CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: water_lily

Berapa ramai amik loan untuk wedding purposes?

Aku kalu leh x nak pinjam loan...insyaAllah mampu guna duit simpanan sendiri jer
pisang_goreng Post at 20-3-2010 21:56

Ye lah... dah kawin nanti, kot kena ambik loan keta ker (kot keta yg ada tu kecik/lama la), nak loan umah utk investment ker, bisnes loan ker... itu semua lagi penting, impact dia berpanjangan.

Wedding tu, asal meriah, dpt restu org tua, tu pokoknya.

Aku br kawin sbulan lps. Loan 8k ngan bank, loan nenek 8k juga. 16k kena tanggung skrg

tak de nak buat loan ... tak pernah terfikir pun.... husband kenduri sekali ngan adik pompuan dia... so.. kenduri belah dia dah selamat la... guna duit hantaran adik pompuan dia tu... duit dia tuk hantaran nak bagi ksall je...

ksall kenduri catering.. bagi je lump sum sebahagian dari duit hantaran tu... tak de expenses tersembunyi... barang hantaran tukar2 ngan husband...dia beli barang dia ksall beli barang ksall guna duit saving sendiri... and ada gak stail org kampung suka bagi2....mak2 sedara pun ada yg dah janji nak bagi barang tuk hantaran.... kain baju semua guna saving... bunga telur semua saving... tak le banyak sgt... tapi alhamdulillah la...

pas kawin... duit hnatarn tu ada lagi buat penuhkan umah sewa.... banyak gak barang2 yg dapat sebagai hadiah kawin .. so.. beli yg wajib2 je la... so.. sekarang anak 3.. ada loan rumah ngna kete je... kete dah nak habis dah... duit nanti tuk pelajaran anak2 je....

82# din_atos

wow SELAMAT PENGANTIN BARU pakpong pakpong

ala, common le skg org amik loan. at least your loan i rasa manageable.. lain le kalo buat xtravaganza smp tpksa loan puluh2 ribu tak termampu tu kan.. so as long as kita leh manage loan tu.. rasanya no harm.

82# din_atos  

ala, common le skg org amik loan. at least your loan i rasa manageable.. lain le kalo buat xtravaganza smp tpksa loan puluh2  ...
water_lily Post at 23-3-2010 12:17 PM

insyallah xkan ada masalah nanti. Loan skang pun bleh byr smpi 15thn kan, bln2 brapa je byr kan.

Ye lah... dah kawin nanti, kot kena ambik loan keta ker (kot keta yg ada tu kecik/lama la), nak loan umah utk investment ker, bisnes loan ker... itu semua lagi penting, impact dia berpanjangan.

...
merz Post at 22-3-2010 16:44

x maksud tajuk kat sini berkaitan dgn kahwin jer....

kalu umah kete seme mmg la loan heheheh tu lain cita la hehe

Follow Us
InsyaAllah nanti tak ambil loan....

kalau terpaksa buat loan... kang tak kawin2 plak nak tunggu cukup duit saving... boleh aje.. asal mengikut kemampuan... dan berpada2...

82# din_atos  

ala, common le skg org amik loan. at least your loan i rasa manageable.. lain le kalo buat xtravaganza smp tpksa loan puluh2  ...
water_lily Post at 23-3-2010 12:17

betul. kalau dunia realiti, ramai ajer orang baru grad/baru keje ambik loan utk kawen.
cuma, kat porem cari ajer susah nak jumpa. ada la 1-2 ketul.
semua orang kat porem cari, kaya raya.

89# Hana

ko laki bini buat loan tak kawen tu hari last year..?

kawin thn 2008...tak buat loan sesen pon... bukan sebab mak/pak aku kaya or aku keja gaji riban2...tapi sbb buat kenduri apa yg perlu ja... belanjan kawin 7k lebih... 3k buat beli barang kemas...lebih guna yg tu ja tuk kenduri/baju penantin bagai...

ni pola nk share satu artikel pasal kawen....

katakanlah ko nie fresh graduate pada usia 23 tahun, lelaki, dan start keje sebagai executive officer kat kl dgn gaji RM2000 (ni kira bertuah, ada org gaji 1.5k je) sebulan dan sebelum nie tak penahpon simpan duit kat bank..

tetiap bulan.. setelah ditolak dari perbelanjaan makanan, pengangkutan (sama ada public ataupon motor), duit letrik, air, telepon, rumah sewa dan lain-lain keperluan.. katakan lah.. korang leh saving RM800 la biasenye.. (ni kira ok lah..ada org lgsg xmampu nk savings byk ni)
pastu.. oleh kerana korang nie boleh dikirakan sebagai anak yg baik.. korang pon bagilah duit kat ibubapa korang lebih kurang RM300 sebulan.. tinggallah RM500 untuk korang saving untuk bulan tu..
dan lepas setahun.. dgn setiap bulan korang saving tu.. korang ade lebih kurang RM5000 duit kat simpanan korang..

pada tahun berikutnya iaitu pada umur ko 24tahun.. ko pon berjumpa dgn gadis impian ko.. ko dan awek ko nie dah berjanji dan bersetuju nak kawin lagi 1 hingga 2 tahun lagi.. ok lah tu.. bagi masa nak prepare keperluan asas untuk membina 'rumah tangga bahagia'.. rumah lagi.. dgn kereta lagi.. kan?..

pada tahun tu gak.. oleh sebab ko nie kuat bekerja.. jadi ko pon dinaikkan gaji sebagai 10%.. sebagai lelaki.. ko mesti nak pastikan yg ko ade duit untuk keluar date dgn awek kan?.. so.. 10% gaji ko pon.. ko habiskan kat awek kesayangan ko nie..

macam gak tahun lepas.. tahun nie setelah ko berpulun simpan duit.. makan meggi je.. ko dah simpan sebanyak RM5000 lagi.. jadi jumlah simpanan korang untuk 2 tahun nie dah RM10,000.. kebetulan plak pada tahun tu.. company tempat ko kerja tu banyak untung.. so dier kasi bonus 2 bulan gaji.. menjadikan simpanan korang bertambah RM4000.. jadi jumlah simpanan yg ko dah ade skang nie ialah RM14000...

ko ambik keputusan nak spend RM8000 sebagai wang pendahuluan untuk beli brand-new RM40,000 car.. jadi.. simpanan korang skang nie dah tinggal RM6000..

tahun berikutnya pada umur 25thn.. ko masih bekerja mcm biasa lagi.. tapi untuk tahun nie.. oleh sebab ko dah ade kereta.. so jumlah simpanan untuk sebulan tu pon dah kurang dan menjadikan simpanan RM400.. jadi lebih kurang RM5000 gak la setahun tu ko saving..
takde bonus tahun nie sebab company korang tak byk untung.. jadi jumlah simpanan korang kat bank ialah RM11,000. pastu.. ko ambik keputusan nak bertunang dgn awek ko skang nie.. dier kate ok.. so ko kene la beli cincin pertunangan ye tak?..
lebih kurang RM1500 telah dihabiskan untuk cincin pertunangan dan hantaran pertunangan.. so jumlah simpanan ko skang nie dah tinggal RM9,500

tahun berikutnya pada umur 26thn.. ko dinaikkan pangkat dan gaji ko pon dinaikkan sebagai 1.5 kali berbanding gaji ko sebelum nie.. ok.. berita yg baik.. ko pon pikir la nak kawin tahun nie.. sebab ko pon dah tak sabar dan gersang sangat nak kawin.. ok la.. ko kawin tahun nie..

jadi.. ko tanye kat awek ko nie.. "berapa banyak duit hantaran?.." pastu dier ckp.. "berapa-berapa u sanggup.."

ko ckp.. "RM5000 ok??"
dier jawab balik.. "I ok je.. tapi my mom tu.. dia kate grad oversea mcm I ni mana boleh letak rendah-rendah.. paling kurang pon RM10,000 tau!"..

mate ko terjegil.. .. lidah kelu tak terkata.. dan ko pengsan kat situ gak..

"Kat mane lagi aku nak carik duit nie.." ko ckp dgn diri sendiri.. tapi.. oleh sebab ko dah tak tahan sangat nak kawin dgn gadis impian ko nie.. dan atas dasar "cinta".. ko kerja dgn lebih keras lagi sehinggakan pada tahun nie.. ko digelar "The Best Employee of The Year".. ko dapat 3 bulan bonus.. pastu ko pon buat side income jual ayam pencen.. so jumlah simpanan ko pada akhir tahun tu ialah sebanyak RM20,000.

ok.. skang nie ko dah 27thn.. dan cukup dewasa dan cukup duit untuk bayar hantaran perkahwinan.. tapi.. mak ko plak ckp.. "anak mak nak kawin nie mesti la buat yg grand-grand.. kita sewa khemah besar2.. jemput penyanyi ke.. artis ke.. sorang dua untuk buat persembahan.. lauk pauk kite panggil cater aje la ye?.. ala.. sorang RM10 je.. baju kawin ko.. kite sewa yang cantik-cantik dan mahal-mahal sket..

kite jemput dalam 1000 orang datang ok?"

ko pon dgn pantas pon kira la perbelanjaan semua tu... "1000xRM10=RM10000, penyanyi lagi.. khemah lagi.. buta-buta je RM15,000!!! tu tak masuk cincin kawin lagi..!" pastu ko pon ckp kat mak ko..

"mak.. nak buat ape bazir duit nie.. " pastu mak ko ckp "anak mak nie nak kawin sekali je seumur hidop.. biarlah buat betul-betul.."

ko ckp.. "tapi mak.."

pastu dgn pantas mak ko potong.. "dah lah.. ko jgn nak buat malu mak.. cik tipah jiran kita tu buat kenduri kat hotel siap dato2 datin2, tan sri puan sri semua datang.. mane mak nak letak muka kalau buat kenduri kecik-kecik?.."

akhirnya.. ko pon kawin la.. tapi.. 'rumah tangga bahagia' yg ko mimpikan tak seindah yg dimimpikan rupanya.. perkahwinan ko tak dpt bertahan lama..

banyak hutang.. interest setiap bulan semakin bertambah.. dan ko tak mampu nak bayar lagi hutang-hutang ko tu..

bini ko plak dah letih jadi tukang bayar hutang.. dier tuduh ko suami yg tak bertanggungjawab.. dan bla bla bla.. akhirnya.. korang pon bercerailah..

89# Hana

ko laki bini buat loan tak kawen tu hari last year..?
koko2 Post at 24-3-2010 15:52

ehh.. aku kawen muda ke? laki aku kawen muda ke?
aku kawen slps aku keje 1-2thn ke?

sama la hana... kawin lambat buat kita ada saving... sebelum kawin pun dua2 dok ngan family.. so.. perbelanjaan harian tak le seberapa sgt... and kawin biasa2 je.. tak de la nak grand2 bagai... selalu org yg kawin grand ni mmg anak org kaya... mak bapak yg sponsor semua.....

kalau macam artikel tu... mmg macam tak cukup duit je kan....

sama la hana... kawin lambat buat kita ada saving... sebelum kawin pun dua2 dok ngan family.. so.. perbelanjaan harian tak le seberapa sgt... and kawin biasa2 je.. tak de la nak grand2 bagai... selalu ...
kak_sall Post at 25-3-2010 12:10

ada 1 kes. yg lelaki tu engineer (ex ofismates aku) bercinta dgn sorang girl (pun ex ofismates aku)
aku agak2 gajinye agaknye dlm rm3-4ribu la kan? duk dgn family. masih belum berkawen dgn gf dia. tapi, pakai kete suzuki swift la.   kalau ikut umur, dah 27thn la ikut tahun ini. aku rasa, masalah dia sama dgn artikel tu kot.
gf dia byk kali ler ajak kawen. gf dia tu, anak bongsu & anak terakhir dari 2 beradik. anak pertama, abang.
aku suka usik2 dia, abisla..hantaran si XX tu misti rm15ribu.

another senario, ofismates aku.. dah nak kawen. hantaran rm10k. tunang dia tu keje biasa kat kilang ajer. tapi, mampu nak bagi rm10k pada umo 25thn ke 26thn. lupa la aku. tapi, kete kenari la.

motif tulis, err.. saja suka suka bagi kes.   eh..kalau nak kawen nie, ada kaitan kete yang sedang digunakan tak?

Tak amik loan. Nikah kat mesjid sbb masa tuh dua2 student overseas. Lepas nikah, pi lunch mkn dgn kuarga dan kawan2 rapat. Partner dpt duit+diamond ring. Dah. setahun kemudian, belikan keta dan rumah. nasib baik orang tua kitorang tak jenis bising2 -- yang penting halal. tu jer

95# Hana

byk punya kes daa?

aku ada sorang kawan.... dulu dia kawin simple jek.... tp meriah la bab makanannya.... sedap sgt...
satu kepala RM25/++ kot...

tp dia pakai kancil jek.... dah habis byr pun....
radio kat kete rosak pun x bertukar   (now x tau la dah tukar ke belum)

teka sapa dia?

95# Hana

byk punya kes daa?

aku ada sorang kawan.... dulu dia kawin simple jek.... tp meriah la bab makanannya.... sedap sgt...

tp dia pakai kancil jek.... da ...
afja Post at 26-3-2010 12:45

ntah. tak kenal pun. sapa tah..

lama tak nampakk..

x habis2 lg yerk...

95# Hana

byk punya kes daa?

tp dia pakai kancil jek.... da ...
afja Post at 25-3-2010 23:45

me, me , me jawab..
me tau sapa.....