CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 14197|Reply: 82

Akak yang Nikah Diam2, dan Majlis Kahwin yang Adhoc

Post Last Edit by ParinAmat at 21-9-2010 11:14

i hope this is the correct traead for me to luah kan perasaan i yg nak kata i geram pun tak tau...

2nd week of bulan puasa ari tu , we had bukak pose kat umah one of my sister, dah buka2 pose tu..tetiba my brother tanya my mother, betul ka my sister ( ok i ade ramai adek beradik..8 semua nya ) nak kawin..my mom cam tak nak ckp..tp my brother cam tanya lagik..finally my mom said yes..

my sister let me named as Lin.. die ckp second week of raya..25hb September nih...

we were shock laaa laa..ni dah bapo hb kita ckp..nak tempah kad lagik..nak tempah kadi lagik...yg best tu my sis Lin ni tak de mase tu...my mom just ckp sempat...ade masa.... so tak per lah...my mom mum ckp..a week b4 raya tu..balik umah my parents muat meeting sal wedding Lin ni...

ok la..tp bila OTW balik dr buka pose nih..i cam byk persoalan...napa kakak aku tetiba nak kawin..rancang tiba2 ka..apa ka..
byk la soklan saya nih...yg tka terjawap..

so sampaila mase kita meeting kat umah my perentss...we had a meeting..my sister tak nak buat wedding besar..enough of 300 jemputan...i cam pelik..biar benar...as i know sedara mara pun dah nak kat 500...even my weds dulu pun kemain ramai my dad jemput..napa tiba2 300 jemputan jer my sister ni nak  ?

so lagi question..so bila dah meeting2 tu..i cam tertanya...napa tak de diskas sal akad nikah..bila nak akad nikah..tak sentuh langsungggg......so i tanya one of my sister...tanya die cam bisik la...akad nikah bila ? die cam tak nak ckp..lagi la i syak..what's going on here...?

so after bukak puasa u...i dgn berani did tanya my mom sendiri..akad nikah bila...? my mom cam terdiam...die nak answer pun cam nak nangis..die ckp..actually kakak u dah nikah ? I WAS LIKE ?.bila ? my mom cam tak nak kasi tau...die just ckp..dah nikah ..dah decision die nak camtu..

so  i was like..napa tak kasi tau ? my mom just cam takut sgt...dia suh cam diam...tunjuk jari kat mulut..i ckp la..apa semua ni mak...nanti majlis..ADEK BADEK YG NAK TOLONG..time nikah tau lak nak sendiri2...

i cam kecewa sgt ngan my sister...we used to be very close sgt time kecik2..main sama2..pi skoool sam2..macm2 lah..tp lani die buat cam ni kat adek beradik. and worst to my parentss....YAALLAH..so OTW balik to my house tu..i menangis...kecewa..semua lah..tak tau nak marah siapa...

so.esok tu i phone my mum...asked her again..hope she could cerita the whole stori about semua nih..so my mum ckp la sikit2..yes my sister dah kawin..kat mana tu..die tak nak kasi tau..tp die kawin sendiri2..

i tanya..boleh ker ? coz my father ade lagik..siapa jadik wali ? my mother tak nak jawap..die kata..dietak ckp sal tu.

.i tanya die..sah ka wedding camtu..die dah cam paniik...die just ckp..dah la ...biar lah die dah tak tau apa lagik nak ckp..die dah kawin..then i tanya..camner mak tau die kawin..so my mum ckp ..that man came to the house and ckp dorang dah kawin ..

GOD knows la camner perasaan my dad and mom..i could not imagine my self. sib baik dorang takde sakit jantung kalo tak...GOD KNOWS la..

so i ckp la kat my mum..i was so disspointed with my sister...belakang kan adek badek..belakang kan parents...
ok fina siapa pun die nak kawin...VIP ka..laki org ka..datuk ka...who cares..tp atleast kasi la tau adek badek...ni tak..
die buat camni lagik org akan bertanya...

ni sekatang tgh sibuk buat preparetion sal weds die..my mum sampai nak kasi kad kat sedara pun cam tak nak kasi..suh i yg pas2 kan..which i really refuse to do....i just tak tau..kenapa..tp sebab i kcewa sgt kot....

so sekarang i just nak tanya u all ?

1) sah ka nikah tu..kalo die kawin kat siam ? without my dad as wali ?
2) kenapa die buat camtu kat adek badek ? and esp to my parents ?
3) kenapa my mum as if cam hise something from us adek beradik...bukan sebab apa..nanti bila majlis..org tanya...bila nikah..apa la kita nak jawap and ckp..coz my mother sendri tak nak bukak mulut..

so i hope sapa yg arif...sal soal agama nih...tolong lah ..

panjangnye...takde para lak tu. Pening kepala mak nok. Anyway, aku tak pandai nak jawab soklan2 kau tu cuma aku nak share sikit pengalaman aku pun lebih kurang sama.

Adik aku pun ada problem sikit ngan boyfriend dia half chinese half malay dulu.  Sampaikan aku kecik hati ngan mak aku jap sebab mak aku ingat aku tak jaga adik aku sampai dia boleh terjumpa balik ex-bf dia (habis tu takkan aku nak ikut mana dia pergi) tapi budak tu baik sebenarnya. Aku kenal family dia sebab kitorg duduk satu neighborhood kat KJ dulu.

Aku pun tak sure apesal parents aku berapa berkenan ngan budak tu, mungkin sebab takut adik aku tergesa2 kot. Dalam kecik2 hati tu, aku pujuk adik aku supaya balik rumah mak aku (masa tu adik aku tinggal ngan aku), aku nasihatkan dia jgn lawan parents aku, degar cakap diorg, tunjuk kat diorg yg dia dah matured dan selalu utamakan parents dulu. So, dekat setahun adik aku dah tinggal ngan mak aku. Kalau dia macam tensen ngan mak aku sekali sekala dia akan call aku. Still same advise aku bagi. Aku tak penah pulak suruh dia memberontak walaupun ada gak terdetik dalam kepala aku senang2 aku hantar dia gi nikah kat Thailand sana.

aku rasa peranan kau skrg ialah kau mesti jadi peacemaker antara mak ngan kakak kau. Sedih memang lah sedih bila terkenang kakak kau sanggup buat senyap2 macam tu tapi yang paling penting dia dah nikah kan? Bukannya dia lari lepas tu balik jadi macam Sofia Jane dalam Perempuan, Isteri dan ......... pun.

Mak kau akan jadi sentimental yang amat masa ni so, kau kena selalu luangkan masa dengan dia dan dengar apa je yg mak kau nak luahkan. Lepas tu kau kena pergi kat kakak kau dah cuba convince dia supaya mintak maaf kat parents kau. Kau boleh terikut2 dengan sentimen dua org sekaligus. Kena ada give and take between both.

Reply 2# Core

thanks for the reply...sorry sal my stori takde para semua...just that i geram..
bila i tgk..my mum ni cam tak kesah ker..or buat2 tak concern sal nih..sal hakam hukum...sebab i just nak tau apa yg berlaku..ye la kan as adek beradik...i tak nak la satu hari nanti..tetiba ade org serang my family ckp my sister ni perampas ka apa ka...ye la my time parents ade ok la..esok2 dorang dah takde...adek badek jer tinggal..apa pun musti nak rely kat adek beradik..akak aku sorang ni lak...diam jer..seribu bahasa...tak nak ckp apa2..cam die pun hide something..

i really pitty my mum...tp same time i tgk die cam malu pun ade..cam susah hati pun ada.....die happy sebab kakak i tu nak kawin .tp i tak tau la die happy depan jer kan..belakang die nangis ka apa ka...ye la..die la org tunggu2 nak kawin...selalu dpt soklan cepu mas kalo pi mana2..bila nak kawin..bila nak kawin..last2 die buat camni....

i ni kalo ikut sakit ati i...malas i nak tolong majlis nih..tp i tak kejam...i pikir hati my keluarga..tp die ?
cam sabtu lepass my family semua went to airport..sebab one of my sister migrate to London...die sorang jer tak der...ramai org tanya die mana ? semua tak tau...so i cam pikir laa..die ni tak sayang adek badek ka ? my mother ni tak sound ka die to be at the airport tuk hantar kakak i ni ?

Reply 3# khdn

You will lose all your senses when you're deeply in love with someone.

You will start doing the unthinkables, things that you never thought of doing. Think of it that way.

aku pun terfikir2...

1. Kenapa ngko tak tanya terus pada yg empunya badan...? lagi clear penerangan yg ngko akan dpt..
2. Tak perlu nak desak2 org tua ngko utk bercerita benda tu...? Mungkin dlm hati parents ngko, diorg lagi sedih berbanding ngko...
3. Kes2 kawin cepat nie ..byk alasannyer... mungkin termengandung (mtk jauhla), mungkin kawin lari (parent tak restu),... mungkin jgk kawin laki org (kes nak sorok dari bini tua)...

mak kau bukan tak concern or tak kesah pasal sah ke tak nikah tu..

aku rasa skang ni dia tengah bercelaru/berkecamuk pikiran pikirkan akak ko ...aku rasa dia MALU...malu nak hadap org2 pasal anak dia kawen camtu..dah la majlis bape hari je lagi ni...sian mak kau

Follow Us
if your sister chooses to isolate herself ... then let her have it her way ....

kalo aku, aku datang makan kenduri jer ... pastu balik tido kat rumah ... serve her right ...

pompuan nih cenderung pikirkan sesuatu masalah secara terlalu mendalam ... sampai tensen2 ... pastu minta cerai atau gantung diri mcm kat Pauh Jaya ...

She wishes to be reclusive ... so make her irrelevant ... ko nak susah hati buat ape ... tuan punya badan pun takde kecoh2 ...

haahla...kalau ko dah rapat sangat ngan Lin nape ko sendiri tak tanye terus kat dia?
nape tanye mak ko?

kalau org lain tanye ko jawab aje nikah lama dah tapi masa tu keluarga aje yg datang.sebab tu lah jemput sedara mara datang majlis kawin lak nak sebar kisah dorang ni dah menikah.

Aku terharu dgn parents kau... walau perit dia tetap tabah dan nak buat kenduri utk anak dia tu. Kes my SIL, kawin cam ni gak tp bezanya mak dia terus tak terima dia. My SIL pun ikut laki dia dan dah tak balik2 rumah walau tinggal kg berdekatan... Dah 5 tahun x pernah balik dan jgn cuba sebut nama dia depan my MIL. Mesti dia naik amuk.. Kalau org tanya anak dia berapa org, dia akan tolak 1 bil anak2 dia...mcm dah tak anggap anak dah la ...

forget the cause, concentrate on solving matters at hand

at this moment, tak perlu keruhkan keadaan rasanya
tolong ringankan beban please~
goodluck!

Simpati & at the same time pun terpk-pk jugak....apahal nya your sis nikah senyap2 tu? betul ke nikahnya? sape walinya? yg penting....sah ke nikahnya tu? kalau ikut pendapat aku la kan...dlm2 kes2 mcm ni..kebiasaan nya...sama ada that guy tu bukan bujang atau duda...(means ada isteri atau isteri2) atau pun...yg ni mintak2 bukan lah...your sis dah preggy. that is why tau2 dah nikah. tau2 dah setel semua. bila, kat mana, semua tak taw. semua pakat senyap. sorry to say...instead of tanya banyak2 kat mak you, why not tanya sendiri kat your sis tu. tanya elok2 la. i'm sure dia sendiri pun tengah kusut fikiran nya. that is why kelakuan dia mcm cuba mejauhkan diri drpd keluarga, walhal sebelum ni mmg rapat sokmo. bagi tau dia...kalau ye rahasia besar sgt pun, at least adik beradik ada hak nak tau, apa yg perlu dia org tau. bab2 nikah kawin ni bukan boleh main suka2 je. walaupun mmg dah sah nikahnya pun, but dia sepatutnya bertanggungjawab utk bagi tau sekurang2nya, adik-bradik sendiri selain drpd mak bapak. sementara mak bapak ada ni, boleh la kata mak bapak dah restu, so yg lain tak heran dah...what if mak bapak dah takde sok...apa2 hal tak kan nak buat hal sendiri je. some more kalau apa2 jadik kat perkahwinan dia org tu, jodoh tak panjang ke..(bukan mintak la, just membayangkan kemungkinan2 yg boleh berlaku)...kalau tak de mak bapak...adik bradik la jugak nnt tempat nak tumpang kasih. so, jng lah hendaknya hubungan baik yg ada ni di rosak kan dek perkara2 yg mcm ni. kesian pulak aku dengar cite TT ni...and also kesian kat mak bapaknya...sabar banyak2 ye TT.

msti ada sebab ur sis nikah senyap2...

em setuju ngn yg lain..tnya ur sis tu sndri..biar mak u tenang2 dulu...sy rse mak u msti nga serabutkan...

hi there, sorry for hte late reply, thanks for all the inputs by all the foremer..
ramai org tanya i..napa i tak terus tanya my sister about this instead of tanya my mum pulak..

i did ask her once bila raya ari tuh...but she refused to say a word. i ended up cam kene marah frm my mum why i ask the question to her...so frm there i cam pikir, why my sister like this...

if she were to married laki org ka...jadik bini ke bapa pun, or dah terlanjur peknen ka..atlest as a adek beradek ckp la kat kita..even die tak nak jemput kita pi akad nikah die pun , saya paham..tp as a member of a family...that ada mak bapak..she has no rite to do that..tp nak buat cam mana kan..nasi semua dah jadik bubur...

when i think back...my parents tu sayang gila kat my sister tu...ye lah...she was a good student..excel in studies, keje pun gaji beribu2..even baju2 die till now pun my mother yg basuh..my mother yg lipat..bilik die my mother kemas...die just bangun pagi pi keje..tinggal kan camtu jer...ade rupa..tp bila die buat camni..rase cam i nak tumbuk tul muka die...did she know that my parents love her so much?

im not sure maybe die ada still simpan kecik hati sebab i kawin dulu dr die years back...thats why die cam try to avoid me...even during raya ari tu pun..i tanya die..anything yg nak tolong sebab i cuti raya lama..but she just walk off..ckp takde...

so i tak paham apa kene ngan die nih.. ? saya ni kalo ikut kan cam saya ckp kat atas...kalo ikut kepala batu i ni...or ikut pangai die...malas la saya nak involve kan diri saya....but for sake of my mother..yg saya tgk banyak termenung dah..i gagah kan la gak...

salam, khdn  , aku faham apa yang ko rasa, sbb this happen to my family..she make this mistake TWICE!!!  first marriage, kawin tak bagi tau, bukan tak educated , belajar sampai oversea sebelum tu masuk boarding school yang anak2 datuk je boleh masuk sekarang, zaman dulu aku rasa dia  je  yang datang dari kampung.

selepas kematian suami dengan dua anak perempuan, after 6 years menjanda, dia kawin lagi tanpa pengetahuan kami, tapi kali ni dengan foreigner tapi bukan ngan NEGRO  la...

takut takut nak  cakap ngan mak , sebab bapa baru meninggal, mak pun masih bersedih , tapi kami dapat agak dia kawin dari cara dia  bercerita dia nak kawin...actually dah siap kawin pun.

kami  memang tak buat majlis apa apa, mak pun buat tak ambil kisah sebab   tak mau peningkan kepala walau pun dalam hati kita tahu dia terluka

my second sister marah sangat sebab  kakak yang kawin ni membelakangkan keluarga, i ada tanya kawin daftar ke tak...katanya tak daftar, lepas tu i tanya kawin kat mana...jawabnya..adala...

my second sister kata, oleh kerana  dia  tak kisahkan keluarga masa dia kawin, kita pun jangan ambik tau pasal dia

to khdn, you kena bagi moral support to your parents. perkara  dah berlaku...orang memang akan mengata tapi yang suffer your family  and especially your parent...mana ada mak bapak yang suka anak kawin tak bagi tau...

Reply 13# khdn

skang neh yg penting sokongn moral mak pak you dan adik beradik you. tak perlu la dipersoal nape dia nikah senyap2 dan buat keputusan yg membelakangkan mak pak you.. cuma sbg adik, nasihatlah dia dgn cara you sendiri.. maybe kalo didedah perihal sebenar takut dapat bangkangan dari family you.. tentunya lebih melukakan baginya..

skang neh jayakanlah majlis tu, dan buat yg terbaik utk akak you.. takde adik yg nak tengok akaknya menderita.. sah  atau tak, ramai jek orang kawin pakai wali hakim kat sempadan, kena denda jah sbb tak didaftar.. so takde big issue pon..

i hope this is the correct traead for me to luah kan perasaan i yg nak kata i geram pun tak tau...
3) kenapa my mum as if cam hise something from us adek beradik...bukan sebab apa..nanti bila majlis..org tanya...bila nikah..apa la kita nak jawap and ckp..coz my mother sendri tak nak bukak mulut..

khdn Post at 20-9-2010 02:31 PM

1. sah ..balik sini kene register..mahai gak le kos nye...
2. kene tanye ur sis
3. ur mom malas nak peningkan paler otak die....

camni le..kalo org tanye ape2..u jawab je, tanye kat pengantin sendiri, wa tatau apa2....wa tolong kenduri je...

kalo ur mom mintak tolong hal kenduri, mane blhe buat u buat..kalo depa diam tak cakap pe-pe, tak yah dok pening dok pikiaq masa dah suntuk..buat sakit paler otak je...

dah ur sis camtu, & ur mom pun redha je dgn perangai ur sis...u redha je la ape yg berlaku..pasni, u tak yah pikir pasal ur sis dah..die dah bersuami....ape2 jadi, pandai2 le die settle sendirik.....

Reply 1# khdn

aku paham kekecewaan ko terhadap akak ko sndiri, tapi perbuatan ko luah ketidakpuasan hati kat mak ko tu macam tambah beban pada mak sndiri. dah la dia sendiri ada masalah pasa akak ko, lagi ko tambah beban perasaan kat mak lagi. tak patut tau.

- sah kalau cukup syarat. luar sempadan. in fact kalo g nikah kat sabah/srawak pun rasanya sama je kot.

- ko tktau life dia cmana. kalo ko tau, tentu ko takkan tanya soalan ni. dlm tv drama melayu byk kes2 camni kan? byk lagi senario yg "mungkin". macam reply atas2 ni, elok tanya akak ko sndiri. takyah pening pala tanya mak.

3) kenapa my mum as if cam hide something from us adek beradik...bukan sebab apa..nanti bila majlis..org tanya...bila nikah..apa la kita nak jawap and ckp..coz my mother sendri tak nak bukak mulut..
- mungkin mak tktau nak pikir cmana. terpaksa sembunyikan dulu. mungkin cara tanya tu agak mendesak buatkan dia tktau nak respon cmana, tambah lagi sedih dia pasal isu ni lagi. agak2 kalo dia open bgtau smua skali, nerjuraian airmata dia smpai ko pun nangis sama...

nak tanya, tanya la elok2.
atau tanya akak sndiri. ko kata ko kamceng ngan akak kan? haaa slow talk la, apa lagi. raya2 ni, mintak maaf zohir batin skali.

sabar ajela, tp ngapa nk rahsia tu yg buat ko bengang tu, walau apa pun aku rasa ur sister should inform family mmbrs apa sebenarnya berlaku

biarkan your sis tenggelam dlm hidupnya. sekarang nie dia mabuk cinta. tak kan dia dengar nasihat org lain. tunggu jelah saat dan waktu dia susah (bukan nak didoakan mcm tu) pasti dia akan kembali pada famili

nnt smpi ketikanya mesti dia citerkan semuanya, may be dia pun sedang bermasalah
hopefully everthings will be k later