CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: emiesibuk

Gaji tak UP selepas sah jawatan...

20# medangmru

dalam surat ader akan buat semakan selepas di sahkan jawatan..
dah die cakap tgu bulan 4, sayep pun bersabarla..
tapi bila di tanya balik akan dibayar bermula sewaktu tarikh sah jawatan, hr cakap tidak.. contoh kenaikan bulan 4 dia tak kra dari tarikh confirm..

Selalunya tarikh confirm adalah tarikh ko disahkan dalam jawatan tu maknanya ko kira alright lah kerja tak payah lagi nak tunjuk ajar dan ko akan bertanggungjawab sepenuhnya dengan apa yang ko lakukan.

Selepas setahun maka jika ikut terms dalam kontrak, barulah ko9 boleh menerima habuan bonus atau kenaikan gaji yang diselaraskan ikut gred kerja ( jika ada ).
Ini pun terpulang pada ekonomi syarikat ketika itu.

Sebenarnya semasa ingin tandatangan menerima kontrak perjanjian ko boleh

~ mengubahsuai kontrak tersebut mengikut keperluan ko sendiri.
    tulislah apa apa yang ko inginkan mengikut tahap professionalisme ( kepakaran )

~ ko boleh membuat penawaran tentang gaji, elaun, cuti atau apa saja berkenaan ngan
    terma dan syarat syarat

Macam aku dulu,. aku minta masuk jam 9 pagi dan pulang jam 6 ptg.( sepatutnya 8am to 5 pm) ~ sebab aku tau jalan jem waktu petang.
Pastu cuti yang diwartakan aku minta 10 hari jer ( sebab aku simpan utk kursus professional).
Pastu pembayaran gaji aku minta setiap 26 haribulan ~ jadi aku tak lewat bayar installment ( jimat dari kena denda lewat )

Suma majikan aku perkenankan. ( bila nak advance, aku cakap jer kat boss ~ ptg dah dapat)

Rate

1

22# rdzaccess

untung betoll keje tempat ko... ader kosong lg tak?? hehehehe

Selalunya tarikh confirm adalah tarikh ko disahkan dalam jawatan tu maknanya ko kira alright lah kerja tak payah lagi nak tunjuk ajar dan ko akan bertanggungjawab sepenuhnya dengan apa yang ko lakukan ...
rdzaccess Post at 11-3-2010 08:37 PM

good info rdz..

Sah jawatan atau confirm tak semestinya naik gaji. Melainkan terdapat dalam offer letter. kalau syarikat tak bagi pun bukan kesalahan. Tidak semua syarikat akan naikkan gaji selepas confirm terutamanya staff yg berpengalaman. Kalau management trainee tu may be ya.

Alhamdulillah..
arini dah selesai penilaian dibuat keatas diriku...
bos aku dah cadangkan kpd big2 bos untuk up kan gaji...
so tunggu dengan penuh kesabaran...
suspen2....

Follow Us
26# emiesibuk

semoga dapat berita baik ye......bila nak tau resultnye?

27# nudshanie

keputusan dah ada katanya... pastu dia kata TUNGGU.......
huhuhuhu bila nak tau ni??? arghhhhhhhh

27# nudshanie  

keputusan dah ada katanya... pastu dia kata TUNGGU.......
huhuhuhu bila nak tau ni??? arghhhhhhhh
emiesibuk Post at 18-3-2010 06:44 PM

sabarlah. dah ada keputusan tu kan.

Sabar je bro..kadang2 kalo comp swasta ni memang macam ni.aku pon penah kena..lama gak menunggu, time tu aku fresh grad so tak brani sangat la..tp after a while (tak sekejap gak la, cukup setahun masa tu) dah tau selok belok kerja, aku straight je jumpa bos and alhamdulliah dapat kenaikan yang sepatutnya..

TT,  apa-apa pun lepas ni, baca balik apa yg hang dah sign kat Offer letter tu, jgn tgk saja. Employer ada rights untuk beri kenaikan ke tidak. Dia nak backdated ke tidak, itu prerogative dia sbg majikan.

Byk company yg hanya bagi kenaikan selepas 1 year of service. Tempoh percubaan 3 / 6 bulan tu sebenarnya masih terlalu awal....lagi pulak kalau private company, kena tgk profit juga, % kenaikan salary tu brp % agst operating expenses etc...

kekadang ada yg confuse, napa exec naik byk, clerical group naik sikit, eh..napa mgr naik smpi rm 600-700 nih ...mana aci...actually itu semua based on work performance, responsibility & accountability....clerk punya accountability jauh beza dgn exec nyer accountability...

katalah clerk dpt increment RM100, exec mgkn dpt 150~200. beza tu adalah sebagai  cover segala maki hamun drp bos, bos jrg marah direct kat staf bawahan, selalunya marah / tegur  supervisor atau exec yg berkenaan...selalunya la...bukan apa, aku selalu guna konsep ni untuk staf2 aku yg suka ngok-ngek2 pasal kenaikan gaji ni...

aku nyer experience, keja ngan MNC, increment tinggi, bonus so-so. keja ngan compy c***, increment tinggi, bonus pun manyaakkk...keja ngan comp m*****, increment  tadak, bonus stgh bulan....hmmmm.!!! takdak profit katanya...so aku blah...last week x-colleague aku bg tau...bini beli bmw, laki beli alphard.....

whatever it is, kerja rajin-rajin, definitely hang akan dpt better than what you're having now, jgn lupa berdoa....

Rate

1

ebab fresh gred la depa wat suka suki depa je... huhu.. aku pun dah nak masuk 9 bulan kat situ..
tunggu masa jer nak blah..
huhu 30# guablur7 s

31# yayaji

aku ni exec la kat cmpny tuh..
tapi itu la pasalyer, sampai tugas2 kerani pun aku gak kena buat..
nak jimat taknk amik ramai pkerje..
cmpny lak bukannyer jenis kilang kecik2... BESAA PUNYA jugakla..
setiap negeri n pelusuk negeri dah ader Staff nyer.. cuma beloom masuk sabah Swk jer..
Bonus pun belum pasti lagi katanyer.. asyik beli aset, beli kilang baru jer..
Bos pullak asyik beli keta baru...
akai ada ka???

nanti bgtahu apa keputusannya ye TT......

naper  aku pun rs suspen gak ni....motip??

34# medangmru

akan di update sesegera yang mungkin pabila keputusan diketahui kelak...

..jgn lupa ye emi..

baik bos!! hehe

bagi sesetengah company mcm tmpt saya keje... bila sah jawatan  gaji  tak naik... bila cukup setahun baru gaji naik depending on yr performance... bila declare bonus kita akan dapat walaupun tak keje cukup setahun (pro rate).

Aku pon lepas 6bulan probation confirm xder increment. dlm LOA tulis gini

"Salary :

Salary revisions will be in accordance with our policies  &criteria  and will normally be based  on your performance."

klu ikut pemahaman aku ade la harapan nak naik gaji lepas confirm...tp hampeh... bila tnya HR die bg aku klausa ni lak

"Performance Evaluation :

This will be done on a twice yearly basis and do not necessarily translate to a salary increment, promotion or benefits entitlement"

xtau la aku yg xpaham atau mmg HR saja xnak bg increment kat aku.
aku pon malas nk banyak ckp, iya kan jela,....dengan harapan lepas 6bulan confirm tu akn review balik base on company performance.

asniza05 replied at 6-3-2010 10:12 AM
salam & hi all...
masalah TT ni, ada sikit persamaan dgn Niza, cuma Niza dah dapat jalan keluar dia ...

same situation lah..swasta mmg cmtu kot.cm company wafel org lama2 xnaik gaji pon wlupon da confirm. tp wafel masuk lmbat sikit rasalah kenaikan tu. kengkadang kite suke je keje kt cmpany tu tp nak la yang setimpal

12
Return to list New