CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sariilmia

Kongsi Cerita Reno Rumah

Post Last Edit by buzzbuzz at 27-7-2010 15:49
Reply  buzzbuzz

betoi, practicality selalu contra dgn deisgner's view..... umah / design y ...
naaim Post at 27-7-2010 02:08 PM

kalau sapa2 nak buat renovation yg menggunakan khidmat arkitek, bincang dgn arkitek apa keperluan & keadaan famili, what kind of concept yg kita nak. Mcm sy sebelum proses ubahsuai, mmglah arkitek bagi idea mcm2, cantik mmglah cantik, bubuh itu bubuh inilah, mau kopak poket kalau betul2 ikut idea arkitek sbb dia tentu nk design dia cantik dan unik. Tp kami ckp kat dia yg kami nk rumah yg ada konsep freeflow dr depan ke belakang hingga ke tepi, tingkap2 jugak agak panjang dan besar(rumah kami corner dua tingkat, adalah sikit tanah di sebelah), tak terlalu moden konsepnya, malah kami jugak bincang finishing apa yg sesuai utk sesuatu area.

Reply 81# buzzbuzz

samalah kita, my house pun initially concept freeflow tapi tersekat pulak dgn tangga kat tengah rumah...so dah nak relocate tangga dapatle concept freeflow tu takde sekatan dr pintu masuk ke living ke dining ke kitchen... saya hanya deal dgn kontraktor on structure je termasuk plumbing & wiring... finishing lain saya akan buat sendiri and engage different kontraktor kut tengokle macamana... sbb kontraktor saya ni mmg concentrate bab structure je... so apa lagi belekle anjung seri, impiana and buat house visit utk cari idea for finishing esp pilihan tiles dan yg lain-lain.

kalau nak buat rumah utk duduk sampai mati... kena consider la pulak buat rumah dgn pintu bilik air boleh masuk wheelchair., ada grab bar berhampiran pintu bilik air utk org yg uzur berpegang...

pastu lantai keseluruhan rumah di tingkat bawah biarlah takde split level... kalau tak nanti kena buat ramp pulak..

kita sendiri mungkin akan menghadapi masa2 camtu... Allah saja yg tahu...

Post Last Edit by buzzbuzz at 28-7-2010 09:46
Reply  buzzbuzz

samalah kita, my house pun initially concept freeflow tapi tersekat pulak  ...
sariilmia Post at 27-7-2010 04:47 PM

our main contractor pon deal dgn structure+plumbing+wiring etc. Segala jenis pintu, tingkap, lantai timber, tiles, finishing bilik air termasuk segala toilet bowl & sink , cat & tukang cat semua sendiri cari. Mmg sgt memenatkan & exciting tp puas hati walaupon tak sepenohnya kerana budget perlu dijaga.

Reply 83# Mulan

thanks Mulan for sharing... nasib baik saya masih sempat lagi... nak cakap dgn kontraktor utk buat guest room + guest bathroom sesuai for wheel chair, lagipun guestroom tu mmg utk kegunaan both my parents dan parents in law.... ground floor saya memang takde split level sbb saya ada baby lagi....

Reply 84# buzzbuzz

oh saya pun akan jadi mcm buzzbuzz jugak le kut.... kena pi beli sendiri segala neka toilet bowl, sink... dengar buzzbuzz cakap memenatkan pun saya dah penat he he he tapi sbb ada part yg exciting tu buat saya tak sabar le... hmm budget constrain tu tak best kan....

Follow Us
kalau nak buat rumah utk duduk sampai mati... kena consider la pulak buat rumah dgn pintu bilik air  ...
Mulan Post at 27-7-2010 07:51 PM

bagus cadangan tu

kontraktor quote RM30k utk job berikut:

i. pecah dan bina semula tangga baru di sebelah dinding jiran (sepatutnya saya buat prayer room kat situ)

ii. pecah dinding entrance utk bina prayer room  baru sebelah kiri tangga baru

iii. kos utk bina beam baru sebab bila pecahkan tangga ada 5 beam yang dipecahkan ) tangga tu ada 6 beams)

iv. redesign family area kat atas sebab dah relocate tangga

Saya harap kos RM30k itu munasabah kalau tak munasarawak...he he he apa nak buat terpaksa agree je la

Reply  buzzbuzz

oh saya pun akan jadi mcm buzzbuzz jugak le kut.... kena pi beli sendiri s ...
sariilmia Post at 28-7-2010 09:47 AM

mmg sgt memenatkan tp very exciting sbb dpt merayau dr satu tempat ke satu tempat tengok itu ini, cari ideas. Nasib baiklah husband pon suka mcm tu. Sy paling suka ke showrooms niro granite tiles & whitehorse, ntah berapa kali ke sana sebelum decide nak beli kat kedua2 tempat.

Reply 84# buzzbuzz
Saya pun cari segala barang sendiri..  Penat tapi berbaloi.. jimat

Reply 83# Mulan

Saya memang ader  satu bilik kat tingkat bawah.. bilik tu kami tarik supaya besar dan lebar.. toilet pun..kedudukan toilet bowl dilebarkan bahagian kiri untuk keselesaan pergerakan. lantai antara bilik ke bilik air, saya cadang buat curve supaya senang pergerakan kerusi roda. satu tiang berpaut saya ader terpandang kat hardware. maybe saya akan pasang.. bilik tu sekarang untuk mak bapak saya yang suka berulang dari rumah ke rumah anak2. Tapi mak bapak saya alhamdulillah.. sihat lagi...
apa pun terima kasih idea mulan tu..

Reply 91# huji

Huji... thanks also for suggesting buat curve dr lantai bilik ke bilik air for easy wheel chair access... I pun nak make sure kalau ditakdirkan my parents or parents in law or even myself terpaksa menggunakan wheel chair, boleh berwheel chair terus masuk ke bilik air... ni yg best share citer reno ada je idea tambahan yg boleh diapply

wow sy rasa mahal tu.....mahal sangat...cuba nego lagi la

i. pecah dan bina semula tangga baru di sebelah dinding j ...
sariilmia Post at 28-7-2010 09:54

Reply 93# rzman_07

mahal ye...alamak saya takde pilihan sbb kontraktor dah mintak byk tu... saya mmg jarang nego price dgn kontraktor kalu nego pun hanya menggenapkan shj - dia mintak 31k saya cakap cincaila 30k... masa VO dapur pun sama dia quote 6.5k saya cakap bagi 6k.... itu je

lagipun dia kena buat 1 beam besar dlm 9 besi dan 2 beam 6 besi utk support new family area kat tingkat atas bila saya relocate tangga ... pecahkan entrance buat prayer room... buat entrance baru... cover bumbung porch dgn slap sbb entrance baru kat porch

sebenarnya bila kita VO masa reno tengah berjalan mmg dijangka proce akan tinggi sbb kontraktor pun tahu kita at their mercy adeiiii pahtu guano

Reply 94# sariilmia

VO nilah lubuk untung utk all contractors...

i. pecah dan bina semula tangga baru di sebelah dinding j ...
sariilmia Post at 28-7-2010 09:54 AM

For me....sangat mahal RM30K tu...

Reply 96# AnisSuraya

alamak semua cakap mahal.... tapi mcm kawan kita cakap VO ni lubuk untung kontraktor terpaksa la... saya dah terjun lubukkkk

ye la ek kalo dahhack tangga kena buat beam baru utk support tingkat atas tapi RM30K tu dah mcm buat beam hall yg besar pulak...size tangga pun paling besar pun takla sebesar hall....

razzs smalam dah discuss dgn contractor, cuma pening samada nak buat b4 raya atau lepas raya...contrct jangka 3 minggu siap..tapi katanya jika hujan maybe delay sket.....sy plak pk time bulan pose takder org nak dtg so i think its the best period utk ubah suai rumah....sebab sure berabuknya rumah time tu....
Reply  rzman_07

mahal ye...alamak saya takde pilihan sbb kontraktor dah mintak byk tu... s ...
sariilmia Post at 28-7-2010 16:31

sbb contractr tu dah tau like it or not, sarii tetap kena amik dia punya...
Reply  AnisSuraya

alamak semua cakap mahal.... tapi mcm kawan kita cakap VO ni lubuk untun ...
sariilmia Post at 28-7-2010 17:44

suka tgk progress rumah reno..cantik sari
contractor air-cond, wiring orang yg sama ke?
dah boleh start panggil diorang wat conceal skrg kan
i see some houses rumah cantik reno tapi aircond wiring tak conceal mencacatkan rumah