CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: muteq

Pengalaman-pengalaman sesat di hutan atau mendaki gunung

eh cpatla cite.. dah 3 hari berlalu.. (aku je ke yg menunggu )
ninjago Post at 5-6-2012 17:44

sabar la..jgn  buat aku tertekan..
aku kena korek gambar2..

sabar la..jgn  buat aku tertekan..
aku kena korek gambar2..
dujuan Post at 5-6-2012 20:28

cepat korek gamba tu juan, ai nak baca gak

Reply 92# selipar_hijau

hahahaha....tu la pasal..skrg bile kenang2 balik macam tak percaya..blh plk buat aktiviti2 mcm gini..tp okla..pengalaman..

Edited by annehuda at 5-2-2018 05:46 PM

Terlebih dahulu, aku mintak maaf sebab tetiba pegi up balik thread tok kaduk ni.

cuma aku nak share pengalaman mistik yg baru je terjadi kt aku semalam. huhuhu

aku ni takdela pendaki tegar sangat. boleh la... kinabalu tak jejak lg. gunung yg plg tinggi aku penah naik pun takat jerai je. semanggol, baling, wang gunung, keriang. tapi aku tak penah bermalam, takat daytrip je.  tapi aku teringin nak pegi CBL, dan dah plan pun nak pegi bln 4 ni, so aku dan geng aku lg 2 org dari perlis ni, joinla satu trip ni menjejak K2. kerunai dan kenderung di grik. kebetulan plak, guide die adalah bf kepada geng aku yg sorg ni.  

so tentatif die ialah, sabtu pg tu kitorg naik kerunai, ahad pkl 3pg tu kite naik kenderung plak. sbb nk tgk awan karpet kononnye kalau ade rezeki la.

hari sabtu aku naik kerunai, alhamdulillah, walaupun panas giler, pastu banyak puncak tipu, tp aku enjoy je. sbb view die memang menarik.  ditambah plak dgn ahli group lain yg sempoi dan sama-sama slow mcm aku jugak. alhamdulillah takde peristiwa la

hari kedua, jeng jeng jeng....mlm tu kami tido awal, pkl 3 pg dah bangun nk naik kenderung.  aku sbnrnye biasa dah naik pagi-pagi buta ni masa naik baling n semanggol. ntah camne, pg tu, masa nak bangun, aku rasa berat sangat nak pegi. bukak mata pun tak larat. kawan aku yg awek guide tu pun, berat hati gak.  nak pulak, masa aku bangun tu, bukak stoking, tu dia, kene gigit pacat rupenye. pacat tu pun dah mati keras terpenyek kot. tapi darah takleh berenti, smpi aku kene pakai plaster.

rupe-rupenye, pagi tu pun, tak ramai yg mampu nk pegi kenderung.  dr 23 org tak silap aku 17 org ke termasuk aku yg nk pegi.  kawan aku tu lg best, dah briefing baca doa dah bersiap apa suma, dia plak tarik diri. aku plak, masih berat hati tapi aku gagahkan diri la jugak pegi.  

laluan kenderung tu kene masuk hutan. mula-mula aku masuk tu, stamina aku depleted terus. pernafasan aku jadi kelam-kabut.  nasib baik la ada team aku abg sham tolong temankan.  aku jadi slow, last-last kitorg berdua je yg terkebelakang. ntah camne, aku jadi mengah. aku dah tak dapat nk bernafas pakai hidung. smpi abg sham tanya, awak ni ade asma ke ? ada inhaler ke? pdhal aku tak penah penah jadi mcm ni.  panic attack aku jadinye. aku nangis-nangis dah,tak penah-penah wei aku takleh nafas pakai hidung ni.  dan abg sham jerit org depan suruh turun sorg bantu aku. guide pun turun, dia baca something sambil urut-urut tangan aku, barulah aku tenang semula.

akhirnye aku cakap aku tak mampu nak teruskan dah, pdhal sebenarnye dah agak jauh jugak aku jalan tu.  dalam 30minit jugak la.  jadi abg guide pun cakap takpela, dia temankan aku balik. abg sham plak lead group tu. aku jalan depan, guide tu jalan belakang.

tetiba masa jalan dalam gelap ditemani lampu headlamp tu, aku terasa mcm ada benda terbang atas aku, dan aku terasa benda tu nak menyambar aku. terus aku jatuh terbaring ke tanah.  abg guide tgk aku jatuh, terusla dia azan sekuat-kuat hatinya dalam hutan tu. aku dah nangis, gigil-gigil wei. dahla kitorg berdua je masa tu.  

tp aku kuatkan semangat, dan dalam nangis2 tu, kitorg jalan berpegang-pegang, sepanjang jalan tu kitorg berzikir. allahuakbar, astaghfirullahazim, baca al fatihah. serius masa tu aku nk baca ayat kursi pun tak lepas.

ada satu time tu, aku ternampak mcm ada simpang. aku nak masuk dah simpang tu. cepat-cepat abg guide tarik aku balik.

kitorg ni punye la berzikir kuat-kuat, sampai member2 kt campsite pun terdengar, dan diorg pun terbangun. aku smpi campsite je, ya allah, lega sangat. tak penah aku rasa selega ini. masa jalan dlm hutan tu, aku pekakkan telinga je ngan suara zikir. smpi campsite aku nangis lega dan alhamdulillah aku tak histeria atau kene rasuk.

ms kt campsite, camp kitorg ni berjiran ngan camp team lain jugak. kitorg pggl team abg sado sbb team tu semua lelaki. ada org terdengar perbualan diorg kt walkie talkie tu,, guide diorg ni pakai walkie talkie, sorg jaga campsite, team abg sado 6 org injured. dah smpi base solar camp, dah nak pitam. solar camp ni mcm tebing sebelum nak ke puncak. nak naik solar camp tu kene naik pakai tali. ms budak group aku terdengar perbualan diorg kt walkie talkie tu, die pun dah pelik, ai takkan team abg sado pun bleh pitam ?

so masa nak balik tu, aku geng perlis dan abg guide satu kereta.  aku tny la abg guide tu, abg nampak ape2 ke malam tu? dia taknak cerita, tapi dia cakap, bila aku ungkit balik kisah malam tu, bulu roma dia naik, merinding. aah mmg btul pun wei, aku pun nampak bulu roma dia naik.  cuma dia cakap, syukur sgt aku tak histeria ke kene rasuk ke. cuma dia nampak aku terbaring je, mcm refleks nak elak sesuatu.  lgpun aku beberapi lagi gak penah naik trip ngan die, die pun terkejut tgk dah kenapa aku mengah smpi mcm tu sekali? walaupun aku slow, ni aku mcm dh penat nak mati la gitu.

pastu kawan aku yg berjaya naik tu pun bukak citer, malam tu sbnrnye die mimpi dania kene kacau. tu yg die terus terbangun gak tu. dania ni anak abg sham umur 8 thn, yg kebetulan pun tak jadi pegi kenderung. sbb penat naik kerunai.

sebenarnye ni first time la jugak bg aku kene pengalaman seumpama ini.  apepun, aku masih lg tak serik nak naik gunung. hehehehe walaupun aku pendaki yg tak power. hehehehe cuma nasihat aku, dr pendaki tak power ni, trust your instinct.  kalau rasa tak nak pegi tu, berat hati tu, cancel jelah wei. jgn jd mcm aku, nsb baik la aku tak jadi apa-apa masa tu. huhuhu
sekian