CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 96277|Reply: 264

[MERGED] Lagenda Makhluk Mitos Dan Misteri: Naga

Edited by winamp05 at 11-5-2019 10:31 PM

Sebenarnyer aku betul2 minat pasal makhluk naga nie sejak kecik lagi (lagi2 bile baca komik Hong Kong yg ade cerita pasal naga n rupa naga). Dari kecik sampai sekarang itulah makhluk yg aku betul2 nk jumpe n tengok. Lagipun aku nie asal orang segamat Johor. So, adelah cite orang2 tua pasal ada naga yg sedang bertapa dekat tempat tinggal aku tu (Jalan Temenggong) siap kata kalau banjir besar berlaku, naga tu akan keluar ke sungai dan terus menuju ke laut.

Ayah aku pulak pernah cerita pasal Arwah atuk aku ada melihat naga masa die kecik2. Atuk aku meninggal tahun 1974 dan umur dia 114 tahun. Masa die kecik2 atuk dia (ayah kepada moyang aku   ) pernah bawak dia naik sampan menyusur sungai dari kampung dia (Balik Pulau, Pulau Pinang) ke muara sungai lah. Sebelum bergerak, atuk die pesan la supaye jangan tegur n bcakap kalau nampak apa2 yg pelik.

Jadi, dalam perjalanan ke muara sungai tu, tiba2 atuk aku nie nampak bende berkilau-kilauan dekat tebing pasir di tepi sungai tu. Bile dah dekat, rupa2nye bende tu adelah seekor naga. Arwah atuk aku ckp kat ayah aku yg rupe naga tu betul2 mcm naga tarian naga China (dengan bulu mata yg tebal, mata die kadang2 buka kadang2 tutup- mcm sedang berehat..sisik naga tu berkilat2 bila kene cahaya matahari). Atuk aku ckp die siap nampak naga tu mcm sedang bernafas (turun naik nafas). Jadi dir tgk je la naga tu... Bila dalam perjalanan balik semula, naga tu dah xde.

Oleh sebab orang2 dulu nie takut n hormat kat orang tua, so atuk aku xde la nk tanye lebih2 dekat atuk die.

Jadi, nie menguatkan lagi la firasat aku bahawa naga tu wujud. Cuma samaada naga tu sejenis Jin ataupun naga tu adelah makhluk yg dah pupus ataupun manusia moden je yg belum temui lagi.

Macam juga biawak komodo, kura gergasi dan fosil2 dinasour. mula2 saintis ckp semua tu x wujud akhirnya terbukti wujud....

So, mcm ne "fendafat" {:2_66:}  korunk?  kalau ade gamba2 naga bole ar letak sekali n kalau ade info lagi bagus huhu... lagi satu aku minat pasal naga di Asia terutama Naga China n Naga di Nusantara.. naga barat nie kureng sket hehehe...

Rate

1

thread yang sungguh kasihan

mitos je...
xde bukti arkeologi haiwan NAGA itu wujud

lol.. name pon thread lagenda n mitos wakaka.. adoiyay.. ye ar.. buat masa sekarang x jumpe lagi bukti arkeologi... seumpama dinasour ar 100 tahun yg lalu dianggap mitos sahaje... belum jumpe bukti x semestinyer x wujud.. thehehe

gua ada nampak NAG4 atas jalan..porsche cayenne

gua ada nampak NAG4 atas jalan..porsche cayenne
guablur7 Post at 12-10-2010 17:07

Chantek!!!! anda memang lawak huahuahauhauhuahuahua... {:2_74:}

Follow Us
Tak tau la ular besor ke naga, kat kg aku memang ada... tapi yang da jadi batu lar...

tapi aku percaya..naga mmg wujud...

naga xda ..kalo DR naga ada kat langkawi

cuba pegi balik pulau tu balik... stay sana dalam sebulan buat observation... mana tau kalau dapat physical/photo evidence... pastu share balik kat sini... tapi 'naga' paling besar yg aku nampak dengan mata kepala aku sendiri dari jarak 20m ialah seekor ular mcm cobra yg sebesar peha rakishi, yg panjangnya aku xtahu sebab dia panggung lebih tinggi dari aku, dengan kaler hitam kehijauan dan berdesir kuat, tatkala berburu mencari landak/ayam hutan di sabah pada 1998...

tapi aku rasa tu penunggu aka jin... mana logik ular besar tu... biasa la hutan macam2 ada... pastu aku, member aku, kecuali anjing, lari lintang pukang... hahaha... dapat penat je, satu hapa pun x dapat...

aku pun rasa naga tu dari spesis jin dan bukan dari spesis haiwan..tapi sekarang dah bertukar menjadi spesis buah iaitu buah NAGA..

aku adalah serius..huhu

Naga yang arwah atuk hang nampak tu mungkin juga biawak air saiz XXL....

semua tu jelmaan jin jer..macam kes bigfoot kat hutan johor tu..bukan betul pun..

kalo betul la naga ni ujud..gua tknk jadi orang 1st yg jumpa die face 2 face

aku rasa tu jin laaaa
-aku pernah nampak satu benda dekat baruh yg melompat2, kaler hitam, masa tu lepas bah, jadi air kat baruh naik separasa lutut ( masa tu dah masuk musim kering, air surut sikit)
-aku nampak benda hitam tu, mcm ikan keli, hitam berkilat, tp besar, ada la sebesar paha, dari jauh, lompat, lompt, lompat, dari satu relung sawah ke satu relung, lintas batas
-aku ingat tu ikan yg besar, jadi aku kejar laaa, tp aku kejar slow sebab kena harung air separas lutut
-nak je aku lari balik rumah bgtau adik aku supaya kejar sama2 tp aku rasa tak sempat, last2 aku tak larat kejar, dia masuk dlm kolam ikan org2 tua kaw tu

Post Last Edit by lady_cokelat at 13-10-2010 14:52

cuba pi thread mahsuri tuh..menurut tangga naga mmg wujud, kalo tak kenapa jadik lagenda rakyat seluruh dunia..maybe dh extinct atau mebi dia tak kluar2 lagik...sehingga sesuai masa dia utk kluaq

naga nih dgr katanya adalah ulaq yang bertapa..memula sisik biasa..pastuh bertapa lgk sisik perak sampai beribu tahun dapat sisik emas..sepanjang bertapa ular tuh mengalami evolusi tuh yang ada janggut la, misai dsb..kesahihannya belum di kenalpasti nama pon myth kan...tp tak mustahil jugak...kalo adaaaa

kalo kat langkawi..tasek dayang bunting tuh, ada yang percaya ada naga dlm tasik ...tak sure kalo ada yang pernah menyelam sampai ke dasarr...untunglah sapa yang pernah terserempak dengan nagaaaaa...

naga tu ular bertapa...
mungkin juga jin..
atau spesis dinasour zaman dulu..bila dah diceritakan dari mulut ke mulut tu yang keluar citer naga sembur keluar apila itu la ini la..

aku rasa jin, naga dlm mitos hindu, mitos china dan melayu adalah jin
-mcmana naga org puteh yg ada sayap, berdiri mcm dinaso dan keluar api tu?

Aku suka mubi How To Train Your Dragon.. syok kalau ada naga leh berjinak2 mcm cerita tue.. senang nak pi keja.. muhahaha

kalo cenderawasih(phoenix) wujud, naga mungkin wujud gak cumer mungkin diperbesarkan.......kawan aku pon cakap dia penah nampak naga kat laut johor(tapi dia nih kadang2 suka menipu)....

tanah melayu dah berusia 4xx juta tahun tak silap aku kalau ader menatang pelik wujud sini pon mungkin logik

aku nak tanyer nih, lagenda garuda nih asal dari malaikat jibril ke?aku raser macam tu sebab:

1. Orang kater negeri yang garuda lalu akan jadi padang jarak padang terkukur.Ini samer macam cerita malaikat jibril guna kepak dia untuk terbalikkan negeri kaum Lut

2.Rasulullah pernah cakap dia pernah nampak malaikat Jibril berupa seperti burung yang sangat besar

3. kepak malaikat Jibril boleh tutup separuh bumi. Orang dulu2 cakap kalau Garuda lalu bumi jadi gelap.

Tolong bagi tau betul ke tak nih?