CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 16526|Reply: 69

Cadangan menghalalkan sukan airsoft

Salam.

Ana xtau sesuai ke tak post kat sini, klu x sesuai, mod, silakan....

Semalam ana terjumpa satu blog yg dalam usaha menyiapkan proposal dan sedang meraih sokongan para peminat agar sukan ni dapat di halalkan.

Ana tak penah main pun, tapi ana berminat sebab ada unsur2 taktikal yg jitu dan juga melibatkan banyak arena yg lebih mencabar serta melibatkan tindakan refleks, strategi dan ketahanan fizikal yg mantap. Lagipun, sukan airsoft ni x merbahaya sangat dan sesuai bagi peminat sukan menembak tapi tiada kemampuan dari fizikal dan financial. Lebih accessible utk semua golongan.

Dan ana rasa bagusnya sukan nih sebab menembak merupakan perkataan baru bagi memanah. Jadi secara tak langsung menembak adalah sama seperti memanah, dan sebagai orang Islam, kita diajar oleh Rasulullah SAW utk memanah, berenang dan menunggang kuda. Tu pendapat ana la, antum xtau la...

Bagi sesiapa yang berminat dan menyokong tu, bleh la lawati blog dorang, manatau sokongan kalian dapat menghalalkan permainan sukan airsoft di Malaysia.

http://airsofttanahmelayu.blogspot.com/
*airsof- sukan extreme yang mempunyai ciri situasi peperangan sebenar, samada taktik, strategi, peralatan (kecuali senjata). Peralatan airsoft pula punya kesamaan fizikal hampir 100% dengan senjata sebenar, cuma menggunakan pallet plastik bagi menggantikan peluru. Angkatan tentera juga menggunakan airsoft utk latihan peperangan.

mungkin bole. cari la bahan.. kalu ok.. akan di highlightkan.. kalu bermutu akan di digest kan.. ok... xpe saya support..

Reply 2# karambunai

Salam.

Terima kasih atas sokongan ente. Tapi sebenarnya idea nak menghalalkan airsoft bukan idea ana. Macam yg ana bagitau tu, ana jumpa satu blog seperti address diatas, kat situ dah ada proposalnya dan insan yg mulakan effort ni dah pun dapat sokongan dari beberapa individu brpangkat tinggi dlm badan kepolisian dan dalam proses membentangkan proposal pada Ketua Polisi Negara dan termasuk mendapatkan rekomendasion dari PM sendiri.

Xpe, ana akan cuba bagitau insan tersebut utk dia bentangkan sendiri bahan2nya disini utk meraih sokongan. Ana support dia sebab sukan ni punya potensi yang besar.

macam best je, so aku google la 'airsoft'... perghhh, exactly macam perang betul... realistik habis... senapang pistol semua identical dgn yg sebenar, trmasuk uniform, topi dsbgnya, susah beza askar sbnar dgn airsoft players... membuatkan paintball nampak sgt x senonoh brbanding airsoft... hehehe... mcm football vs teng teng... hehehe... no offense k...

tapi ni dah diharamkan kebanyakan negara... tambah2 negara yg 'kolot' mcm negara kita nih... susah gila la derang nk halalkan...

apa2 pun, aku ucapkan good luck kpd korang nih... jngan sampai senapang pistol airsoft korang membuatkan korang merengkok bertahun dalam penjara dah la...

selamat berjaya la kehendaknyer..

selamat berjaya la kehendaknyer..

Follow Us
Reply 3# hammam

cuba update sukan ni... mungkin ada beberapa perkara yang menarik pasal sukan ni....

wow...
x sabar nak main ni,,,,
hehehhe

Hello all!

I'm an avid airsofter for more than 10 years.

This kind of effort was attempted few times already, but to no avail due to Malaysia obsolete and strict regulation over sports like this. The chance are 50-50 probability, unless they amend the 'senjatapi tiruan' act and make airsoft a separate act and consider it as toys or sports equipment.

But I hope this club can achieve something so we all airsofters can play safely without the fear of being caught and get equipments easily with cheap pricing. Rite now the equipments are smuggled in with crazy pricing and limited choices.

Airsoft is a sport introduced by the Japanese long time ago, and widely accepted as a safe, cheap and enjoyable extreme sports worldwide.

In south east asia, only Malaysia and Singapore forbid the ownership of airsoft toys. I wonder why this two commonwealth countries do this coz their king, the british allow airsoft.

The potential of this sports is HUGE. There are way more positives against the negatives. With proper observation and effective regulation, there is NO WAY people can misconduct the use of airsoft equipments for crimes.

RARELY people will use harmless P90 or G36 replicas to rob a bank. Only total morons will use toys gun to rob a bank. Just becoz few idiots misused it, but please la, it is unfair to presumed all airsoft equipments are crime oriented.

Airsoft is a gentleman sports, unlike paintball. It is like soccer vs rugby. Tho it is very physically challenging and extreme, but the ethics and rules makes airsofters a very discipline person.

Airsoft is like weekend army. They play like an organized army with massive tactical ability and HUGE discipline. Imagine, if a country have citizens with tactical and military skills, wonder how they can be useful to defense the country if we in the middle of offensive crisis.

This military simulation can be implements in school, PLKN, universities and many more and with the sports requirements of colossal discipline, we are producing a better next generation.

Plus shooting sports like this is an healthy way to unleash stress and anger in a safe way. U can safely shoot at people without harming them and is a good therapy especially for people living in the hustle and bustle of city living.

But don't misjudged it as a harsh sports. It is not. Rules, regulations and ethics bond the brotherhood among airsofters and make them a better person.

There are few clubs organizing milsim and skirmish here in Malaysia but usually they won't entertain strangers. But the above-mentioned club is one of the most unsecretive in Malaysia. Either they're plain crazy or plain stupid coz getting caught playing it will resort to free 'nasi lemak' for at least 7 days.

There are also few 'smugglers' in operation here in Malaysia, one of them can be found at http://airsoftwarehouse.blogspot.com. You can have  a slight idea of what the airsofter used during milsim.

Rate

1

Mcm best la plak. aku tgk dorang main ni membikin paintball nampak 'manja' sangat...

tapi personally aku rasa susah la gomen nak lulus... alat yg korang pakai buat main pun mcm betul je, so cmne nak diluluskan... kecuali korang pakai yg colorful, ada pink skit, mesti lulus.. hehehe...

bro trigger, kat mana slalu korang main, aku nak join gak... hehehe... aku dah bukak blog yg ko letak tu, bleh percaya ke? ni semua main pos je, klu kene scam x pasal... tapi benda 'haram' camni mmg aku tak heran klu xde COD...

aku ingat nak pegi tgk dorang main cmne la, klu mcm seronok je, nak join la...

Syok jugak main milsim nih dr dok tembak target je. nak tembak orang jarang2 bleh dapat. yg ni bleh tembak menembak dgn sesuka hati. yg penting kene jaga safety.

kalau benda ni legal, aku antara yg first nak join.

Post Last Edit by karambunai at 3-12-2010 12:38

dorang dah ada forum sendiri la... tapi aku x join lagi... maleh la... sesapa nk join bleh la yg aku baca dalam blog tu, dorang akan masuk bawah IPSC (international practical shooting confederation)... tapi aku tak nampak kaitan airsoft dgn IPSC... jauh beza...

mod- don't paste any forum except cari.com.my. thanx u...

sukan ni dah senyap dah ker? update! update! update plz!

Salam.

Ana pun taktau macam mana mau update sebab ana pun tak tau. Ana sibuk sikit dengan kerja. Tapi yang ana tau macam mana yang saudara2 di atas cakap itu. Setakat ini, mereka masih in progress untuk halalkan itu airsoft. Ana ni bukan jenis yg suka sukan2 ekstrim tapi ana tengok2 dalam utube seronok juga la. Kalau tak main tengok pun jadi la.

Tapi ana rasa ada sikit konfiden sebab paintball dan airsoft adalah spesis yg sama. jika pulis melarang airsoft kerana kemiripan senjatanya, ana lihat paintball yang main RAP4 pun pakai markers yg mirip mp5, m4 dan sebagainya.

tapi ana mau update ana pun taktau. sapa yg tau atau ada ahli club itu sendiri bleh update lagi la bagus. ana sudah tua, ana mau ini halal so anba boleh bagi anak2 ana main.

Salam semua.

I am newbie here.

FYI, saya ni part of the mentioned 'club' and yes, we are still in progress tapi macam biasa la, bukan senang nak buat sesuatu yg susah tu jadi senang.

so far kami dah menemui jalan untuk membolehkan masyarakat bermain dengan selamat. Itu akan saya explain nanti. Setakat ni, saya boleh cakap yg kami dalam stage 'pre-legalize' brmakna x semua boleh main dan memiliki, tapi kami ada cara utk mmebolehkannya.

bleh la lawat forum kami ye. kalau nak adress, silalah PM saya.

bagi collectors replica atau genuine airsofters yg tercari2 equipments especially pada harga yg murah, bleh PM saya jugak. GERENTI harga lagi murah dari yg dijual di black market yg tekan sampai 200%-300%...

Salam semua.

I am newbie here.

FYI, saya ni part of the mentioned 'club' and yes, we are still ...
BolaCinta Post at 10-2-2011 13:52

wow, camne nak join? siap jual lagi?! menarik sangat tu...

U GOT PM!

Airsoft is a gentleman sports, unlike paintball. It is like soccer vs rugby. Tho it is very physically challenging and extreme, but the ethics and rules makes airsofters a very discipline person.
TriggerHappy Post at 8-11-2010 16:48

gentleman? please explain

up. cuba untuk menaikkan thread ini

bola api plz check ur pm.........aku nak beli airsoft utk tembak berok kt ladang.

Salam.

Hahaha! Tembak berok mana boleh pakai airsoft... tembak burung pun x mati pakai airsoft...

Watpe la nak tembak berok... baik bagi derang makan jamu pisang ke... baru la dia tak merosak tanaman... binatang kalau kita bagi makan, nanti dia doakan yg memberi makan tu...

Sekarang ni kami masih dalam proses. Tapi harapan nampak macam cerah je.

Kalaupun xleh dilegalizekan airsoft nih, antara pilihan yg ada ialah;
1. berdaftar dibawah IPSC
2. wujudkan kawasan khas utk aktiviti airsoft kendian pomoh permit. so nak tunggang langgang dalam tu boleh la. tapi satu masalah, maybe senjata xleh bwk balik. beli dan simpan situ.

dan ada beberpa option lg yg akan dipertimbangkan. memandangkan paintball sekarang pun dah macam senjata betul, so ini boleh juga dijadikan isu. lain2 lagi macam orange tip/orang buttstock pun akan dipertimbangkan kalau susah sangat dorang nak pertimbangkan.

pihak suruhanjaya xleh buat apa2 sebab perlu ada consent dari PDRM @ KDN. Tapi setakat ni, respon sangat baik, cuma perlu turut je la rentak dorang sekarang nih.

Rate

1