CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 23612|Reply: 17

Saman Renovation Rumah

Salam otai2 sekalian....

aku ada satu masalah yang serabut perut ni...aku beli sebuah rumah semi D kat kulim...dah dapat kunci pon...
dalam hati dah baik dok berkira-kira nak buat reno skit kat dapur tu...nak Xstand skit untuk buat wet kitchen...
untuk makluman rumah aku beli ni kat belakang tak dak jalan...maksudnya dapur rumah aku terus mengadap dapur jiran belakang cuma dipisahkan oleh pagar dawai hijau tu...dari dapur ke pagar tu adala tanah lebih dalam 9kaki camtu...
aku ingat nak sambung sampai habih ke pagar tu...aku dah apply nak buat pelan tapi pelukih plan tu kata tak buleh sebab rumah pesen tu kena tinggai 2meter dari pagar...kalu 2meter aku cuma buleh Xstand 2kaki jela...takdela wet kitchen
kawan2 aku kata buat je...teruk2 pun kena saman je...
aku dah serabut dah ni...takot gak kalu buat gak nanti majlis bagi notis suruh runtuh haruuu...

jadi nak tanya pendapat and pengalaman kawan2 and otai2 sini berkenaan renovation rmah ni...
buat reno pakai pelan tak? kalu pakai pelan,ikut sepenuhnya ke tak spec pelan tu...?
kalu tak dak pelan penah kena saman ka..?dan yang paling menakutkan sekali ada tak yang sampai kena roboh sebab tak ikut spec majlis pembandaran?

1. kena pelan
2.kena ikut spec
3.kalo x de leh kena saman
4.bab2 roboh ni mmg ade if jiran ko ngadu lar..so pandai2 la ko kawtim sama jiran n majlis..

tang roboh tu, tu pun klau jiran complaint,
klau umah aku, sama kes cm TT gak, umah semi-d, tang belakang xde jalan, just dpisahkan oleh pagar je,

alkisahnyer jiran blakang umah aku gi bantai renovate umah smpai jd 2 tngkat, asalnyer umah semi-d setingkat je,
last2,
jiran sebelah umah dia complaint, sal umah dia retak seribu time jiran dia wat renovation,
tang umah aku lak, effect dia cahaya matahari tak msuk/ tak kena kt umah aku, sal ketinggian umah dia dh tinggi, tmbah lagi umah2 blakang umah aku tu tanah dia tinggi sikit, ala2 dlam setengah meter cmtu,
skang ni kes tu dh masuk court dah, ngah tnggu kputusan,
kalu jiran dia yg complaint tu mnang kes ni, sah2 jiran aku tu kene roboh balik umah dia

salam..

sy cadangkan u plan balik layout rumah u and submit plan utk approval...

memang la mende ni menyusahkan pemilik harta.. kalu ikut kan hak kita...kita punye suka le nak buat ape..

tp dah duduk berjiran kena la ikut garis panduan....utk:

1.  elakkan dr berdendam dgn jiran
2.  jika berlaku sesuatu yg tak di ingini...insuran cover..
3. cf tambahan utk proses penilaian sekiranya bercadang utk menjual/re finance...atau jadikan cagaran...value nye tinggi sikit.

tp kalu tak nak/ tak kisah tu semua...buat ajer..cume kalu kena saman...boleh gugur semua bulu kat badan di buatnyer..

terpulang la pd individu...  tp sebagai kontraktor..sy selalu nasihatkan ..ikut prosedur majlis tempatan..utk kemudahan masa depan..kita nak duduk rumah sendiri dlm keadaan tenteram kan..kan..kan.

kalu masih ragu...

cube  byg kan perkara yg tak di sangka berlaku...kebakaran contohnyer...insuran claim mungkin susah sebab xtension yg u buat tak dpt kelulusan...

biar susah dulu... sekejapjer. susah kemudian..parah..

rumah u kan semi-d..try tukar layout utk dpt kn kitchen yg u nak tu.../ or u boleh email sy..mungkin sy boleh cadangkan sesuatu.

hi,
skrg ni saya sedang berurusan dgn kontraktor untuk extend dapur( rumah teres). Plan nak sambung hingga ke pagar (10ft dari pintu dapur ke pagar).  Menurut kontraktor tu, masa mintak kebenaran kat majlis, kita punya pelan akan tunjuk ada balance tanah seluas 2ft. Pelan & urusan untuk submit ke majlis dia akan buat. Bila dia start keje, dia akan buat sampai ke pagar (makna, takde balance tanah). So duit deposit kita kat majlis tu akan hangus lah sebagai denda tidak mengikut spesifikasi.
Dan selagi kerja2 tu tak mengganggu jiran dan tiada yg complaint,  takde masalah.

hi,
skrg ni saya sedang berurusan dgn kontraktor untuk extend dapur( rumah teres). Plan nak sambung ...
shanaa Post at 21-1-2011 01:33 PM

rumah teres dgn rumah semi D berbeza (berdasarkan pengalaman sendiri reno rumah teres n reno rumah semi D)...rumah anis yg teres, belakang rumah ada jalan utk maintenance.lepas jalan tu baru ada rumah teres yg lain (kiranya dapur jumpa dapur ler kat belakang tu)...jadi kalau nak tarik abis sampai ke pagar memang tak ada masalah pun...tapi bahagian hadapan kalau nak wat reno ada prosedur yg kena ikut contoh dari bangunan ke tepi jalan sekurang2nya2 10' bla bla bla (contoh)..rumah semi D, biasnya belakang rumah tak ada jalan mcm rumah teres...dipisahkan dgn pagar hijau tu jer atau kalau pemaju baik hati, pemisahnya ialah pagar tembok sahaja...tak ada jalan..kalau ikut prosedur majlis, dari pagar hijau ke bangunan mestilah sekurang2nya lebih kurang 7' kecuali kalau bangunan tu tak bertutup (jenis open)...kalau nak tarik habis biasanya mmg tidak akan dibenarkan, sebab jika berlaku kebakaran, mana bomba nak lalu utk padamkan kebakaran? itu lah gunanya laluan di belakang rumah semi D tu..mcm rumah anis yg semi D tu, anis tinggalkan 5'...ramai gak jiran2 tarik sampai abis...bahaya jika berlaku kebakaran di bahagian belakang..menyusahkan pihak bomba utk buat kerja deme...

Rate

1

Follow Us
saya mewakili jiran tt..akan hanya memendam rasa..takkan nak complain kt perbandaran sbb jiran. tapi tuhan je yg tau betapa bengangnya bila tau owner blkg extend rumah sampai ke pagar. apa guna beli semi d camtu..kena lak wat 2 tingkat. langsung tak bertimbang rasa.
mintak maaf nak lpskan geram je.{:1_146:} yg membuatkan lagi bengang bila owner ckp sib baik  tak extend, kalau tak, rumah dia takde chy

Post Last Edit by LNODzill at 21-1-2011 16:43

mmmm....btul tu   anis.
malu juga sbg kontraktor sy dengar ade kontraktor yg buat kerja mcm kontraktor shanaa tu...
diorang tu buat pasal dpt lebih..kalu tidak kurang ler masyuk...
tp etika tu kalu ade pd kontraktor..berhati hati ler di jalanraya...

rajin rajin visit la: http://www.lnodzill.blogspot.com

e mail enquiries : lnodzill@yahoo.com

tq for your info...
jiran belakang rumah aku ni dah buat tembok pemisah lebihkurang tinggi 6kaki sepanjang2 pagar tu...dahla tanah dia lebih tinggi dari tanah rumah aku hampir 1 meter...so bila aku buka pintu dapur memang aku akan nampak tembok setinggi hmpir 3meter...kalu aku tinggalkan 2kaki untuk laluan bomba memang nampak macam terowongla kat belakang tu...
kat area rumah aku ni tak ramai yang extend dapur tapi kebanyakan dah up tembok keliling rumah...
info korang bagi memang membantu aku untuk buat keputusan...aku masih kat KL skang ni...mgkin tahun depan baru nak pindah masuk rumah tu...

Sepatutnya apa2 saja perubahan yg kita nak buat pada rumah bagi pendapat saya lagi bagus minta persetujuan jiran sebelah menyebelah dulu.  

Ini tidak kadang2 tu saya tengok sampai rosak pagar besi umah jiran, sampai dah habis reno pun boleh dibiarkan saja.

salam.... ade sesape otai-otai yang boleh bantu saya? saya nak renovate rumah... nak dapatkan kontraktor yang boleh dahulukan duit nye 100% sebab saya mohon loan government... jadi any idea? takut dapat contractor tipu orang..cos my mom dah kene... anything please pm me... kamsahamnida...

saya mewakili jiran tt..akan hanya memendam rasa..takkan nak complain kt perbandaran sbb jiran. tapi ...
syasya99 Post at 21-1-2011 14:22

Benar syasya99

Di dalam Agama Islam sendiri ada bbrp peraturan yg perlu di ikuti pabila hidup berjiran.
Di antara nya tidak menyakiti hati jiran.

Adab melayu pulak yakni cucur atap tidak mengenai kawasan ghumah kita.

Waallahua'lam

tq for your info...
jiran belakang rumah aku ni dah buat tembok pemisah lebihkurang tinggi 6kaki se ...
suargh Post at 22-1-2011 00:08

Suargh,

Ghaser teman, cara yg paling baik ialah mendapat kebenaran dari fihak Majlis terlebey dahulu.
Sekiranya pelan miker di benarkan................baru lah miker  teruskan dgn niat tersebut.

Ini agar miker tidak menanggung kerugian di masa hadapan.

Wsalam

Saya nih kalau jahat ..pergi report hal jiran sebelah dan jiran belakang. Teruk diorang either kena saman ker kena runtuh balik.

Saya sabar giler dah nih. Saya dah bagitau kat diorang nih dulu minta dibetulkan yang tak betul tu...tapi dah setahun berlalu

Salam
..
izy nak tanya lankan . If izy nak buat tembok @ pagar tembij tu nak kena lulus bandaran tak?
Umah izy semi d. Tujuan nk bina tembok tu sbb kawasan umah agak rwndah skit dr jiran. So bila ujan tanah dia abis masuk kwsn umah izy... Dah x larat nak membasuh tile dah. Tile pun dah x kilat...

Reply 15# izy

kalo tembok saja saya rasah x payah la ...kalo sikit okie ...    kena tengok dulu baru tau ..
   tapi kamu boleh tanya kah bandaraya ..

AnisSuraya replied at 21-1-2011 01:44 PM
rumah teres dgn rumah semi D berbeza (berdasarkan pengalaman sendiri reno rumah teres n reno rum ...

maksudnya boleh la jgk kalau nk xtend belakang rmh semi d??..
sy ada beli semi d..n kat belakang mmg xder lorong pn.ada pagar je yg memisahkan dgn jiran belakang.
cdg nya bila dh siap nk extend belakang dlm 5 kaki lg n tepi kat dapur dlm 5 kaki jgk...
tanah yg lebih kat belakang n tepi ada dalam 10 kaki lg...
so nak tmbah 5x5 kat belakang n tepi untuk dapur..boleh ker camtu?

achik84 replied at 21-1-2015 04:09 PM
maksudnya boleh la jgk kalau nk xtend belakang rmh semi d??..
sy ada beli semi d..n kat belakang  ...

Boleh je buat reno achik..mula2 submit pelan utk dapatkan kelulusan dari pihak majlis...kalau jarak antara pagar ke dinding rumah kita kurang dari spec yg mereka tetapkan, nanti mereka akan maklumkan....yg penting jiran x komplen atau renovation yg kita buat tu tak ganggu rumah jiran..mcm my sister in law, rumah semi D buat renovation sampai habis ke pagar hijau...jiran belakang komplen , org majlis datang dan arahkan pecahkan renovation yg terlebih dari spec pihak majlis..