CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_comei

Medical-card Insurance - Need advise

Originally posted by cramer at 3-9-2007 07:50 PM
medical card nie bagus yg tak bagus nya ialah;
1) org yg ada medical card tak tau limit nya.. apa yg dicover, ape yg tak di cover.. dok ingat medical card dier cover semua penyakit dan bencana a ...

Betul tu cramer! Besa la tu kdg2 ejen ni ter-miss mende2 penting

So advice aku:
- make sure policy holder baca buku polisi tu betui2..& kalau tak paham, tanya dgn ejen balik
- make sure ejen korang remind pasal benefit of medical kad or review buku polisi tu every 6 months
** tp besa la tu..org kita MUDAH LUPA..

bagus2..
aku berterima kasih kat benang ni
bertambah la pemahaman aku pasai medical card
dan pencarian insuran aku pong berakhir..

tima kasih atas semua info yang dikongsi bersama, aku takde medical card tapi dah ada insurans la ibm632, tgh pikir nak tukar ke prubsn atau tak

Reply #40 cramer's post

sket2 guna bangsa cina sbg contoh tuk isu2 camnih
rentikanle....
sbb kita bukan cinalah maka kita tak bole nak compare ngan derang 100%
sbb kita tak berapa banyak duitlah maka kene berhati2 lam isu insurancenih!
jika kite org  Islam lagiiiilah wajib berhati2

yusrin..
citer skit kat aku pasai kemungkinan ditipu pasai insuran ni plis

aku ni x berapa tau la pasai insuran segala ni

Reply #45 kawahapi's post

kalo ko ikhlas tanya...ok bole jawab
tapi aku bukan expert
jadik apa yg kau cakap berdasar pengalaman aku, keluarga dan kawan rapat aku
(so sape2pun jgn nak melenting tak tentu pasal)
Insuran adalah satu bidang perniagaan
Biasa..org berniaga mana nak cakap produk dia tak bagus
kalo bab insuran...ohhhh seme cover, perlindungan la, bla bla bla
tapi sebenarnya kita kene baca dan pahamkan betul2 apa yg ditulis dan di signed!
Law and financial/loan term banyak yg kita paham lain tapi sebenarnye LAIN
aku ulang BERHATI2 sahabat
duit ko carik penat2 org lain kaut untung senang2 je
aku ulang lagi BERHATI2
fyi aku tak amik insurannih...yg penting jaga kesihatan/makan bila lapar,berenti sblm kenyang banyakkan puasa sunat InsyaAllah!

Follow Us

Pengecualian Medical Card

Pengecualian yang biasa ialah:
1. Kecederaan diri yang disengajakan.
2. Peperangan, penglibatan secara langsung dalam rusuhan, mogok atau kekacauan awam.
3. Kehamilan, melahirkan anak, keguguran atau pengguguran janin.
4. Rawatan pergigian melainkan diperlukan kerana kecederaan akibat kemalangan atau penyakit
yang melibatkan pembedahan oral.
5. Sebarang pembedahan elektif, pembedahan kosmetik atau plastik (melainkan diperlukan kerana
kecederaan akibat kemalangan atau penyakit).
6. Kemasukan ke hospital yang tujuan utamanya ialah untuk penyiasatan, diagnosis, pemeriksaan Xray,
pemeriksaan fi zikal am atau pemeriksaan kesihatan rutin; rawatan khusus untuk mengurangkan
atau menambahkan berat badan; pemulihan, penjagaan atau rehat pulih.
7. AIDS, kewujudan sebarang jangkitan HIV atau penyakit yang disebarkan melalui hubungan
seks.
8. Perkhidmatan yang tidak berkaitan dengan perubatan.
9. Penyakit otak, penyakit jiwa, penyalahgunaan/ketagihan arak atau bahan.
10. Ketidaksuburan, pencegahan hamil, pemandulan, kecacatan kelahiran, kecacatan kongenital,
berkhatan.
11. Sukan professional, sebarang jenis perlumbaan, selam skuba, aktiviti sukan udara dan sebarang
aktiviti atau sukan berbahaya lain.
12. Sebarang pelanggaran atau percubaan untuk melanggar undang-undang atau menentang daripada
ditahan.
13. Penyakit-penyakit tertentu berikut bagi 120 hari pertama perlindungan.
a) Batu karang di dalam sistem kencing dan hempedu.
b) Hipertensi atau penyakit kardiovaskular (kecuali serangan jantung).
c) Diabetes melitus.
d) Semua ketumbuhan, sista, polip atau barah.
e) Pembedahan sinus, septum hidung atau tonsil.
f) Hernia, buasir atau fi stula.
g) Endometriosis atau disfungsi pendarahan uterin.
14. Kewujudan sebarang tanda atau simptom yang untuknya rawatan, pengubatan, perundingan, nasihat
atau diagnosis telah didapatkan atau diterima sepanjang 2 tahun sebelum bermulanya polisi.

Originally posted by yusrin at 4-9-2007 11:55 AM
kalo ko ikhlas tanya...ok bole jawab
tapi aku bukan expert
jadik apa yg kau cakap berdasar pengalaman aku, keluarga dan kawan rapat aku
(so sape2pun jgn nak melenting tak tentu pasal)
Insuran ...

aku paling suka yang last tu, puasa sunat, Rasulullah s.a.w pun dah bagitahu punca segala penyakit ialah banyak makan, skang ni makanan kita macam2 ada! ada bahan kimia dan etc... mano tak saket...

oh.. faham..

tp ko insuran tu apa eh?
kenapa kena byr 10% daripada jumlah perbelanjaan?

Geram aku nak jawap semua persoalan ... tapi malas nak tulis ...:@

eh cop2
abang ibm (sukati aku jek pangey ngko abg)

kalau aku ambik yg bulan2 100 tu kan
so, limit bilik bape hengget?

dpt ke sebilik sorang kat private?

and tlg jwb pasai koinsuran tuh plis
apa tuh?

[ Last edited by  kawahapi at 4-9-2007 03:36 PM ]

lagik satu soalan aku

ada posibility x panel hospitals tu kang bertambah lagik?

Kalau sebulan seratus hinggit tu layak utk Medical 150,000 hinggit perlife dan bilik layak RM 100, tapi kalau nak masuksingle room pun tak aper sebab cover balik yg kita bayar extra tu dgn Elaun Hospital yg dia bagi(Biasa aku bagi pada klirnt RM 200 hingga Rm 400 sehari. Hospital panelmemang sentiasa betambah ... dan dgr cerita makin banyak spital swasta tgh pohon jadi Panel PruBSN.

Ko-Takaful tu bank negara yg  tetapkan sebab nak protect kompeni insuran dan ada syarikat insuran absorb benda tu dan ade yg tak.Tapi prubsn tak absorb tapi dia cover balik elaun harian dengan maksimum RM 400 sehari. Cuba pikir kalau dok spitel selama 7 hari dan bill RM 4000 makna nyer ko-Takaful nyer RM 400 ..... dan elaun harian dia RM 400 x 7 = RM 2800... Jadi RM 2400 bersih masuk poket.

Originally posted by kawahapi at 4-9-2007 03:33 PM
eh cop2
abang ibm (sukati aku jek pangey ngko abg)

kalau aku ambik yg bulan2 100 tu kan
so, limit bilik bape hengget?

dpt ke sebilik sorang kat private?

and tlg jwb pasai koinsuran tuh ...

masuk spital pun ada elaun....dah tu ngalahkan  sehari elaun dia mcm sminggu keje.... mmg best giler tp kena pakai uniform dan dok atas katil je la.....

Originally posted by yusrin at 4-9-2007 09:30 AM
sket2 guna bangsa cina sbg contoh tuk isu2 camnih
rentikanle....
sbb kita bukan cinalah maka kita tak bole nak compare ngan derang 100%
sbb kita tak berapa banyak duitlah maka kene berhati2 la ...

ler... nie cth yg paling senang just to comparsion.. yg senang dan dpt dilihat kat hospital2 swasta. takder niat provoke ape2 pun.... sebab kiter tak byk duit aaa kena ambil insurans... sebab kos perubatan akan meningkat. skang nie masyarakat tak rasa kos harga ubat di hospital termasuk pembedahan sebab ianya susidi by goverment. tapi tu semuanya bukanya pointnya kat sini....
masalah skang nie ramai yg tak faham ape fungsi dan limitation sesuatu medical card / insurance disebabkan ianya tak diterangkan secara jelas oleh ejen2. ada org anggap dengan bayaran RM100 sebagai contoh leh;
*cover kos perubatan tanpa limit
*cover asal aje kena penyakit tanpa sedar jenis penyakit yang dicover - biasa 25 critical illnnes.
*bayar apa sahaja kos bila jadi sesuatu kemalangan sedangkan client tak perasan hanya sesetengah kemalangan je yg dicover.

kalu islam baik amek yang islamik nyer insurance aaa such as takaful ke ..... puasa tetap puasa, jaga makan tetap jaga makan.. tapi kalu penyakit dan bala nak datang sapa laaa leh halang.... kecuali tuhan yg maha esa.

aku bukannya jual insurance nie pun just nak kongsi apa yang aku faham pasal insurance based on experience and bacaan ....
insurance mmg perniagaan kebanyakkan produk yg ada sekeliling kiter ni asasnya dari perniagaan. tapi kiter kena pilih yg mana boleh dimanapulate utk kemudahan hidup seharian kiter. kalu nak ikutkan perniagaan;
loan kereta tu pun suatu perniagaan

anyway sesape yg pernah kena tipu dek company insurance nie leh share aaa kat sini... at least sebagai penduan pada yg lain

Originally posted by cramer at 4-9-2007 07:29 PM

..anyway sesape yg pernah kena tipu dek company insurance nie leh share aaa kat sini... at least sebagai penduan pada yg lain..

Ye betul..aku stuju..sapa rasa tertipu sila tampil dan report di sini..so menjadi panduan kpd para pengguna lain..
..kene ada bukti..eg. sbb apa kad tak bole pakai..sakit apa dan sebagainya...aku nak dgr dr para pengguna yg tertipu tu sendiri..bukan dr dgr sedara ckp ke..kawan ckp ke..tu citer tak complete..

Mostly kebanyakan komplen yg aku terima, setelah di risik sbb apa TAK BOLEH PAKAI MEDICAL KAD - SBB PREMIUM DAH LAMA TAK BAYAR..yg ni depa tak highlight sbb SEGAN MAAAAA...malu lerrr, so eksen la kasi tau kat kwn2 kad ni tak bguih la ..penyakit ni tak cover laa..which is very sad case di kalangan masyarakat kita..

Mcm kredit kad tak laku kat pam minyak..mesti ada buat muka kerek kann..kata pam minyak tak effisien la itu la ..padahal kad dia yg overlimit kene blok..

Insuran co. never lies
Ejen (bkn sume) do!

Insuran adalah satu bidang perniagaan

BETUL..insuran co. bukan badan kebajikan atau baitul mal

Biasa..org berniaga mana nak cakap produk dia tak bagus

Tentu la kita highlight point yg bagus utk menjual brg, so pelanggan tau VALUE brg tu dgn NILAI duit yg dia laburkan
Kalau kita highlight yg tak bagus, bungkus la suatu perniagaan..BAGUS atau TIDAK BAGUS, ada lah mengikut penilaian pembeli..bukan drp kata2 salesman itu sendiri[/quote]

kalo bab insuran...ohhhh seme cover, perlindungan la, bla bla bla
tapi sebenarnya kita kene baca dan pahamkan betul2 apa yg ditulis dan di signed!
Law and financial/loan term banyak yg kita paham lain tapi sebenarnye LAIN
aku ulang BERHATI2 sahabat

TRUE! In any decision making especially bila membeli..kita harus berhati2!
Pilih peniaga yg jujur! HOW?? riki2 & dptkan feedback dr pengguna produk tersebut..

Especially in insuran, MAKE SURE KORANG BACA BUKU POLISI (MANDATORY) tu!!! jgn sedap ikut ckp ejen aje..ejen kata makan ta*k..kita pun mknnn..Insuran co. NEVER LIES, sbb sume black & white termaktub dlm buku polisi what is covered, what is non-covered..bkn termaktub dlm MULOT ejen..eg. ohhh sume cover encikkk

After all, ppl do mistake..in every profession memang ada bad apples..so, kalau salah, tolong tegur..for masing2 punya benefit

duit ko carik penat2 org lain kaut untung senang2 je
aku ulang lagi BERHATI2

kalau dpt medical kad yg memenuhi keperluan kita, InsyaAllah kita penat pun tp sejuk aje ati tgk muka ejen..
kalau kita ejen tak dpt untung, berbuih mulot berckp..adoiii..jd penceramah bebas la kami..penat tau ckp utk planning masa dpn..

fyi aku tak amik insurannih...yg penting jaga kesihatan/makan bila lapar,berenti sblm kenyang banyakkan puasa sunat InsyaAllah!

Amin! jgn lupa doakan aku skali..kesihatan/mkn minum sume penting..tak kira ada insuran ke idak..erkkk..kalau nak amik insuran kemalangan jumpa aku..

p/s sbb kita miskin la kita lebih memerlukan insuran..

[ Last edited by  jenglut at 5-9-2007 01:54 AM ]

Bagus Din, ko jawap semua persoalan dia.... harap pembaca semua mendapat maklumat yg berguna....  dan hubungi ejen terdekat dgn anda secepat mungkin.

Meh aku terangkan WHY??? everything must be a reason..bukan utk suka2..otherwise, mana Bank Negara Malaysia approved insuran medical kad ni sume..

Pengecualian Medical Card (apply utk PruBSN)
Originally posted by apekqws at 4-9-2007 12:14 PM
Pengecualian yang biasa ialah:
1. Kecederaan diri yang disengajakan

Ini sengaja carik penyakit..bkn penyakit

2. Peperangan, penglibatan secara langsung dalam rusuhan, mogok atau kekacauan awam

langgar undang2 negara sape suruh

3. Kehamilan, melahirkan anak, keguguran atau pengguguran janin.

Kehamilan - Ini namanya penyakit buatan sendiri, keguguran - kalau mcm ni best la, gugur aje dpt duit elaun..lelama mesia penuh duit, bkn penuh org..

4. Rawatan pergigian melainkan diperlukan kerana kecederaan akibat kemalangan atau penyakit
yang melibatkan pembedahan oral.

Sapa suruh tak gosok gigi..lain kali biar rongak aje..senang, tak yah gosok pg2

5. Sebarang pembedahan elektif, pembedahan kosmetik atau plastik (melainkan diperlukan kerana
kecederaan akibat kemalangan atau penyakit)

Eh byk cantekk muka hanggg..buat botox claim company insuran..jd pondan, tukar jantina pun hang nak claim gakkk??

6. Kemasukan ke hospital yang tujuan utamanya ialah untuk penyiasatan, diagnosis, pemeriksaan Xray,
pemeriksaan fizikal am atau pemeriksaan kesihatan rutin; rawatan khusus untuk mengurangkan
atau menambahkan berat badan; pemulihan, penjagaan atau rehat pulih.

Wahhh ni lg best, ikut suka2 mak bapak dia aje periksa2 masuk-kuar hospital..nak kurus/gemukkan bdn

7. AIDS, kewujudan sebarang jangkitan HIV atau penyakit yang disebarkan melalui hubungan
seks.

Brotherrr..sendiri buat sendiri tanggung la..

8. Perkhidmatan yang tidak berkaitan dengan perubatan

aikk..Takkan gayut dgn awek guna telepon bilik wad, kita nak byrkan bil tepon skali kot..melampau tuu

9. Penyakit otak, penyakit jiwa, penyalahgunaan/ketagihan arak atau bahan.

Sakit otak/jiwa - bole pura2 alaa mcm citer pd mak Natasha (drama fasha Sanda tuu)..dadah/arak - memang jelas la carik penyakit

10. Ketidaksuburan, pencegahan hamil, pemandulan, kecacatan kelahiran, kecacatan kongenital,
berkhatan

Sebarang kaitan about kehamilan adalah penyakit buatan sendiri, kecacatan kelahiran - 'yg' dlm perut bkn byr premium pun

11. Sukan professional, sebarang jenis perlumbaan, selam skuba, aktiviti sukan udara dan sebarang
aktiviti atau sukan berbahaya lain.

Ehh ko nihh..Byk lagi sukan yg lembut2..nape nak yg lasak2..nak lasak sgt,  pi skuba dlm gunung berapi ke

12. Sebarang pelanggaran atau percubaan untuk melanggar undang-undang atau menentang daripada
ditahan.

Yg ni obvious la..kita bukan negara yg menggalakkan jenayah

13. Penyakit-penyakit tertentu berikut bagi 120 hari pertama perlindungan.
a) Batu karang di dalam sistem kencing dan hempedu.
b) Hipertensi atau penyakit kardiovaskular (kecuali serangan jantung).
c) Diabetes melitus.
d) Semua ketumbuhan, sista, polip atau barah.
e) Pembedahan sinus, septum hidung atau tonsil.
f) Hernia, buasir atau fi stula.
g) Endometriosis atau disfungsi pendarahan uterin.

Penyakit2 berikut memerlukan ujian pengesahan dahulu..mana ada ari ni amik insuran, besok kata ehh saya ada kencing manis laa, tp smalam kencing saya tak manis..normally this diseases r slowly progress sblom doctor bole confirmkan jenis penyakit sebenar..after 4 bln, lenjan la kad tu dah bole pakai trus..

14. Kewujudan sebarang tanda atau simptom yang untuknya rawatan, pengubatan, perundingan, nasihat
atau diagnosis telah didapatkan atau diterima sepanjang 2 tahun sebelum bermulanya polisi.

Durian dah busuk, mana ada org nak beli bangg..ko nak ke??

So apa yg aku terangkan kat sini is exclusion under PruBSN plan..

Kalau korang pi usha2 plan company insuran lain..lg strick beb..

be fair tu company la banggg..nak complete cover sume di atas tu logic ke ko hanya perlu carum at least RM100 jekkk per month?? U cannot get any BEST PRODUCT in the world at LOWEST PRICE. Kalau ko bole dpt. memang TEMBERANG!

Let say, kalau ko jd CEO of Prudential-BSN Takaful, ko nak ke medical kad ko tu cover 'mende2' di atas???
Pikir masak2..sbb tu tak jd CEO..aku pun jd ejen jek..profession yg paling tinggi skali kene reject oleh org..selling the most unsought product in the market..but soldier to single mum & orphans..chewahhh

[ Last edited by  jenglut at 5-9-2007 01:08 AM ]