CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: AbangAsri

RAGAM RUMAH SEWA

banyak pengalama abang asri ni yer..

macamana nak mulakan perniagaan homestay? kongsi la pengalaman

aku pun penah menyewa umah ms study...tp aku ni jenis cermat, jg hak org, yg sadis nya housemate plak xreti jaga. antaranya;

1. ms masuk umah sume condition ok. tp ade 1 kes yg menybabkan housemate terpksa bwk masuk motor ke dlm umah sewa...yg haru nye,bile dorg parking motog dlm umah, tongkat motor dorg akan tinggalkan kesan calar kat laintai...dah lah lantai marmar...mmg nmpk...aku sedih tgok lantai tu sbb tu bukan umah kite....tuan umah bg sewa dah cukup bagus...

2. tuan umah bg sume kelengkapan umah....tp xreti jg, sume jd ranap....contoh washing machine...getah utk isi air dlm machine tu boleh patah sbb bile pakai, tau letak bju dlm machine, bukak air...tp xreti nk betolkan getah air tu...kalo ter lipat pon biar je...smpai lah kene tukar getah baru...

tp aku xpuas ati gak gn sikap tuan umah sbb;

1. die tau kami nak sgt umah tu sbb corner lot so sng kami nk sidai bju. kami ade demand nk fully furnish...sekali die bntai sewa 600 sebulan...kat area utara plak....mmg xpatut...

tu je lah yg aku xpuas ati gn tuan umah...die tau demand tinggi kat area tu, dorg sesuke ati naikkan harga sewa....ntah pape....

19# tabasco

yosh....x senonoh gila....
cmne dorang mndi lm toilet tu huh...
aku x bole mndi ngan aman kalo toilet x bersih...
jgn kn nk mndi..nk membuang pun cm x berselera kecualilah kalo dh desprate sgt...
x rase gatal2 ke bdan kalo toilet tu x bersih???

saya pernah menyewa gak kt shah alam...kt syeksen  13\
rata- sewa sana rm1000 till rm1300 sebulan...
owner rumah mmg hampeh...
dia x pernah amek kisah ngan kitaorg penyewa nih...
yg dia taw duit tiap2 bulan masuk ontime...
lmbt sehari mulalah call x henti2..
ade skali tu tangki simpanan air tu pecah..
x taw la cmne bole pecah...
kitaorg kol berkali-kali dia x dtg..mcm2 alasan dia...last skali bila cmpur tangan parent baru dia dtg..
tu cm ape je...
pastu bila report lampu rosak ke apa ke dia x amek kisah pun...
kitaorg kena kuar duit sndiri pegi beli...
baru2 ni yg suis box sume punca letrik(x taw pe nama nya) rosak..ade 3 benda alah tu asyik jatuh je...bile tolak balik jatuh balik...
mmg tensen je..washing machine x ble pakai...peti sejuk yg lagi hangin ade satu suis tu kena ngan bilik aku so sume plug dlm bilik x ble pakai yg bile on lampu je...
tensen gile...
report kt owner dia buat kering je...
kena la gi cari snirik wireman...

rumah kt area sana mmg laku cz kalo ade je rumah kosong sure ramai2 berebut nk sewa...
arini kuar iklan pastu ade la yg kol tanya...dats why some owner demand jek..

aku sewa rumah dgn semua mak nyah 3 orang, hy aku je lelaki tulen kat rumah tuh, bes gak sewa dgn mereka ni sbb rajin kemas rumah, byr sewa aku kdg tak payah bayar pun tak pa sebab mrk byk duit, makan sedap je selalu, cuma kdg2 aku kena projek dgn mereka, tapi tak kisah le sebab sedap kan, tahun ni habisle pengajian aku dan terpaksa pisah dgn dia org lak

Follow Us
26# cruisekeanu

projek ape?{:1_122:}

aku sewa rumah dgn semua mak nyah 3 orang, hy aku je lelaki tulen kat rumah tuh, bes gak sewa dgn mereka ni sbb rajin kemas rumah, byr sewa aku kdg tak payah bayar pun tak pa sebab mrk byk duit, makan ...
cruisekeanu Post at 27-2-2010 19:07

hanya nko laki tulen, pastuh ko kene projek dengan depa...
hahaha..lost lobos la nko nih..

aku pun penah menyewa umah ms study...tp aku ni jenis cermat, jg hak org, yg sadis nya housemate plak xreti jaga. antaranya;

1. ms masuk umah sume condition ok. tp ade 1 kes yg menybabkan housemate ...
saga2717 Post at 26-2-2010 23:25

bagusla kalau ada sikap mcm tu. saling menghargai.

kedua: kalau rumah lengkap duk brapa org RM600 kira ok apa..?  kalau duk 8 org 3 bilik baru sorang RM75

kalau bagus detail la lagi.

tuan rumah yg tak ada hati perut ni ramai...

saya dapat rumah dari owner pun kekadang mcm tu...suis pun tak ada mcm mana plajar nak pasang komp, laptop,kipas etc. bila syarikat kita pasang nak buat claim payah. terutama pemilik melayu

dulu sewa, klau ganti sendiri, mcm tombol,lampu..bile pindah we ols cabut bwk kuar.

lg satu jgn bg penyewa indon sgt..dorg ni pengotor,pampers baby bole flush dlm jamban smpi tersumbat..

yg arab plak, ganas2..sink n toilet bowl sure pecah.dorg ni mandi dlm sink ke ape, ke projek?

Post Last Edit by AbangAsri at 28-2-2010 12:39
dulu sewa, klau ganti sendiri, mcm tombol,lampu..bile pindah we ols cabut bwk kuar.

lg satu jgn bg penyewa indon sgt..dorg ni pengotor,pampers baby bole flush dlm jamban smpi tersumbat..

yg arab ...
miss_comel Post at 28-2-2010 01:41

peraturan saya pula berkaitan dengan kunci dan tombol.

masa mula mula amik rumah dari pemilik semua ok . jadi saya sewakan kepada pelajar.

kalau rosak masa pelajar duduk yg rosakkan kena bayar atau tolak deposit. kalau bilik pelajar yg guna bilik tu, kalau pintu utama satu rumah.

kalau bilik dan sedia masuk tak ada tombol, saya tak akan pasangkan.sebaliknya pelajar yg duduk akan pasang sendiri. kos lebih kurang RM25 satu tombol...saya akan tolong pasang. kos pelajar bayar. sekiranya tombol masih elok dan lengkap anak kunci, saya akan pulangkan 50% dari kos. ertinya pelajar akan dapat balik RM17.50 kos yg bayar dulu dan menggunakan bilik selama minima 6 bulan dalam keadaan ada kunci.

rasionalnya adalah: kalau saya sediakan...ada yg balik kg kunci tertinggal kat kg..di pecahkannya tombol pas tu tak ngaku....

aku sewa rumah dgn semua mak nyah 3 orang, hy aku je lelaki tulen kat rumah tuh, bes gak sewa dgn mereka ni sbb rajin kemas rumah, byr sewa aku kdg tak payah bayar pun tak pa sebab mrk byk duit, makan ...
cruisekeanu Post at 27-2-2010 19:07

kaum luth le nih...

:kant: :kant: :kant:

semoga anda sempat insaf 

keluarga saya pon ada juga sewakan rumah dekat orang tapi bukan pelajar. tiap2 bulan ada je benda yg rosak and semua claim dengan tuan rumah.. sampaikan dia nak cat rumah pun dia tolak sewa bulan depa ...
papa_vogue Post at 26-2-2010 18:51
saya plak nak rmh sewa,tp org x nak swakan sbb sy non muslim....dan sy mmg x bg masuk benda yg haram msk umah sbb sy hormat tuan rmh...

saya ada beberapa rumah yg di sewakan kepada bukan muslim, so far ok sahaja.

saya ada beberapa rumah yg di sewakan kepada bukan muslim, so far ok sahaja.
AbangAsri Post at 1-3-2010 18:54
itulah,alangkah indah nya kalo ada org yg bsikap seperti abg asri kat kl ni,tentu x ssh bg yg non muslim mcm star ni nak cari sewa rmh....star ni dh puas ke hulu ke hilir cari rmh sewa...semua x nak terima non muslim....nak cari rmh sewa owner cina lak,takut jiran sebelah myebelah bela anjing sbb star x suka anjing...memekak je kalo ada anjing...

salam TT..
masa tahun akhir,saya duk menyewa ngn rakan2 sekelas n kami seramai 6 orang..
sewa di pangsapuri,aras 1 area ayer keroh. sebulan rm450.

deposit 1.5bulan,n owner bg tumpang barang sebel ...
harumawar Post at 26-2-2010 15:57
harum dlu bdk utem ek?sy skrg taun 2.sem dpn nk msk umh sewa.bole bgtau tak blok mana yg harum duduk tu?kot2 terkena ngan owner yg sama.hehe

ngorat yerrrr.

26# cruisekeanu

Pengakuan berani mati

Time student semua jenis rumah aku dah duduk menyewa

1. Rumah flat - tuan rumah tak ambik pedull hal rumah. Yg dia tau bulan2 duit masuk. lambat sehari call marah2 macam berhutang 10 billion. Rumah taraf PPRT tapi sewa RM700 dgn alasan dekat dgn kemudahan & tempat makan. Kitorang terpaksa sebab time tu takde kenderaan

2. Condo - tuan rumah tak pernah jumpa. Kalau apa2 just email. Ada sekali  tu paip pecah. Abislah melimpah2 air. Nak tunggu dia reply email lambat so kitorang call plumber dan scan resit utk claim balik lebih kurang dlm RM300. Esok tu tuan rumah reply dan kata dia dah hantar cek utk reimburse balik. Lusa cek sampai. Bagus & profesional betul..

3. Rumah teres 2 tingkat - Besar rumah ni. Owner dia bapuk. Tiap2 minggu datang tanya khabar siap bertepuk tampar dgn housemate aku. Siap bawak makanan. Rupanya2 dia nak ekjas member aku sorang ni jd anak ikan dia. Mamat tu kira hensem jugaklah. Member aku ni layan aje dgn owner tu pastu dia pindah terus lost contact. Dgr2 dah berjaya jadi lawyer

4. Rumah kampung - Sewa murah dalam RM250 tapi mak aihh....tuan rumah ada bela hantu raya. Hantu tu takde la sergah2 just confusekan kitorang je macam pukul 8mlm owner dtg jenguk rumah pastu balik. Pukul 9mlm hantu tu plak datang ronda2 pastu balik. Tu aje. Yang aku tak suka, bilik air banyak lobang. Senang2 aje org skodeng. Bila suruh tuan rumah betulkan boleh dia kata "ala..korang kan lelaki, tak luak pun kalau org lain tengok"