CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Satria-Naga

[Edisi Kejuruteraan] Board of Engineers Malaysia(BEM) - Bakal Jurutera WAJIB Daftar Segera!

Reply 20# super_nova

senang ke susah ke..rasanya benda tu subjective....  tanya kat diri sendrik... apa yang rasa susah..dan apa yang rasa senang.. lagi satu tanya minat... minat apa..ada org kata structure tu susah ..tapi ada sesetgh org sbb dia suka..dia amik structure.. dan sebalik nya..pada menda2 lain..

hello.
aku baru je nak apply BEM nihh..pngesahan Competent Engineer pon dh.
grad 2tahun lepas,
pnh keje ngan construction company n maintenance 11kv below..
nak cari wang pos RM50 kat pjbt pos yg susah area putrajaya nih.huhu
rmai org.always xsempat.
kalu sempat leh gak submit awal2.
lagipon dorang proses slama 4bulan baru lulus kan?
sbb procedure die kena masuk ahli lembaga dlu.

sebenarnya bila dah lama keja, kita akan rasa malas je bila nak buat master , takut fail la ...
animaniac Post at 16-4-2010 19:56

pada pendapat aku lah,nak dapatkan IR tu xde  la susah sangat.sbb itu kbyakkan lecturer kat malaysia banyak yang dapat.
yang penting sume bidang construction,design,drawing,maintenance dll..kna mahir..dan siapkan laporan berkaitan salahsatu kerja kita sedang wat.

yang amat susah dan payah ialah Jurutera Kompeten.aku respect ngan dorang nih.mmg pakar.
skali sain,duit trus masuk.

kalo kejuruteraan mcm aeroangkasa,kimia,biotek dll disiplin kejuruteraan yang baru wujud kat dunia kini masuk skali ke dalam BEM ni?

Member BEM.
Kelulusan B.Eng (Hons) Electrical & Electronic, BEM bagi Electronic.
Susah sikit nak buat Ir sebab keje dalam Electrical Power.
So sampai sekarang tak join IEM.
Lagipun tak keje kat Malaysia.
Now doing Chartered Engineer dengan IET.

Rate

1

aku pun sependapat dgn gal2. masuk industri dulu la faham selok belok org2 industri then br masuk akademik. just takut2 bila dia selesa dgn industri, gj dah byk, dia x mo sambung ms.

Follow Us
masa aku keje engineer dolu....aku tak register pon dgn BEM ke IEM ke haper ke...sbb masa aku study dulu dr degree sampai master, tak wajibkan pon suruh register with BEM...
masa kt kilang, aku tanya semua manager aku diorang register ke tak...manager aku tak tau apa2 pun pasal BEM...padahal dah 15 thn keje..kt multinasional company plak tu,..

then aku resign masuk bdg akademik...masa interview tu dekan siap tanya dh register with IEM or not...aku cakap dgn BEM pon blum..terus aku dipaksa register...kalu tak surat perlantikan aku dpt lambat
dah masuk ngajar bru tau yg student pon kna wajib register with IEM & BEM

yg aku tak puas hati, yuran IEM kna bayar every year tp bkn dpt apa pon melainkan buletin evry month
kalu bg g conference ke takpe jugak...ni takde mende pon melainkan sbg syarat wajib nk apply for Ir

masa aku keje engineer dolu....aku tak register pon dgn BEM ke IEM ke haper ke...sbb masa aku study  ...
britney_sapiah Post at 15-5-2010 11:45

kaka sapiah mengajar kt mana ipta ke ipts

IPTA dek wan...kuli gomen jer

IPTA dek wan...kuli gomen jer
britney_sapiah Post at 15-5-2010 16:00

uni mana eh...... dh lama ke jadi lecturer

knapa dek wan cuak??
uni plg glamer hikhik

bru jer lg...blm konpem pon

knapa dek wan cuak??
uni plg glamer hikhik

bru jer lg...blm konpem pon
britney_sapiah Post at 15-5-2010 16:28

usm kah.........saje tnya kaka sapiah

apa pendapat lu orang tentang engineer-engineer yang takder degree, tapi ada licence ataupun certificate of competency yang di issue oleh designated authority, goverment, ataupun international organization....
contoh paling dekat engineer kapal terbang ataupun engineer kapal laut laaa...
ada jugak engineer gas yang gua pernah jumpa takda degree pun....

Reply 32# chewan

uitm d hatiku ..hehehe

salam,saya nak tanya la..
mana lebih mudah,murah dan jangkamasa yg pendek utk menjadi sorang Jurutera,
adakah dgn ambil Paper 1/2/3 IEM/BEM @ EC ataupon study 4 thn ijazah kejuruteraan di IPTA?
Dan apa beza paper2 ni dgn ijazah kejuruteraan yg dioffer di IPT?
ada yg taw?

nak minta pendapat, yg mana lebih baik?

i. seorang pelajar, habiskan degree dalam engineering, ke ...
animaniac Post at 16-4-2010 16:51

kalau adik yu lelaki better no 1.. dan kalau adik yu perempuan better sebaliknya .. No2

dah berapa bulan thread ni .. aku tak daftar2 lagi , he he he baloq liat sungguh .. btw kepada yg dah ada pengalamn dgn BEM/IEM  ...aku background pure mechanical , lepas tu setahun dalam automation, lepas automation masuk pulak oil & gas, specialize in corrosion engineering particularly in cathodic protection, 3 tahun, lepas tu skrg (dah 3 tahun) dalam marine system (berthing & mooring) , sesekali assist dalam submarine hose change out FSO/FPSO ... macam dah melompat-lompat dari satu scope ke scope yg lain .. IR rasanya kena specialize utk bidang2 tertentu, utk satu tempoh jangkamasa tertentu + monitored by another IR .. , mcm xde harapan je .. (bukan apa kalau ada IR ada nilai tambah la dlm resume, baru cunn nanti orang ingat kita ni setakat cakap pong pang2 je..)

Rate

1

kalau adik yu lelaki better no 1.. dan kalau adik yu perempuan better sebaliknya .. No2
bowring Post at 20-9-2010 12:47

thanks , saya pun fikir macam ;)

salam semua . saya nak tanye . saya sekrang sedang amek degree untuk elctrical engineering . saya nak tahu apekah next step saye untuk hidup . adakah saya perlu kerja ? adakah saya perlu sembung blja ke tahap yang lebih tgi . if saye saya kerja . ? adekah syarikat yang terima fresh grad . dan saya nak tahu BEM nie penting ker ? apa fungsi BEM ? . mintak tunjuk ajar daripada senior2 . saye baru na blaja . if boleyh share la skit2 pengalaman k . mintak tunjuk ajar semua

Rate

1

Assalamualaikum semua.. saya salah sorg Proffesional Engineer dlm bidang Civil Eng.... baru jer pakai title Ir. kat depan nama tu dalam 3-4 tahun. Apa yg saya cuba nak kongsikan disini adalah pengalaman saya sendiri & saya rasa anda semua patut tahu juga.

Sekarang ni saya bekerja sebagai jurutera dalam bangunan yg sama dengan pejabat BEM di jalan sultan salahuddin kl tu. So memang saya sangat dekat dengan Pejabat BEM. Apa yg saya nk kongsikan adalah; Sebagai syarat menjadi seorang jurutera proffesional (pakai title "Ir." kat depan nama dan atau  title "P.Eng." kat belakang nama), seseorg jurutera perlulah mengumpul pengalaman sebagai Jurutera Siswazah (Graduate Engineer) terlebih dahulu. Sebab tulah digalakkan pelajar2 yang baru graduate & dah ada transcipt untuk terus mendaftar dengan BEM. Supaya pengalaman kerja selepas tu di ambil kira sebagai pengalaman untuk menduduki penilaian utk jadi Jurutera proffesional nanti.

Kerana saya seorang Jurutera Proffesional & bedekatan dengan pejabat BEM, saya selalu didatangi oleh pemohon2 yg nak mendaftar dengan BEM sebagai jurutera siswazah. Mereka datang berjumpa saya untuk mendapatkan pengesahan sijil2 mereka bagi tujuan pendaftaran jurutera siswazah.. Cuma apa yang menyedihkan saya, pemohon2 yg datang berjumpa saya semuanya berbangsa asing... kalau ada 20 org datang, cuma 1 bangsa saya..!! selalu saya tertanya2 dimanakah jurutera bangsa saya sendiri. Tak mahukah mereka mendaftar?? Saya selalu menceritakan pengalaman ini kepada jurutera2 junior & menggalakkan mereka untuk mendaftar.

Saya beranggapan zaman telah berubah, tapi pemikiran bangsa saya masih belum berubah.. Betullah agaknya anggapan bangsa lain bhwa bangsa saya ni terlalu dimanjakan & diberi pelbagai keistimewaan & sebab tulah selalu mengambil ringan, menganggap semua perkara remeh, suka sambil lewa & leka terhadap pembangunan diri sendiri. Bangsa lain pulak berebut-rebut mencari peluang & mereka nampak keuntungan yg bakal mereka kecapi suatu hari nanti....

Jangan sampai suatu hari nanti bangsa saya ketinggalan.... & suatu cabang bidang itu didominasi oleh bangsa lain....

jgnla ada yg marahkan saya. Saya cuma berkongsi pengalaman sendiri..

Rate

1