CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7699|Reply: 43

Saman Ekor` Apa pandangan anda?

Saman ekor aniaya penggunaOleh IKHWAN IDERIS
ikhwan.ideris@kosmo.com.my

KUALA LUMPUR – Pelaksanaan saman ekor dilihat tidak mampumeningkatkan kesedaran pengguna untuk mematuhi peraturan lalu lintas,sebaliknya hanya membuatkan pengguna merasakan diri mereka dianiaya.
Penasihat Persatuan Pengguna Islam Malaysia (PPIM), Dr. Ahmad ZakiIsmail berpendapat, saman ekor adalah saman yang tidak adil keranadikeluarkan tanpa pengetahuan pengguna.
“Saman seharusnya dibuat secara terang-terangan dan dikeluarkan ditempat kejadian, bukannya mengambil kesalahan orang lain secarasorok-sorok, kemudian dihantar melalui pos.
“Saman yang diambil dengan cara menyorok ini dilihat seperti hendakmenganiaya, bukannya memberikan kesedaran kepada pengguna dan inisangat tidak adil,” katanya ketika dihubungi di sini semalam.
Akhbar semalam melaporkan bahawa kerajaan tidak bercadang menghentikan tindakan mengeluarkan saman ekor kepada pesalah trafik.
Timbalan Menteri Dalam Negeri, Datuk Wira Abu Seman Yusop berkata,saman ekor adalah notis saman yang dikeluarkan oleh mahkamah kepadapesalah jalan raya yang ingkar terhadap Notis POL 170A yang dikeluarkanke atas mereka oleh Polis Diraja Malaysia (PDRM).

Sama Ekor!!!

Adil ke tak adil?mengajar ke menganiaya?
bertemadun ke purbakala?
mendenda ke mencuri?

Ini isu lama, dah byk diperkatakan (termasuk dlm board CnM)....jom pakat re-visit isu ni...bagi pandangan anda, pengalaman anda, luahan perasaan anda tentang saman ekor ni.

batalkan aje saman ekor tu...menyusahkan rakyat.... byk kes no plat klon

ada bagusnya dan buruknya.

yg bagus, bila buat camnih, kurang polis buat on site road block utk tahan kereta yg dah di tag awal2. hangin wor kalo kat highway jalan straight tapi gerak bumper to bumper sbb polis buat roadblock. pastu buat mcm nih, susah sikit utk polis yg nakal nak mintak duit supaya lepas drpd saman.

yg buruknya, system ni tak menyeluruh, kalo plate kete org kene klon yg tak bersalah yg pulak kene, mungkin diorang kene guna system baru. bila ambik gambar plate, kene ambik gak gambar pemandu sekali

satu lagi, system id kereta kene diperketatkan lagi, tak salah kalo kat UK, kalo no plate kete kita rosak, nak tukar bukan boleh main pergi kedai kete tukar gitu jer. diorang kene pergi tempat khas pastu kene bawa driving id ngan paperwork yg membuktikan no plate tuh mmg utk keta tuh.

Idea 20sen aku...(highway only)

Cuba study camna nak implement saman ekor tu diberi surat saman kepada pemandu secara(automatic printed + siap gambar) tu ketika susur keluar membayar tol,samaada cash,touch&go dan smart tag...
Setiap exit keluar tol mestilah ada kaunter membayar saman,dapat diskaun lagi kalo bayor on the spot...
kalau takde duit,sign surat saman tu depan polis,dapatkan pengesahan dan bayar kemudian dimana2 balai polis tanpa diskaun...

Mungkin boleh implement ketika membayar tol tu,bagi yang kena saman mestilah masukkan IC kat mesin tertentu dan saman dikeluarkan secara automatik...
kalau tak masukkan IC(ID card) bermakna palang takkan naik...
Kalau nak argue terus pi kaunter yg disediakan kat tol2 tersebut...

Korang paham tak aku punya merepek nie....:re:

aku sokong sama ekor dihapuskannnnnnn

dah kita duk bawh kerajaan umno

memang umno ni suka menindasa rakyat jelata.

pelik kenapa masih ramai suka pada umno

Follow Us
Reply 6# toki_rompin

sikit-sikit jawapan nih

sikit-sikit jawapan nih

tak constructive langsung.  kalo sakit perut pun nak bagi jawapan sama ker?

apa kata lepas saman tu amik skali gambo dan attach dengan surat saman dan pos ke rumah/pejabat kita.... dulu2 opis aku selalu dapat surat saman bila drebar aku bawak laju, la ni senyap dah.

awat saman ekor depa x buat lagu tu? ni senyap jaa... tau2 nak renew roadtax ada saman berderet. sape la weh yg rajin nak check kita kena saman ke tak, sure menyampah sebab kena duit...

kete aku dedua ada saman ekor... kalo dijumlahkan

Reply 8# nazurah

saya pun sama, total saman ekor 4, tapi alang tunggu dah dekat nak renew road tax baru bayar.

elok dihapuskan...ataupun seperti nazurah kata kepilkan sekali dgn surat saman bkn sekadar hantar notis yg menyatakan 'anda punya bla bla saman, sila semak laman web bla bla"..lagi satu sila keluarkan saman dgn segera bknnya tahun 2008 punya saman, tahun 2010 baru nk anta...

neway aku ada 3 saman ekor...tahun 2008 punya sbb baru tahu...bayangkan berapa lama diperam....sampai aku tak ingat aku lalu ke tidak jalan tu...kena kt highway waktu tghari (10am-12pm) yg masa tu xramai org kt highway...aku pasan tiga2 saman ekor aku semuanya pada waktu yg sama...jarang lak kena pada waktu puncak...

since aku bawak kete selalu bawah speed limit.. so aku sokong untuk orang yang bawak kete macam orang gile

apa susah.. bawak je lebih 180km/h.. lalu je depan camera speed trap tu.. konpem camera tu biol tak dpt snap... .... (petua dari Subaru Club Malaysia)...

Reply 12# dragger

takat 180 tu sengih ja drag,,muahhahahahahahahahahaha

aku ada dekat 2 ribu saman ekor

Reply  dragger

takat 180 tu sengih ja drag,,muahhahahahahahahahahaha
kucingTomey Post at 6-11-2010 23:14

rahsianya.. gunalah RON97...

Reply 15# dragger

muhahahhahahahahahaha

hapuskan aje ler saman ekor tu

jgn lupa saman parking sekali hapuskan

aku baru kene 1..hampeh..ni kete wira sengal punye psl la..
dk main cucuk2..masuk lane tgh pn die cucuk lg,masuk kiri pn tgk aihh..ade lg dk cucuk,bkn nk potong..geram sgt,kasi on vtec..tgh sdp lyn,tgk side mirror ade polis bertinggung bwh fly over..siot je

Reply 18# gunduk

ko biarkan dia mencucuk....baru ler dia cepat panas....nie ko pulak panas tercucuk

Reply 19# mycos79

org tu annoying sgt..aku dh siap tekan brek byk2 kali kasi signal..
die pulak duk men2 high beam..dh le kete aku ni buruks,duk pecut2 tkt terbarai atas highway je..