CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 311768|Reply: 964

Kongsi Cerita Reno Rumah

Nak share pengalaman reno rumah... saya punya reno dah masuk minggu ke 3... payment tiap minggu, ikut my simple calculation, kalau trend payment begini dlm 7,8 minggu habislah semua bayar... tapi reno job ambik masa 6-8 bulan... heran saya

so far minggu 1 - kerja pecah siap... rumah saya hampir 80% pecah

minggu 2 - korek dan letak besi piling, korek dan letak besi utk ruang yg extend

minggu 3 - kontraktor kata tuang konkrit

pastu semalam saya buat VO

saya tengok size dining hall kecik dlm 9' X 15' - saya besarkan 11'x 15'

dapur lebarkan lagi 6' -

pond saya kuruskan dari 8' ke 4' dan panjangkan 13' ( size 4' X 13')

utk semua VO - kos RM6k - hu hu harap takde VO lagi...

saya selalu rasa setiap ruang yg dibuat nampak kecik... tapi kontraktor cakap dah siap nanti akan jadi besar...adeiii gitu ke

kenapa payment lg cepat dr keje?

payment kene berkadar dengan keje lah. takkan payment dah abis settled, keje lom abes lg...

kenapa payment lg cepat dr keje?

payment kene berkadar dengan keje lah. takkan payment dah abis s ...
naaim Post at 12-7-2010 03:35 PM

Ya, setuju dengan pendapat naaim.....payment mestilah berkadar dgn kerja yang dibuat....mcm anis nyer reno tu...reno dah siap hampir 70%...payment dituntut baru lebih kurang 40%....

btol tu anis..

dan yg bese sy prektis, setiap claim kontrektor, kite kene simpan 10% cth. dia claim rm15,000.00, bayaran kite kepada dia hanyalah rm13,500.00. 10% tu kite simpan sebagai guarantee kpd keje2 dia tuh haa, sama concept mcm DLP lah.

dan ikut pojek, biasanya di setiap permulaan, kontraktor kene sediakan bank guarantee, besenye 3 - 5% dari harga pojek, utk owner pegang, yelah guarantee utk kontraktor menyiapkan keje umah kita...

sebab hal hal duit ni agak bahaya. kalo kita bagi banyak kat kontraktor tu, buatnya dia lari, kita dapat apa? setakat pasir berlonggok2 depan umah, n sampah2 n umah yg x siap2.... banyak kes tuan rumah kene tipu pasal bg duit selepuk.

yap...agreed ngan naaim n anis.....payment mesti selaras dengan kerja2 yang dah siap.....macam saya dulu...bila kerja2 dah siap baru contractor claimed tu pun payment di buat setelah kite puas hati ngan keje2 tuh...pastu bila dah siap semua pun kite retain certain portion for  defect. macam DLP jugak la....

kena hati2 ngan kontractor...sebab banyak sangat dengar kes payment habis contractor cabut lari tinggal barang bersepah2......

naaim, anis & alfa... thanks

saya dan suami akan lebih berhati-hati bab payment lepas ini... kami berdua ada terfikir jugak kontraktor ni kalau claim everyweek maknanya cepatle habis payment ... dia kata nak beli barang2

saya suka idea retain 10% payment tu... maybe saya akan cadangkan begitu utk protect kita as customer.

Follow Us
semalam pegi rectify kerja... asal size dapur 26'X20' dan ada laman lebih 10' tepi dapur... semalaman duk fikir pembahagian size dapur dan laman... cakap dgn hubby pun dia punya respon "no hal je".... saya pegi bincang dgn kontraktor dan setuju luaskan laman dan kecikkan dapur... size dapur jadi 23'X20'...lebih 3' boleh buh tile nampak kemas sikit....

satu lagi tengah fikir ialah bila nak besarkan dining... ia akan makan area pond dan kontraktor kata dia akan buat slap je atas pond 4' utk besarkan dining... maknanya bawah dining tu pond... aduss selamat ke? kontraktor kata selamat tapi susah pulak nak cuci pond sebab kena bongkok masuk ke bawah dining...ishh ... adeiii baru 3 minggu kerja reno.... nak je dikonkritkan pond tu...

Reply 6# sariilmia

kontraktor tu patutnya tak bergantung dgn payment utk beli brg2...sebab kedai pun akan bagi kredit fasiliti kalau kontraktor tu slalu beli dgn dgn supplier tu...jgn mudah tertipu dgn kontraktor..nama pun dan CONtraktor..

p/s..i pun kontraktor gak..hehehtapi takder la con2 nie..baek sikit..heheh

semalam pegi rectify kerja... asal size dapur 26'X20' dan ada laman lebih 10' tepi dapur... semalama ...
sariilmia Post at 13-7-2010 13:17

pic pls...ssh la nak komen kalau takder pic....sketching ker...

Reply 9# leylapple

saya tak reti upload..maaf

pond bawah dining???

camana tu? lantai kaca heavy duty yang ko boleh jalan atasnya? bawahnya nampak ikan?

Reply 11# tecito

yeah itu option yg cantik... can see fish berenang2 dari dining... but cost - kaca yg kukuh mahal la... dinding hala ke pond pun all fixed glass... so actually can see jugak fish fr dinding...

berapa cost renovate tu , mesti banyak ye . me pun baru lepas renovation rumah baru siap bln lepas . tu lah sama kontractor tu suka mintak duit buat beli barang . tapi last nak siap ada sikit masalah , kontractor tu tipu sebab dia pakai kami punya kayu , kayu tu dulu kami buat porch kereta , bila dah bukak porch tu  , dia pakai kayu tu campur dgn barang dia sekali dgn atap porch tu , bila dah siap  kami panggil dia gantikan kayutu sebab nak buat porch baru kat depan , takkan kami nak beli lagi kayukan
kontrantor tu boleh lak pergi cari kayu yg secondhand pulak gantikan , mana boleh kayu dulu kayu masak , cantik siap me varnish lagi , ni kayu lama dia kasi . dah tu apa lagi laki ku potong payment dia rm 1500.00 tolak balik .
kontractor tu tak berani cakap apa sebab salah diakan , sebelum tu laki aku dah sound dia byk kali pasal kayu tapi dia buat tak reti , ha ambik aku potong duit dia.

Reply  leylapple

saya tak reti upload..maaf
sariilmia Post at 13-7-2010 15:33

tgk sini

http://mforum.cari.com.my/viewthread.php?tid=409241&highlight=upload%2Bgambar

tgk post #6

dah bergambar baru shiok borak2 pasal reno rumah... mcm puan ayamserati punya thread yg ni...

http://mforum.cari.com.my/viewthread.php?tid=398144&extra=page%3D1

meletops!!

Reply 13# warijan

kontraktor saya pun rasanya beli barang pakai duit saya... setiap minggu dia claim duit sampai saya pun dah cakap kalau macamni duit lagi banyak dari progress... dia pun bla..bla.. cakap jgn risau kakak tengok saya dah banyak buat ... itule nasib kita yg bergantung pada kontraktor... nasib baik owner sebelum ni bagi confirmation dia jenis yang buat kerja siap dan tak lari... harap utk projek saya dia honest le

test 1,2,3

hati2 TT, sebab jika pymt dah almost paid out sedangkan rumah bnyk tak complete lagi bahaya..payah nak dpt other contractor utk top up kerja yg tinggal jika ada pun depa akan demand based on their price....

baru ni tgh dok cari2 kontraktor yg bagus hasil kerja & price yg berpatutan..ingat nak reno..n extend living & dining roon....

haaa... dah pandai taruk gambo... yeahoo...

more pics, please! seronoknya tgk.. (tetiba jer ter-excited)

TT, good luck with your house reno.. moga berjaya mendapat rumah impian

living asal di extend ke luar

dining...  jadi kecik sebelah kiri dining pond

new kitchen...

pond... kontraktor cadang bina slap atas pond utk besarkan dining... kalau letak kaca boleh nampak fish berenang... itu idea kontraktor dah reject sbb sapa pulak nak bongkok cuci pond bawah dining tu

dining (kiri) & kitchen (kanan)

Reply 18# Mulan

ha ha akhirnya dpt juga saya upload... takle susah cuma saya ni peghakkk skit bab IT ni...

saya nak share progress reno week 3 @ 17/7.... saya pergi site seminggu sekali every saturday morning dan ambik gambar weekly... dah pandai upload ni saya boleh share my weekly reno progress

pond saya panjangkan lagi 4' dan saya akan kuruskan lagi 4' utk besarkan dining... takde nya saya nak setuju dgn kontraktor buat slap aje atas pond... saya minta tutup terus 4' kaki tu... size asal pond 8'x9' size lepas vo 4' x 13'...okle lagipun nak letak ikan je dan mungkin 3,4 tahun tutup terus sbb ikut pemerhatian saya pond ini selalunya 3,4 tahun je tuan rumah minat nak jaga lepas tu mulalah terbiar he he

tiang dapur dah mula naik

tiang living hall

dah mula ikat bata utk dinding belakang - dinding guestroom, wash area dan kitchen.

lepas tengok site hari sabtu, malam tu saya dapat mimpi ngeri rumah saya dah siap tapi begitu teruk terutama position & size tingkap.... petang ahad saya pegi lagi utk confirm dgn kontraktor tentang kedudukan tingkap, pintu, dinding.... rasa legaa dapat finalize... dan tanpa vo.... dinding bata dah siap diikat... baru saya tahu rupanya prosess ikat bata hanya ambik masa 1 hari je