CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 24526|Reply: 35

Ralat gigi anak senget

Salam,

Hati saya masih ralat dari semalam, kalaulah saya tahu benda nie nak jadi, takdelah tertunggu-tunggu...kesahnya camni,...dari last week lagi anak perempuan saya (6 tahun) kata giginya goyang (bahagian depan bawah), saya kata takpalah, nanti dia tanggal sendiri, macam tuelah hari2...saya adalah tengok giginya yang goyang, nak tarik kang cam sakit lak..takdelak inisiatif nak gi klinik gigi pun sbb ingat gigi tue blh tanggal sendiri...

pastu tup2 semalam, gigi dia tercabut akhirnya, saya pun checklah mulutnya...ternampaklah gigi kekal tumbuh senget, aduh! rasa bersalah yang amat sangat, sampai ari nie rasa moody dan malas nak wat pe2..nie pun dah mengalir air mata tapi tahan jer.... gigi kekal tue belum naik habis lagi..saya pun tk perasan bila adanya gigi tue..

kalaulah saya prihatin lebih awal, takdelah giginya jadi camni...so penampilan dia akan lain dr org lain...saya dah sedey nie...nanti kang camna dia nak campur dgn org lain..

semalam dh siap google tgk psl braces..tapi kena tunggu gigi bongsu tanggal habis dan kalau nk pakai pun seksa gak, nak makan kena hati2...pakainya pun sampai tahun2..tk masuk kos lagie..

tk taulah...saya sedey sgt nie...sbb rasa cam ibu yg useless jer...huhu..camna nk kembalikan mood nie...tengok dia tidur tadi tue kesian sangat rasa hati..sbb gigi depan tue...klu gigi geraham saya rasa boleh tahan lagi...

saja jer nak luahkan kt sini..sbb klu bgtau member2 kan..nanti dorang pandang serong lak..huhu..at least kt sini saya leh luahkan apa yg saya nak...so itu saja....

oohhh...6 thn dah start patah gigi susu yer..
anak saya pun 6 thn..maknanya kalau gigi dah mula goyang...
kita terus bawak pi dentist ker???
Kalau cempaka ada duit nanti..buatlah braces tu...
rasanya bebudak pakai sekejap jer
sebab gusinya masih lembut dan ada pembesaran..sebab semakin dewasa mungkin jadi makin keras gusi..tu yg pakai braces lama.

itulah, saya pun tak tahu bila gigi dah goyang kena jumpa dentist ke tak? sbb seingat saya masa kecik dulu, mmg gigi tertanggal sendiri..itulah ammi, saya pun dah nak kena plan harapnya gigi dia leh kembali normal cam orang lain..sedihlah...dahlah dia pompuan kan..takut kena ejek2.....tengoklah citer halimah jongang tue..walau tak macam tue kita sebagai ibu mmg akan terasa lebih..huhu..

kita tunggulah otai2 reply nanti

senget camner yek? kalu ade gambar ok gak...

Alahaii tuan rumahh..
Anakku begitulah juaa.. lg plak rupenye gg die dh tumbuh kt blkg gg susu tu mase umo 5 thn tnpa kusedari .. dh kuar pjg hmpir 1/4 (ye arr.. igtkan umo 6 thn br kuar..)
Pastu tpksa ah bwk g dentist.. die ckp tkleh wt ape laa.. gg dh kuar.. pastu gg sebelah2 nye tu pon effect gak laa dh tk tersusun.. sbb 1 dh amik space yg lain.. mmg dh tk cantek gg anakku..
Ku pon same arr.. mula2 tu rase ralat.. rase keciwa (sbb slame ni mmg jaga baekk gg anak.. tkde rongak, tkde itam2.. cantekk jek ) Tp ALLAH jua lah yg maha mengatur segalanya..
Dentist mmg ckp, kalo nk wat braces, kena tunggu gg susu habis dulu..

Ape pon, nasihatku, terimalah keadaan ini seadenye.. Jgn dok mikir2 sgt.. Nnti kang anak u lak sedih dgn rendah hati mengatakan gg nya tk lawo

Like my son,even gg bwh die tk lawo, tp bile senyum manis tetap adaaaaa ;)

alahai TT, jgnlah sedeh sbb kekadang bila gg yg sebelah tu tumbuh kedudukan itu akan berubah.

Follow Us
tulah, kdg2 x perasan kan...i aritu nasib baik perasan gak..coz my doter 6 thn, haritu saja nk cek gigi dia, nmpk ada 2 gigi bwh baru nk tumbuh so cepat2 bw g dentist cabut, tu pun doc kata dh lmbt skit tp skrg gigi kekal tu dh naik mujurlah tak senget..

tkpe, jgn sedih2 TT,my mum kata zmn dulu2 xde pun mcm tu, biar je gigi tercabut sndri tp i tgk gigi i and my adik2 semua ok je tersusun..

Salam,

Hati saya masih ralat dari semalam, kalaulah saya tahu benda nie nak jadi, takdelah tertun ...
cempakasari78 Post at 17-8-2010 20:26

Tak yah lah sedih sedih. Pastikan gigi gigi lain tak jadi mcm gigi ini .. bila goyang jer bawa jumpa doktor. Sebab .. bila satu gigi jer senget kos buat braces sangat lah murah. Just pasang braces di bahagian bawah jer. Tak perlu atas dan bawah.

My daugther lagi la...gigi susu kiri kanan kuat lagi, gigi kekal nak tumbuh kat tengah2 tak cukup ruang(1 gigi dah tanggal)...me bawa de gi dentist, nak remove gigi susu supaya bagi ruang gigi kekal naik cantik...Dentist cakap tak boleh cabut, gigi susu kuat lagi (gigi taring), bahaya kalo cabut...akan beri kepada urat dan struktur muka..

Dentist cakap, later ur daugther have to wear braces ..no choice....

TT, don't worry too much ok? sikit saje tu....jgn bagi die self-conscious pasal gigi die and  let her be proud of what she has

pendapat saya la kan
TT patut bersyukur kerana gigi anak je senget...bayangkan ibu bapa yg dikuniakan anak yang cacat,lagi la sedeh sbb dah tak boleh nak buat apa2 dan tak boleh disembunyikan...
apa-apa hal banyak2 beristighfar dlm bulan posa ni, jgn difikirkan sangat hal remeh tu

maru maru - Saya lupa nak snap pix dia lak, nantilah yer..
mulberi - tq2 4 ur advice...tuelah..sometimes, kita dah bz mmg terlupa nak cek gigi dia, takpelah..semalam saya dh cakap, nanti umur dia 13 tahun nak buat braces kot....so jaga2 gigi yg lain supaya tk tumbuh mcm tue gak...tq yer....

alongatie - tuelah, saya baru dpt tips dari member supaya minta dia tolakkan dengan lidah, lgpun gusi budak2 kan lembut...mgkin sikit2 boleh gerak kot.

nurun - pasni saya pun kena cek selalu sbb yg sebelah tue mcm dh goyang skit.

darsita - tuelah, saya kena jaga yg lain gak supaya yg atas tk jadi cam bawah, so tkdelah teruk sgt kan..

mrs john - tq 4 advice...i kena selalu bg semangat kat dia supaya dia tk rasa rendah diri. petang semalam dah ok dah, so ari nie terus ok dan makin bersemangat utk buat apa saja.

krusty krab - istigfar, saya tkdelah fikir sgt dah..cuma mula2 tue mmg rasa sedihlah tp skrg dah ok.Alhamdulillah

my doter pun camtu gak last year, x perasan pun 2 btg gigi bawah dah tumbuh kat belakang, sbb gigi susu dia kukuh lagi, terus bwk gi dentist, cabut. memula tu mmg takut gigi dia senget, tp alhamdulillah bila dah tumbuh sepenuhnya, gigi kekal tu terletak cantik je kat tmpt yg betul.
  So, jgn risau sgt, ajar dia tolak dgn lidah, mgkin ia dpt membantu.

gigi anak sulung aku lg teruk, berterabur. ada yg berlapis, yg senget..sian tul aku tgk bila dia gelak. tp nk wat camne ms gigi dia dh goyang dulu bwk pi klinik gigi doc xmo cabut sbb katanya biar dia jatuh sendirik. bkn sekali dua bwk byk kali tp itulah jawapan yg diberi. akhirnya jadilah gigi anakku mcm tu.

anak no 2 plk gigi dia ok tp kecik2 sgt so bila senyum mmg nampak gusi..kdg2 aku marah dia senyum2 sgt sbb huduh nampak gusi hehe..sian anak aku.

yg no 3 plk ada gigi kapak besar yg amat sampai jd usikan cikgu dn kwn2 dia.yg ni pun dulu tiap kali sakit gigi aku bwk pi dentist mintak cabutkan depa xmo sampai abis buruk gigi dia tggl tunggul(dia suka sgt mkn coklat)

kdg2 sedih sbb gigi anak2 aku seme x elok dan tersusun tp aku berharap satu hari nnt ada yg boleh pakai braces dan yg lain tu ada kelebihan lain pd wajahnya yg mengatasi ketidaksempurnaan giginya hehehe..apa lagi yg aku boleh fikir utk x terus merasa sedih kan? lg satu, syukurlah anak2 aku sihat dan sempurna anggota bdnnya..

orang tua-tua cakap kalau nak anak gigi cantik dari kecik gosok bawang putih kat gusi...

gg ai pn tgh tak sihat..

kesian nsb ank TT..sy pun gg b'lapis gak..belah atas.bwh ok je.sbb jd cmni pn sm cam kes ank TT la.ms kecik2 dl parents lmbt bw sy p jmpa doct.bl p jmpa doct ckp xleh cabut coz takut nti de efek pd yg lain..gg b'lapis pn still manis bl snyum..

Bila baca thread TT nie, Miss ingat Miss sorg je yg risau psl gigi anak yg senget, rupenye ibu2 lain pun mcm tu ye....

Buka ape...anak Miss nyer gigi bwh pun senget gak, mula2 tu masa goyang ingatkan leh tercabut sendiri, rupe2nye dah ade gigi tumbuh kat belakang, pastu terus bwk jam tu gak p dentist cabut, tu dah satu hal, satu hal lg plak gigi sebelah dia pun tercabut sendiri, tp bila tumbuh gigi baru, terbesar plak drp ruangan gigi susu tu, dah senget lg....

so skrg nie Miss berserah je la, iyela nak buat camne kan, gigi tu dah nak tumbuh camtu, conclusionnye braces la jugak nnti....sabar ye TT

apesal korunk x wat style org dulu2 ek...

dulu time aku nak cabut gigi susu.... leh dikatekan semua gigi aku ( kecuali geraham..) nenek aku cabut pakai benang kl dh goyang2..

hasilnyer... mmg gigi aku tersusun laaa

Reply 1# cempakasari78

salam cempakasari...anak sulung saya gigi dia tak senget, tp berlapis. Sebelum gigi kekal dia tumbuh saya pernah bawa anak2 jumpe dentist, sementelah pula adik saya sendiri pon seorang dentist, bila doktor tgk rangka tulang rahang2 anak2 saya...dia kata, anak2 saya memang akan cenderung untuk mendapat gigi berlapis memandangkan kedua2 saya dan suami, juga mempunyai gigi berlapis, tetapi doktor itu juga berkata saya tak perlu bimbang...gigi berlapis atau senget ni boleh di betulkan dengan memakai pendakap gigi (braces). Tetapi pemakaiannye hanya boleh di lakukan apabila kesemua gigi susu anak2 saya sudah tercabut. Kira2 ketika umur mereka 10 atau 11 tahun. Jadi saya memang bercadang untuk memakaikan braces kepada anak2 saya....takperlah..nak buat cemaner kan....lagipon kanak2 ni gigi dia mudah dibentuk...jadi tak perlu mengambil masa yang lama sangat kalau pakai braces pon. Macam my nephew sorang pon pakai braces jugak....1 tahu je dia pakai, sebab gigi dia tak teruk sangat kan....dah elok dha gigi dia.

thanks lah guy...skrg tak sedih dah cuma kena pikir camna nak bagi semangat kt dia supaya jgn rasa rendah diri dan bila dah usia yg sesuai pakai braces so tkdelah lama sgt macam dewasa kan smpai 2 1/2 tahun rasanya...cam misha omar tue lama sungguh kan?

12Next
Return to list New