CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12810|Reply: 43

Cengkerik & Belalang di Makkah dan Madinah..mengapa?

Assalamualaikum smua..

saya ada satu pertanyaan..dan saya ingin berkongsi bersama smua dan harap2 kita mendapat jawapannya melalui perbincangan kita ini..sebenarnya camni..saya berkesempatan menunaikan umrah pada bulan march lepas..bila saya sampai di Masjidil Haram..banyak btul belalang yg kaler coklat tu berterbangan sana sini..macam2 saiz ada..and bila malam ada cengkerik gak..mmg banyak..tapi yang peliknya..kat area hotel saya smua takde lak..maybe ada tapi saya tak perasan..tapi setahu saya memang takde..

lepas tu..di Madinah..di Masjid Nabawi secara spesifik..benda yang sama gak..di halaman mmg banyak belalang coklat n cengkerik tu..malam2 lpas solat maghrib or isyak mmg banyak la yang mati da kena pijak dgn ribuan jemaah yang keluar dari masjid..kesian tukang cleaner hari2 camtu..hehehe..tapi yang ni saya perasan..mmg kat area hotel saya xde langsung serangga2 ni..tapi nak masuk halaman masjid n dalam halaman masjid tu memang banyak gila..sama gak cam kat Masjidil Haram..kat halaman masjid memang banyak gila..

soalan saya..kenapa serangga2 tu smua bertumpu di kawasan2 tersebut?..lagi satu..kedua orang tua saya selamat menunaikan Haji tahun lepas..dan apabila diorg kat rumah ni mmg la ada sedara mara n kawan2 datang melawat..n ada antara mereka yang penah pegi ke sana gak..diorg pun ada gak yang tanya kat parents saya.."time korang pegi ada banyak belalang n cengkerik tak?"..tapi time parents aku gi tu diorg kata takde..kiranya benda ni penah berlaku gak..so balik kepada persoalan saya..kenapa serangga tu smua berkeliaran kat area tu?..harap2 kita sama2 dapat mencari jawapannya

Post Last Edit by bronches at 9-5-2010 23:05

Masa saya buat umrah tahun lepas tak da, tapi umrah bulan Mac yang lepas memang banyak belalang and cengkerik kat Masjidil Haram & Nabawi. Even member yang  baru balik umrah 2/3 minggu lepas pun cakap banyak serangga tu.

ikut musim kot

saya pi bln 8, tak ada pun

serangga tu kan ada sayap... terbanglah mana angin bawak dia...
takde apa la tu kot... mujur tak belalang juta...

aku pun baru balik umrah bln 3 lepas
mmg banyak belalang smpi masuk2 dlm baju
tp aku diamkan ajer...xnak komplen banyak
huhu

Follow Us
pg bulan 8 x der plak..... wallahuallam..

sorry.. double post.

belalang tu  pun buat umrah ...

Reply 9# pisang69

hehehe..diorg pun wat umrah eh?..tapi mana tau kan..maybe btul..tapi kat tempat wat sai'ie tu takde lak belalang tu smua..

nape erk??...tu pekara biase ke...maaf...sye non-muslim..tpi nak mengetahuinye...

dulu hamba masa di madinah pon sama gaks.... belalang banyak gilerrr kat ruang legar masjid nabawi tuhh....... but kat masjidil haram dulu takde plakk... maybe faktor cuaca dan sebagainya yang mengubah ekosistem alam dan haiwan kott...

TT...'Animal migration is the travelling of long distances in search of a new habitat. The trigger for the migration may be local climate, local availability of food, or the season of the year'

Reply 1# miagi

mase sy g umrah bulan 3 hari tu pun banyak belalang tu.kat area nk tawaf banyak. ade yang idup ade yg dah mati.mase tgh buat umrah tu hati2 la takot terpijak belalang tu dah kene dam pulak.mase kt masjid nabawi pun same,byk belalang tu.
tapi tak la sampai merimaskan,cume kesian nengok pekerja saudi bin ladin grup gigih besihkan masjid2 ni.banyak pahala diorg ni..

aritu g ikut travel agensi yang mane? sy ikut tiram travel.

Reply 14# naweerah

tu la..banyak kan..yg kesian tgk byk yg mati kena pijak la...slalu hati2 kalu jalan kat situ..tapi pekeje bin ladin tu smua bagus la..memang diorg bersihkan..sy gi ikut as-siraj travel aritu

Reply 13# FARRAZOOL

ye saya tau yang tu..tapi masalahnya..cam saya ckp tadi..serangga tu smua banyak duk kat dalam perkarangan masjid..kat luar2 tu memang susah gila la nak jumpa..time kitorang gi ziarah smua..gi rumah Rasulullah kat blakang tu je, gi masjid jin, baqi..takde pun belalang smua kat situ..sebab tu saya pelik..

Reply 11# Yuree

hmm..saya pun tengah wat research pasal benda ni lagi..tapi no answer yet so far..nanti da dapat penjelasan saya akan paste kat sini gak..in the mean time boleh la kita bincang2 sesama kita mencari jawapannya..

Reply 12# edy137

kat madinah je eh?..tapi time saya pegi tu kat dua2 tempat la..Masjidil Haram and Nabawi..dua2 tempat ni memang banyak serangga ni..tu yang saya tertanya tanya ni..sebab kat luar kawasan masjid cam takde kan

Reply 16# miagi

miagi,agak2 nye belalang ni pun nak buat tawaf n umrah kot..

perasan tak kalo petang2 banyak burung tawaf/berlegar2 atas area kabaah?

i slalu peratikan. tapi jangan sesekali la tegur taik burung tu jatuh kat mane sebab SIL tegor,skali jatuh dekat btl sebelah die

miagi mase kat sane slalu solat kat area mane?sy slalu solat kt tingkat ats,kurang sesak.

kucing cium kaabah...