you cakap tadi tu mmg tinggi....
kalu nak pi melancong pun nak kena spend byk gak kalu 3 org...klau dlm masa 1 weeks.

Bila i dah baca apa yg tulis tue mmg menakutkan...!!!!!
Yg pening skg ni pasai nak sekolah kan anak tue...yg penting sekali soal agama...
kalu kat mesia ni tak dak masalah bab tue....tah laa kalu ca ...
AbgMie Post at 22-2-2010 01:53

welcome....

of course u bole cuba ....esp kalo ur life kat sini already suckss
tukar angin....tukar mentality segalanya....
tapi thru pengalaman my gud fren yg duk brisbane....dia kata,
mana2 immi yg dtg dr negara2 yg miskin cam brazil...indon
depa rasa cam masuk syurga bila dpt pi OZ....so depa tahannnn

berbeza dgn my pren yg dtg dr swiss nie....laki dia rasa oz nie like hell
sorry ekk, no offence to all yg duk oz...
cuma nak citer pasal perception people from diff. country...
so i takut gak kalo i cakap...susah means susah to all
maybe sebab my life kat sini selesa....so pi sana i rasa cam downgraded

tapi apa2 pun.....i nak pesan, bila u decide....buat hwork habis-habis
u kena tahu, apa yg u nak kena hadap....nak kena bersedia
jgn jadi cam my pren sorang nie, susah payah nak duk UK...beli tiket puluhan ribu RM
sekali baru sedar TAX UK tinggi sgt....dgn gaji rendah siot...so setakat survive saja
last2 tak sampai sthn, balik semula sini....
and also mentality nak kaya kalo duk obersee.....u earn £, u spend £....pi mai- pi mai
bukan sebab currency tai cemana kita spend wisely...berbalik gak pd diri tak kisahlah duk mana sekalipun

Memang betul apa yg u cakap tadi tue, kalu dah biasa tinggai kat biggest country tue
ia akn rasa camtue....lebih2 lagi dah selesa kat tmpt yg dia tinggal tue.
it is ok story u tue...talking about dff country of cos da beza kannn...

Tapi apa yg i nak bagitau u, mmg i zero eprnce about stay kat obesi ni.
cuma, i ve  to spend time to read or share wit partner, forumer or any body wanna share  wit me talking about tat.
Tapi kalu nak kata ubah lifestlye tak dak la sampai camtue...cuma nak cuba carik sedikit pengalaman kat negara org tue ja...org kata sekali dlm sumoq idup...
sekurang2nya takdak la terlopong bila org bercerita pasai idup kat negara org.

Klau nak pikiq nak jadik kaya...tak semestinye kena hijrah kat negara org...kat tmpt sendiri pun ramai gak rakyat mesia ni yg kaya2.ataih kehendak sendiri dan usaha disamping Berdoa...rezeki kat mana2 ada...InsyAllah. Janji nawaitu kita betul...tapi org cakap jgn la sampai meyiksa diri sendiri.

Eh, kita dah sembang panjang gak dlm forum ni...i tak tanya lak u lani tinggai kat mesia or ???
Any way u mmg the best informer....org kata tak kedekut ilmu...

Maaf lupa lak nak tanya..asyik berforem ja u ni gurl or boy????

baik meniaga je kat malaysia..kaya senang..buka kedai makan yg sedap sure untung byk tiap2 mlm

abg mie,

firstly syabas kerana ada keinginan utk memperbaiki taraf idup + try new things.

secondly, red sarankan buat research byk2. i know susah, tapi buat research byk sbb u dah ada family. yg single mingle nih boleh jer main terjah. every country ada polisi lain2 utk foreigner/immigrants. pasal tax, anak nyer education, kete, umah, masjid.

thirdly, i think its only fair kalo ur family in this together. sbb kalo dah ada family mcm susah jer nak save byk. i x bermaksud nak offend tapi saya yg single ni pun find it hard nak save. med insurance (compulsory by oz gomen), sewa rumah makin mahal, bill2 yg x putus2, minyak, makan, visa payments. agak byk listnye.

tapi, sy hanya mampu kasi overview sbb saya masih single so x tau sgt pasal family plan/policy/keperluan. pastu i pun lodge visa sendirik, x pakai agent. so research tu mmg la byk. huh, sampai call immigration office 5 kali utk confirmkan bende yg sama. in case different officers telling different things.  pastu, saya plak duk small town, bukan city so nak cari halal meat susah sbb jauh. nasib baik suke ikan.   

i suppose new zealand is slightly different sbb last year pegi sana sgt2 la best! pple so friendly lelagi bile dia tau kite ni tourists. tapi i think main activity sana ialah agriculture lah so mcm alja ckp, kalo nak tukar job jadi farmer oklah.

harap2 post saya membantu abgmie buat decision n kumpul maklumat. good luck!

Thnxs a alots all forumer...saya rasa byk membantu dlam forum camni...
betul cakp u redsinner...the purpose i join fourm camni pun mmg nak cuba research sbrapa byk info....saya pun dah cakap dari awai2 bukan dari golongan yg pro....
boleh laaa nak cuba or tukaq jadik farmer...at lease boleh la bawak balik ilmu dari negara
org ker tempat kita....cuba explore sby yg mgkin...saya rasa tak rugi.
Tapi satu jer masalah, bab nak sekolah kan anak tue ja yg belum dapat clear imej lagi.
Mybe cam my-alja cakap pegi bercuti sana dulu, cuba dpatkan situasi yg sebenaq...
baru leh wat decision.

Maaf lupa lak nak tanya..asyik berforem ja u ni gurl or boy????
AbgMie Post at 23-2-2010 05:59

hehe....i'm a wife/mother wt 2 kids

sebelum nie pernah duk swiss dan UK...beberapa thn sebelum balik malaya
so dah 2 thn lepas duk pikir nak migrate to oz or nz.....tu yg pi sana dulu, ambik angin
dah jumpa agent, dah buat survey.....and we decided not to...

our objektif nak pindah sebab education anak2....
tapi dlm masa yg sama, sayang gak sebab sekarang anak2 dpt pelajaran agama yg baik
so byk benda prons and cons.....for now, i rasa i suka duk sini....senang idup
kui kui kui

and another factor adalah keje somi....i tak rasa dia suka buat keje farmer

Mf laa lambat reply...bz kit maklum laa keja tak menentu.
Ya ka, sangka kan lelaki slma ni dok chat dlm forum ni..hehehe.
any way ur good info  my-alja.
So, i pun belum decide lagi nak betul2 carik keja kat NZ ni...
Kena settle utang2 kat sini dulu...tingai umah ja lagi!!!!!maybe ujung 2010 ni leh settle  kottt.sekurang2nya bila balik mai sini, tak la kelam kabut sgt.Prepairation tue penting bagi i...sekurangnye dah ada harta kat sini tnpa utang...dah tertulis nama sendiri dalm geran umh kita, bukan dituntut oleh bank..hehehehe
Takpa somi u keja pa pun xpa, janji halalaltoyibaaa....farmer ker, doctor ker, enginner ker wat ever laaa..jji dia jaga u dgn baik...dan tak dak benda2 yg subhah  rezeki yg carik tue.InsyaAllah selamat dunia Akhirat..
Nampknya...i nak kena p melancong dulu kot tgk tempat2 yg sesuia dulu...I rasa kat Nelson maybe ada kot....dlm agriculture....setahu i NZ negara petanian kan?
Tu la mcm mmber i cakp dulu...kalu bab makan ni tak dak masalah sgt dia kata..
nak belacan pun ada...apa aja yg ada kat mesia ni sana pun ada....tu yg semangat nak p sana... maybe x smua kot????

klu keje ladang berapa bley dapat?

Looking forward to migrate ke OZ. Sekarang dah ada Provisional Visa. Memang letih dlm proses nak dptkan provisional visa ni sbb semuanya buat sendiri. Tapi alhamdulillah, akhirnya dapat juga. Sekarang ni tengah apply keje kat Australia tu dr Mesia ni. Target area tak kisah lagi. Mana dapat keje, situ lah yang akan aku ngan partner aku settle down. Partner aku ni Oz. Tu yang aku sng dpt provisional visa ni.
Dah banyak kali gi Australia sblm ni. Paling lama pun duk 5 bulan kat sana lepas hbs blaja. Tapi skrg ni balik Mesia sbb dpt offer job tuk joint wat new terminal LCCT. Target, sblm hujung tahun ni nak blah dr Malaysia ni n start new life. Main concern aku adalah nak ubah lifestyle aku.

12Next
Return to list New