CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pawangBuaya

Ilmu Pelaut Melayu

Bangsa pilipina yang bekerja membina pelantar minyak di miri, depa selam di pagi dan hanya timbul te ...
paler kembang Post at 7-6-2010 11:24

biar benar beb?hmy3:

ada ai dgr tarian ulek mayang tu pun ada kaitan dgn ilmu pelaut/nelayan kt area pantai timur...tapi tatau samada ianya berkaitan dgn perkara ghaib atau sebaliknyer...

ermm.. bapak aku keje tukang buat bot nelayan.. besanya.. yg aku penah dengaq geng2 kelaut nih (nelayan) yg jenis pinggir pantai nih mesti pandai tengok POKOK ARI (ENTAH BETUL KE IDAK EJAAN.. TAPI SEBUTAN GITU LER).. pokok ari nih org2 tua jer yg pandai tengok.. katenya.. kalu pokok ari tuh muncul waktu pagi.. maknanya hari tuh atau petang akan hujan lebat!! w.pon pagi tuh tengok cuaca amat baik.

Bangsa pilipina yang bekerja membina pelantar minyak di miri, depa selam di pagi dan hanya timbul te ...
paler kembang Post at 7-6-2010 11:24

Perhh teror nih, macam Kevin Costner dalam Waterworld

ilmu nelayan laut aku tak pasti laa tapi cerita nelayan sungai tu ada la sesikit...

aku pun baca dari dalam mastika je dedulu ada sorang brader ni duk tangkap ikan temoleh...ikan temoleh ni bukan senang nak tangkap sebab saiz dia besor besor nak angkat kena terjun dalam sungai perak kmdn angkat naik atas sampan

menarik!

selalu baca ilmu pemancing jer! hahaha.

rasanya sebut pasal ilmu pelaut tak sah kalau tak sebut panglima hitam - sekali kan

Follow Us
tak banyak.. sebab tu aku bukak topik ni.. nak forumer berkongsi citer.. sebab dari citer yang serba sedikit yang aku dengar tu teramatlah menariknye.. tu aku harap ade yang bleh berkongsi citer...

pawang  bila nak start bukak citer yg serba sedikit pawang dengar tu....{:1_134:}

penah tgk bajau laut ke yang dok atas air tu.dokumentari kat tb depa budak umur 3 taun dah lepas kat laut belajar berenang!memang setakat menyelam tu x de hal punye..ade jugak amalan orang melayu kite yang mampu menyeam berjam2 lam laut/sungai.ape ilmu diorang pakai walahualam.

ini bkn kisah kelaut, tp arwah datuk aku seorang yg suka menjala. tmpt dia menjala ialah lombong, tasik atau sungai

kebiasaanya mmg menjala seorang diri. tp prnh jugak aku ikut. dpn mata aku, jala tiba2 tersangkut. datuk pon menyelam. lebih kurang sejam baru timbul balik

ini bkn kisah kelaut, tp arwah datuk aku seorang yg suka menjala. tmpt dia menjala ialah lombong, ta ...
.... dpn mata aku, jala tiba2 tersangkut. datuk pon menyelam. lebih kurang sejam baru timbul balik.
junkredish Post at 7-6-2010 23:52

Are you sure? ada ko tengok jam @ stop watch.... orang kata "penantian itu satu penyeksaan"  nak plak atok ko nyelam tinggal ko jer sensorang kat tebing yg semak samun @ hutan yg sunyi sepi, kecuali bunyi-bunyian yg tak dapat dipastikan dari cengkerik kah, burung kah, monyet kah @ apa kah itu bunyi...dot dot dot....   .  Kalau gitu lah situasinya dikala itu.... ko tunggu 10 minit pun dah rasa cam lama bebenor.... (sori tt just kidding).  Tapi memang bleh tabik lah kat atok ko kalau bleh nyelam kat 1 jam sbb memang ada dengar citer orang tua dulu2 yg bleh buat gitu.

Bercakap pasal penyelam ...Haenyo@ajumma granny ..makcik2 tahap pangkat nenek kat Pulau Jeju relaks je menyelam  berjam2 pada kedalamam  15meter depth

Stocky divers totter in flippers toward the cavernous openings leading to stair steps into the dangerous sea, then plunge into the ice-blue water even in the roughest of weather. Their weather worn faces and bodies show an insatiable urge to go just a little deeper, a little longer. They frequently dive as deep as 45 feet (15 m).   Swimming for hours, they submerge without scuba tanks.

The Mermaids of Jeju Island

sori OT pulak ... TT letak ilmu pelaut melayu je...

Reply 30# sulan01

hehehe

sure. aku mmg tak pakai jam tp sblm menyelam, jam dia tanggalkan bagi kt aku suruh jaga. masa tu lbh kurang 615. kitaorg pegi lps subuh. lbh kurang 730 baru dia timbul. anyway dia pesan klu dh zohor dia tak naik2 lagi, pegi bgtau kt pakcik bongsu dia terus

lg satu, arwah pandai buat jala. aku pernah bbrp kali nk blaja ilmu menjala+buat jala ni, tp dia tak pernah hendak. ntahlah knape

Reply 31# ea208964

haha tadahal...

menurut cerita kawan saya yang bercuti dilangkawi pada tahun 1998, dorg ada menaiki bot bersama pelancung lain untuk mengelilingi pulau pulau sekitar langkawi.

tiba disuatu kawasan lapang tengah laut tu, tiba tiba air bergelora dengan kuat, masing masing agak panik kerana cuaca ketika itu adalah cerah. tapi mengapa bot tu bergoyang goyang dan hanya kwasan itu saja air laut bergelora.

tiba tiba pakcik yg bawa bot tu bersuara " mintak tolong..mintak tolong...sesiapa yang ada menuntut ilmu ni...tolong jangan bawak benda tu skali.......penunggu sini dah marah.....tolonglah....!!

sambil pakcik tu membaca sesuatu lalu menepuk air laut.......lepas tu dah ok. masing masing terpinga pinga. mungkin salah sorang pelancung tu ada saka yang damping.....dan sebab itulah bila sampai kekawasan air yg berpenunggu....maka pertemuan dua makhluk halus tu menyebabkan penunggu tu tidak selesa dan marah.

pasal ilmu pelaut ni... teringat cerita thai.. queen of langkasuka...Dum Lum

yg aku tau hebat nih org2 bugis jer..byk dorg kturunan lanun..aku pon susur galur dorg la.hehe

Reply 34# Saat

dasat arr cite ko

pasal ilmu pelaut ni... teringat cerita thai.. queen of langkasuka...Dum Lum
cmf_Maxx Post at 8-6-2010 10:55

aku pon rasa cite nih ada btul gak la..

Reply 35# cmf_Maxx

Dum Lum dgn anak murid dia PARI ...hebat boleh kontrol laut dgn habitat kat laut dalam lagi ... means of transportation ..ikan paus dgn ikan pari ...

Reply 35# cmf_Maxx

tapi aku suke guard raja tu.. hebat giler silat die.. 

wah best r citer citer korang sume... best best.. aku harap ade lagi yang singgah lepak sini bagi citer lagi...