CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 23932|Reply: 42

Nak bertukar dari State ke Federal

Salam,

Nak tanya kawan2 kat sini, saya dah 15 tahun berkhidmat di jabatan kerajaan (bawah kerajaan negeri).  Laa ni  ada
cita2 lak nak masuk Federal.. So nak tanya ler pada kawan2 adakah saya perlu isi borang mohon kerja online atau
sekadar menghantar surat permohonan untuk pertukaran dari State ke Federal?  Ada sesapa penah buat tak
macam ni... bleh bagi guideline tak macamana nak buat? thanx in advance pada sesapa yg sudi membantu

perakra ni susah jugak...try tanya SPA..cam ner prosedur nya..sbb kes ni berlaku gak kat opis saya ni...last2 akak tu berhenti kerja sebab tak leh tukar...

rasanya tak boleh sebab pihak berkuasa melantik lain-lain...federal oleh SPA ...state oleh kerajaan negeri. LAINLAH JAWATAN FEDERAL (dilantik spa tapi ada cawangan di negeri)...contoh jabatan pertanian kedah nak bertukar ke mana-mana negeri boleh...sebab pihak berkuasa melantik adalah SPA

kene rujuk ngn jpa @ spa..

oo nk kena rujuk jpa gak eh... huhu cam xde harapan jer ek

rasanya bole. sbb masa aku kursus dgn SPA aritu penceramah SPA bgtau mmg bole bertukar antara state ke federal & federal ke state. tp bergantung kpd kekosongan jwtn.
tp masa kursus tu xambil perhatian sgt bab ni sbb dah duduk kat federal
yg aku ingat, klu mana2 pekerja yg bertukar dr bdn berkanun kpd kerajaan negeri atau persekutuan, cuti & tempoh perkhidmatan dr bdn berkanun xdiambil kira utk pencen.
senang TT call SPA atau check balik buku perintah am

Follow Us
tima kasih ler sajer... ko memberi aku harapan yg menggunung tinggi hehe... mslhnya skg ni sape yg aku nk contact kat SPA tu yek?

adik aku dpt je tukar, bgantung pd negeri sama ada nk lepaskan ko atau x, federal plak biasanya klu ada kekosongan diaorg terima je. Tp adik aku tukar dgn alasan follow asben dia tukar ke putrajaya, klu ada alasan kukuh, boleh kot.

Cimiau: leh tau tak camne proses pertukaran tu? adakah juz mohon melalui surat jer or kena isi borang mintak keje cam biasa??? huuuh semangat sungguh ambe ni... makin ada peluang nampaknya

Reply 9# jbmum72

kes u ngn cimiau x sama. klo nk tukar, kena tgk sape pihak brkuasa melantik (PBT). klo lantikan u bwh state, misalnye kcs, jcs, tcs, etc.. u xleh tukar ke federal. tp klo PBT adlh spa, u bleh p mana2 je selagi ada cwgn jbtn tu.

for example, engineer lantikan kjaan negeri slgor. status dia x sama ngn engineer lantikan spa/ kmntrian. dia cuma bleh kje kt negeri tu je or anak syarikat kjaan negeri. i mean, tmpt2 yg ada kaitan ngn kjaan negeri. if let say dia nk tukar keja kt federal, dia kena mohon under spa/ kmtrian. xleh tukar cmtu je. sbb PBT dh x sama. tp klo anak syrkt kjaan negeri tu ada cwgn kt ptrjya, then dia bleh p. asasnya adlh siapa yg melantik, bkn ape pkjaan yg disandang. klo PBT yg melantik tu ada cwgn kt negeri2 lain, then dia bleh brtukar. PBT state ngn federal x sama, jgn confuse. ada org kje je kt state, tp PBT dia adlh federal. contohnya mcm guru. PBT adlh SPP (federal). wlupn posting kt state, tp dia sbnrnye masih kakitgn federal.

cth lain, pembantu tadbir (PT) lantikan kpm. dia cuma bleh kje kt kpm dan agensi2 bwh kpm je, mcm mktb, matrikulasi, sekolah dll. dia xleh kuar dr lingkungan tu. tp klo PT lantikan spa, dia bleh p mana2.

so klo nk tau u bleh tkr atau x, cek dlu sape PBT u. federal atau state. ok, hop it helps..

PD: thanks... lantikan i bwh state ler.. jadi memang susah ler kn

Reply 11# jbmum72

bkn stakat susah, tp mmg x boleh. unless u tukar lantikan. kakitgn state ni blh dikategorikn as close-service. but 4 ur info, kt federal pn ada gk yg close-service..

Reply 1# jbmum72

Seingat aku, kalau dr state nak masuk federal kena letak jawatan dulu....perpindahan xleh melalui ketua jabatan sebab entiti berbeza.

Cimiau: leh tau tak camne proses pertukaran tu? adakah juz mohon melalui surat jer or kena isi boran ...
jbmum72 Post at 20-5-2010 15:03

klu prosuder scr jelas adik aku je la yg tau hehe, so far skrg dia dah dpt surat perlepasan dr negeri, tggu offer letter dt federal plak,,nnti aku suh dia pm ko.

aku nak tanya soalan jugak kalau interbiu semua melalui SPA maknanya lantikan SPA ke? n misalnya kalau gred kita lain contoh gred J nak tukar ke gred N suka sama suka leh tak??? ker kena apply baru

Kalau nak keja dengan persekutuan, lantikan SPA, SPP, Suruhanjaya polis, Kehakiman kena isi online.Kakitangan badan berkanun, pihak berkuasan negeri yang sedang berkhidmat perlu membuat permohonan melalui Ketua Jabatan, lepas tu buat pelepasan dengan Izin.

Services 15 tahun, boleh dicampurkan kalau dapat pelepasan dgn izin. Kalau tak dapat pelepasan, pergi juga, service dulu lupus!!!
Buat pelepasan dgn izin, lepas dapat tawaran kerja.

Mohon U rujuk pekeliling  "Dasar Dan Prosedur Peletakan Jawatan Dan Pelepasan Dengan Izin"

Huuhhh bnyk citer gak ya... gamaknya dok sini sampai pencen ler hehe

Post Last Edit by kuntakpindek at 3-6-2010 12:10
Huuhhh bnyk citer gak ya... gamaknya dok sini sampai pencen ler hehe
jbmum72 Post at 26-5-2010 08:28

hai jbmum
aku pun lantikan spa negeri nak tukar ke federal
baru2 ni spa negeri dah lulus pun permohonan nak tukar ke federal,,reason ikut asben bertukar
kiranya namanya bertukar skim perkhidmatan..masih di jawatan yg sama
ko nak tukar federal atas reason apa? kalu saja2 nak tukar..ubah angin kerja..rasanya payah skit spa nak lepas

prosedur dia,memula buat surat sendiri..melalui k.jabatan..means jabatan kena sokong ko nak tukar tu
then anta ke suk negeri..suk negeri anta plak ke spa negeri
spa negeri akan tubuh j/kuasa utk meeting tentukan lulus atau tidak pertukaran
pastu kalu lulus,spa akan anta surat semula suk negeri...then suk negeri akan forward ke jpa
jpa proses...dah settle jpa anta ke spa mesia,spa mesia lulus,anta balik ke jpa,jpa pas balik ke suk negeri..suk akan bgtau jabatan...dptla pindah
kira spa takat bg lulus je..pastu dah xde kaitan dah rasanya...
pasni antara suk negeri dan jpa jela

gitula prosesnya...

kes aku plak...br sampai step spa dah lulus n skrg status aku di suk negeri...tggu suk negeri anta ke jpa plak
dah 3 bulan nie proses ni sume...plg lambat kat spa negeri..sebulan sb dorg nak tubhkan j/kuasa tu..
mcm aku..survey dulu jabatn mana kosong..senang skit

so,apapun..cubala dulu yek.mana tau ada rezeki..dpt pindah
cuma risikonya adalah..ilang kekananan la..rugi servis...mcm aku akan ilang servis 7 tahun di state..

aku nak tanya soalan jugak kalau interbiu semua melalui SPA maknanya lantikan SPA ke? n misalnya kal ...
lulabee Post at 25-5-2010 21:44

xleh tukar jawatan walau suka sama suka
kalu nak masuk N ..kena mohon mcm memula mintka keje
senang cite..kira berhenti keja..mintak N semula
aku dah try..dr W nak ke N...memg xleh
tp kalu nak tukar skim perkhidmatan..boleh....syarat...ilang kekananan la..

klu prosuder scr jelas adik aku je la yg tau hehe, so far skrg dia dah dpt surat perlepasan dr ...
cimiau Post at 24-5-2010 13:29

hai cimiau..heheheh...
mcm kenal je yek..