CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 10107|Reply: 29

Need help: Apa yg perlu tahu mengenai prosedur jual rumah?

Assalamualaikum/Salam sejahtera....

Saya nak tahu mengenai prosedur jual rumah sebab sekarang nie rumah saya sudah ada buyer dan loan dia dah lulus. Lawyer dia minta kami sediakan lawyer juga utk dimasukkan ke dlm SPA. Menurut cousin hubby (dia lawyer tapi big firm), seller tak perlu lawyer as long as seller baca dgn teliti isi kandungan SPA esp bila lawyer akan serahkan duit kepada seller and now dia suruh lawyer buyer tuh prepare the draft dan serahkan pada dia utk dia baca....tapi skrg nie dia terlalu busy. So, kat sini saya nak tanya uols yg pernah involve dgn jual2 rumah nie....apa yg perlu kami tahu isi kandungan SPA tuh nanti dan berapa harga yg lawyer caj (the min price maybe).

Terima kasih.

Boleh juga kalau owner tak nak ambil lawyer.. tapi urusan jual beli dan lain lain perlu buat sendiri..cthnya pembayaran baki loan kepada bank, pejabat tanah, majlis daerah dan lain lain lagi.. adalah lebih mudah lantik lawyer untuk uruskan semua itu kerana mereka tahu borang borang yg perlu digunakan berserta format surat menyurat.. jika mahu berjimat dan memudahkan urusan lantik lawyer yang sama (share)  dengan pembeli.

Reply 2# shahrz

betul cakap shahrz tuh... kalau boleh ambik lawyer yang sama ngan buyer keja mudah satu  lawyer urus sema tapi lawyer tu kena win-win situation lah tak leh berat sebelah..

tapi kan lawyer tuh tak nak sebab dia kata dia terlalu busy utk buat dua2....so,any suggestion tak berapa caj lawyer exactly?...ada tak dlm RM6k - RM7k?

tapi kan lawyer tuh tak nak sebab dia kata dia terlalu busy utk buat dua2....so,any suggestion tak b ...
lady_lily Post at 21-10-2010 11:59 AM

cari lawyer lain kalau lawyer tu tak mo...kos lawyer mewakili lily...lily yg bayor...kos lawyer yang mewakili pembeli..pembeli yang bayor..selesai...

Reply 4# lady_lily

manyak songel lawyer tuh tak nak duit ke . . eceli kos lawyer lily nih tak banyak sebab you seller tapi buyer banyaklah kuar duit sebab dia beli property sub sale..  legal fees you bergantung berapa amount rumah you jual tuh.. hope you boleh nego ngan lawyer you lantik nanti.. kalau boleh mintak dis at least 15% or 20% ni dari pengalaman saya lah..

Follow Us
tak akan sebanyak 6K-7K. Tak tahu la kalau rumah yg lily jual tu harga berjuta mungkin la ... saya jual rumah 300K , lowyer yg sama ngan buyer tu ambik RM600 jer... kerja senang... tahu balance tolak dari loan bank masuk account jer.. tapi kena juga la pergi sign S&P dan borang borang lain kat office lowyer.

tak akan sebanyak 6K-7K. Tak tahu la kalau rumah yg lily jual tu harga berjuta mungkin la ... saya j ...
shahrz Post at 21-10-2010 13:59

boleh bagi ctct lawyer tuh tak sharz....

Reply 8# lady_lily

TETUAN NASSIR HAFIZ NAZRI & RAHIM,

NO. 264 A, JALAN BANDAR 12,

METRO MELAWATI,

53100 KUALA LUMPUR.

Attn: Ms Ratna
03-41077077

Reply  lady_lily

TETUAN NASSIR HAFIZ NAZRI & RAHIM,NO. 264 A, JALAN BANDAR 12,METRO MELAWA ...
shahrz Post at 21-10-2010 04:13 PM

Huhhhhh..lawyer ini lah yang buat keje lembab yang akhirnya anis dikenakan penalti oleh pihak pemaju....kemudian malas nak follow up dengan lawyer pemaju, kita call dia baru dia buat..kita call dia...baru dia buat....bila kita tanya kenapa tak follow up..ada ke dia cakap..lawyer pemaju tak call diaorang...bengong..dibayar mahal2 tapi ampeh...

Huhhhhh..lawyer ini lah yang buat keje lembab yang akhirnya anis dikenakan penalti oleh pihak pe ...
AnisSuraya Post at 21-10-2010 17:15

Emm siannya Anis.. dalam kes saya, saya owner kira cam pemaju la... tak pula dapat kenakan penalti kat buyer tu...hehe tak berniat pun...tapi cam tak adilkan salah lawyer atau bank lewat kita buyer kena penalti... dah la kena interest dari bank, kena pula penalti dengan pemaju..kerajaan kena fikir sesuatu agar pembeli seperti kita tak sewenang wenangnya kena penalti.

andai kata kite nie pembeli , and menggunakan lawyer yg sama ngan penjual..

semestinya nanti byr bahagian masing2 atau penjual bole cari peluang utk lepaskan semua kos jualbeli atas tangan pembeli shj ?

dh luper lak cara jualbeli umah second nie

Reply 12# yukitada

saya dulu...penjual lpskan kat saya semua urusan S&P...penjual hanya dtg sign S&P..which is b4 tu dia nak baca dulu S&P..dan terima duit...dia tak bayar apa2 pun...saya plak yg kena byr dia sebab lewat kena penalti la kiranya...

Reply 13# cmf_namo

kes namo serupa dengan kes-kes aku n kekawan aku. owner datang sign kat pejabat tanah, dtg skali dengan lawyer pembeli. pastu lepak kat umah tunggu duit mashukkk..

Reply 13# cmf_namo

ooo.. jadi maknanya upah yang peguam charge kpd penjual pun utk urusan jualan tu terletak ke atas bahu kite gaklah yer..?

mmg betul ker penjual mmg tak bayar pape ?

teruk gaklah camtu klu kite sebagai pembeli..

Reply  cmf_namo

ooo.. jadi maknanya upah yang peguam charge kpd penjual pun utk urusan jualan tu ...
yukitada Post at 10-11-2010 04:40 AM

Jika tidak salah pemahaman dari bacaan anis di sana sini...sebenarnya kos loyer tu ditanggung oleh pembeli bagi bahagian pembeli n penjual bagi bahagian penjual...tapi ada penjual rumah yang ambil kesempatan dengan lepaskan beban bayaran tu ke bahu pembeli.

lupa nak update kat sini....

semua urusan dah selesai...kami hire lawyer (kawan pada cousin hubby)...dia caj tak mahal. Minggu nie insyaAllah kami nak gie sign S&P...

rupanya ada dlm clause s&p tuh yg seller perlu careful...lawyer purchaser letak tempoh 4mths + 1 mth which is too long....our lawyer kata tak perlu lama2 coz 4 mths pun dah cukup..3mth utk proses semua2 tuh dan plus 1 mth extend period (in case kalau ada apa2)...

Reply 16# AnisSuraya

camner kita nak tau yg segala kos penjual dah letakkan kepada kita ?

katelah bile kita dah deal dgn satu2 lawyer tu n penjual pun amik dgn lawyer yg sama ngan kita.. pastu lawyer pun keluarkan surat yang mengatakan ini semua pembayaran yg perlu kita bayar dar upah peguam, duti setem, loan dll..

so, camner nk tau yg disitu juga ader hidden cost yg penjual letakkan di bahu kite ?

Reply  AnisSuraya

camner kita nak tau yg segala kos penjual dah letakkan kepada kita ?

katela ...
yukitada Post at 11-11-2010 05:40 AM

Ita,
kita boleh tau melalui bil yang loyer tu kasi kepada kita.Loyer akan detailkan charge2 yg dia kenakan kepada kita.Kalau kita tgk charge tu tak masuk dek akal..kita boleh argue sama itu loyer kenapa tinggi sgt charge tersebut. Biasanya charge tersebut ada calculation dia. Contoh mcm kes anis beli rumah dari penjual kan...masa nak sign SnP tu anis kena bayar satu amount utk bahagian anis, begitu juga penjual, ada satu amount yg dia perlu bayar tapi penjual tu claim,pembeli kena tanggung semua kos (kos anis + kos dia)..loyer lak cakap tu bergantung pada budibicara anis sebagai pembeli...malas nak gaduh dgn org tua...anis bayor jer...pehtu yang kelakornya...dia jual rumah then kena income tax...ada ke dia bawak resit cukai tu pada anis n suruh anis bayor sebab anis beli rumah dia...yg ni..anis kasi sedas dua la kat dia...

Reply 19# AnisSuraya

hehee... boleh cerita tak Anis cakap apa masi kasi sedas kat penjual yg melampau sampai cukai pun minta Anis bayar... orang camtu pun ada yer?

12Next
Return to list New