CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 32326|Reply: 17

[Aduan] PENAMA RUMAH

SALAM.

Aku nak tanya pasal “penama” rumah.

Dari ape yang aku paham, rumah bole letak 2 nama, atau 1 nama. (hak milik sendiri atau hakmilik bersama)
Loan pun bole buat 1 atau 2 nama (join loan)
Bole jugak loan 2 nama dan rumah 2 nama.

Baru2 ni, kawan aku beli rumah. Dia ni lelaki, masih single.
Dia buat loan guna 1 nama saja.
Tapi dia cakap, dia letak nama adik bongsu dia sebagai penama. (penama ape aku tak tau la)

Bile aku tanya, adakah adik dia tu pewaris rumah tu?
Kawan aku cakap bukan waris, cuma penama.
Bila aku tanya rumah yang dia beli tu guna berapa nama,
Dia cakap 1 nama aje.

Aku tak paham.
Setahu aku, penama ni adalah seseorang yang ade hak terhadap pemilikan rumah / aset.
Tapi kawan aku jawab seolah2 rumah tu nama dia sorang, loan rumah pun nama dia sorang.

Jadi adik dia tu penama ape?
Penama rumah ke?
Penama waris ke?
Atau penama sebagai pemegang amanah?

Kalau pemegang amanah, adakah rumah / asset tu bole jadi hak dia?
Adik dia ada cakap “rumah ni pun aku punye jugak! Best tau!”

Rate

1

salam...

apa yg qies tau laa ye...maklum ler lama dah berenti kerja ngan developer nie..otak pun ada sikit karat

dari citer member print tu ada kemungkinan
Penama tu tuk loan bank aje...tuk melayakkan dia dpt loan
ada kemungkinan biasanye terjadi bila mana pembeli rumah mempunyai tanggungan kredit yg tinggi jadi untuk mendapatkan loan untuk dia perlu letakkan nama sorang lagi tuk layak mendapatkan loan. Kalo dulu org panggil guarantor tp masalahnye kalo peminjam tak bayar si guarantor yg naya...tp sekarang ni..just penama saja sebagai support tuk apply loan..bukan as guarantor... errkk paham ke?

tp kalo ada sebab lain tak tau laa...lama dah tanam anggur ingat2 lupa lak... lagipun end financier ni byk terms n conds setiap taun tuk buyer..

kalo penama dlm S& makna nye org tu layak tuk dpt separuh dari harta or rumah tu..tp takkan nak belah 2 kan..biasanye diaorg akan jual & duit tu dibahagi sama rata... ni biasa org beli rumah wat investment kongsi beli then bila dah naik harga depa jual...kalo penama adik beradik atau mak ayah biasanye pembeli tu selalunye bujang...tak pun penama satu lagi tu bakal isteri/suami. Dan tuk 2 penama dalam S& loan bole dibuat atas 2 nama atau satu nama saja....

ada 2 conditions
1. 2 penama ( s&p) loan atas satu nama...apa2 yang terjadi atas penama yang buat loan contoh kecacatan kekal atau kematian...insurance akan tanggung keselurahan utang rumah kepada pihak bank..dan penama kedua tak perlu tuk membayar hutang rumah yg masih ada ( ni kalo masih lagi tak tukar laa)

2. 2 penama dlm snp dan dua2 apply loan...kalo apa2 terjadi pada salah sorang peminjam pihak penama satu lagi hanyakan membayar hutang ke bank separuh dari nilai yg ada dlm agreement. kalo rumah 100k maybe akan jadi 50k aje..

ni lebih kurang apa yg qies tau laa...skrang ni kalo dah lain tak tau le pulak kan..

Rate

1

baru beli rumah..x de pulak jumpa penama rumah
cuma penama biasa mcm guarantor dlm borang loan je ada
kira mcm 3rd party yg tidak tinggal serumah yg bank boleh buat reference

Reply 2# naqies ini
ini betul, sy beli umah join loan dengan ayah, so housing loan 2 nama.
dalam sales & purchase pun 2 nama jugak.

Reply 3# honey_dew
cemana pulak takde penama rumah eh?
rumah yang awak beli tu nama sape? (rujuk borang s & p)
loan pulak nama sape? (ni dalam borang agreement ngan bank)

Post Last Edit by naqies at 20-8-2010 18:11
baru beli rumah..x de pulak jumpa penama rumah
cuma penama biasa mcm guarantor dlm borang loan je a ...
honey_dew Post at 20-8-2010 09:37

nama dalam borang loan tu mmg sebagai reference aje..bole jadi nama sapa2, adik beradik, mak ayah, sedara yang bersetuju untuk jadi your reference...
tak de penama rumah..abih tu rumah beli dlm agreement sales & purchase nama sapa? kalo company beli rumah pun dlm s&p ada nama company...cam pelik lak kalo beli rumah tak de nama org yg membeli...S&p ada new rules beli rumah tak perlu nama...
rasanye honey dew confuse kot cuba bukak perjanjian jual beli rumah..tgk 1st page nama sapa dalam perjanjian tu (biasanya nama pembeli beserta no i/c , no lot, mukin/daerah & nama project akan diboldkan)..pastu kat signing page agreement tu sapa yg sain ...mustahil tak de nama....

kalo tak de penama camne nak apply loan..pihak bank hanya akan proses permohonan loan kalo pemohon adalah salah seorang dari penama yg ada dalam dokumen perjanjian  jual beli malah satu copy perjanjian kena dikepilkan sekali masa buat permohonan loan

Rate

1

Reply 5# naqies

S&P nama saya
wah kalau x de nama sendiri..tiada hak milik ke atas rumah
i mean penama dlm borang bank as reference tu nama org lain..i letak nama my dad

Follow Us
Reply  naqies

S& nama saya
wah kalau x de nama sendiri..tiada hak milik ke atas rumah
i mean  ...
honey_dew Post at 21-8-2010 07:23

haa yg ni baru terang n jelas...nama ur dad tu sebagai reference saja laaa...betul laa tu

Reply 7# naqies

1 story yg sama, cara tulis berbeza dah jadi maksud lain
ok tapi apa pun dah jelas maksudnya

i)klu nama sebagai penama dlm s&p blh ke nk tukar kpd penama lain ye..

ii) klu nama sebagai penama pastu owner yg beli tu xbyr sebulan , then nama penama tu sangkut skali dlm ccris.. (tau sbb nk buat loan xlepas) tu dikira as penama dlm s&p atau dlm loan skali yek..

iii) possibility nk buat loan nk bli rumah sendiri lepas ke x ye..( penama ni baru nk apply utk rmh pertama)

blh bg pencerahan..thxs..

naqies replied at 18-8-2010 07:41 PM
salam...

apa yg qies tau laa ye...maklum ler lama dah berenti kerja ngan developer nie..otak pun  ...

Salam ,

Maaf mencelah ,

saya zaleha, saya ngin bertanya jika sesiapa dapat membantu ,

Bagaimana cara / prosedur untuk menukar nama dalam aggreement rumah  S&P?
Ibu saya sudah meninggal dan ada rumah flat. Loan satu nama tetapi dalam S&P ada dua nama ibu & pakcik.
Loan sudah selesai tetapi saya belum menbuat pertukaran nama. Saya ingin tahu berapakah anggaran kos penukaran nama
dan apakah langkah pertama yang harus diambil.Pakcik saya berjanji untuk memberi kerjasama dalam pembahagian hak kepada saya.

terima kasih

qies dah pm yaa, mmg agak lama dah meninggalkan bidang nie,
takut ada perubahan tp so far yg qies bole bantu qies dah pm yaa...

Assalamualaikum saya nak tya... Dalam snp berapa limit penama boleh letak ye...

Salam.sy ibu tungal.. Sy keliru skrg. Dlm s&p rumah nama mak n saya . Skrg ni sy keliru apa akn jd pd hak rumah tu andai mak tiada.. Adakah sy yg ade hak ataw adik beradik yg lain ade juga hak.. Belum ape2 bila bergaduh adik lelaki dah halau sy dr rumah ni..

Adik perempuan pula ade hati nk suruh mak jual rumah ni pada dia..sdgkn sy tungkus lumus bayar rumah ni.. Seolah sy x hak keatas rumah ni

Boleh ke sy buat hitam putih ngan mak sy andai terjadi pada mak. Rumah ni jd hak pada sy tanpa dituntut adik2 saya kelak..

Atau ada cara lain yg harus saya buat

Rate

1

Dorayakie replied at 26-11-2019 07:42 AM
Salam.sy ibu tungal.. Sy keliru skrg. Dlm s&p rumah nama mak n saya . Skrg ni sy keliru apa akn jd p ...

selagi ada nama dalam S&P, takde orang boleh amik hak puan.

nanti saya nak carik info jugak lah kalau salah seorang  (contohnya);

1.  meninggal dunia
2.  bercerai

Sy nak tanya kalau join loan tp salah sorang ada ccris boleh lepas tak?

Dorayakie replied at 26-11-2019 07:42 AM
Salam.sy ibu tungal.. Sy keliru skrg. Dlm s&p rumah nama mak n saya . Skrg ni sy keliru apa akn jd p ...

yang saya tahu..kalau rumah dlm SNP ada 2 nama so bahagian tu jadi 50% & 50% , seorang penama meninggal.. jadi bahagian mak awak tu akan jadi pusaka, melainkan mak awak dah buat hibah bahagiannya diberikan sepenuhnya kepada awak..

so klu tak ada hibah tu, bahagian mak awak tadi kena dibahagikan ikut faraid... kalau awak ada adik beradik...50% tu akan dibahagikan kepada pewaris iaitu, - adik beradik lain... dan pakcik2 awak jika awak tiada adik beradik lelaki....

klu mereka tak nak serahkan bahagian mereka.. awak boleh tebus dengan membayar % yg mereka berhak dapat dari 50% tu...

seeloknya awak pergila buat hibah..kalau mak awak setuju untuk serahkan bahagian 50% tu pada awak.

Dapatkan dulu perintah daripada pejabat pusaka (Pejabat Tanah/mahkamah). Dengan perintah tu tunjuk kat bank untuk bank serahkan original hakmilik strata (kalau dah keluar & dah dapat daripada pemaju. Kalau tidak, maksudnya Strata belum keluar atau belum lagi dibuat pindahmilik/masih atas nama Pemaju).
Bila dah ada perintah, senang!

Ayed replied at 25-12-2018 09:01 PM
Assalamualaikum saya nak tya... Dalam snp berapa limit penama boleh letak ye...

Dalam SPA tak ada limit. Biasanya janganlah ramai2, amik ruang banyak nak sign nanti.Tapi masa you nak sign transfer form nanti masalah sebab tengok kategori tanah dan juga sesetengah land office ada limit berapa nama dalam borang transfer tu. Kalau lebih daripada limit yang dibenarkan, habis kena reject semua & kena sign SPA balik. Semua kos kan...