CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 46307|Reply: 31

TANAH PERTANIAN UNTUK DISEWA

Post Last Edit by matlampir at 19-7-2011 03:49

Susah gak nak sewa tanah ni ye... Pemilik tanah lebih rela tanah dia hutan belukar berpuluh2 tahun daripada beri peluang kepada anak muda yg bersemangat utk bertani/berternak sewa tanah dia.

Kadang2 tu, demand sewa tak beragak!... tanah terceruk kat dlm kampung takde akses, api air sume belum masuk... tapi ada hati nak mintak sewa mahal spt tanah tepi jalan besar....

Mari share pengalaman anda pasal tanah....

well said bro...

ada pulak bila kawasan tanah pajak tu ada byk kemudahan, tapi penuh dgn belukar / semak tinggi...

make sure selidik quality of the soil tu... panggil orang jabatan pertanian suruh buat research... suruh diaorang masuk sampai ke tengah2 semak/hutan belukar tu untuk amik banyak sample tanah..

kekadang orang jabatan pertanian ni amik sample kat tepi tepi hutan aje... mungkin sample kat tepi semak/hutan tu yg cantik results dia...

bila dah buat clearing, infrastructure, irrigation, tup tup tanah tu tak sesuai utk tanam tanaman...

menangis woo sbb $$$$ byk dah spend...

aku pernah juga jumpa pakcik2 kampung (owner tanah) yang sombong, bongkak dan ego yang tinggi tak terkata....

tanah dia kosong, terbiar dan tak terjaga... aku sanggup bayar pajak tanah tahunan tinggi selama 10-15 tahun...

tapi bila tahu aku nak buat pertanian, terus dia bagi tahu yg dia dan anak2 dia pun ada projek nak buat pertanian...

mungkin pakcik ni ingat initial capital nak buka pertanian ni FOC kot??  tak yah guna satu sen kot??

dah 4 tahun, aku tengok tanah dia tu masih terbiar...

kan dia rugi, aku sanggup bayar pajak tapi dia taknak... dia cuma perlu goyang kaki aje... orang panggil, "Bodoh Sombong"...

Terima kasih bro BsundayB. Aku biasa tengok nickname bro kat Bicarajutawan. Kat sana, Carigold dan beberapa forum lain aku pakai nickname CuciManja (sempena nama carwash aku). Aku banyak lepak kat thread cacing kompos dan biri-biri.

Aku timbulkan perkara ni sebenarnya hari ni aku begitu frust dgn kegagalan beberapa effort aku utk pajak tanah. Hari ni je bila aku update dgn sorang pemilik tanah tu, tak sangka pulak dia tak jadi nak beri persetujuan. Masa berjumpa itu hari macam dah okay. Lepas dia berbincang dgn anak2 dia, jawapan dia tadi "anak-anak kata biarlah dulu....".... Dia umur pun dah 80 above. Anak2 lak jenis duduk kat bandar.

Frust dan terkilan gak aku. Aku tau la tu tanah dia. Dia berhak tak bagi pakai walau tanpa sebarang alasan pun. Cuma bila mengenangkan betapa susahnya org sebangsa dan seagama dgn kita nak beri peluang kepada anak muda yg bersemangat macam aku nak majukan diri dlm bidang pertanian. Tapi, kalau bangsa lain yg offer, mudah je bagi. Mungkin bangsa lain bayar mahal. Tapi kalau dia fikir luar dari soal keuntungan, kan lebih bagus tolong sedara seagama. At least kurang la sorang umat yg buang masa dan merempit tak tentu hala.  Lagi pun tanah dia dah berpuluh tahun pun tak diusahakan. Datang jengok pun rasanya tak pernah.

Kes ke 2, satu owner tanah tak jauh dari situ juga. Sama gak la, berpuluh tahun tanah dia semak samun tak berjaga. Lagi pulak sejak bapak dorang meninggal, boleh kata takde anak2 yg nak jaga tanah tu. Siap dengarnya antara adik-beradik ada pertikaian pasal hakmilik tanah tu. Bila aku mintak nak sewa, tiba-tiba timbul la pulak soal camne dorang nak datang kutip hasil durian kat tanah tu hehehe.... Padahal selama ni dorang tak datang pun kutip hasil yg tak seberapa (pokok tak berjaga, tak berbaja). Kalau ada sikit2 buah pun selama ni dimakan tupai dan kera aje. Aku macam nak cakap je, "yg aku bayar sewa tu korang beli la durian banyak2 makan sampai termuntah"... itu pun tak leh fikir ke. Last-last tak jadi sebab agaknya dorang fikir kalau aku sewa tanah tu aku boleh buat duit jauh lebih banyak drpd sewa yg dorang dapat tu hehehe... Seolah2 perusahaan aku tu tak keluar sesen dan peluh walau setitik pun.

Bagi kedua-dua kes ni, bila aku tanya sebenarnya apa rancangan dorang kat tanah tu. Jawapannya, takde. Tanya ada nak buat rumah ke, jawapannya takde.

Itulah sedikit luahan hati aku kat sini. Mungkin silapnya aku, aku dan abang aku dah tunjukkan kejayaan menjadi ladang cendawan bumiputera ke-2 terbesar di Selangor. Dalam bidang cacing pulak, kami among yang terbesar gak la di Selangor ni. Kalau kami mintak masa kami takde apa-apa, mungkin masa tu mudah sikit kot nak dapat. Tidak lah org2 Melayu ni terasa rugi biar kami raih keuntungan.

To owner2 tanah yg berkenaan, sori ye kalau anda terbaca luahan aku ni. Aku tau tu tanah korang, korang lebih berhak. Hak korang aku tetap respek. Kpd owner2 tanah yg lain, aku harap korang usahakanlah tanah2 korang yg terbiar tu. Sayang ada tanah tak diusahakan camtu. Nanti ada org lain mintak nak sewa, korang rasa dengki pulak.

Rate

1

cari kat mudah.com.my........ depa ada pajak tanah situ. selamat maju jaya! :pompom:

masih ada tanah untuk d usahakan

kawasan ladang sawit , baru nak tanam semula

pihak ladang menawarkan kepada sesiapa yang berminat

bolih majukan, 10 ac, 50 ac, 100ac,...ikut kemampuan anda

sewa percuma

Follow Us

tanah pertanian utk d sewa 250 ekar

saya ada tanah pertanian, pajakan 20 thn, sesuai untuk projek ternakan, pertanian.
mencari rakan kongsi untuk di majukan,
area Tampin. N9
200m ada bekalan letrik,,,
ada anak air,
tanah 60% rata, 40 bukit rendah,..
hutan x de kayu balak

tampin area mana ek.. mukim mana...

jenis tanah camner

Tebong
tanah berpasir

Nak sewakan ke nak JV?

sewa pun ok

JV pun bolih

..tompang ID

kalu JV, make sure buat perjanjian kontrak pembahagian profit utk elakkan perbalahan kemudian hari............

kalu JV, make sure buat perjanjian kontrak pembahagian profit utk elakkan perbalahan kemudian hari............
Acong Post at 25-2-2010 03:35

tu barang wajib cong..

TANAH PERTANIAN UNTUK DISEWA

Post Last Edit by matlampir at 19-7-2011 03:36

SAYA NAK TANYA LA PADA OTAI2 KAT SINI..........
ceritanya:
saya mempunyai kolam ikan terbiar(simen & tanah) di atas tanah yg berukuran 1 ekar....
kolam simen bersaiz 10x30' ada 10 biji...kolam tanah 20x60' ada 3 biji....terdapat akses air,elektrik,rumah,jalan raya
dan berpagar....

baru2 ni ada orang nak sewa..nak buat pembenihan ikan....agak2 berapa yer nak bagi sewa...
cadang2 nak bagi 1k sebulan..ok tak?

plzz help me...urgent...

pandangan anda semua amat2 dihargai

KOLAM IKAN UNTUK DISEWA

SAYA MEMPUNYAI KOLAM IKAN UNTUK DISEWA

lokasi-SRI DAMAI,KUANTAN,PAHANG
kolam simen-10'x30'x3'(10 biji)
kolam tanah-20'x60'x3'(3 biji)

terdapat akses air,elektrik,jalan dan kawasan berpagar....

berminat hubungi:
MASRUL-0199809040

ada satu kat kuantan tu... dah buka thread..

Membeli dan memajak kebun

Saya ingin membeli dan mamajak kebun Getah dan Sawit di sekitar kawasan Muar, Batu Pahat, Bukit Gambir dan Ledang. Kebun kosong juga boleh ditimbangkan. Yang penting Freehold land. Siapa yang ada kebun demikian?

mencari tanah padi untuk pajakkan/sewa

Saya nak usaha padi. Sesiapa yang ada tanah padi boleh beri tau saya. Saya memang hendak sewa dan pajak. Berapa banyak pun ok. Kalau sedang usaha pun boleh beri tau saya. Saya boleh bagi harga yang bagus.

Bagi sesiapa yang sedang usaha padi, saya boleh tolong awak usaha. Harga boleh dibincangkan. Awak tak paya usaha pun ada duit untung.

Aku memang cari tanah untuk dipajak. Sesiapa berminat tolong pm saya. Terima Kasih.               

mau cari area mana punya?

acong u ada tanah ker?
saya cari tanah untuk tanam sawit segala kos ditanggung oleh saya.
hasil bahagi bersama tuan tanah, peratusan boleh dibincang.
siapa berminat tolong call 0122969086 atau email kepada [email]zetra06@yahoo.com

12Next
Return to list New