CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mentollica

Berminat buka perniagaan homestay...bagaimana cara?

saya buat homestay di Sumatera Barat.. ok jer..

Kalau buat kat KL ok? Macam mana nak menguruskannya kalau buat part time? ada pendapat atau cadangan...lama dah pikir

boleh cuba blogspot, weebly untuk homestay website. Lepas to boleh pasang Softinn booking system untuk customer booking.

boleh hantar listing ke iBilik, Agoda, homestayatmelaka.com dan banyak lagi untuk memperkenalkan homestay.

Masyuk juga buat Homestay ni..tapi kat tempat sy ni bnyak sngt dah buka homestay..Kawan saya pun ada buka Homstay..dia sewa sebuah rumah harga RM 450.00 sebulan kemudian dia buat Homestya rumah yang dia sewa tue...die ckp lepas la bayar sewa bulanan dan adala untung dalam RM 1000++...tapi kena rajin promosi la...

Kalau korang minat nak buat Homestay boleh la tiru cara kawan saya nie..

Follow Us
Berminat nak tahu apa perkembangan TT homestay @mentollica

Pulangan lebih baik dengan homestay berbanding disewakan secara bulanan. Bagaimanapun bergantung kepada kedudukan rumah. Jika berhampiran dengan ibu negeri atau tempat peranginan maka pulangan akan lebih baik.

Http://azisyahomestay.blogspot.com  

Homestay kita tu kena dekat dgn area rumah kita, so senang nak uruskan.
Tak susah pun, tukar cadar, buang sampah, mop dan kemas2 sikit je rumah tu lepas orang keluar.
Rate harga pulak contohnya sehari RM200, dua hari murah sikit RM350.
Iklan letak dekat mudah.my. Gambar2 kat iklan tu letak yang cantik dan kemas.
Paling penting, kena ikhlas buat bisnes dan jgn ambil kesempatan atas orang lain. Customer happy kita pun happy

teringin juga nak buat homestay ni..kakak saya baru beli rumah. dia dok pikir nak sewakan ke atau buat homestay..iollss suggest dia buat homestay je..bila baca review kat sini..mmg betulla lagi untung homestay dari sewakan..

iolls pun nak buat juga..suami beli rumah kat terengganu. dari tak duduk..iolls nak buat homestay

Saya pun ada buat bisnes homestay. Genap 3 tahun pada 31 Ogos nanti. Ikutkan pengalaman, kalau lokasi ok, bisnes homestay ni in sha Allah setiap hari, minggu atau bulan akan penuh. Tak semestinya bermusim. Bab pengurusan pulak kalau ada masa boleh uruskan sendiri. Kalau tak, upah je pekerja. Bayar ikut berapa kali datang mengemas. Boleh jugak tolong orang dapat income lebih.

Bab promosi lak biasanya Mudah.my dengan FB. Website seboleh-bolehnya kena jugak ada untuk orang yg gemar search random kat google.

Bisnes homestay ni ok, asalkan suka buat. Rumah saya dengan homestay dalam 20 minit jugak jauhnya. Tapi orang call nak check-in pukul 2 pagi pun saya sanggup pegi. Niat bukan semata-mata nak duit, tapi nak tolong orang berteduh.

peachRose replied at 24-11-2010 08:46 AM
dah penah wat..tapi stop sbb tak larat nak maintain sengsorang..hehe...income boleh le lepas ansuran ...

ada untung tak or cukup2 lepas loan je? nak tau jgk, sbb berminat nak buat homestay

an2toncit replied at 25-11-2010 02:41 AM
member aku ada buat bisnes homestay nih....mula ngan sebijik aparment dia punya sendiri now dah jadi ...

dia buat kat area mana?

amirezu replied at 30-8-2015 04:05 AM
Saya pun ada buat bisnes homestay. Genap 3 tahun pada 31 Ogos nanti. Ikutkan pengalaman, kalau lokas ...

u buat kat bandar ke dekat dgn tempat holiday?

armin replied at 3-9-2015 05:50 PM
u buat kat bandar ke dekat dgn tempat holiday?

lebih kurang 6km dari pusat bandar. guest sy boleh dikatakan 90% datang stay bukan sebab nak holiday. ada yang datang bercuti tapi jarang sangat.

cactus82 replied at 13-11-2014 04:03 PM
Masyuk juga buat Homestay ni..tapi kat tempat sy ni bnyak sngt dah buka homestay..Kawan saya pun ada ...

Yep...ni dikira sbg sublet. Ramai jugak yg buat macam ni sekarang. Tapi ada jugak tuan rumah yg tak bagi kita buat rumah sewa dia sbg homestay. Padahal bila buat homestay ni rumah lagi terjaga sebenarnya, selalu kemas. Mungkin tak suka orang buat bisnes atas rumah sewa dia kot. Tahun lepas sy kena dgn tuan rumah macam ni.

Kadar sewa boleh survey rate homestay dalam kawasan yang sama. Tengok facilities diorang, apa yg ada takde, try compare. Rate boleh letak sama harga atau nak kurangkan sikit. Tapi jangan takut nak letak harga lagi tinggi kalau facilities atau kemudahan rumah lebih drp homestay lain. Lain orang lain keperluan dia. Kalau nak letak rate sama, nak bersaing boleh bersaing dari segi servis. Promote kat Mudah.my tu wajib. Paling senang and free je, kecuali nak letak gambar lebih drp 3 keping kena apply akaun pro niaga.

Paling utama, sedekah jangan lupa. Sifir sedekah ni biasanya 1-1=10. Atau, sedekah RM1 diganti dgn RM10. Katakan rate RM200 semalaman, sedekahlah RM20, insyaAllah akan dapat lagi booking lepas tu walaupun marketing cuma biasa2 je.

amirezu replied at 5-9-2015 01:08 AM
lebih kurang 6km dari pusat bandar. guest sy boleh dikatakan 90% datang stay bukan sebab nak holid ...

so selalunya customer u datang bandar utk stay atas sebab apa? ada kerja, anak2 konvo, macam tu ye? homestay u jenis apa? apartment, kondo or rumah teres bertingkat?

amirezu replied at 5-9-2015 01:24 AM
Kadar sewa boleh survey rate homestay dalam kawasan yang sama. Tengok facilities diorang, apa yg ada ...

thank you ajar pasal sifir sedekah ni.. insyaAllah sy nak cuba nanti. Selalunya orang kata sedekah sekadar mampu je.

contoh kalau kedai makan, jualan harian rm500 sehari, so kita sedekah rm50 setiap hari lah ye?

armin replied at 5-9-2015 02:43 PM
thank you ajar pasal sifir sedekah ni.. insyaAllah sy nak cuba nanti. Selalunya orang kata sedekah ...

Kalau sedekah sekadar mampu, balasannya pun sekadar mampu jugaklah Sedekah banyak, banyak yang dapat. Lagi power, kalau rasa broke sangat, sedekah semua yang ada dalam poket. Satu lagi cara, bila nak sedekah tu ambik note yg paling besar yg ada dlm wallet. InsyaAllah rezeki berlipat ganda akan dapat lepas tu. Tapi kena yakin yg rezeki tu drp Allah.