CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jurukera

Merged : Semua Tentang Kelap@

Originally posted by sofiera at 4-5-2009 11:03
ada tanam pokok kelapa pandan..beli satu jer, tak tahu lak kena beli 2 baru menjadi...rm10.00 beli jkat nursery...2 bulan dah tanam daun nya kering jer..tak naik2 pokok2 nya..dah letak baja taik牋...

Mahal gak yer pokok nya..erm..setahu saya masa tanam diorg kerat daunnya reason..(don't know)..pastu kena siram lebih byk dr biasa..bila akar dah established..barulah siram cam biasa...

Reply #20 _mangifera_'s post

tak tahulah lakmahal pulak..tertipu tipah lah lagi..ingatkan nursery murah. brp hinggit akak beli?....balik nantie nak kerat daun nya lah..hope menjadilah..thanks yer mangifera

Originally posted by Crayola at 4-5-2009 14:37
Off topic:
Maaf kak,tak bleh bukak pm.
Boleh bagitau cara delete PM kat sini je?
Sori sekali lagi

PM kat akak no hp...akak tepon...

Balas #22 razifah\ catat

saya memang nak PM akak no hp saya,
tapi masalahnya saya x leh guna PM langsung.
Akak emel saya jer lah,ini emel saya:
menpersona@gmail.com

tk

tunjuk le gambo camner rupa kelapa pandan tu... yg kulitnya warna oren ke??

Reply #24 ayasofiya's post

Setahu saya rupanya sama mcm kelapa biasa, hijau kalau yg muda cuma dia berbau pandan. So kalau diminum airnya memang nyamanlah gitu....

Yg warna oren tu kelapa gading,kan....

Follow Us
Kak Aya,

ni rupa benihnya,

ambil dr sini,
http://anakperlis.com/kedai/inde ... &products_id=14

untuk lihat buahnya, klik url ni
http://www.flickr.com/photos/akupunyahal/3290354426/

Rate

1

Saya jawab lamsump ek...

kelapa pandan tu saya dapat RM6/pokok tak pasti rege tu rege staff atau bukan..nnt saya tanya balik

kelapa pandan tu warnanya hijau..benihnya mmg cam yg alif tunjuk tu..satu lagi, kerat jgnlah sampai pucuk yer..pastu..seeloknya tanam petang...err reason lupalak..kalau tanam pagi kena siram air bebanyak..

Rate

1

Reply #27 _mangifera_'s post

saya nak pokok nie nak beli mana??? walaupun dah tanam satu nak lagie satue lah

Balas #17 sofiera\ catat

beli kat ne...? kite baru beli tapi tak tau kelapa apa...apek nursery tu ckp kelapa dari thailand...dia charge RM45....ingat dah murah....sebab ada satu kedai tu dia jual RM180 tak tau kelapa ape.....

perasan tak cover majalah laman ada pokok kelapa....sesiapa tau tak kelapa apa tu ye....bestnye...rendah je dah berbuah......

Balas #29 alfa168\ catat

napa mahal sangat yer sampai 45rggit-beli dalam pasu ker...yg mahal sampai rm180 mungkin kelapa pandan emas kot

Tip camna nak tau benih kelapa tu kelapa pandan ke tak?

Tip ni diberikan oleh tokay nurseri yg saya beli benih di Semenyih. Ramas skit hujung akar benih tu dan jika berbau pandan, tu orilah tu, kalu takda bau, tak orilah tu. Diberitakan bahawa benih kelapa pandan yg ori dtg dari kawasan di thailand dimana satu kampung tu semua kelapanya jenis pandan. Kelapa memerlukan pendebungaan untuk menjadi buah, Jika bunga kelapa didebungakan dengan debunga kelapa jenis lain, buah kelapa yg terhasil tak sama dengan pokok asalnya, cam durian jugakleh...

Rate

1

Originally posted by dolms at 13-5-2009 17:09
Tip ni diberikan oleh tokay nurseri yg saya beli benih di Semenyih. Ramas skit hujung akar benih tu dan jika berbau pandan, tu orilah tu, kalu takda bau, tak orilah tu. Diberitakan bahawa benih k ...

Hujung pucuk pun boleh..tp susah jugak kalau kita yg tak biasa buat ni..saya byk kali gak try buat kekadang jer berjaya..huhu setahu saya..walaupun kacuk ngan kelapa pandan..kelapa yg terhasil tuh tak semestinya kelapa pandan gak..tu ikut kata org yg mengkajinyala..ye ker dr thailand?..bukan pokok tu salah satu hasil kajian penyelidik mardi ker?..

Originally posted by sofiera at 8-5-2009 13:33
saya nak pokok nie nak beli mana??? walaupun dah tanam satu nak lagie satue lah

Erm tempat lain saya tak pasti..tp mardi n ofis saya mmg ada jual benih..

Originally posted by _mangifera_ at 13-5-2009 17:51

Erm tempat lain saya tak pasti..tp mardi n ofis saya mmg ada jual benih..

Berapa RM sepokok?

Assalamualaikum semuer,

Since ramai yg ingin menanam kepala jenis ini, bior teman turunkan skit PETUA OGHANG TUER TUER kaedah/cara penanaman Pokok Kelapa aka NYOK.
Balik ghumah or kampung nanti, sila perhatikan pokok kelapa yg berbuah.
Di mana letak nya buah kelapa tersebut??
Adakah di antara pelepah pelepah kelapa??
Ataupun di ATAS pelepah kelapa tersebut?

Adakah ia dengan semula jadi mengeluarkan TANDAN nya di antara pelepah?
Adakah pada pokok kelapa yg sama............tandan nya keluar 2 cara di atas ataupun satu cara sahaja??

PETUA yg di beri olih oghang tuer tuer semasa hendak menanam benih kelapa agar tandan nya keluar di atas pelepah ialah:
- memegang buah kelapa sambil siku ke dua dua belah di atas lutut sambil membaca selawat semasa di hadapan lubang.
- then terus sahaja meletakkan benih kelapa itu dan di timbuskan dgn tanah.

Apa BEDA nya buah kelapa yg tandan yg di celah pelepah dengan tandan nya di atas pelepah??
Satu akan masak or tuer sebelum masa nya dan satu lagi akan lebey besar dan baik.
Kenapa??
Sebab nya tandan buah kelapa yg di celah pelepah akan patah/bengkok kerana buah yg semakin berat dan membesar.

Sekiranya teman mengunjung ke ghumah kenkawan, akan teman perhatikan pokok kelapa nya. (sekiranya ada)
Itu bedanya tuan ghumah yg BERILMU.

Selamat mencuba.

Rate

1

Reply #32 _mangifera_'s post

"Quote : walaupun kacuk ngan kelapa pandan..kelapa yg terhasil tuh tak semestinya kelapa pandan gak..tu ikut kata org yg mengkajinyala..ye ker dr thailand?..bukan pokok tu salah satu hasil kajian penyelidik mardi ker?.."

Pokok kelapa pandan memang asal dari thailand dan mula diperkenal pada tahun 1971 (info dari Jabatan Pertanian). Kelapa yg dihasilkan di malaysia (mungkin mardi) ialah kelapa MAWA dan MATAG.

Reply #35 niceghost2005's post

Betul petua ni, datuk saya pun cakap cam tu. Bila tengok buah kelapa2 yg dia tanam banding dengan kelapa yg tumbuh sendiri, buah kelapa tu memang terletak atas pelepah.

Balas #25,#26 alifinara\ catat

oooo .. camni rupanya.tq fina.
hemm.. rupa sama cam kelapa biasa je,cuma bau lain... bau pandan.dirumah kat kg banyak jugak pokok kelapa jenis camni... cuma takde bau PANDANnya.kelapa biasa je.

mahalnya alfa168 beli...... ish cam tak sanggup kalo camni   .KAYO apek nurseri tu.yg jual rm 180 tu sah sah dapat jadi jutawan kalau laku benihnya :@ .sedut darah tui laa .. (bukan 'cekik' dah gini).manggi beli hanya dgn rega rm 6 jerk

Balas #35 niceghost2005,#37 dolms\ catat

tq nice... tq dolms ...
tip yg amat berguna.akak tak pernah dengar lagi sebelum ni petua sebegini