CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NURMIMIE

PINJAMAN ASB.

Originally posted by Remy_3D at 19-2-2006 05:35 AM
peyimbat ko ani mie, baik jua bukan usin ko simbat

eh? :stp:

ahakakakka.. inda ku perasan pulang kuar bahasa brunei aku tuh :bgrin:

beeque This user has been deleted
Originally posted by naz13 at 16-2-2006 11:21 AM
Hi guys,

Akak niepun tengah finin jugak.  Akak ada extra RM320 sebulan.  Akak tak tahu kat mana nak invest.  Plan akak 3-5 tahun aje (utk education anak). Akak cadang nak masuk ASB aje. tapi ada ...

akak,

Nak kira untung sgt taklah..kalau dah dapat modal semula setelah bersusah
payah kita menyimpan sudah cukup baik. Untung sikit sikit dah memadai.

Beza 1 dan 2 adalah, bila kita tak dapat meneruskan bayaran bulanan
disebabkan musibah, ada insuran dah cover dan dapatlah apa yang kita
loan tu.. untuk 2, bila musibah (harap jauhkan)...hutang kena bayar gak..
silap silap sijil asb tu jadi abu (hangus) nak settle loan...

Originally posted by beeque at 20-2-2006 08:27 AM

akak,

Nak kira untung sgt taklah..kalau dah dapat modal semula setelah bersusah
payah kita menyimpan sudah cukup baik. Untung sikit sikit dah memadai.

Beza 1 dan 2 adalah, bila kita tak  ...

pinjaman ASB juga ada insuran..

kalau u mati dalam masa meminjam, penama (waris) akan menerima semua jumlah pinjaman tersebut tanpa perlu bayar balik..

naz13 This user has been deleted
Terima kasih semua yang bagi pandangan & nasihat.

burn pun ada gak buat ASB loan dengan Maybank..tak banyak cuma 50K tapi untuk 20 thn... memang lama.. burn tgh cadang nak buat early settlement dengan dividen yang dapat tu....kalau dah baerjaya nanti burn cerita lagi..tapi mungkin dalam 2009 nanti..

Burning -ash
Agaknya kalau early settlement menggunakan dividen , tempoh masa pinjaman
boleh di kurangkan hingga berapa tahun? kalau 2009 tu 3 tahun dari sekarang...
bila pula burn mula pinjam?

Follow Us
Originally posted by NURMIMIE at 20-2-2006 08:54

pinjaman ASB juga ada insuran..

kalau u mati dalam masa meminjam, penama (waris) akan menerima semua jumlah pinjaman tersebut tanpa perlu bayar balik..

bukan menerima semua jumlah pinjaman...tapi langsai semua jumlah pinjaman/hutang la..am i correct????...dan u akan dapat jumlah duit simpanan yg u invest...

tq
ahmad79

macam beli rumah..ada MRTA..sykt insuran bayar baki pinjaman..rumah hak kita..
Agaknya sama kut...dapat sjil amt RM XXX yang kita pinjam. Baki hutang insuran tangggung.
...betul ke MIMI?..

Originally posted by beeque at 21-2-2006 07:45 AM
Burning -ash
Agaknya kalau early settlement menggunakan dividen , tempoh masa pinjaman
boleh di kurangkan hingga berapa tahun? kalau 2009 tu 3 tahun dari sekarang...
bila pula burn mula pinjam?

kalau ikut pengiraan burn dalam tahun 2009 ni burn akan dapat bayar early settlement..tapi mungkin kena tambah skit duit lain kalau BLR naik banyak sangat dalam 2 3 thn nie....burn punya interest sekrang dengan maybank  6.25+0.4%..burn dah masuk 2 thn amik loan nie..sekrang interest dengan maybak lagi murah hanya kira BLR je...cuma dulu burn untung interst untuk tahun pertama dan kedua je...4.50% dan BLR-0.5%...

tapi sekrang nie burn tgh fikir nak terminate je  loan tu sebab waktu burn tanya tu dia kata tak de dikenakan penalty apa2...

x paham sangat la pasal ASB loan nih...kiranya mana lagik untung? simpan sendiri atau wat ASB loan?

Originally posted by kembara at 22-2-2006 02:50 PM
x paham sangat la pasal ASB loan nih...kiranya mana lagik untung? simpan sendiri atau wat ASB loan?

ianya bergantung kepada faedah yang dikenakan oleh pihak bank tu...kalau interst tinggi sangat so memang rugilah...dan kalau dividen+ bonus lebih dari 10% tidak diambil kira untuk loan ASB nie...burn pun tgh fikir nak terminate ke tak loan nie...

Originally posted by ahmad79 at 21-2-2006 01:42 PM

bukan menerima semua jumlah pinjaman...tapi langsai semua jumlah pinjaman/hutang la..am i correct????...dan u akan dapat jumlah duit simpanan yg u invest...

tq
ahm ...

a'aa.. langsai hutang u n pewaris akan menerima semua jumlah 'pinjaman yang telah dilangsai' tuh..

erk.. mcm sama jerk :bgrin:

i tak akan dapat duit tuh coz i dah mati :bgrin:.. yang dapat duit tuh adalah penama (waris)

Originally posted by beeque at 21-2-2006 01:52 PM
macam beli rumah..ada MRTA..sykt insuran bayar baki pinjaman..rumah hak kita..
Agaknya sama kut...dapat sjil amt RM XXX yang kita pinjam. Baki hutang insuran tangggung.
...betul ke MIMI?..

yaaa betul :clap:

Originally posted by NURMIMIE at 24-2-2006 01:53

a'aa.. langsai hutang u n pewaris akan menerima semua jumlah 'pinjaman yang telah dilangsai' tuh..

erk.. mcm sama jerk :bgrin:

i tak akan dapat duit tuh coz i dah mati :bgrin:.. yang dapa ...

emmm...rase saya bukan macam tu....maybe yg saya terangkan sebelum nie pun tak berapa jelas......bukan menerima semua pinjaman.....let say...dulu kita pinjam RM20000...when seseorang tu mati so pewarisnya tak dapat RM20,000. tetapi hanya dapat duit yg simati simpan dalam asb tu...katakanlah ia sudah simpan RM 5000 so pewaris hanya dapat RM 5000....tulah setakat pemahaman saya...if salah tolong perbetulkan....

Originally posted by ahmad79 at 24-2-2006 08:48 AM

emmm...rase saya bukan macam tu....maybe yg saya terangkan sebelum nie pun tak berapa jelas......bukan menerima semua pinjaman.....let say...dulu kita pinjam RM20000...when seseorang tu mat ...

yaaa.. memang bukan macam tuh :bgrin:

i think u salah faham atau salah konsep..

citer dia gini:

katakan lah,

u pinjam 20,000 dalam masa bayaran 10 tahun.. kata u pinjam kat maybank. so, maybank akan bagi u satu salinan sijil yang bernilai rm20,000.. salinan sijil ini tidak akan laku kat memana pasaran bank KECUALI sebagai sijil cagaran sahaja.. itu pun dengan kebenaran maybank jugak..

ini bermakna, u sudah ada rm20,000 dalam ASB.. yang u bayar bulan2 adalah kepada maybank.. u bukan pinjam duit dengan ASB.. tapi, u pinjam duit dengan maybank.. so, katalah pada tahun ke 5 tiba2 u mati, then, u tak payah bayar hutang kat maybank tuh, bcoz, panel insuran tuh yang akan settlekan.. thats mean, that rm20,000 tak pernah u terusik.. dan waris akan mendapat jumlah penuh sebanyak rm20,000 itu..

itu pasal, kalau u pinjam rm20,000 itu dengan maybank, then, ko simpan sijil itu kat ASB, ujung tahun u akan dapat dividen n bonos yang selalunya dalam figure 10% setahun.. mean, pada hujung tahun pertama pinjaman, u akan dapat div n bonos dari ASB berjumlah rm2,000... but u punya pokok rm20,000 itu, tidak terkacau lah.. u hanya bayar bulanan aja kat maybank.. ini yang aku buat nih.. duit dari div n bonos tuh, (yang rm2,000 dalam kes pinjaman rm20,000 nih).. aku buat bayar balik pinjaman aku tuh kat maybank pulak.. so, bila u bayar awal tahun dalam jumlah sekali gus untuk the whole year, dorang akan bagi rebet lagi.. so, jumlah yang kita bayar itu adalah kurang dari jumlah asal dalam jadual bayar balik pinjaman yang asal..

haaa.. gitu..

ASB n Maybank, dua institusi yang berbeza.. aku boleh terangkan rasional dua2 institusi nih buat duit dengan loan ini kalau ada yang nak..

Originally posted by kembara at 22-2-2006 02:50 PM

lagi untung ko buat ASB loan..

coz, kalau ko buat ASB loan, sebanyak rm50,000 lah senang kira :bgrin:

tempoh bayar balik 10 tahun.. jumlah ansuran sebulan rm400++

proses:

no.1 -> dari bulan pertama hingga bulan 12 (setahun) ko dah akan bayar rm400++ X 12 bulan kat maybank.. katakanlah dalam setahun bayar bulat rm400++ X 12 bulan tuh adalah rm5,000 (contoh saja)..

no.2 -> pada tahun pertama ko menyimpan, ujung tahun tuh ko akan dapat div n bonos atas rm50,000 itu iaitu sebanyak rm5,000 (katakan lah div n bonos adalah rm10%.. dulu2 pernah sampai 13 or 14%)..

no.3 > (kalau ikut cara aku).. aku tak amik duit yang ASB bagi apda no.2 di atas, tapi, aku buat bayar pinjaman maybank itu untuk tahun kedua seperti contoh no.1

gitu ler on and on.. ulang2 hingga tahun 10 tempoh pinjaman tamat.. ini bermakna, aku hanya membayar loan itu dengan duit aku hanya pada tahun pertama sahaja.. tahun ke2 hingga tahun ke10, aku hanya bayar dengan mengunakan duit dividen n bonos yang ASB bagi pada jumlah duit pinjaman ASB aku daripada maybank itu.. at the end of 10year.. i will get all the rm50,000

TAPI KALAU KO MENYIMPAN SENDIRI..

proses:

berapa banyak yang ko mampu simpan kat ASB dalam sebulan?

ok.. katakan lah sama ngan kat atas iaitu rm400++ sebulan.. dalam masa setahun, ko hanya dapat menyimpan sebanyak rm400++ X 12 bulan, iaitu rm5, 000 setahun..

maka, ujung tahun itu, ko akan dapat kurang dari rm500 sahaja sebagai dividen dan bonos kerana pokok pelaburan ko kat ASB hanya ada rm5,000 sahaja.. itu pun, kalau div n bonos 10% samam macam contoh di atas, tetapi ko akan dapat kurang dari rm500 kerana, ko menyimpan bulan2 dan tidak memasukkan simpanan rm5000 itu sekali gus.. maknanya, simpanan bulan pertama sahaja yang dapat penuh 10%..

hermm..

korang faham tak nih??

letih dah aku.. korang kena belajar finance baru tau term n condition nya dengan mudah.. tapi, kalau tak belajar pun, boleh tau gak.. but kena ngan penerangan satu persatu mungkin face to face lah kot.. btw.. jangan malu bertanya yer..

p/s: TUAN MOD, tak der kacang ker?

coz, kalau ko buat ASB loan, sebanyak rm50,000 lah senang kira  
tempoh bayar balik 10 tahun.. jumlah ansuran sebulan rm400++...MIMI

Saya tak sependapat dengan MIMI..
Pada peringkat awal memang benar tetapi dalam jangka panjang..
lihat pengiraan dibawah:

Min  dividen= 7%  dan di labur semula

Current Savings:        $0.00
Duration        10 years
Dividen on Savings:        7.00%
Contribution Frequency:        Monthly
Amount Saved Per Period:        $400.00

Total Contributions:        $48,000.00
Number of Contributions:        120
Total  Earnings:        $21,637.79
Earnings Percentage:        31.07%

Total Projected Savings:        $69,637.79  at end of year 10

eise This user has been deleted
Originally posted by beeque at 24-2-2006 03:47 PM
coz, kalau ko buat ASB loan, sebanyak rm50,000 lah senang kira  
tempoh bayar balik 10 tahun.. jumlah ansuran sebulan rm400++...MIMI

Saya tak sependapat dengan M ...

Saya pun kurang setuju dengan Mimi..

Maaf la nak bertanya sket..

-Interst on loan yang kita kena bayar kat bank 6.5% setahun tu mcm mana? compare return ASB 7.5% setahun..at the end of term. Interest tu kena kira gak jangan Asyik dok tengok duit yang di terima di akhir tempoh..Interest tu hutang yang kena bayar kat bank.

-Sedangkan kalau simpan sediri tanpa wat loan duit yang di terima di akhir tempoh adalah 100% hak kita bersih dari interst bank.

sekadar bertanya..

Originally posted by beeque at 24-2-2006 03:47 PM

Saya tak sependapat dengan MIMI..
Pada peringkat awal memang benar tetapi dalam jangka panjang..
lihat pengiraan dibawah:

saya dah agak u akan faham salah konsep..

sila baca kat page sebelah megenai konsep pinjaman ASB ini..

saya tak tau beeque mengira kat atas berdasarkan apa.. samada pinjaman dari maybank itu ataupun dari simpanan sendiri.. saya assume sebagai simpanan sendiri..

so, pada saya, saya tetap mengatakan pinjaman ASB adalah pinjaman yang lebih menguntungkan kerana, saya hanya membayar pada tahun pertama sahaja pinjaman saya kat maybank iaitu sebanyak rm5000 (lebih kurang).. untuk mendapat nilai rm50,000 pda tahun kesepuluh

pada tahun yang kedua, ketiga, keempat dan seterusnya hingga tahun kesepuluh, saya tidak membayar apa2 pada maybank menggunakan duit saya sendri.. saya hanya membayar mengunakan duit dividen dan bonous dari pelaburan RM50k itu.. TETAPI dalam pada masa yang sama, i still got the MODAL SIMPANAN sebanyak rm50, 000 dalam ASB..

tapi, kalau saya nak buat simpanan sendiri, saya kena membayar rm400++ hingga 120 bulan untuk mendapat rm50,000 pada tahun kesepuluh..

saya akan terangkan lebih lanjut sehingga anda paham konsep pinjaman ini..

anda tidak akan dapat apa2 figure selagi anda tidak memahami konsep ini.. kalau tidak, saya tak fikir loan ini amat popular dikalangan kakitangan kerajaan..

Originally posted by eise at 24-2-2006 04:34 PM

-Interst on loan yang kita kena bayar kat bank 6.5% setahun tu mcm mana? compare return ASB 7.5% setahun..at the end of term. Interest tu kena kira gak jangan Asyik dok tengok duit yang di terima di akhir tempoh..Interest tu hutang yang kena bayar kat bank.

pengiraan saya pada page pertama, interest on loan  sudah termasuk apa yang saya bayar pada maybank.. sekali lagi anda pun salah konsep.. sila fahami konsep dulu baru anda akan nampak the very clear picture..

saya tak tengok duit yang akan saya terima di akhir tahun.. tapi saya tengok jumlah yang saya kena keluarkan untuk mendapat amount yang sama pada akhir tahun..

-
Sedangkan kalau simpan sediri tanpa wat loan duit yang di terima di akhir tempoh adalah 100% hak kita bersih dari interst bank.

kalau saya buat pinjaman pun, saya akan trima 100% the amount of rm50k itu.. tapi untuk dapat 100% total amount itu, saya hanya bayar 12 kali sahaja, sedangkan, kalau saya guna duit sendiri, saya kena bayar 120 kali amount yang lebih kurang sama dengan bayaran bulanan kepda peminjam loan jika saya nak dapat rm50k itu..

itu konsep nya..

bayar rm400++ x 12 bulan

atau

bayar rm400++ x 120 bulan

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

both of them at the end of 10years, u will get rm50k