CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 25446|Reply: 21

majikan tak bayar gaji

Assalamualaikum,

nak tumpang tanya, mcmana nak dibuatkan supaya majikan membayar gaji terakhir
citernya mcmni, middle of JAnuary 2010 saya disuruh bercuti, dalam pada tu dibagi tahu
saya digantung kerja, tak tau lah yang mana satu sebenarnya, semuanya secara cakap mulut jer
tak ada black and white, lepas 2 minggu chairman company tu call n kata pergilah kerja tmpt lain kalau ada offer.
skarang ni saya nak tuntut gaji saya bagi JAnuary yg saya kerja spai 15hb, bila saya kol tanya gaji
asyik dengan alasan chariman suh kol isteri dia, bila kol isteri dia isteri dia suh kol chairman.
bila kol time dedua ada terus mintak no akaun, tp spai ni tak masuk2 juga gaji saya tu.
bila kol n tanya lagi tak sudah2 pulak alasan chairman tengah meeting, bila kol isteri dia pulak
tak sudah2 chairman outstation tak boleh nak bagi keputusan.

sekarang ni apa yang perlu saya buat utk mendapatkan gaji terakhir saya tu.?
saya pernah tanya orang kalau nak report kat buruh, derang kata makan masa yang lama
sudahnya nnt gaji yg dituntut pun tak bnyk mana ulang alik pejabat buruh makan berbulan
adakah organisasi lain yang dapat membantu...? untuk pengetahuan semua tempoh percubaan saya
adalah setahun, ada ke syarikat yang pernah buat mcmtu...? saya mula bekerja disyarikat tu pada 15hb  october 2009.

Rate

1

ok.. sy rasa u better report ngan jbtn buruh.. sbb benda agak2 lebih kurang mcm ni penah jadi ngan budak satu keja ngan suami sy...

dia diberhentikan kerja tanpa notis.. meaning..berkuatkuasa serta merta dgn alasan ekonomi syarikat x bagus. so, budak tu x dpt payment utk bln tu..(dlm kes u, xde black n white kena berenti kan? so rasanya senang kit kot..)

alih2 budak tu nak fight pegi jbtn buruh.. x-bos dia buat mcm2 ugutan kononnya dia ada rekod yg budak ni slalu lambat dtg opis la..itu la..ini la.. budak tu x peduli jugak...dia report gak.. dlm masa seminggu pegawai dr jbtn buruh dtg buat check kat x-bos dia..

hasilnya?? bos tu tpaksa byr gantirugi ngan budak tu..dgn byr gaji budak tu selama 6 bln.. so, budak tu dpt duit mcm tu je la.. dia x pegi opis tp gaji dapat...

x payah le dgr cakap org.. cuba pegi sendiri dekat jbtn buruh..

saya cadangkan buat laporan jabatan buruh, kalau pandai claim, nasib-nasib bleh dapat lebih dari sebulan gaji.

Tapi kena buktikan bahawa ada unsur ketidakadilan terhadap anda dan anda pulak menjalankan tugas sebaik mungkin.

g report ajer...
walaupon sehari kiter kijer, majikan wajib bayar gaji...
pastu.. check skali kwsp & socso sama ada majikan mencarum atau tak..
kalo xder.. report ajer skali....

saman jer majikan tu

betul tu, pergi buat aduan di jabatan buruh.  Lagi lama majikan tak bayar lagi banyak dia kena keluarkan duit setelah kes awak selesai kerana selalunya mereka kira tarikh dari awak diberhentikan kerja.

Follow Us
kalau belum kena pecat buat kes aduan - pegawai akan pergi ke premis majikan dan buat siasatan pertama dalam  tempoh 15 hari. kalau dah kena pecat buat kes buruh.

Ini ko tulis melibatkan chairman dan wife dier nih...
Sebenarnya ko kejer apa...?

Kalau dekat ngan chairman aku rasa P.A atau Body guard atau drebar....
Kontrak kerja tulis apa? Sebagai kontrak ker ?..

Masa ko pergi Jabatan buruh bawa sekali kontrak kerja dan penyata gaji...
Daripada situ nanti mereka akan assess kes ko...selalunya pegawai jabatan buruh nih quite efficient dan ko tak perlu risau...mereka akan bantu ....Depan ko jugak dia akan talipun boss engkau tapi mereka tak sebut nama engkau....( dan ko akan tersenyum mendengar cara mereka minta alasan dari bos engkau )

Pergilah dengan segera...

Ini ko tulis melibatkan chairman dan wife dier nih...
Sebenarnya ko kejer apa...?

Kalau dekat ngan chairman aku rasa P.A atau Body guard atau drebar....
Kontrak kerja tulis apa? Sebagai kontrak k ...
rdzaccess Post at 5-3-2010 02:49

saya  jd PA to Chairman (suami) cum MD (isteri)...
offer letter tak kata contract tp  tempoh percubaan 1 thn...
kerja dulu mmg dari isnin spai ahad...kalau tak mlm tak dpt nak balik
ada hari2 yg spai ko 2am dok dlm ofis....

skrg ni saya takader salinan attendance saya...dah mintak jasa baik bdk2 ofis tu emailka
tp spai ni takder lak....saya paham budak2 tu mungkin tkt kantoi dgn bos
aritu masa saya kol si mak datin no 1 tu adalah ckp dah buat perkiraan gaji saya
tp tak prepared cheque lg sbb pak dato lak outstation...

dulu tu saya kerja kat kl...kalau buat report kat tmpt saya skrg ni boleh tak?
saya dah berhijrah ke pantai timur skrg ni...dah kerja pun tmpt baru....

lagi satu nak ckp Offer Letter saya tak menggunakan Letter Head company
Offer Letter saya atas individu iaitu mak datin no 3.....kalau saya saman or buat report
adakah mak datin no 3 ni yg akan terbabit...?

ok.. sy rasa u better report ngan jbtn buruh.. sbb benda agak2 lebih kurang mcm ni penah jadi ngan budak satu keja ngan suami sy...

dia diberhentikan kerja tanpa notis.. meaning..berkuatkuasa serta ...
katak hijau Post at 4-3-2010 07:39

ada dulu ex staff company tu buat tuntutan and report kat buruh pasal derang tak bayar gaji
tp sudahnya diam jer mcmtu...tak au derang jawap apa dgn buruh spai kes jd diam....
spai ni ex staff tu tak dpt gaji dia gak....

saya cadangkan buat laporan jabatan buruh, kalau pandai claim, nasib-nasib bleh dapat lebih dari sebulan gaji.

Tapi kena buktikan bahawa ada unsur ketidakadilan terhadap anda dan anda pulak menjala ...
elastic Post at 4-3-2010 07:57

itulah saya tak sempat ambil rekod kedatangan saya sblom saya disuruh bercuti tu....

g report ajer...
walaupon sehari kiter kijer, majikan wajib bayar gaji...
pastu.. check skali kwsp & socso sama ada majikan mencarum atau tak..
kalo xder.. report ajer skali....
midar Post at 4-3-2010 08:23

mmg tak ada caruman kwsp & socso...
company tu mcm sajer jer nak masuk 3 bln jer staff2
dia buat hal la nak suh staff2 berhenti....

saman jer majikan tu
carihairil Post at 4-3-2010 12:51

tgh mengumpul segala maklumat nak menyaman la cadangnya....

betul tu, pergi buat aduan di jabatan buruh.  Lagi lama majikan tak bayar lagi banyak dia kena keluarkan duit setelah kes awak selesai kerana selalunya mereka kira tarikh dari awak diberhentikan kerja ...
rafadiena Post at 4-3-2010 13:45

setakat ni mmg saya tak anta surat berhenti pun...and derang pun tak berhentikan saya....
sebenarnya saya pun tak sure sgt yg offer letter saya tu valid tak dlm syarikat derang...
tu yg jdkan masalah utk saya nak bertindak ni....

saya  jd PA to Chairman (suami) cum MD (isteri)...
offer letter tak kata contract tp  tempoh percubaan 1 thn...
kerja dulu mmg dari isnin spai ahad...kalau tak mlm tak dpt nak balik
ada hari2 y ...
puteri_malam Post at 5-3-2010 19:36

Kalau refer di atas sahlah bahawa ini adalah kontrak individu, ada kerja ada gaji....
Mengatakan bahawa kerja digantung secara lisan adalah untuk taktik agar ko tak datang kerja ( saikologi lah nih...)
Bila ko tak datang lapur diri secara otomatik ko diberhentikan kerja kerana tidak datang dengan alasan atau gagal melapurkan diri untuk bekerja.

Nasihat aku sebagai abang Along...
Ko terus pi jumpa Datin No 3... tuh dan mintak gaji ko ,...tunggu sampai dia beri walaupun terpaksa duduk di kerusi depan receptionist dari pagi hingga petang...Dia mesti ada cash...Kalau banyak songeh ko mintak dia pinjam ngan staf yang lain untuk bayar ko...

Ingat ni bukan ugutan tapi kalau tak dapat jugak, rahsia dia faham faham jerlah kalau terkeluar kat laman web
( Aku dah buat cara ni dan berhasil )

Kalau refer di atas sahlah bahawa ini adalah kontrak individu, ada kerja ada gaji....
Mengatakan bahawa kerja digantung secara lisan adalah untuk taktik agar ko tak datang kerja ( saikologi lah n ...
rdzaccess Post at 7-3-2010 02:10

contract individu tu yg buat saya jd tak yakin kalo report kat buruh
derang mesti dah sedia dgn jawapan derang yg ntah apa2 utk selamatkan derang....
dlm contract mmg la tulis kerja isnin-jumaat, tp saya kija isnin spai ahad....
takder overtime sbb alasan dia saya officer....

Nasihat aku sebagai abang Along...
Ko terus pi jumpa Datin No 3... tuh dan mintak gaji ko ,...tunggu sampai dia beri walaupun terpaksa duduk di kerusi depan receptionist dari pagi hingga petang...Dia ...
rdzaccess Post at 7-3-2010 02:19

sbb saya PA kan jd saya tau sgt la luar dalam kehidupan datin no 3 ni
mmg takakan saya dptnya gaji saya dr dia walaupun saya berumahtangga kat ofis dia
chairman tu dulu pun sejak saya kija baru dok melebihi sejam kat ofis datin no 3 ni
sejak saya benti  budak2 kata chariman dtg kejap2 jer...5-10 minit jer slom saya kija pun camtu
awal2 lg mmg datin no 3 ni dah ckp dia tak dpt nak bantu dlm aper pun
dia pun ala2 kuli jer kat chairman merangkap suami dia tu....kija spai tgh mlm....

assalamualaikum... sya nk tanya, boleh ka sy buat aduan kt jabatan buruh kerana saya di buang kerja tanpa alasan tetapu tempoh notis saya masih lagi berjalan.. dan saya tidak dibayargaji selama notis saya berjalan. . masa saya kerja di sana, saya juga sering di ugut untuk di berhentikan kerja sekiranya hasil jualan tidak mencapai target... tiada dalan perjanjian pun bahawa pekerja akan di buang kerja jika jualan tidak mencapai target... lagi pun, kami hanya di berikan cuti selama 2 hari sebulan sahaja. langsung tidak dibenarkan cuti semasa cuti awam termasuk hari raya... mohon pencerahan kalian

Adakah boleh bagi majikan atau pekerja menamatkan kontrak perkhidmatan tanpa memberi sebarang notis?
Majikan atau pekerja boleh menamatkan kontrak perkhidmatan tanpa memberi sebarang notis dalam keadaan berikut:- Dengan membayar indemniti ganti notis. Sekiranya berlaku apa-apa perlanggaran yang disengajakan terhadap syarat-syarat kontrak perkhidmatan.

Assalammualaikum.. Maaf sya nk tmpang tnya.. Pda yg pegalaman.. Saya kerje anggota security.. Da hampir tegah tahun b,kerja tapi slip gaji tidak dapat dan sekarang bulan 9 compuny tmpat saya kerja buat undang tegahan bulan tak de pijaman.. Tapi slip gaji tidak beri salah ke di sisi undang2? Sebab susah bagi saya dan anggota lain nak tahu gaji dapat berapa? Epf dan soso tolak berapa? Dan jugak yang lain ingin ambik motor atau kereta susah tidak ada slip gaji.. Pijaman pon tidak ada.. Yang pegalaman.. Tolong bagi pedapat dan nasihat.. Mohon kerje sama tuan dan puan

12Next
Return to list New