CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MetalFire

Sistem Ujrah PTPTN ade helah tersembunyi??

Aku lebih jijik la tengok perangai peminjam2 yg dah graduate dan sudah bekerja tapi sentiasa cari alasan untuk tak honour pembayaran balik pinjaman tu.

Masa susah & kesempitan, berharap ada org tolong hulurkan bantuan. Bila dah dapat, buat2 bodoh sombong pulak nak bayar. Kalau tak disediakan kemudahan pinjaman macam ni, salahkan pulak pihak kerajaan.

Sebagai seorang peniaga, aku takde masalah pun kalau orang pump modal untuk fund projek aku 100K tapi aku kena beri profit sharing katakan beberapa %. Sebab pada aku dengan contribution dan peranan funder aku tu, aku dapat run the projek dan dapat buat keuntungan. Itu lebih baik daripada aku takde funder, tak boleh run projek dan sesen pun tak dapat profit.

Apatah lagi bebudak PTPTN ni, projek yg dorang invest in tu adalah projek menaikkan nilai diri dengan ilmu dan kemahiran di universiti/kolej. Satu pelaburan yg akan hasilkan keuntungan berlipat ganda dan berterusan sampai bila2 selagi dorang bekerja dan menggunakan ilmu yg dah diperolehi tu. Lagi mau berkira ke tentang nak profit sharing dgn funder? Baper % sangat pun interest yg dikenakan oleh PTPTN tu banding dgn keuntungan yg dorang perolehi dgn ilmu dan kemahiran tu.

Ini umpama orang fund aku beli tanah. Aku kena bayar harga tanah tu dgn tambahan beberapa %. Tapi dengan tanah tu, aku boleh cover balik modal asal, proft sharing cost... dan menghasilkan profit yg berterusan sampai bila2 pun aku memanfaatkan tanah tu. Cuba kalau aku terlalu berkira sangat dgn funder sampai akhirnya tanah pun tak dapat beli? Sesen pun tak dapat.

Soal riba ke apa ke, itu dlm perbankan Islam pun boleh pusing.... Kos pentadbiran la... Profit sharing la.... Beli atas beli la.... Atau paling tidak, % tu diperlukan untuk cover kos inflasi. Nak rasa Islamik sangat, tukar je value pinjaman tu ikut harga emas. Time bayar pun bayar ikut amaun emas yg sama. Pinjam sekilo, ko bayar sekilo. Masa pinjam emas RM140K sekilo, time bayar emas sekilo RM170K. Islamik la tu... pinjam sekilo bayar sekilo.

Masalah sebenar kebanyakan student2 yg meminjam ni, mereka meminjam dengan niat untuk tak nak bayar atau untuk melengah2kan pembayaran. Cuba la time nak apply pinjaman tu, set niat awal2, aku pinjam ni duit rakyat, hak peminjam lain selepas aku, oleh itu aku kena bayar balik sebaik aku graduate dgn bersungguh2 no matter what. Bila ada keazaman, baru la ada jalan.

Sori... membebel lak. Pasal aku ada org pinjam duit aku tak reti2 nak bayar hehehehehe....

aku lagi best...

masa isi borang nk amek ujrah aku dah state kt situ parents aku meninggal..

tup2 masa tgk borg surat perjanjian tertera nama arwah parents aku as penjamin, dh siap print dah kt situ. kt mane aku perlu dapatkan signature arwah parents aku ni??? stoopeeddd...

aku declare dlm borang kemaskini utk ujrah ni yg aku xkeje
tp sbb parents masih hidup, so letak la nama derang
klu tau tmpt aku kerja, laju jer derang buat arahan potong gaji
kompom!

Perbadanan Tabung Pendidikan Tinggi Nasional (PTPTN) patut di tukar Perbadanan Along Pendidikan Tinggi Nasional (PAPTN) amacam bernas x?

Kawan aku pergi kat website PTPTN nak sign ujrah tapi akhirnye, die dapat surat mahkamah kate die tak bayar, sebab tulah aku x wat ujrah tue lagik,takut dapat surat warning plak!!Padahal kawan aku tue bayar tiap bulan cume ie bayar lambat cket sebab die stop ptptn mase die tengah blaja lagi sebab dapat biasiswa, sian kat die !!

PTPTN? serik aku

Follow Us
Reply 21# tokeycarwash

Shahdunya... kalau yg utang tu bayar la bila dah kerja. Jgn nak mengelak lak... jgn byk songeh tak nak baya dgn pelbagai alasan. Teringat zaman aku dulu, mana ada semua ni... semuanya FAMA dia org kata... ikat perut, share komputer bagai. Buat assignment pun guna typewriter. HP jgn cakap memang takde pun. kalau ada pun mmg anak org2 kaya je...

Taip dpt loan, belanja tak hingat. Bila dah sampai masa membayar, liat lak.

Post Last Edit by suree_aa at 19-1-2011 09:46

hutang wajib dibayar beb...
ingat jasa ptptn masa kita kesusahan nk further study dulu..
kalau semua peminjam ade niat mcm ni, xde jadi isu sgt kan...

Gampank!!!!!! Dah pinjam tu bayor la balik!!!!!!:@

hutang wajib dibayar beb...
ingat jasa ptptn masa kita kesusahan nk further study dulu..
kalau sem ...
suree_aa Post at 19-1-2011 09:44

puak2 ni takde lak mengomel bank kenakan interest bila berhutang beli kereta.
Tapi bila bab pelajaran...... banyak lak bunyi....

Bukan la bermaksud aku setuju dgn amalan riba'..... cuma meluat la tengok perangai peminjam2 yg berlagak bila dah diberi pertolongan ni. Macam melepaskan anjing tersepit lak gayanya.

Aku lebih jijik la tengok perangai peminjam2 yg dah graduate dan sudah bekerja tapi sentiasa cari al ...
tokeycarwash Post at 19-1-2011 09:00

aku bayar secara potong gaji bebulan.... bukan bnyk yg aku mintak ... cuma jgn memeningkan kepala aku yg dari dulu aku minta  kira bebtl cam ne diowang boleh charge kat aku kos pentadbiran... malampau-lampau tu.. walaupun lewat bayor.. sehari padahal kewangan tempat aku yg potong gaji... soh consider tu pon dah lebey 2 tahun tak clarify balik ngan aku... makan lar duit tu ... lantak ar.. sistem ujrah try pi kaunter.. kau attack die nyer officer... silap2 yg pakar congak dalam pale otak ni yg lebih pakar... yg officer dok terkebil2 lagi ikut skrip....

aku tak perasan lak...
cos bila tgk monthly repayment aku total dia berkurang dr yg asal...tp tak byk pun kurang

tp aku tak sign lagik ujrah tuh cos dia nak penjamin detail a.k.a parents...
dah jadi satu keja lak aku kena antar balik kpg srh parent aku sign pastu document2 sokongan lak kena approve..
wah,,kenapa sgt complicated

dah hutang camtu lah, apa2 kita yang kena pun. cuba tengok sapa2 yang hutang kad kredit. macam2 kena bayo. macam ahlong maaaaaaaaaaaa

aku bayar secara potong gaji bebulan.... bukan bnyk yg aku mintak ... cuma jgn memeningkan ...
voizze Post at 19-1-2011 09:51

Kalau begitu, ko mmg berhak la nak compaint. Sebagai pembayar hutang yg melaksanakan kewajipan, ko berhak untuk menyoal cara pengiraan dan caj-caj yg dikenakan.

Reply 32# baby_pingu

PTPTN ni memang hebat dengan POLISI YG komplikated cenggini .. tak pe lor aku gak yang mintak nak pnjam dulu.. huhu.

emm... nyesal aku tolak duit Mara dulu, kalo tak takyah bayar!
Ptptn nie, masa sign dulu amt lain tapi aku dapat amt lain, so ujrah nie tak tahu plak amt mane aku kena bayar. anyway aku bayar untuk generasi depan!lagi pon duit tu aku guna! PC yang dibeli dgn PTPTN pon dah meletop!

masa sign agreement dulu pun memang dah ade kan die sebut pasal kos pentadbiran sume..
ke pakat sign je sebab nak dapat duit..personal loan kat bank pun interest lagi tinggi kot

ecomoda012 Post at 19-1-2011 02:39

sengal betul.. ada ker kos pentadbiran tu kira riba.. abis tu pinjam nak.. tapi kos pengurusan utk hutang korang tak mau bayar... lain kali toksah berlagak nak pinjam kalau banyak songeh... kad kredit interest 18% takbising.. beli kete maha interest sampai 5-6% tak bising lak... senyum pinjam senyum bayar

malas nak layan PTPTipu ni ... janji aku bayor as per agreement... kos pentadbiran tu ... malas aku nak layan.... sampai bila pun hutang tak abis...

so kalo dpt ujrah ni kene tolak la hek? bulan2 aku stil bayar, tapi aku takmo la byr extra, dgn caj perkhidmatan dorang lg..