CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 26237|Reply: 55

Darah tinggi masa mengandung...

Alhamdulillah kandungan saya dah masuk 4 bulan tapi masalahnya saya ada darah tinggi. Rungsing jgk ni. Dah la doktor ckp maybe kena masuk wad, anak sorang kat rumah sapa nak jaga. Ada tak kawan2 yg ada pengalaman darah tinggi masa ngandung n mcmana nak kurangkan tekanan selain dari ambil ubat doktor. Pandangan kawan2 saya ucapkan terima kasih.

owh hari tu i baru kena...so doc bagi ubat pening jah sbb blood pressure bagi i pening...pastu dia suruh pantang mkn daging2 esp yg panas, kambing, lembu..
kurangkan mkanan minyak2 n masin2..cam 100+ drinks, isotonic drinks suma tu takleh la..
so i pantang lar suma2 tu, BP dah turun..takut lalai ja nanti BP naik balik...so skang cam takut2 tp segan nk pantang...camtu lah kiranya..

Saya masa mengandungkan anak kedua saya menghidap pre-eklempsia atau orang melayu panggil pra sawan. Selalunya penyakit ini disebabkan oleh bp kita tinggi dan ada protein dalam air kencing kita selalunya kalau terjadi macam doktor akan tahan kita diwad untuk mengambil sampel air kencing kita untuk 24jam kalau result dia negatif ok kalau positif mungkin susah sikit . Macam kes saya kena penyakit ni masa usia kandungan 35 minggu jadi doktor tahan saya diwad selama seminggu untuk kontrol bp saya dan masa kandungan say 36 minggu doktor induce. Sebab kalau dapat penyakit ni jalan penyelesaian dia lahirkan saja kalau tidak akan membahayakan kandungan dan ibu. Kalau takdak protein dalam air kencing tak jadi masalah,puan kena rajin pantau bp puan kalau puan rasa pening cepat2 pergi jumpa doktor.

pengalaman saya masa mengandung tahun 2009..awal2 pregnant tu xde darah tinggi..tiba2 3rd trimester tup tup dr kata saya kene BP...trus tahan kat wad..dr nak monitor 24 jam..kalo BP saya tinggi jugak lagi, trus nak beranak.. ALhamdulillah..24 jam tu turun BP..so saya kuar wad,...DR bagi MC 2 minggu...cukup 38 minggu, trus soh beranak.. dia bagi epidural and bersalin normal..

Cumanya, BP ni jangan susah hati, jangan banyak pk, tidur kene cukup..InsyaAllah BP turun...
saya kene drh tinggi sbb masa tu sibuk kejar dateline..xsangka kene drh tinggi...huhuhu

owh hari tu i baru kena...so doc bagi ubat pening jah sbb blood pressure bagi i pening...pastu dia s ...
alieyrina Post at 4-1-2011 23:18

Saya tak pening walaupun bp tinggi..huhuhh rungsing jgk..100+ tak leh minum? sekarang ni saya takdak selera, badan memang lembik habis, kdg2 saya menangis sebab badan takdak tenaga lgsung walau utk angkat tangan, seluruh badan ketar, jantung laju, berdiri tak boleh, so saya hanya minum 100+ utk kuatkan badan....makanan feveret semua dah tak lalu, semalam suami beli KFC, lalu la jgk saya makan tu pun cuma seketul setelah seharian melepek...huhuhu jeles tengok org lain selera banyak masa ngandung. saya pulak lembik langsung..tak nafsu lgsung, kena pulak high bp..

ala sian anna..moi pengalaman gak high bp nih..masa anak pertama kena HBP kena bersalin awal c-zer...nih preggy anak kedua pas 5 tahun gap hehehe...so far kene pantau sdri gak..moi beli mesin omron digital sbb kene pantau bp everyday, ubat dr bagi aspirin utk cairkan darah je n obimin utk bb..skrg dah 6 bulan lebih..lg 2 mggu masuk 7bln la, hopefully ok la smpai deliver nanti...
stendet bp moi dlm 137/78 tapi bila cek kat umah ok je bacaan 124/74 tah la...walhal mesin yg sama masa kat hospital pon..apa yg member ckp tuh betul kalo ada protein dlm air kencing mmg bahaya la, kena jumpa dr la..moi dulu bila dr tgk ada protein dlm air kencing terus kene warded, pantau pemakanan, jgn minum manis2, bykkan minum air kosong...daging benda masin elakkan..jgn stress jgn byk pikir...
moi nih pandai nasihat org kadang kalo geram naik gak darah nih hehehe

Follow Us
aku bila peknen je msti kena .tensen je.susah gak nk kontrol. aku g chek priavte ok plak.kalau g gomen msti tinggi kekeke.ku saspek sbb aku kena tunggu lama.aku panas..jd penat..

tp aku kontrol gak la mkn.org kata mkn tomato..mkn sayur saderi tu..smua aku try.pastu buah naga pun ok..tp aku nye bp ni kira ok. sbb aku x kena mkn ubat pun.kena kontrol je la..tp taim peknen saje..

bulan lps aku check-up doc kata ada protein dlm air kencing, cara nk mengatasinya ialah minum air masak banyak2.

yup moi masa kene dulu sbb kurang minum air putih..skrg nih je mmg amalkan minum air putih byk2...

bila TT ckp nak angkat tgn pun tak larat..teringt lak diha masa awal2 peknen aritu..skrg ni da masuk minggu ke 29 dah.. dulu masa minggu ke 7 sampai 15~16 diha dok kuar masuk wad sbb hyperemesis..mcm TT la..nangis je keje nye..org keliling ade yg phm..ade yg kata diha ngade2..tp mmg betul2 tak lalu la nk makan..haish..cam pelik  n jeles je tengok org makan...

tp lepas da sehat..hmm...selera tak hengat2... diha tak kene la darah tinggi..cume border line diabetis je...benda2 mcm ni control makan je la..ni tgh awal2 lg ni control la betul2..
ade kes yg diha baca..dia kene hbp masa minggu ke 33..teruk sgt kot..baby meninggal dlm perut..nauzubillah.. ikut la nasihat doctor..kalu kene thn wad tu..dok je la..demi baby dlm perut tu..

diha ni pun badan asyik sakit2 je..td jumpa doctor..puas dgr dia membebel..soh minum susu..sebab tak minum susu la bdn lemah...huhu...so TT jgn lupa ek..minum air putih byk2.. (nasihat org..sendiri pun kdg2 lupa..hehe)

yup moi masa kene dulu sbb kurang minum air putih..skrg nih je mmg amalkan minum air putih byk2...
moimed Post at 5-1-2011 16:47

aku plak mmg jenis minum air msk selalu..satu hr kat opis satu botol air besar. tupperware tu..mmg bwk air msk dr umah..x leh minum air di opis.nnt sakit tekak..pastu smbung lg minum air msk di umah..ehhe.

ms peknen kena lah selalu amik darah nk chek..psl bp aku turun naik ...tp kencing ok.tak kotor..kaki tak bengkak.smua ok..

kawan saya br je kena operate sebab darah tinggi.masuk keluar wad je keje dia.sebelum tu hari2 kena check bp kat klinik.kalau naik terus kena hntr hospital.then aritu paling lama dia kena duduk 3 weeks kat hospital putrajaya.patut due dia lagi 3 minggu.tp doc operate cepat sebab bp dia naik mendadak.terus kena operate.

Kencing manis dia x de tapi darah  tinggi dia ada.skrg baby dia still kat hosp dah 2 weeks sebab berat x cukup 2kg lagi.masa keluar dalam 1.6kg.skrg br 1.8.

ada member lagi sorg masa pregnant 6 bulan dh kena operate sebab  darah tinggi juga.
duduk dalam ekubator 1 bulan sebab x ckup bulan.walaupun berat dah 2.1kg.

moi dulu bb dok inkubator dlm stgh bulan gak..masa operate berat bb cuma 2.18kg je...skrg Alhamdulillah sihat walafiat dh dia dh sekolah pon tadika 6 tahun heheheh

aku bila peknen je msti kena .tensen je.susah gak nk kontrol. aku g chek priavte ok plak.kalau g gom ...
LiliSam Post at 5-1-2011 16:18

Ada jugak kawan yg suggest minum air saderi tp mcmana LiliSam minum, kena blender ke mcmana?

Demi zuriat mcm2 kan ujian kita kena hadapi, kencing manis la, darah tinggi la, seronok kan bila kita berjaya lepasi ujian semasa ngandung, n anak membesar dgn sihat...sekarang saya pulak duk berdebar2, esok check-up...huhuhuhuuu

anna kgn berdebar2 nanti bp naik hehehe...relax2 je heheh..moi pon kalo stress pon bp naik gak tapi doktor pandai kool kan kita dia still kata bp ok je tuh heheehe...kalo dia tekan kata bp tinggi sgt la lg kita takut lagi laaaa naik byk kang

tu la moi, lagi2 kat spital gomen, masa nunggunya dah boleh membuak2 darah kita, dgn kerenah nurse lagi..alangkah baiknya jika org2 yg special case mcm kita ni diberi keutamaan ada bilik khas ke, apa ke kann...hehehe....saya memang cepat berdebar moii...alahaiii..ni duk minum air banyak2 n ambik habbatus sauda' jgk.....huhuhu ketar lutut kuuuu

aku bila peknen je msti kena .tensen je.susah gak nk kontrol. aku g chek priavte ok plak.kalau g gom ...
LiliSam Post at 5-1-2011 16:18

ko sama kes ngan aku... , cek bp kat gomen mencanak2 naik bp aku seap misi tu nak anta embulen, kalau cek private, cantek giler2 bacaan bp aku...

eh seyes, aku ingat 'penyakit' aku ni aku sorang2 je yg buat hal..., seb bek ada geng

Ada jugak kawan yg suggest minum air saderi tp mcmana LiliSam minum, kena blender ke mcmana?
anna1234 Post at 6-1-2011 11:39

lili msk rebus cam biasa..syur tu mkn..air nya wat minum

ada gak resipi tu.cuba gugel tgk..blend saderi tu..sangup x sanggup je la .eheh