CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MetalFire

Sistem Ujrah PTPTN ade helah tersembunyi??

yang aku x faham kenapa kos pentadbiran x bagi flat rate jer untuk semua..

yang pinjam ckit kos pentadbiran ckit..

my aunt pjm 40k++ amik nurse kat swasta..

kos pent. delat 400++ kot setiap bulan

pastuh si nurse ni nak bayar berapa sebulan?

sampai bila nak abis..

flat rate kan la kos pentadbiran tu..

pos surat pakai kertas yg sama jer pun..

pastuh orang2 kat ptptn tu kerja lembab..
file kdg2 mls cari..

x setimpal yang kita bayr balik..

service cam hampeh..

daftar untuk sistem Ujrah, feedback lambat giler..

kalau betul2 telus nak bagi 1% kepada peminjam..
bagi jerla.. automatik terus... x yah putar2 belit alam..
memberi harapan palsu jer kepada peminjam..

kami bukan x nak bayar, tengah bayar pun..

tpi ptptn kena la bertimbang rasa ckit

seriusly, sapa yg spammer Maideen tu memang le orgnya jenis takde life, so kesian
penyo. Post at 25-1-2011 17:07

so confirm la razhar rupanya dalang dalam isu sperm ni

pgi tadi call gak depa..siap depa bgitau jumlah baki dlm online tu anggaran je...kena ngadap sendiri baru tau total betol...sblum n dah buat potong gaji..tpi depa potong smpai 12/2010 je..jadi ada baki lagi..awat la depa x potong terus yg baki tu...malas nak pkir2 pasal utang2 n...

berkongsi pengalaman saya,rasakan macam ada udang di sebalik batu di sebalik pelaksanaan penurunan dan sistem ujrah ini .

Muslihat PTPTN|Aduan dibuat kepada Biro Pengaduan Awam

http://www.eyriqazz.com/2011/01/ ... at-kepada-biro.html

kenapa pihak PTPTN tak ambil langkah bagi memudahkan pembayaran yg nak dibuat..  kenape harus ade kos pentadbiran..?
kita nak setel total pinjaman..
sambil bayar tunggakan kos pentadbiran.. smpai bila nak abis kalu mcm ni..
ujrah 1% hanya akan dibuat sekiranya kita bayr habis kos tunggakan..

Reply 21# tokeycarwash

kami berusaha membayar maaa..
sesedap rasa...   dah berutang mmg la kena bayo balik..

cuba mudahkan isu tu supaya senang dan ramai utk membayor balik..
ni lagi susahkan keadaan..
lagi le ramai yg liat nak mmbayor..
kalu semua dpt keje yg baguih baguih tkpe le..
dibuatnye ade yg still kat kampung tanam paku pakis..
setiap org tak sama jalan rezeki nya maa..

yg pasti, aku bayor tetiap bulan:re:

Follow Us
so.. conclusionnya.. sistem ujrah ni sebenarnya x menguntungkan la bagi orang yang baki pinjamannya mase tahun 2008 tu masih banyak?
aku bayar tiap2 bulan, dah isi pun borang on9 tu.. tp bila baca thread ni.. rase mcm nak cancel amik ujrah ni..

ujrah ni terpulang pada kita nak amik ke tak...isi borang online tu belum tentu lagi akan dapat  tawaran ujrah ni....saya pun baru je dapat tawaran ujrah ni...leceh la sbb banyak benda yg nak kena buat...nak lampiran itu lampiran ini..pengesahan tak kerja la (sbb saya tak kerja)...duty stamp segala bagai..huhu...dah la duk jauh ni...kalau tak silap dia bagi tempoh 6 bulan dari tarikh surat tawaran tu keluar untuk kita reply balik surat tawaran beserta ngan dokumen yg dia nak tu...

tak tau nak terima ke tak...

kerajaan yg menguruskan PTPTN tu sendiri telus kah?itu persoalan yg sebenarnya..

sis pon ader buat permohonan utk ptptn ujrah ni. org lain dpt gak status permohonan berjaya/ x berjaya. ni apa2 feedback pon xde. cmne ni? sapa nk jwb tu??:@:@

Aku byr stiap bln rm500.

ingat nk apply jugak mula2..tp xjadi sebab byk tul info diorg nak..

so far..hutang 20K++...bayar tiap2 bulan RM120++..kos pentadbiran RM60..so bayar hutang just Rm60..ok ke tak ek..

meme siyal ptptpu nih
aku byr teratur seperti yg disajes oleh diorg
bulan jan 2011 hantar notis tuntutan ada tunggakan
RM2+++.
hengat aku tanam pokok duit ka. aku email xbalas.
pastu call wat komplen..
deme kata xterima email. vungoks.
pastu kata ada kesilapan kt ptptn tuh
meme aku xde tunggakan.
bukan nak surat bagitau ke hape..
kita lak kena call..
yang tau nk saman org ja
siyal tul!!!

nak bayar ptptn ni blh ke amik wat potongan thru kwsp???
jgn ejek ek...
serius aku betul2 x tau & nak tau...

Reply 174# cutebaby5907

bleh.. tp ada aaa prosedurnya..
mana lg bagus guna duit tu utk bayar ptptn ke beli umah?

Ini jawapan yang diterima PTPTN selepas buat aduan ke Biro Pengaduan Awam berkenaan Muslihat di sebalik sistem Ujrah ini (Real Case):

Sambungan entry Muslihat PTPTN|Aduan dibuat kepada Biro Pengaduan Awam, Akhirnya, semalam saya menerima jawapan balas dari PTPTN.

Inilah lebih kurang jawapan dari mereka :

1) Yup, perjanjian asal bayaran balik adalah 180 bulan.Suka suki je mereka turunkan bayaran balik kepada 120 bulan danhasilnya, kena bayar lebih.The more, the merrier kot. Dari RM200 keRM300 lebih kurang. Banyak beza tu kan? Dahla tak bertanya terlebihdahulu, main taram je. Inilah nama nya " Prestasi sendiri didahulukan,pembayar di kemudiankan"

2)Boleh buat rayuan untuk tempoh penurunan bayaran balik .Well,well , nidah dua kali kerja dan nampak sangat macam ajak-ajak ayam. In the firstplace, apa salahnya kalau PTPTN telefon, e-mail or hantar suratbertanyakan berapa yang mampu dan tempoh maksimum yang bolehditawarkan? .Make it win-win situation la. Kalau pinjam ngan bank punboleh nego, takkan ngan PTPTN takble?

3) Faedah dan kelebihan membuat bayaran melalui potongan gaji.Nahh, ingat pembayar bodoh ke yang mana baik or lebih menyenangkan?Give us a choice, siapa yang suka potongan gaji, buat potongan. taksuka, boleh bayar sendiri hantar cek etc...Kalau 2-3 bulan tak bayar,apa susah? bolehje cancel balik perjanjian tu dan naikkan balikinterest kan?

4)Tak setuju ngan potongan gaji coz nampak tak cantik di slip gaji danakan mengurangkan jumlah yang layak untuk membuat pinjaman lain ie.pinjaman perumahan di masa depan. Kan mudah kalau cakap, denganpotongan gaji, kerja kami lebih mudah, tak perlu nak hantar legalletter  dan bolehla bergoyang kaki untuk untuk mengutip kembalipinjaman. Umm, fikirkan cara mudah je. Ada buat survey kepada peminjamke sebelum buat sesuatu keputusan? yeye,memang kami nak bayar, tapi takperlula beri syarat yang menyusahkan hidup .

Credit : http://www.eyriqazz.com/2011/03/ ... os-pentadbiran.html

Reply 175# sevenoctober

aku x beli rumah
buat rumah...nak amik epf pun x blh sebab tanah tu nama mak aku lagik...
kirenye blh la ek???
akaun 2 ek?

Reply  sevenoctober

aku x beli rumah
buat rumah...nak amik epf pun x blh sebab tanah tu nama  ...
cutebaby5907 Post at 4-3-2011 16:35
tapi duit EPF pula boleh bagi pinjam RM5 billion kat Valuecap yg kompeni ntah apa2........

Dah pinjam tu bayar jelah, byk cekadak la pulak....

aku dah apply utk ujrah tu..siap dah diluluskan..buat pengetahuan smer aku dah start bayor ptptn ni awal tahun 2006 secara potongan gaji bulanan 263.53..pun begitu tiap2 tahun aku dapat surat nak naik mahkamah coz menurut ptptn aku ade baki tertunggak ( patutnye aku start bayor 2001),,cuma tahun 2011 aku belom dpt lagi surat mahkamah yg cakap aku ade utang tertunggak..which case aku ni aku musykil sampai skrang..dah bayor pun nak saman bagai..so aku apply la ujrah tu..n dah print out surat tu..kat sini aku tak paham beberape perkara..

1.aku check balance aku tinggal 19k plus2..setakat jun 2010...pinjaman aku adelah 26k campur ngan interest tu 30k..
2. perjanjian asal aku selama 120 bulan..aku ade 5 thn lagi nak abis kalau ikutkan lahh...tapi ujrah tu offer 45 bulan bermula June 2008..( aku tak paham adekah die kira baki terakhir masa june 2008 di tambah ngan 1%?)
3.surat tawaran ujrah tu citer aku perlu byr 25k plus bermula dari june 2008 selama 45 bulan..which die dah calculate aku kena bayor rm500 plus2 sampai 45 bulan gitu..(kira2 mcm aku dah terlebih bayor plak )
4.Aku ade kontek ptptn..die cakap ye..mungkin terlebih bayor..sebab balance aku dah 19k plus minus pun aku rasa kalau tahun 2008 takkan balance aku 25k kan..mesti dlm 23k ..so apa yg terlebih bayor tu ptptn akan refund dlm 21hari bekerja ( org ptptn tula yg citer )..
5.pada pandangan aku..ye ker 21 hari??sebab income tax laki aku yg terlebih potong 3k tu b4 aku bersalin anak aku dah nak jalan pun tak dpt lagi refund nyer..ni kan ptptn..hazabb la nak bayor balik..bab suruh org bayar cepat jerkan..

So..aku nak tanya pandangan korang..perlukah aku terima ujrah..500 lebih tu sebulan..kalau saving tu boleh la pejam mate kan..pastu..aku rasa mcm rugi je terima..sebab balance aku dh 19k..aku rasa ptptn nak suruh cepat2 bayar kot..haha..pastu aku rasa die punye perjanjian tu siap cakap ptptn berhak meminda sebrg perubahan..buat tetiba dia nak pinda tahun potong lagi banyak..hermm..perlukah aku terima..die tulis kat surat tu..kalau 90hari tak pulangkan surat tu..automatik perjanjian terbatal..