CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 59711|Reply: 91

Pusat Perubatan Alternatif di Johor

Salanm...
Malasnyer nak check thread ala2 mcm ni ade ke tak
Bukak baru jelah ek..

Bebaru nie mak ngah aku dtg umah. dengan beriya2 die cerita yg anak die nombor 3 yg kene luekimia + barah usus tahap IV dah jadik tahap III semenjak die pi berubat kat Kg. Setia Jaya, Machap. namun yg pasti, kesembuhan itu datang dari Allah jua dan manusia hanya berusaha.

Okeh...berbalik pd citer tu, kami seantero family pun rasa teruja la. Nak jugak try berubat. almaklumla...masing2 kat umah ni idung dh naik rompong dh kene sakit resdung, sakit tulang belakang, senggugut n mcm2 lag la. ada jugak yg sakit lutut. gara2 main bola aktif sgt la tuh.

so ari sabtu 2 mggu lepas, ktorang pon pi la kat tmpt tu. stat pkul 9 pg utk register no plet kete/motor n brape org pesakit. then kene tgguuuuu lagi smpi kul 3pm plak utk kompemkan. pastu tungguuuuuuu lagi smpi kul 5pm utk register name pesakit. kul 5pm nie mmg dh stat berubat la. (ikot yg die tulis kat papan tu, die ngubat kul 5pm smpi 12midnite). yg lemahnye kat cni yerlah, nk nunggu tu....sib baik kat ctu ade pokok sawit n kawasan yg bersih. masing2 ala2 mcm picnic kat tepi pantai lak. dengan mangkuk tepengnye la..dgn main badminton la..dgn tido atas tikar la..org punye la ramai. tp 1 hari hanye had utk 72 org pesakit ajer.

okeh...aritu aku smpi dlm kul 9.15 pg. register dpt nombol 28. aku stat masuk bilik ngubat tu kul 10.30pm. die cam bilik terbuka gitu. die letak tilam2 single kat ctu rapat2. ade 11 tilam. cam ala2 sepital gitu tp tilamnyer dok kat lantai. sblm aku masuk bilik ngubat tu, aku tgk dulu cara die ngubat. memule tu cam kelakar la pulak. mmg geli ati la tgk gaya die dok cucuk jarum kat tgn org, dok picit mesin, dok masukkan air kat tgn org. cara die tu mcm die tgh wat keje doktor. kalu ade org semput, die letak serkop kat idung tu pastu die wat gaya picit2 mesin. ala..cam gaya doktor wat sedut lendir tu. kalu ade yg wat operation, nampak la gaya tgn dier belah org tu, n then jahit balik. langsung tak nampak bende yg dipegang dan langsung tak sakit.

sebelum masuk bilik ngubat tu, aku interview la org2 yg dtg tu. ade sorg pakcik tu dh tua. dulu sakit kencing manis ngn darah tinggi. tp pas berubat brape kali, darah tnggi n kencing manis trus ilang. siap kurang gula lagi tu n kene makan gula. ade akak sorg tu pas bersalin anak die, trus ade problem kat urat saraf n trus lumpuh xleh jalan. pas berubat trus dh boleh jalan walaupun mcm lemah2 lagi. ade sorg lg dato' n datin. dato' tu taktau sakit ape. yg datin tu tulang pinggul die cam terpeleot sket taim die jatuh dulu. dulu die xleh jalan tegak. bak kate dato', jln cam penguin. pas dh berubat ni, dh bleh catwalk kate dato'. haha.

aku pun baru skali berubat ngn dier. aku ngubat resdung. utk 1st taim tu, die sapu ape bende tah kat muke aku (mmg xnampak)then die cucuk2 ape tah (pun xnampak gak). dh abes sapu2, cucuk2 tu die ckp "jgn gerak kepale n tangan. kalu jarum tinggal kat dlm, sy tak tau eh". skejap je die ngubat. dlm stengah jam. pastu die kasik air, soh minum. n yg paling tak tahan, pantang larang makanan. kalu betul2 nk baik, kene pantang betul2. kalu tak, penyakit akan dtg balik.

itu la yg org kate pembedahan secara batin kot...

Rate

1

Reply 1# JulietTheOrange
adik aku berubat kat situ ..dapat laa g operate 2 ke 3 kali..gitu ler...last2 bila pergi asyik dpt turn hampir subuh terus adik aku give up nak pergi lagi ke sana...adik aku tu mulanya jatuh terhentak ms buat pratikal..pastu dia jns senyap aje tak bagitau mak ayah aku sampai laa makin lama makin teruk..dh jadi huruf C badan adik aku tu akibat menahan sakit lebih 10 th..nak tido tegak pun tak boleh..Alhamdulillah g berubat kat situ dia dh boleh tido tegak sikit..cuma badan blm lurus sepenuhnya laa..hehehe..cuma tu laa nak menunggu kat situ yg keras kejung jadinya..kekdg dia g amik nombor dulu pastu balik semula ke umah mak aku..malam2 dlm pkl 10 baru dia sana balik..itupun kalu bernasib baik dpt jumpa laa..Hari selasa aje yang tak ramai org.

iyer...pade aku sistem amek nombor die tak practical la
patutnyer kalu stat berubat kul 5pm, dlm kul 3pm jer lah dtg register
xyah dtg bebanyak kali lg
kesian kat org jauh2...kene dok kat ctu sehari suntuk
mase memule pegi ingtkan org yg ngubat tu tua
rupenye...alahai muda lg..

ari rabu ni kene return balik berubat
herm..dengarnye ramai yg kene datang ari rabu tuh
aduihai...keras lagi nk nunggu

mamat tu nama dia AM kan...?

betul name die amm

Follow Us
asal dr bukit serampang..adik beradik dia semua jadi doktor batin..menurut kata adik aku..kita bayar seikhlas hati sbb dia tak komersialkan klinik dia mcm ada satu di jb tu..sekali treatment makan ribu riban..

tp kalu operate, mmg dh ade rate die kan?

Bpe riban bai kene bayarr ni??!

Katne tmpt nyer,.?/ ingt nk bawk emak gua arr bai,. sakit lutut,. terok sngt dah,. kesiann pulakk tuuu,..

kalu stakat ubat2 gitu, ikhlas ati
tp kalu operate, ratus2 aje kot..

kuar tol machap, belok kiri
jalan trus..tgk belah kanan ade tulis kg setia jaya
kat ctu pun ade signboard kecik kaler kuning tulis "pusat perubatan tradiosional" kalu tak silap
ikut jer signboard tu

kalu stakat ubat2 gitu, ikhlas ati
tp kalu operate, ratus2 aje kot..
JulietTheOrange Post at 14-6-2010 09:54

ntah laa beb!..nnt aku tanya adik aku berapa kos rawatan dia aritu..hehehe..aku pun ingat nak bawa mak aku tp mengenangkan tpt tu sentiasa penuh terpaksa cancel niat tu..kang tak pasal2 kene berpiknik bawah pokok kelapak sawit..lain ler klu tuan tanah kedaung tu nk buat motel ke hape..hahahaha

kalu wat homestay kat ctu mesti untung nih
ekekekekkeke

kalu operate ada dlm ratus2 gak...
1st time dtg am 'scan' dulu...
mggu depa baru jumpa blik pd hr yg sama...

masalah problem ialah masa menunggu...
tp mgkin ada yg kata.."hendak seribu daya"
..tepuk dada tnya selera..

Satu masa dulu aku pernah berjumpa perawat sebegitu, katanya dia pinjam semua peralatan tu dari gunung ledang??? sama perwatakan spt seorang doktor.... entah aku pun tak nampak apapun barang yg dipegangnya, siap campur campur ubat lagi, injection dan bedah... ah no komen

aku pun pernah gak berubat cara ni. tapi kat area benut sana. kalau dia inject w/pun tak ada apa2 tapi ada rasa mcm kena cucuk. lepas tu bila dia nak letak ubat dlm botol air.. tetiba jer ada bau ubat, w/pun tak nampak apa2.. org memang ramai... tapi tak ada sampai kena register pagi berubat malam.

macam dr. kamal kat pontian tak?

aku selalu g antar org brubat kat bkt serampang tu...kenal sangat ngan adik-beradik amm...saper yang serasi memang ader kesan berubat ngan diorg...dorg ader link ngan alam satu lg...nak tau lebih lanjut pandai2 la borak ngan diorg tu...

ada gak org bukak topik neh ek.. ekekek... ok lah, nak citer gak pengalaman aku ni kan. Tempat yg sama gak ngan Juliet gi. Aku gi antar abah aku sakit jantung, kencing manis bagai. Wat masa ni dah 3 kali berulang ke sana. Nak ke sana mesti pepagi. Sebab takut tak dapat giliran nnt kena tolak... bazir je duit minyak ngan tol dari Klang ke Johor kan. Bak kata TT, pi sana mmg letih. Satu hari tak mandi pun ade. Aku ngan famili selalu lari gi surau berdekatan sebab nak tumpang mandi.  Bayang la, bertolak dari rumah jam 3 pagi. Sampai sana dlm 7 pagi. Nak tunggu si opis boy tu datang dan daftar plat kete... pastu tungguuuuuuuu~ Bagi aku sistem nombor dia mmg tak praktikal dan tak sistematik. Dorang tak habis2 suh kite fahami keadaan dorang, tapi aku tertanya-tanya, dorang paham ke ngan keadaan org yg menunggu ni. Yg menunggu ni kalo sihat tak pe, ni sumernya sakit gak. Menunggu nak merawat kat tempat dia lebih jenuh dari menunggu nak dapatkan rawatan ka hospital beso Tapi yelah, ni semua iktihar dan usaha. Janji abah aku sihat, aku sanggup wat pe saje

Ni banyak soklah pasal rege kan...
Kalo ada operation, selalunya dia akan kasik satu sampul surat. Bukan kaler merah yg selalu dorang kasik. Ni sampul yg lain. Pastu si Amm tu tulis ler si polan ni operate ape, dan kos nya RM 111.75 haaa.. cam tu la. Aku lupa plak. Tapi mmg less than RM 120. Dari survey yg aku tanya ngan pengunjung kat situ rata2 cakap rege yg sama walaupun operate benda yg lain.  Kalo tak wat operation tu korang bayo je la seberapa yg mampu. Ikhlas la. Masa memula aku sampai tu aku mmg tak ready duit apa2.  Nak beli minyak pun kena pakai mata ganjaran smile kat esso So aku kasi RM 5 jek..

Kesan rawatan kata sana.
Abah aku dah operation tukar buah pinggang dan injab jantung. Ni apa yg dikatakan oleh si Amm tu la. Masa operation tu mmg tak nampak apa2. Tapi cam abah aku ni, mata dia len macam skit. Masa memula tu dia mmg nampak si Amm ni pegang pisau bedah, abah aku pun start la terkelip-kelip bijik mata. Pastu si Amm ni dah taw yg mata abah aku ni len macam, so ntah apa dia silang kan mata abah aku, trus abah aku tak nampak apa2 lagik. Nampak tangan dia dok gerak2 je. Buat masa ni alhamdullilah la ngan kesihatan abah aku. Gi medical centre pun doktor cakap kesihatan abah aku pulih banyak. Doktor pun cam tak caya nadi abah aku dah kembali normal. Tak macam memula abah aku datang spital.  Sekarang pun doktor suh abah aku makan ubat separuh dos dan secara berselang seli. Maksudnya hari ni abah aku makan ubat, lagi 2 hari baru makan balik.

Pengalaman peribadi.
Alang2 dah bayar tol ngan minyak mahal, aku pun try la berubat sekali. Aku ada masalah rabun dan silau yang teruk. Dan tiga kali berubat ni, alhamdullilah aku dah bley drive memalam tanpa masalah. Kalo dulu aku cukup takut nak drive malam sbb tak nampak (walhal pakai spek yg ada silau)

Sepatutnya bulan 5 tu hari aku kena gi sana lagi follow up. Tapi arwah bapak dia plak meninggal. Skrg plak aku busy, maybe dlm bulan 7 baru aku pi sana balik kot... aisey.. kena camping bawah pokok kelapa sawit lagi ke... sob sob~

Rate

1