CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 19687|Reply: 122

berniaga - antara semangat dan modal

belek2 2-3 last page, tak der yg menarik, ni yg buka thread baru.

ni kes chicken and egg - mana satu datang dulu.

ada org berniaga =

-  tak de modal, hanya berbekalkan semangat
-  tak de semangat usahawan, tapi sebab ada duit, ada contact, ada peluang - masuk juga dlm bidang usahawan.

siapa anda sebelum menjadi usahawan,
apa yg membuatkan anda menjebakkan diri dlm bidang usahawan ni
apa niat anda dan apa expectation anda

adakah dunia usahawan ini indah rupa dari khabar
adakah bidang ini mencabar atau menyusahkan
berapa lama anda sanggup menunggu dan berusaha sebelum anda angkat tangan dan tutup perniagaan??

semua komen dipersilakan.. keharmonian adalah tugas kita - jgn rugi hanya krn mudah melatah - sebelum kita meminta dariNYA, check this 2 things - adakah anda menjaga hubungan anda dgn NYA dan hubungan anda dengan makhlukNYA..

Rate

1

takde modal kerja dulu la.. buat Part time.. baik mulakan secara kecik-kecilan.

salam..

semua org tahu.. usahawan n modal kena seiring.. tp jaang berlaku..

bg usahawan yg sejati adalah.. usaha yg penting n di iringi dgn wang,,, sbb tu jadi usahawan.

modal blh di cari.. jgn dok harap modal yg besar br blh buka biz. modal kecil pon kalau usaha ada n kena dgn caranya.. insyaallah akan maju,..

yg paling penting kemahuan kita.. usaha, doa n tawakal.

kena mulakan kecil2. kumpul pengalaman & modal. dari situ baru peluang & minat berkembang.

i keje gomen, sng buat loan bagai..as modal kan, ada biz kecik2..tp hangat2 taik ayam je.. sb sibuk dgn keje opis lg..huhu..nk benti keje, takut rugi nt..thats my prob

saya dulu cuma ada minat dan semangat...nak buat loan susah sbb belum bekerja...fresh grad...nak tunggu bantuan dari agensi2 berkaitan..makan masa...kena attend byk kursus...

walaupon tiada modal...tp semangat n minat tak pudar...dalam pada masa yg sama...buat market survey dan cari peluang yg baik....

bila dah ready...barulah cari modal...hutang sana sini...jual apa yg ada utk dptkan modal....

bila modal dan semangat jalan seiring....terasa nikmat berbisnes...wlpn laluanya amat perit n getir pada awalnya...

kalau kita buat dan berusaha...nescaya Tuhan tolong..Allah Maha adil percayalah...

Follow Us
semangat kena ada...

dengan semangat lah kita akan berusaha untuk mendapatkan ilmu, knowledge dan customer

dengan semangat kita bole tepis segala halangan dan cabaran - kena tipu, kena maki hatta kena saman pun

dengan semangat kita akan lebih berusaha memantapkan apa yg kurang dan mencari jalan penyelesaian - tak kiralah - kurang modal ker, kurang bisnes ker, kurang kawan (wakaka - kawan shoulder to cry on!!!)..

walau setinggi mana pun semangat anda... pastikan anda menceburi dunia perniagaan berbekalkan iman... krn apa jua yg datang - untung atau rugi, pelanggan atau penghutang, InsyaAllah akan diberikan jalan penyelesaian..

i had gone tru another phase of my business... this time around i had mentally prepared myself. Its more colour, its more harder, its tougher, ... but when the world is though, the though  get goin!!

Ya Allah, kurniakan kesabaran keatas kami, tetapkanlah pendirian kami dan bantuilah kamu menghadapi orang kafir (surah albaqarah).

Alhamdullillah, Allah Maha Adil, Maha Berkuasa, Maha Pemberi dan Maha Penyayang.. banyak yg dipohon, dikabulkan, hanya waktu cepat atau lambat.. dan semuanya bersama keberkatan dan kerahmatan.  AMIN...

Rate

1

yup kak hazel....dengan semangatlah kita berjuang utk dapatkan modal....modal bukan lagi alasan utk meniaga....kalau betul2 hendak dan bersemangat utk meniaga...Insyallah dpt kumpul modal....

dengan semangat jugak kita dapat gapai impian n cita2 kita....wlpn laluanya berliku...

semangat mengatasi segalanya....spirit of achievement.....

terbaik utk masa depan

sama spt saya semangat dulu walaupun tiada modal

Kak Hazel,

Oooo Kak Hazel pergi CGC yer? Saya dapat tau melalui Elle. Dia cakap kecik sungguh doniya nih, jumpa Kak Hazel kat sana. Saya hari tu ada site visit ke tapak projek kalo tak boleh menempel dgn Elle sekali pi sana.

Saya faham isu modal, terutama isu performance bond/bank guarantee (BG) yg menjadi beban. Oleh itu saya gariskan:
1) Go for commercial bank untuk dapatkan OD dan loan (juga lain2 credit facilities). Tak kiralah sama ada kontraktor juta2 atau supply barang kecik2, kita semua mahu cepat dapat duit untuk bayar kepada pembekal. Jgn rely dgn sumber2 kerajaan yg lambat. Go for commercial bank. Oleh itu anda kena BERDISIPLIN. Semua dokumen dan akaun kena ada.

2) Ada banyak bisnes yang modal kecik dan tiada perlu performance bond. Jangan bedal 3 tender sampai duit anda berjuta-juta jem dalam bentuk BG/bond.

3) Ada backup bisnes untuk tujuan cash flow. Jadi tokey ikan pasar malam (contoh) walaupon dah ada rangkaian kedai dan juga lesen kontraktor Kelas A. Kenapa pasar malam yer? Sebab takda sewa tapi boleh dapat jual beribu2 ringgit sepetang. Kalau semua mau tunggu payment cek masuk, mampos laaa....

adakah anda menjaga hubungan anda dgn NYA dan hubungan anda dengan makhlukNYA..

hazel23 Post at 25-6-2010 01:10

tambah satu lagi...

menjaga hubungan dengan alam sekeliling...

aku baru dapat OD maybank.. tak byk pun dekat setengah je...

baru beli satu bangunan 3 tingkat di wakaf che yeh.. mungkin akan buat hotel baget.. tunggu kelulusan lesen hotel.. insyaALLAH berjaya.. doakan

gudluck bro sinar..i was impressed with ur spirit..

Sinar tak mau tulis buku? buat kursus, orang bayar cash .... modal cuma sewa hotel RM800 sehari...

kadang2 orang berniaga by chance je
tp lagi bagus kalu kita sendiri yang create the chance

aku baru dapat OD maybank.. tak byk pun dekat setengah je...

baru beli satu bangunan 3 tingkat ...
sinar_inspirasi Post at 26-6-2010 14:26

aku suspek betul la bro ni... lama dok baca kisah bro... satu hari kena menuntut la sambil minum2 teh tarik... ngeh2

bagi aku la kan, tgk la model bisnes camner.

Kalo ada semangat dan yakin, tak perlu modal pun. Contoh buat training, seminar, ebook, atau bisnes 'org tengah' mcm kita jualkan produk org lain?

Post Last Edit by elle_gogo at 26-6-2010 22:40

aku melangkah ke cgc kerana nasihat dari seseorang..
sebelum ni aku tidak pernah menggunakan apa2 facility..
padahal.. anak2 cina semua menggunakan kemudahan yang kerajaan berikan..
mcm mana aku nak terus maju.. mcm mana nak fight projek million2 kalau aku sendiri
tidak memulakan nya.. kenapa perlu takut untuk mencapai sesuatu.. yang aku tahu aku mampu capai..

aku amat hargai katanya...

"elle... didepan kita ada lautan yang terbentang luas... kita perlu berenang ke satu pulau... tapi, sebelum kita berenang, kita sudah takut.. kita sudah berfikir. mcm mana kita mampu untuk sampai kesana.."

terima kasih atas kata2 semangat.. byk input yang aku terima darinya..

brother sinar memang ada kelas.
yg paling best, brother ni naik dgn usaha dan perit jerih sendiri.

banker... being a commercial bank, they have to think about profit, they loan u  either they know u r capable to pay them back, or bcoz they just got an instruction to do so..

banyak npl dekat commercial bank sebab bank kasi loan kat org yg tak capable to manage the loan.

govt agencies.. they loan u sebab mandate. they loan u to assist u to develop u bisnes. profit is not their objective.. why pay 8% if govt agencies give 4-5%. why go for 3-6 mths process if it can be done within a week.

i remember one of brother sinar punya text.. setelah mengalami segala susah, sekarang apa yg disentuhnya senang belaka...bila dah senang.. sumer bank akan offer kita.

regarless siapa Syed Bukhari, siapa bapanya, siapa dengannya... beliau bermula dengan pinjaman MARA..

alhamdullillah... dalam tak de fund, dalam tak de bajet, dalam keadaan RMK10 masih hanya dikertas ... MARA masih sudi luluskan permohonan tambahan modal kepada saya.. mungkin sebab loan2 saya tak pernah NPL... bank commercial mana yg kasi usahawan melayu 4%, 5 yrs repayment, with no gurantor or colleterol, terima kasih MARA...

tak kan nak tunggu cina dah sapu sumer facilities, kita baru nak buat mgmt akaun.

p.s btw i m refering to a genuiene businesspeople... takat2 teori atas keyboard... masuk ajer google, copy and paste... budak pmr pun bole buat...

Rate

1

kak hazel.. tima kasih kerana menyokong perjuangan saya...

ye~ saya juga punyai kelemahan yang ketara.. tp saya tetap lakukan dan sesambil itu pembaikian .. tp alhamdulillah setakat ni walaupun timbul masalah ia tetap boleh diselesaikan dengan masa yang tidak lama...

kita perlu kerjasama dari rakan2 juga.. kita perlu bergantung kepada org lain juga.. jgn berlagak yg kita bleh lakukan sorang diri.. tak jauh dan tak kemana..

mengikut manager bank yang berusan dengan memberi jaminan sekiranya saya buat terbaik selama 6 bulan dengan OD yg diberikan.. beliau akan tambah sehingga 3 juta.. itu jaminan beliau.. dan saya percaya sebab selepas bangunan lulus yg saya beli dengan harga rm800k lebih.. pihak mereka yakin dengan kemampuan..

saya buktikan kewujudan kedai2 saya.. rangkaian2 saya.. produk2 yg ditawarkan.. statment bank.. incometax dan lain2.. nama bersih dengn bank.. beliau cakap walaupun umur kompeni enterprise saya masih muda tp membuktikan kemampuan bergerak pantas dan gagah.. alhamdulillah...

saya juga telah pegi ke PUNB.. kelengkapan utk saya sudah cukup rasanya.. cuma perlu submit sahaja..

jenama SINAR INSPRIRASI telah dipaternkan, distributor seramai hampir 70 orng, jualan baju muslimah saya dah mencecah 60ribu helai setakat ini, saya mengikat kontrak dengan karangkraf utk pengiklanan sebanyak rm120k setahun bersama farid ali, saya mempunyai kilang sendiri, saya punyai beberapa unit lot kedai sewaan di pusat borong GM,

alhamdulillah setakat ni permintaan semakin tinggi.. stok selalu tidak mencukupi sehingga dimarahi dan dimaki oleh cust.. tp itulah hakikat kita berniaga..

sory nampak macam riak.. tp itulah hakikat perniagaan yang saya lakukan skrng... mungkin ramai tahu mcmana saya mendaki liku2 sehingga skrng... percaya laa. kalau kita yakin kita akan berjaya..

Rate

1