CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Duta lover

KES ZALIM di Pusat Penjagaan Kucing Terbiar JASIN, Melaka <UPDATE post #59)

Siang td aku g Tesco Extra Selayang... baru 1st time g situ.
Skali tu tnampak kedai pet.. aku mmg suka singgah kedai pet ni sbb suka tgk hamster, rabbit, etc. Skali tu aku tnampak anak kucing parsi (umur dlm 2-3 bulan kot) yg diaorg kurung sebelah kurungan hamster. Aku serta-merta rasa simpati & sedih sgt2. Kucing tu tido bgelung mcm bg ubat tido je. Dh la tpt kurungan kecik gile sbb kurungan tu mcm bekas kaca... kalo letak hamster ke sesuai la. Ni kucing...haiwan yg patutnya hidup bebas bjalan2 di tpt yg luas.

Kurungan tu mmg semuat2 paras dia berdiri je... sedih aku tgk keadaan dia. Pastu kat bahagian bahu dia mcm ada luka, maybe kurap yg dia garu sampai luka... mmg kesian sgt2. Tp x de plak org tu letak brapa harga kucing tu. Dh la sekor je. Kalo aku ada byk duit, nk je aku beli kucing tu & biar dia hidup bebas. Aku hanya dpt melihat tanpa buat apa2. Cuma aku berdoa semoga ada insan prihatin yg mampu beli kucing tu & cpt2 bebaskan dia drp hidup sengsara kat kedai pet tu.

Selain kucing, ada sugar glider yg nampak agak menderita gak... sugar glider tu pun tido, tp dia mcm bgayut dkt jaring cage dia dgn mata terpejam, tp berhampiran dgn mentol lampu... yg aku tau dia patutnya tido dlm pouch kan. Mungkin dia sejuk & tpaksa duk dkt2 dgn mentol lampu tu utk dptkan haba. Azab sungguh haiwan2 ni kat kedai pet tu... Kalo murah, nk je aku beli.. tp harga dia je dh cecah RM280 seekor.

Btw owner kedai tu maybe Indian kot sbb yg jaga kedai tu Indian lady...

Skali tu tnampak kedai pet.. aku mmg s ...
leon_mclaren78 Post at 17/5/2011 22:35

leon, cuba buat komplen kat jabatan haiwan... hanya dorang yang boleh ambil tindakan.
kadang2 ada jugak yang buat komplen kat SPCA tapi SPCA cuma boleh buat siasatan.
tapi tindakan SPCA tak boleh buat. masih lagi jabatan haiwan yang boleh buat tindakan.

selalunya kalau kat luar negeri, dorang akan boikot kedai2 yang ala2 abuse haiwan cam leon describe ni...
dorang takkan belia apa2 barang pun dari kedai tu dan akan bagitau orang lain supaya jangan pegi kedai tu.
bagitau owner kedai tu supaya improve keadaan kedai, tempat kurungan dan kebajikan haiwan tu.
kalau tak buat jugak bagitau owner tu you akan suruh orang lain jangan pegi kedai dia.
bila kedai tu dah tak dak customer dan rugi banyak baru la dorang akan berubah...

Skali tu tnampak kedai pet.. aku mmg s ...
leon_mclaren78 Post at 17-5-2011 22:35

aku x tau la plak dlm tesco tu ada kedai pet.. tinggkat brp ye? dulu slalu jln2 kat tesco selayang..