CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 29100|Reply: 29

Roof Ventilator

Post Last Edit by RizalRE at 28-10-2010 01:44

Bagi yang tatau apa itu 'roof ventilator'

Last week masa buat wiring rumah kawan (dia minta tolong), perasan bende ni kat atas rumah jiran dia.
terdetik la plak nak pasang bende ni kat atas bumbung rumah sendiri.
temperature dalam loteng bumbung ni memang panas la. azab rasanya kerja dalam loteng esp waktu matahari ada .

so nak tanya kalau sesiapa ada pernah pasang roof ventilator ni kat bumbung rumah.
kebanyakan yang tanya semua kata bende ni ditapau 100% oleh kontraktor dan tak pernah pasang sendiri.

so ada tak sesiapa yang tahu tempat yang jual bende ni je. pemasangan cadangnya nak DIY sendiri. rasanya murah kot aluminium ni sbb rasanya yang buat dia jadi mahal dek kerana nak pasangnya tu azab. kerja atas bumbung, panas-panas, risiko jatuh, kerja nak teliti takut kalau hujan leaking plak .

sekarang ni bawah bumbung dah tampal roof insulation. dapat la kurangkan bahang 2-3 degree celcius. sbb pasang sendiri, dapat la save hampir separuh dari harga kontraktor. begini rupanya

harap kalau ada sesapa ada info tolong hulurkan kepada yang tatau ni. terima kasih

2 bijik rm1250 include installation...

arigato! nak pasang sendiri. so nak beli kaplanya je. hose-hose dan installation nak DIY. bole dapatkan harganya tak?

tak pasti plak.....'
sebab beli rm1250.. pemasangan free...
so kalau beli unit sahaja tak pasti... dia ada banyak jenis

ok ke benda ni... boleh sejukkan rumah ke? Ingat nak pasang kdk ventilation fan je... lagi pun byk jenis dan kegunaan

hmm... ok ke bende ni? pendapat saya la,  theory nya memang la ok. tapi bukan bertujuan menyejukkan.
kalau nak sejuk, pakai la air-cond.
kegunaan ventilator ni utk 'alihkan' udara/bahang panas yang terperangkap dari dalam bumbung/rumah ke luar je. udara panas akan ke atas dan keluar melalui ventilator ni. berpusing tanpa menggunakan motor (tak pakai letrik).
kdk ventilation lagi la ok. ada jual ceiling ventilator saiz 8 atau 10 inci. harga pun murah compare dengan roof ventilator ni. tak sampai rm150 kot, compare roof ventilator ni sampai riban riban (rm1250?)
disadvantagesnya plak kalau guna motorised fan ni
1- letrik bang... bayar la letrik
2- bende bermotor ada jangkahayatnya dan pendek compare roof ventilator
3- kene beli banyak kalau nak discharge hot air dari rumah yg beso. stakat bilik, dapur, bilik air tu bole la individual.
4- bende dah pakai letrik kene la wat wiring.
5- kalau pasang kat dinding kene la tebuk
6- kalau pasang kat siling pun kene tebuk gak

tapi roof ventilator ni ada gak kebaikan dan keburukkannya
1- tak pakai letrik dan tak perlu wiring
2- jangkahayat lama, at least 10 years or more kalau install baik-baik
3- almost maintenance free
4- tak perlu tebuk dinding
5- apa lagi ye...

tapi keburukkannya ada gak la
1- pasang tak betul...
a- terbang melayang!
b- bumbung bocor!
c- bising masa pusing esp kalau senget or grease out or bearing kaput
2- huduh la plak rasanya..hahahah!
3- kalau nak discharge hot air dalam bilik, kene tebuk siling
4- kalau dah tebuk siling, habuk dalam bumbung masa rumah la plak
5- tak berapa effective kalau pakai bumbung tiles tapi tak berlapik sbb
a- hot air  boleh masuk gak lalu celah bumbung tiles
b- hot air juga boleh discharge lalu celah bumbung tiles

Follow Us
Reply 6# RizalRE

5- tak berapa effective kalau pakai bumbung tiles tapi tak berlapik sbb
a- hot air  boleh masuk gak lalu celah bumbung tiles
b- hot air juga boleh discharge lalu celah bumbung tiles

Kesimpulannya, aku mungkin 4 -5 tahun nanti baru nak pasang.. sebab rumah aku guna bumbung tile yg boleh masuk byk benda. termasuklah susah nak kenal pasti tempat bocor

Thanks for penjelasan pjg lebar

pasang la penebat aluminium tu. tapi bole tahan gak mahalnya kalau bagi contractor buat...

Aku ingatkan roof ventilator tu murah, rupanya riban2 gak harge dia. Tak pernah lak survey sebab tak berkenan. Nampak mcm hodoh je kat atas bumbung...

betul betul... aku dah terpk bertahun2 nak pasang. tapi dek sbb huduh aku tak nak pasang. tp setelah pk punya pk, aku decide nak pasang gak. pasang kat sblh blakng so tak obvious sangat. lagipun, lantak la org kata apa. rumah aku, aku yang duduk, aku yang mcm cacing kepanasan, aku yang bayar, aku yang bayar letrik aircond aku. hahahah kasar la bunyi nya.
tapi alhamdulillah sejak pasang aluminium sheet kat bawah tiles kureng le skit bahangnya. tak banyak la turun, dalam 2-3 degree celcius je. air cond pun tak perlu pasang low. cuma nak menambahbaik kecozynes rumah aku je.

tak pasti lagi sama rumah aku tu ada alluminium sheet ke tak bawah tile tu... rasanya ada. Pernah panjat bumbung tapi kat luar la sebab komplen kat developer bumbung bocor... nampak mcm ada...

Aku kalau nak pasang aku prefer yg KDK tu la... lagi pun rumah aku tu ada yard yg gedabak saiznya. 6" x 6" hanya utk yard saja. Buang space rumah je benda tu

shipyard? heheheh

shipyard? heheheh
RizalRE Post at 3-11-2010 18:27

entah dia org paggil yard. Actually ruang tu adalah untuk pengaliran keluar udara bagi bilik tengah kerana bilik tengah takde tingkap. Kalau teres corner yg bilik tidur dia bersebelahan dgn jiran sebelah, kebanyakkan design rumah akan jadi macam ni sebab tak boleh nak buat tingkap utk salah satu bilik. Cuma saiznya la yg agak besar. Boleh ternak keli dan lintah kat dlm tuh...

Aku ingat nak tutup bumbung kat atas tu. Letak air Ventilation  ni. Ruang tu aku boleh tilekan dan buat letak mesin basuh dan dan sidai baju sementara...

ooo bukan air-well ke? ic...

ooo bukan air-well ke? ic...
RizalRE Post at 4-11-2010 14:36

tak tau ap istilahnya. Dalam plan dia org tulis yard. Tapi benda ni menyebabkan bumbung rumah kita ada satu lubang  kat atas. Dah satu kerja lagi nak pasang grill utk bhg atas. Aku kena RM250 utk grill tu saja...

OOoo... ko taip la air well kat google image. kami kat sini panggil air well. kekadang kat rumah teres, bilik tengah ada satu bilik tingggiiii tu dia punya siling dan ada plak tingkap.

tujuannya utk alihkan bahang rumah ke bilik tu dan seterusnya bahang kluar lalu tingkap kat atas tu. tapi tinggi la bro. aku pun tutup dah tingkap2 tu dengan clear sheet poly. sbb dari tingkap tu le habuk byk masuk rumah. lagi satu, utk masukkan cahaya ke bilik2 tengah.

ooo. air well. kalau tengok yg kat google tu aku ok je. Kalau jenis yg satu bilik tinggi, berbumbung dan bertingkap tu pun aku senyum lagi.

Cuma yg ni memang satu bhg di buat khas sampai ke atas. macam bilik 6 x 6 tak berbumbung la. Bhg tepi dia adalah tiingkap utk bilik tengah. kat atas bumbung tak cover apa2. Hari tu survey polycarbonate roof tu. RM8/sq ft. Utk rumah aku kena guna dlm 48 sqft. Dlm RM384 mcm tu la... belum frame segal lagik. Tangguh dulu la. mungkin guna atap genting je buat sementara

ingat nak pasang ventilator, tgh dok review..

ingat nak pasang ventilator, tgh dok review..

rumah mak aku baru je pasang roof ventilator ni awal tahun ni..harga barang plus installation dlm Rm1200 mcm tu..
ada 2 units roof ventilator yg kat atas bumbung tu..
pastu dia tebuk siling kat setiap bilik, hall etc so that udara panas bleh kuar...

hasilnya:
1. waktu siang, mmg rasa kurang banyak la rasa bahang compared to sebelum ni..beza mmg berbeza..hehehe
2. mlm pon sejuk, masa tido dah tk payah on aircond dah..

12Next
Return to list New