CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anna1234

Darah tinggi masa mengandung...

ko sama kes ngan aku... , cek bp kat gomen mencanak2 naik bp aku seap misi tu nak anta embulen ...
superbike Post at 6-1-2011 15:57

ku pun ada misi tu ckp gitu..haha..tp nsb baik la tak kena naik pun.biasa dia org akan amik 3 kali..sekali naik.dia suh rehat..pastu dlm 15 min lg amik lg...ms tu ok skit...

ku ms chek up mmg sllu asik kena jumpa doktor../ mo ..SOALAN PLING TAK SUKA JWB..KENAPA NAIK NI..kenapa..bp naik..bengong.kalau aku tau..aku x la jumpa ko...

hahah

eh seyes, aku ingat 'penyakit' aku ni aku sorang2 je yg buat hal..., seb bek ada geng
superbike Post at 6-1-2011 16:00

ya lo..mmg pun.smpi dokter kat private tu pu nheran tau.dia siap ajar aku tarik nafas..kalau misi nk amik bp..pastu dia suh aku bwk majalah la ke kinik..sementra tunggu giliran..

dia kata kt aku.u ni takde problem la...ok je ni..biasa la gomen.kena chek bp 2 kali dlm semnggu..haha.nsb blh chek je kat mana mana..kalau kena p gomen gak.nsb aku la.kena tahan la gamak nya kat ward

Tu la kan, gomen punya pasal, bikin darah naik jgk...

aduhai, petang ni jumpa doktor...dup dap dup dap, ya Allah permudahkanlah urusan hamba-Mu ini. Dah minum air banyak2 tp hari ni...ni sibukkan diri buat itu ini nak coolkan jiwa..hehehe

Reply 23# anna1234

sbb tu kena belaja saba mcm aii ni..hahaa..sejak start peknen 9weeks, sampai skang ni dh 30 weeks..2 minggu skali memg pi checkup kt gomen..pagi gi hosp, ptg lak pi klinik..kalo korang di tempat aii, mau darah jadik 250/150 gak nye..haha...

just fikir utk kesihatan kita & baby jek..& blh thu ragam org cmne..kengkadang, tahap kesabaran tu teruji jugak..tp nk buat cmne..nak tknk, kena gak hadapi..aii tkde drh tinggi, cuma ada kencing mnis jek..kena selalu cek darah 4x..huhu

ada kwn opis aii, due patutnye jan 2011 ni, tp sbb drh tinggi dia tinggi sgt, sampai tkde bacaan...kena operate ms nov 2010..sampai skang baby dia tk kuar lg, walaupun baby dh 2kg lbh..sbb doc try bukak oksigen dia, tp dia tk pandai nk bnafas sdiri..so kena guna oksigen gak..

so pd TT, kena jg kesihatan baik2 yek..kalo spi klinik tu, duk rehat2 dulu..jgn terus pi check..kwn hubby dulu ada gak mcm tu..dh la pi klinik tu byk beno anak mata tangga..sampai2 terus cek..terus darah naik..haha sian..tk psl2 kena thn wad..so..kalo dh spi, rest kejap, amik nafas..minum air putih byk2..sblm checkup, mkn la daun hempedu bumi tu...hak ptuihh pahit tul..aii pnh rasa..

huhuhuhu...ramai gak geng hbp kali nih hehehe...moi pon berdebor gak nih...hopefully le semua selamat...smlm sakit inggang gara2 dok gatai nyental bilik ayor hehehe

i ni la fes taim peknen..baru tau yg bp ni bahaya utk org peknen..kalau tak tu balun ja apa yg tehidang dpn mata..skang kena kontrol lak..tp cmana ek..ai paling tak suka minum air masak..duk2 kejap bancuh milo..nanti kuaq p beli jus peel fresh..pastu nanti susu dutch lady kotak tu..jap2 p beli nescafe pulak..:cf:

air masak kalau boh 1 tuperware leh tahan 1 ari ..sampai balik keja...tp susu i kuat minum ...sejak peknen tak penah p check kat private lagi..p klinik kesihatan tu mak aiii...ramai ngn bising ngn budak2 melalak..berlari bagai..nangis lagi..camna bp tak naik...malas nya nanti nk p cek up..

Follow Us
bp u tinggi ke?

saya tadi p check up, bp memang tinggi, doktor suruh masuk ward tp saya minta tempoh, lagipun saya baru pindah rumah, penat pindah tak habis lgai nak kena masuk wad pulak, memang stress. Lagi pun last month saya cek bp elok je, 125/79 je...aduhh...saya akan ambil ubat dlm masa dua hari ni, then p cek balik, kalau tinggi jgk saya akan ke hospital la. tawakkal je kpd Allah. Hati memang rungsing la..

anna kena banyak2 bertenang..releks..
yulley pn kn gak masa pegnant ari tu..bp yulley ok jer sampai ler masuk 35 weeks..
tiba2 ada hbp ngan protein dlm urin..mula2 doc just bg ubat utk neutralkn air kncing..
start drpd ctu..ari2 yulley kn check bp..tp bp yulley tetap tinggi, dok bg ubat utk hbp..
lepas 3 hari bp tetap tinggi, so yulley kn masuk wad, masa tu dlm 36w laa..
dlm wad tu memang doc pantau bp ngan protein dlm urin..
doc ada cakap bila hbp beserta dgn protein dlm urin amat bahaya, boleh menyebabkan berlakunya sawan..bahaya utk ibu dan anak..
4 hari kemudiaan yulley mintak discharge..doc x bg tp yulley siap nangis2 mintak kuar..mintak husband tlg pujuk doc..at last dapat juga..tapi dgn syarat lepas cuti raya cina yulley kn masuk balik..

lepas raya cina yulley dtg balik..buat check up..hasilya hbp, protein 3+, asid urik 500++( penyeab kaki sembab) dr. kt yulley kn pre-eklamsia..terus kn anto ke hospital besar utk di induce..esk nya yulley kn induce 2 x..brsalin normal..
tapi lepas beberapa jam bersalin yulley kn sawan..xsedar diri selama beberapa jam...
sedar2 yulley x dapat melihat..igtkn dah buta..doc suruh rest..bila bangun kemudian dah ok..dah nampak cahaya..
sejak dri tu  alat utk measure bp memang tak tanggal dr lengan yulley..
yulley kn thn d wad bersalin selama 2 hari..lpas tu baru d hantar ke wad biasa selama 7 hari.. so hari ke sepuluh baru blh discharge bl bp dah ok, protein dah tak der, acid urik dah normal..
doc kata kita blh tkna sawan beberapa jam lepas bersalin, hari ketiga, hari kelima dan hari ketujuh..pasal tu lah kn thn di wad utk pemantauan..kalau bp kita terlalu tggi blh menyebabkan berlaku stroke..

moi pon takut gak baca pengalaman yulley nih..moi dulu darah tinggi pastu kene operate...skrg nih masih lg darah tinggi cuma dr xde bg ubat darah tinggi cuma aspirin utk cairkan darah je la...moi pon perasan lately nih moi sibuk sgt n heartbeat moi rasa cam laju je moi skrg dekat 28 mgu

Salammmm.. mcm kenal je dgn TT.... rasanya mcm penah jumpa kat umah sebelah tahun lepas... anna dh pegnen lg yer... Alhamdulillah..

Mcm Alys pegnen anak yg ke 3.. tahun 2009.. usia kandungan 5 bulan kena HBP huhuhu.. masa awal pegnen 130/80.. tp bila dh masuk 7 bulan hbp makin tggi.. n then doc kesan kandungan kecik x mbesar dgn normal.. refer pakar bb kecik n uri x bkembang huhuhu on the spot kena tahan n deliver bb.. dpt ler bb premature yg berat 1kg shj... Alhamdulillah bb sihat dan kuat skang dh setahun 4 bulan...

jd skang anna jgn tension2.. jgn pressure2.. be happy kan tgh pegnen... jaga mkn skit.. jgn bg diri tu terlalu penat.. k take care... apa2 nnt Alys follow kat sini...

Yulley_vivi: takutnya dengar pengalaman Yulley. Minta2 Allah permudahkan kami2 semua pembawa little caliph dlm rahim kami ini ya Allah.

Moimed: takut kan. saya pegi chek-up, bacaan 130/100. Yg atas ok tapi yg bawah pulak problem, aduhhhhh..doktor bagi methyldopa 250mg 1x3 sehari. Esok kena p lagi nak kea cek bp lagi...aduhhh...

Alysa: ya Alysa, saya jrg2 masuk cari.com. so dah lupa topik2 sebelum ni. so baby u lahir masa 7 bulan ke? u bersalin kat hospital mana? aduhhhh, mcm2 saya fikir ni...

anna mmg slalu time preggy dr bagi methyldopha sbb selamat utk ibu ngandung...moi slalu bacaan kat umah ok dlm 126/80 tapi tiap kali cek hospital mesti 136/85...bagi moi tgi la tuh tapi dr mesti kata ok je...maybe dia taknak kita stress yelah tgu kat hospitalnih harus la tinggi bp sbb masa menunggu lama, dgn karenah anak2 bising la...tuh sbb moi xpernah bwk anak masa g cek up melainkan nk g scan kat private je bwk anak sbb masa tgu kejap n org tak ramai n anak pon dh besar dia sibuk nk tgk bb

Salammm...

bila dgr mcm2 kes pasal HBP.. rasa takut lak nak ngandung lg.. hubby pon dh ckp awal2 cukup ler 3.. saya x sanggup nak tgok awak merana masa pegnen.. huhuhu

Alysa: ya Alysa, saya jrg2 masuk cari.com. so dah lupa topik2 sebelum ni. so baby u lahir masa 7 bulan ke? u bersalin kat hospital mana? aduhhhh, mcm2 saya fikir ni...

Salammm kita jumpa kat umah anak2 pramatang.. hehe jgn pikir mcm2.. tu yg bleh buat anna bertambah pressure.. rilek tenang2kan fikiran mohon pada Allah semoga anna dan kandungan sihat dan selamat...

ye ke Alysa?? heheh

sekarang ni saya duk minum air barli masak sndiri, minum tawar mcm tu je, sebagai ikhtiar utk turunkan bp, entahlah, mcm2 duk fikir...

ye ke Alysa?? heheh

sekarang ni saya duk minum air barli masak sndiri, minum tawar mcm tu je, seb ...
anna1234 Post at 13-1-2011 12:03

1 lg try lah mkn fresh blueberries dan buah naga.. InsyaAllah bleh turunkan HBP..

huhu tadi g check bp lagi, tapi still tinggi, problemnya masa kat rumah tenangggg je, sampai saya fikir kan ke elok doktor mai ambik bp aku kat rumah, bila sampai je klinik mesti jantungku lajuuuu, pahtu tak tinggi apanyaaa.....

disebabkan tinggi jgk, doktor suruh makan 2 biji 3 kali pulak....huhuhuuuu..takut seram semua adaaaaa...

Ice pun ada darah tinggi waktu peknen. Masa checkup 1-3 bulan blood pressure normal saja. Yg ni checkup kat klinik biasa.

Bila start checkup di klinik pakar waktu kandungan 4 bulan dah ada blood pressure. Doktor bagi ubat..tapi culas makan sebab ubat tu buat ice pening. Kena makan panadol baru hilang pening. Erk!

Masuk bulan kelima doktor kasi another ubat untuk ganti yg atas tu. Ubat ni pulak jadi mengantuk. Tersengguk sengguk kat office sampai nak je tarik tarik kelopak mata naik atas. Tahan je la demi baby.

Ice pun ada darah tinggi waktu peknen. Masa checkup 1-3 bulan blood pressure normal saja. Yg ni checkup kat klinik biasa.

Bila start checkup di klinik pakar waktu kandungan 4 bulan dah ada blood pressure. Doktor bagi ubat..tapi culas makan sebab ubat tu buat ice pening. Kena makan panadol baru hilang pening. Erk!

Masuk bulan kelima doktor kasi another ubat untuk ganti yg atas tu. Ubat ni pulak jadi mengantuk. Tersengguk sengguk kat office sampai nak je tarik tarik kelopak mata naik atas. Tahan je la demi baby.

da 4 hari saya makan methyldopa 2 biji x 3 kali sehari. semalam p check alhamdulillah dah banyak turun bp saya, mula2 ambik 2 biji tu pening seharian, lepas tu dah ok...Ya Allah, kau peliharalah anak dlm kandunganku n diriku sepanjang kehamilanku ini, Kau permudahkanlah urusanku, dan janganlah Kau bebankan aku dgn bebanan yg tak mampu aku tanggung, ameen.