CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 71186|Reply: 65

Kena tipu beli emas

Disebabkan ada duit lebih saya melabur beli barang kemas pada tahun lepas. Kedai yg saya beli agak famous gak kat Medan Idaman, Seri Gombak. Pernah masuk suratkhabar (seperti yang ditampal di tepi kedai tu). Bukak sekolah ni biasalah banyak duit diperlukan utk perbelanjaan sekolah anak-anak. Barang kemas terpaksa dimasukkan ke Bank Rakyat (Ar-Rahnu). Yang jadi masalahnya, barang kemas yang didakwa emas 916 (cop kat barang dan tertera seperti dlm resit) sebenarnya emas campuran je (835) setelah dibuat ujian oleh pihak bank. Bukan satu barang je tapi dua. Paling dikesalkan bila tukar barang lama dgn yg baru di kedai tu. Barang kemas lama dah tentu pure 916. (pernah masuk ar-rahnu gak). Agaknya ada tak kawan-kawan yg pernah kena macam saya. Macam mana saya nak claim balik kat kedai emas tu? Barang dah masuk. Resit pembelian masih simpan lagi. Harga emas 916 dan 835 memang berbeza. Mintak tolong sapa-sapa yg arif ttg ni...

Rate

1

sama cam kedai emas kat kuantan parade... cop 916, bila g bank rakyat dlm resit bank tulis 835,bkn 1 @ 2 barang je, bleh dikatakan cincin, gelang, rantai pun sama...
pas dah tahu, xbeli dah kat situ...

aduh susahla cmni

camne nk identify ya ketulenan emas sama ade 916 atau bukan...

aku pun penah kena camni gak
bayangkan la berapa ramai yg tertipu cam kite nih
ye la..camne nk tau emas 916 ke bukan kan?
sbb kat barang kemas tu cop 916..konpiden je la ingatkan betul 916

ishk takutnye...tp xpenah lg la kne gini..sbb xpenah pajak emas kat bank..tp klu tukar brg kemas mmg kat kedai emas..so far mmg emas 916....korg xbuat repot ke?biar lingkup kedai emas dorg tuh..keje nk menipu je...

My Fren Ada Buka Kedai Emas...Memang banyak unsur penipuan Dalam menentukan originality  kandungan emas itu sendiri...Membelinya harus lah di tempat yang kita dah kenal pasti kesahihan nya..Kalau tak Naya ja...916 pun ada yang dicampur dengan emas siam...Terutama dari kelantan..
Macam kes TT kena Bawa barang kemas sekali resit n pergi kat kedai Tu ..Sebab dia dah menipu..Kalau dia taknak bagi kerjasama apakata ugut dia untuk report polis ka apa..Selalunya CayaNunalif la yang suka Tipu..Selain melayu....
Kalau boleh barang kemas yang lama jangan la di lebur untuk buat yang baru..Coz diorang guna emas yg kurang kualiti gantikan kepada kita..Ada juga jenis emas yang tak diakui ketulenan nya Dimalaysia..Contoh emas India Yang Di panggil 22k Bersamaan dgn 916 malaysia...

Rate

1

Follow Us
Rasa menyesal pulak tukar emas lama dan beli yang baru dari kedai tu. Dah sah-sah itu emas campuran. Nasib baik resit pembelian masih ada lagi. Tapi macam mana nak tanya kat kedai tu kalau barangnya tak de. (sebab dah masuk kedai pajak)? Kedai yang beli barang tu pun kedai melayu, bukan cha ya nun alif. Selalu gak beli brg kat situ. Masa tu tak tau lagi kena tipu. Rasanya lagi elok beli brg kemas kat kampung.

now musim org smua gila beila emas
so mcm2 skim ade
scamm emas pun ade

kena hati2 n harap kawan2 yg tau kedai yg bagus
or mana2 yg kaki kencing kita share

Reply 7# zuraini

Better tebus barang dulu n than bawa sekali ngan resit buat aduan...Kalau setakat resit ja barang takda no point

Kasik tepek itu terus nama kedai biar kengkawan blacklist terus. nak berniaga buat cara meniaga.kalu nak menipu orang boleh kasik bungkus itu kedai. berani kerana benar, kalu itu kedai nak fight balik pom wokeh..dialu alukan so boleh tau sapa benar n our knowledge pasal emas nie pom dapat upgrade.

saya takdelah pengalaman berkaitan dengan emas ni tapi pengalaman berkaitan hak kita sebagai pengguna...

saya sgt prihatin dan berkira jika saya beli sesuatu dan saya ditipu atau kualiti barang tidak seperti yang dijanjikan saya akan bertindak...

memandang TT ada segala bahan bukti termasuk resit bawaklah ke kedai tu balik dan jika dia masih berdolak dalik... satu je cara... guna cara saya yg selalu berjaya.... ugut yang TT akan bawak kes TT ke tribunal pengguna... peniaga selalunya takut jika kita ugut mereka ke tribunal terutama yang memang suka menipu...

contoh kes saya... saya buat cermin mata... mereka janji nipis dan tidak terangkan nipis macamana... saya dah byr deposit rm250... bila nak gi ambik... cerminnya tebal... saya komplen... mereka beri seribu alasan untuk paksa saya ambil... saya tak ambil... saya cakap... saya tak nak dan nak wang saya balik... sebab saya kecewa... dah jadi regular customer mereka perbodohkan saya... mula2 mereka main tarik tali akhirnya bila saya sebut pasal tribunal pengguna... mereka terus mengalah...dan akan pulangkan deposit saya.... kalau sebut kedai cermin mata tu ramai yang tahu...

jadi kita kena berani mempertahankan hak kita..

aku tak reti beli emas kalau dari pak habib tu memang betul ke emasnya?maksud aku kalau 916 tu memang 916 lah ye?

Menanti bila nak kasik tepek nama kedai etc..senang aku take it as personal blacklisted... budaya masyarakat kita & media massa masih memberi 'peluang' dgn senang senang xmau sebut..kemudian hari depa buat lagik.. so tiada kesudahan & depa berani amik kesempatan. kesimpulan = buang masa. yg tertipu tetap terus tetipu..yg menipu terus menipu

tak pe ke dedahkan kat sini? tak kena tindakan ke?

aku penah kena tipu. kedai emas wah chan kat megamall kuantan
aku beli gelang tgn aku & anak aku
mil aku lak tukar rantai lama dia ke yg baru
beli cash, free gift cuma brooch murahan xsampai RM10 sutir!
nyesal tak sudah wei!
SAMPAI SKG AKU FOBIA

Post Last Edit by cmf_Arwen at 13-1-2011 08:55

Arwen dulu kalau beli emas cuma beli kat Poh Kong dgn Habib jer  sbb confident la kononnya tu emas 916..kat surat pun tulis 916.  tapi baru2 ni saja je lah gi check kat bank rakyat tu..sekali tengok semuanya 835...macam mana tu.  nak claim pun surat2 tu dah hilang dah maklum lah dah lebih 10thn...tak ingat dah letak kat mana..

ada terbaca kat satu blog psl emas ni...mungkin jugak bank rakyat ambik kiraan mcm ni kut...

http://www.hargaemas.com.my/jenis-emas-kualiti-dan-karat/

Rate

1

Tak juga. First time masukkan kat fikiran pun cam tu gak. Emas 916 dikira 835. Kali kedua tu tanya balik kat budak yang buat test tu. Tanya memang kira emas 835 ke walaupun itu emas 916. Dia kata tak. Itu memang emas 835 sebab lebih banyak emas campur. So maknanya memang sah-sah dah kena tipu, sebab harga emas 916 dan 835 berbeza.

duhhhh...kalau camtu mcm mana kita nak tau emas yg kita beli tu benar2 916.  hidup2 kena  tipu camni....patutla bila beli emas, kita bargain, senang2 jer diorg turunkan harga...

salam...nak kongsi cerita...kebetulan sebenarnya...

kawan hart ade jumpa gelang emas,dia nak jual gelang emas tu...so dia ajak la pegi kedai emas jual..so,tnya2..org kedai tu cakap 916..timbang berat 12.54 gm...tanya nak jual..nak ambik duit,org kedai yg pertama tu bg rm1,435.++ ,hart cakap pegi kedai sebelah..kedai yg ke 2 amik rm1,500.so decide jual kat kedai ke 2 tu..lepas tu pegi asb masukkan duit kat asb...

hart balik umah,on9 tgk harga emas dah turun 3 sen..

Arwen dulu kalau beli emas cuma beli kat Poh Kong dgn Habib jer  sbb confident la kononnya tu emas 9 ...
cmf_Arwen Post at 13-1-2011 08:11

ha'ah arwen, habib pun sama.
poh konng saya tak penah beli, so takleh komen
sakit ati bila tau pasal harga emas tuh jauh bezanya
rugi byk walaupun ramai kata "ala, pakai 10 thn, nanti gi jual, untung byk gak"
sebab yg sebenarnya nilai yg kita patut dapat LAGIII BANYAKKK