CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 29332|Reply: 125

nk mintk pendpt mcmner nk urus kewangan aku yg tgh meruncing ni..plzz

salam...aku nk mtk sekadar pndangan @ idea psl pengurusan kewangan aku ..dihrpkn kwn2 sume dpt beri kerjasama k...jgn kutuk dh ler..
aku dok kt area klang/s.alam...
gaji kasar : RM1500.00

potongan: 1) KWSP - RM122.00 (keje gomen..lg 1 thn...boleh kuar KWSP..adela dlm belas ribu kot duit tu)
                2) ANGKASA - RM772.00 (penangn personal loan)...dh beli kete n motorsikal 'cash'...
                3) YAPEIM - RM5.00

gaji bersih: RM600.00

perbelanjaan wajib yg perlu ditanggung: 1) duit pengasuh anak - RM100 sebln..anak 3 org..2 dh sek.rendah
                                                          2) selebihnyer tlg cover suami tanggung maner2 yg perlu cth:air,elektrik,wang saku dll.

gaji suami : 1700

potongan : 1000.00 (termsk ANGKASA & sewa kuarters (blm ader rumah sndiri)..)

gaji bersih suami : 700.00

perbelanjaan wajib suami : hutang kete 1 buah lg...400 sebln...dh pakai 4 thn ader utang lg 5 thn...angan nk jual tp byk utang ngan bank lg....

so..ade ape2 suggestion x?tlg bantu k...tq

wah banyaknye potongan personal loan

hmm...xtau nak advice....mmg mcm kais pagi makan pagi je ni.....anak 3org pulak tu.....buat la side income...tp ada masa ke? bz dgn keje & anak2 lg....

kesian kat u.

banyak sgt kena potongan bulanan. i nasihat kan u cari side income contohnya libatkan diri dlm bzness kecil2an.

g kat bod petua dan kecantikan ramai jadi supplier n dealer kat sana. try2 le tanya mereka

Salam,

Ramai org ikat perut dek kerana tergoda dgn personal loan. Bank offer personal loan kat aku puluh2 kali - Nope!!! aku takkan amik sebab takde need. Aritu maybank kasi aku American Express tanpa aku apply. Aku nak pi kensel. Bini aku staff gomen gred 44 lagi la berlambak bank offer personal. Pun tak ambik.

Sepatutnya apa-apa loan takleh lebih 1/3 gaji.

The immediate thing you can do - jualkan kereta you yg bayar cash tu. Pakai satu kereta ajer cukup.

aku pernh berada dlm kesempitan macam ko..aku faham susahnya camna dulu..sampai ikat perut sehingga kurus

nasihat aku (cam org lain)..buat side income...tak perlu jadi supplier atau dealer..tgk skill yg ko ada..dan kemudian commercialized kan..

contoh kalau pandai menjahit..amik upah menjahit..kalau pandai buat kek, jual kek..

Follow Us
nasihat aku sabar jer la sampai habis bayar hutang... jgn buat hutang lain lagi...

Apasal pakai personal loan beli kereta dan motor? Sampai RM772 sebulan? Naper tak installment biasa?
interest tinggi woo personal loan. Berapa lama lagi personal loan tu?

doa byk2 kat Tuhan semua diberi rezeki yang diberkati...di murahkan rezeki...then berusaha nak carik side income tanpa mengganggu keja yang ada sekrang..pastu ukur baju di badan sendiri...jgn tergoda dek SALE or jiran2 lain yg ada kebendaan..ajar anak2 bawak bekal ke sekolah..u n hubby u pun sama, masak n makan di rumah..g keja bawak bekal..

mama..

nasib saya dulu serupa cam u..just imagine, even saya kerja di bank, tp hutang berlambak..AKPK, duit rumah, duit kereta, personal komitment..time tue terpaksa mengharapkan elaun kerja outstation utk survive..tambahan pula saya bercerai, jd terpaksa tambah kos sewa bilik (saya kuar rumah) + nafkah...kalau ikutkan total, negatif tiap bulan2..time tue plak gi bercinta buta dgn seorang moderator perempuan forum cari nie yg lying bitch, at last saya di tuduh nak kikis dia...walhal kita nak dia faham kedudukan kita jer  

so saya setkan minda saya to look forward..saya bukan nak promote..oleh kerana saya ada sedikit kepandaian dlm trading forex, fcpo, stock dan unit trust..saya kumpul modal utk melabur..saya gi ngajo org camna nak apply pemahaman teknikal dan fundamental dlm trade forex dan fcpo..dr situ saya kumpul modal utk buat trading sendiri..sambil2 itu, saya tekun bekerja..perform yg terbaik..

hasilnya, sumer kesusahan tue hilang sedikit demi sedikit and at last lega la sket ..tak kaya, tapi selesa semula. Berkat usaha doa skali..dpt la rasa keberkatan doa yg di makbulkan oleh tuhan..

saranan saya yg pernah berada di kedudukan kamu..jgn mengeluh..sentiasa berusaha cari peluang utk kuar dr kesempitan..kadang2 jalan tue ada di depan mata kita, cuma kita tak perasan ajer..

personal loan tu brape ribu?  bape taun abis bayar..beli barang yg susut nilai cam kete ngan motorsikal secara cash, mmg kurang bijak...lainlah kalau beli rumah itupun bergantung pada lokasi utk disewakan atau beli tanah yg kompem berikan pulangan takper gak..apa kata jual kete dulu...mesti bolah cover..selebihmyer cuba cari pendapatan lebih...

doa byk2 kat Tuhan semua diberi rezeki yang diberkati...di murahkan rezeki...then berusaha nak carik side income tanpa mengganggu keja yang ada sekrang..pastu ukur baju di badan sendiri...jgn tergoda dek SALE or jiran2 lain yg ada kebendaan..ajar anak2 bawak bekal ke sekolah..u n hubby u pun sama, masak n makan di rumah..g keja bawak bekal..
leylapple Post at 24-6-2010 09:52

"Ukur baju di badan sendiri"...yup betul

Ramai org mengikut nafsu...tue lah sbb kenapa ramai yg terjebak dgn masalah hutang...

Salam,

Ramai org ikat perut dek kerana tergoda dgn personal loan. Bank offer personal loan kat a ...
Bell Post at 24-6-2010 08:36

ye, patutnye liability juz 1/3 dari income bulanan....tt ni gaji bersih x smpi 1/3 tinggal....

if join beauty & fashion thread mmg dorg gile produk kecantikan.....kene kuar modal gak at least rm300....tu plg kurg la.....tp tgk kdaan gak ada pembeli atau tak.....& tt dekat ke dgn pos opis, selain tu ada masa nak ke buat urusan jual beli & jwb smua persoalan pelanggan....ada 1001 soklan yg tak dijangka dorg akan tnye.....pening gak....

personal loan tu brape ribu?  bape taun abis bayar..beli barang yg susut nilai cam kete ngan motorsi ...
remizati Post at 24-6-2010 10:05

i guess tt ambik loan 50k tuk 10taun kot....my hb ambik PL 20k 7yrs bulan2 rm300++....interest PL tu bape %? sbb based on record it seems that PL interest is higher than Hire Purchase Loan.....PL dlm 4%++ while HPL dlm 3%++ kan? my HPL baru 3.25%. mane ada PL yg offer interest serendah tu melainkan PL BSN...tu pon limit 49k then bayar selama 1 @ 2 yrs jek....

Reply 1# mama_humaira

sian kat mama...saya pon penah mengalami krisis yg same satu waktu dulu...
kije kejaan kan...so byk mase lagi kat umah... ank 5 orang...bayo kat babysitter sebulan RM650.00
saye kije masuk 8.30 pagi sampai 6.00 ptg....kije swasta sebagai kerani...somi kije juruteknik(leh agakkan gaji yg kami terima) balik umah sampai dekat kol 7ptg setiap hari...sampai umah masak2 tuk makan mlm
lepas tuh saye gulung popia tuk cari duit lebey....alhamdulillah...kalo nak pk penat memang la...tapi tuk kepentingan kuarge digagahkan jue.....

i guess tt ambik loan 50k tuk 10taun kot....my hb ambik PL 20k 7yrs bulan2 rm300++....interest ...
220796 Post at 24-6-2010 10:42

Fuhhh!!! sekali org bank bagi elaboration!!! terkesima kita menengoknya...hehe

Civic apa khabar? Civic kita kunci belakang dah kena korek. RM350 kalau nak ganti baru...huhu...

Reply 16# Bell

sibik wa sihat bro....cmne leh jd cmtu lak? naya jek.....

nasihat saya mungkin lain dr forumer yg ada nih...
cuba dekatkan diri dgn ALLAH swt., amalkan solat dhuha, surah al-waqiah, ayat seribu dinar...
insyaallah akan dibukakan jalan utk u keluar dr kesempitan ini... hidup pun akan terasa lebih tenang..

salam..
benda dah berlaku saya rasa xperlu kite persoalkan kenapa dia amik personal loan dsb..mungkin ada sbb dia terpaksa berhutang sbyk tu..
ini kisah a.ipar saya yang mana dia pon berkeadaan sama ngan u..tambahan plak dia keje sorang dan tanggung 3 anak..
dia pnye gaji habis bayar hutang kad kredit..at last, sampai nak tanggung anak bini pon xde duit, dia pegi BSN..refinance balik loan2 dia sume..saya xbrape tahu sangat pasal BSN pnye tu..tapi dia mcm satu agensi yang uruskan hutang2 kite tu..
cuba u pegi bsn atau bukak web bsn pasal pengurusan hutang tu..
mana tau boleh membantu..

thanx

Reply 9# leylapple

thanks 4  ur advice....actually mende dh jd...skrg sy punye target adelah ubah cara perbelanjaan...cut mane2 perbelnjaan yg x perlu...yg plg pnting bljr dr kesilpn...almaklumle sy n hsband mulakn hidup berumahtangga ni dr 'O'...bile dh nmpk duit lupe segala-galanye...wlu mcmaner pn...sy rasa tenang coz dh temui cr penyelesaian yg sebetul-betulnyer..iaitu jgn tambh utang lg...insyaallah Allah sentiasa membantu sy sekeluarga ..aaamin