CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zila_hakimie

Tolong Saya: Software Pemodelan Matematik

Reply 75# alien3d
yang penting dalam programming ialah data bukanlah oop .Apa yang aku nampak  how math or can consider graph can make decission making faster and preciess..

** newcomer akan cakap pasal oop.old comer mesti cakap pasal data /array/database/struct.

oop tu apa ya? saya tak pernah dengar. pernah dgr loop saja..

how math or can consider graph can make decission making faster and preciess..
maksud ayat ini?
decission tau decision?
presiess atau precise?
saya minta maaf.. saya tak berapa faham..

saya di sini cuma perlukan cadangan software apa yang sesuai.
utk pengetahuan semua, saya tak pernah ada basic programming,
apatah lagi nak faham language semua ini..

tak perlu nak merendah2kan ability org.
semua orang ada kelebihan, serta kelemahan..

semoga masih ada orang yang prihatin,
beri cadangan apa software yang sesuai untuk pemodelan matematik.
saya berurusan dengan beratus ribu data.

sebelum ini saya guna tangan dan fikiran saja.
semua kira secara manual (analytic).

saya sangat tak reti pasal programming language.
mohon tunjuk ajar, bukan kata2 melemahkan..

Reply 82# zila_hakimie

sorry menyampuk, a bit curious zila tak belajar programming masa degree. selalunya math dan physics degree (tak kiralah applied or pure) akan belajar programming (tak kisahlah guna C, C++  etc) sebab ada subject numerical analysis (kaedah berangka). saya sendiri jadi tutor subjek ni dulu dan di universiti saya memang di ajar programming masa degree. I am sure you might be sebaya saya or younger than me.

frankly speaking saya recommend zila guna matematica. sila tengok link disini
http://www.wolfram.com/
selalunya kebanyakkan universiti (IPTA) ada license matematica. Saya pernah guna MATLAB, memang senang guna a bit limited utk certain calculation. Setahu saya MATLAB banyak digunakan utk signal dan image processing.

Jangan rasa rendah diri kalau tak tahu sebab itulah kita kena belajar tak kisahlah peringkat apa sekali pun.

minta maaf kalau ada tersinggung sekiranya apa yg saya tulis kurang disenangi.

Reply 82# zila_hakimie

sama macam saya.Saya buat software and handle hundred/million/billion of data .... Macam saya kadang guna formula math dan convert data using php.Bagi saya lagi sukar kerana bagaimana hendak cepatkan masa processing tanpa guna batch.Untuk old system,pengiraan menggunakan batch.Masalah kedua untuk math ialah floating point.Maximum database ke belakang hanya 12 untuk mysql.Cuma beza anda dengan saya,saya nampak  real life kenapa guna matematik  manakala anda sedang belajar.Anda boleh membina solution  math based on current software macam mathematica  atau menggunakan  pengatucara  untuk menyelesaikan masalah anda.

Contohnya Facebook
       1.Walaupun dia menggunakan database mysql untuk store data.Dia menggunakan haddop(no sql) untuk mengkaji user pattern ...which mean number,.

Contoh Masa kerja dulu guna math
      1.Aku dikhendaki mengira statistic untuk barang sampling qc guna manual. punya la guna kertas dan pen .Lepas 2 super visor dengan bangganya  mengira menggunakan calculator.Beza masa manual 30 minute dengan 30 saat calculator.

Contoh Serious project aku reject guna math

1 .Ada  10,000  data node yang menghasilkan data 1,0  ataupun nilai . dan data akan datang  bersamaan 0.05  per second.Buat satu graph mengikut jabatan,equipment  dan  orang.Bagaimana hendak data  dikaji tahap atas,tahap bawah,tahap nominal dan graph yang pelik2 la macam lengkung dan sebagainya..

**  C++ ialah object oriented programming manakala basic ialah  procedural programming.

Reply 79# zila_hakimie

Cluster bermaksud data di pelbagai server.Jika anda handle berjuta data.Takan satu komputer quad core cukup untuk mengira solution math dan variation.Sebab 2 wujud superkomputer.Komputer dilink dan pengiraan akan dishare untuk menghasilkan satu output.

Reply  zila_hakimie

sorry menyampuk, a bit curious zila tak belajar programming masa degree. sel ...
cepheid Post at 24-12-2010 05:55

degree in education math.
klu x silap ms numerical analysis guna C++.. long2 years2 back..
sgt sdikit apa yg dipelajari.
dah tak ingat.. mmg skrg di tahap 0 dalam computational/programming nih..
ms amik master, byk analytical..

skrg sdg belajar guna matlab.
stkt nih, run program kcik2, boleh lah kot.
yg ke depan2.. harap boleh buat..

Follow Us
Mungkin kat sini ada list tradisional math software anda boleh guna

http://alternativeto.net/software/mathematica

Reply 77# cepheid

math  = 0.Sebab 2 aku suka math dari karangan.Math is exact.Kecuali la pasal floating point.

Reply 88# alien3d

bila zila tulis loop baru aku perasan.   oop yg ko tulis tu loop ke? of course le byk pakai loop nak buat iteration. mcm kerja ko aku tak sure how much math ko pakai tapi mcm orng buat research sometimes involve complex solution. always use real numbers, jarang pakai integer unless sebagai pointer utk loop.

Post Last Edit by alien3d at 24-12-2010 17:48

Reply 89# cepheid

oop--> object oriented programming

For perfect calculation last final figure loop will be adjusted. untuk  jadi 0.Kalau just looping ya floating.Semua 2 just untuk ketepatan.Bagi setengah orang 0.01 no effect.tapi kalau you loop 500k record.the data will incorrect.

** sorry lambat sikit aku paham term budak belajar.Aku jenis nampak masalah dan cari jalan nak solve.For mathematician selalu bergantung kepada formula.Pada buat sistem.Kitaorang improve formula dan create baru.

Reply 90# alien3d

aku salah paham kot.

oop and loop lain. aku jarang dengar orang pakai singkatan oop ni utk object-oriented programmed. maklumlah jarang pakai.
loop tu utk iteration, mcm for.., do..

Reply 91# cepheid

biasa la... manusia sentiasa belajar .Lagi banyak ilmu di dada makin rasa sikit ilmu yang ada.

Reply  cepheid

biasa la... manusia sentiasa belajar .Lagi banyak ilmu di dada makin rasa s ...
alien3d Post at 24-12-2010 17:50

not to worry.. tak kisahlah belajar dari sapa pun.. tak semestinya ada phd tahu semua.. at least i learned something today

Reply 78# zila_hakimie

salam,kak..kalo degree dlm civil engg bleh x lari ke applied maths...x susah ker?