CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 15573|Reply: 64

jiran yg suka biar anak2 main kat luar tanpa pengawasan...

aku nak mintak pendapat forumer2 sekelian tentang jiran aku nie..aku tak paham kenapa dia suka biar anak2 dia main luar pagar tanpa dimonitor oleh org dewasa yakni diorang la sbg ibu bapa..anak2 da la ramai..kalau anak2 dia yg jantan2 dok main beskal jat luar, yg anak2 kecik umur 2-6 thn tu pun dilepaskan sekali. Dah la si abg2 nye tu men beskal takde nak tgk adik2, berkayuh kesana..berkayuh kesinun..so adik2 dia yg kemetot2 ni terkontang-kanting la main kat jalan dpn umah tanpa pengawasan org dewasa..

mak bapak derang kalau time weekend mmg tak penah aku tgk muka derang kat luar..dok memerap kat umah dari pg sampai mlm(buat projek agaknye ) sampai anak2 kuar suka hati ..even tgh2 hari buta..aku ni as jiran takutla kalau2 org dtg kidnap anak2 dia..haaa..time tu baru la nak nangis kuar paper bagai..padahal derang mmg takde nak tgk pun anak2 derang kat luar pagar tuh..nak ditegur kang, bapaknye tarap2 ostad gitu..paling kuat pun aku ckp kat anak2 jantan derang tu.."tgk la adik tu karang kena langgar kete"..tapi setakat mana bdk2 tu nak dgr ckp aku kan..aku ni sapa..kadang2 tu dah maghrib2 pun anak2 stil kat luar..kata family bercirikan islamik tapi da senja2 pun anak2 bergelimpangan lagik kat luar..

anak2 aku mmg aku tak bg main kat luar unless aku or hubby ade kat luar..meraung la mcm mana pun, aku kunci gate sorok kunci dari derang..kalau tak, sohih jadik mcm anak2 jiran aku tuh..

tak paham org macam ni..nama je golongan intelektual tapi benda2 mcm ni mcm loklak loklak je dibuat..

aku nak mintak pendapat forumer2 sekelian tentang jiran aku nie..aku tak paham kenapa dia suka biar  ...
dhani80 Post at 17-2-2011 15:09
aku pernah nak buka thread pasal menda ni....TQ dear...sakit jiwa sgt tengok anak-anak suka-suka keluar ke jalan, pagar tak tutup, main iku suka, umur pulak di bawah 5 tahun...nanti kalau kn culik, kn dera, kn rogol, kn bunuh, kn langgar baru nak bergaduh....undang2 di negara kita ni patut salahkan ibu bapa yg lengai, balik kerja tersandar depan TV...anak-anak berselerak, yg bini pula berkumpul bawah pokok buat ketupat, bila kita hon kat anak dia tahu pula nak tarik muka...

setuju dgn TT, kekadang aku pon pelik, anak yang dijaga, nak main petang aje tu pon , dah tak panas, sikit hal  boleh sakit. Bebudak yang mak ayah biar je , main tengahari buta takde plak demam ke happe. Kekadang risau tengok, biar anak-anak main kat taman, macam tak de value je anak tu, kalo orang culik, baru nak meraung.
Ini kawan hbby aku punya stail, kebetulan kami dok setaman, anak dier memang biar lepas je, kemana pon suka ati, masa tu baru  umur 6 thn, kol 8.00mlm, dtg ketuk rumah aku, tanya, nampak tak anak dia. Nampak ler, apa tak nampak, budak tu dok kayuh basikal kat depan kedai, hubby aku sempat ler bagi pesanan penaja kat dier, ko tak takut anak kena culik ke. Senyap je member.

Reply 2# cmf_blingblings

tu la pasalnye..nanti nak ditegur jiran mcm ni..dikata lak kita ni bz body..tp da mmg kenyataan..dia blk keje dok memeruk dlm umah, anak2 dibiar berselerak kat luar..nak kata dok buat keje umah aku tgk umah dia berselerak je memanjang..aku ni tiap2 ptg la dgr suara tarzan panggil anak aku sbb masa main kat luar dah time out..

dok pehe kawe...

Reply 4# dhani80

kalo takleh nak kontrol anak2, maka harusla kenal apa itu pil perancang..family planning supaya anak tak berderet2 setahun satu kuar..takde susah nak kontrol..

tp dah rezeki dia nak ade anak ramai..cuma kesedaran mrk utk lebih jadik precautious dlm hal2 mcm ni tu yg kurang..kete lalu lalang dpn umah tu bkn nye kira tmn perumahan ke...dia nak laju dia tekan je minyak..kalo terlanggar anak dia nanti jgn nak meraung..dah la kes jenayah melibatkan culik & rogol kanak semakin berleluasa..

aku tak phm ape yg derang ni pk..or cara derang ni jaga anak..kalau aku membebel kat hubby aku, dia wat derk je..aku ni bkn ape..concern sbb aku ni pun ibu gak..aku selalu ckp kat anak2 aku nape aku tak bg derang main kat luar kalau takde org dewasa tgk..Alhamdulillah..derang paham..

hishh..tgk previous case pasal culik + rogol bdk ni..mmg aku leleh airmata la..sbb mostly kes2 mcm tu salah satu faktornye kurang pengawasan ibubapa..

Reply  dhani80

kalo takleh nak kontrol anak2, maka harusla kenal apa itu pil perancang..fa ...
dhani80 Post at 17-2-2011 16:03

Ko sedar tak yg kes macam ni semuanya MELAYU

Follow Us
Reply 6# cmf_blingblings

sedar..ade jiran aku yg cina..takde lak aku tgk anak2  dia main kat luar senja2..kalau ade pun..ade je nenek dia tgk2kan..

ha.. bagus jugak ade thread ni...
runsing dgn mak bapak yg xkisah dgn anak2 depa ni...
mcm satu family ni, anak2 kecik2 lg...
dlm 5 org gitu... yg tua adelah darjah satu ke dua entah..
yg lain semua nyer kecik2, bawah 5 tahun la..
kita yg tgk ni jd kesian sgt tau, tgh2 hari terik dok main kat luar rumah, main lak atas jalan raya.. dok korek pasir2 atas jalan tu, dengan kasut x pakai, ade yg pakai baju je, seluar xpakai pon.. bila nk kencing, anak dier pi je kat tepi2 longkang2, kat atas rumput...
dah mcm kucing lak kita nk tgk...
comot jgn cakap la...

yg mak bapak nyer pon, xkan la xrisau langsung, dibiar anak mcm tu, dgn xpakai suar sume, kang kena rogol ke, liwat ke, sian kat bdk tu...
kadang2 smpai ke ptg dok biar anak main mcm tu, kita ni yg risau anak dier tu dah mkn ke belum... bila ade jiran yg nasihat, dimarahnyer balik :@.. tahu lah depa jaga anak, kita ni jaga je la anak sendiri tu..

kadang2 xsampai hati tgk bdk2 tu...
apakan daya, kita ni lak yg risau x tentu arah, smpai 2-3 kali dok intai luar tingkap, nk tgk anak dier main tengah jalan ke tidak...
yg mak bapaknyer, xkisah pon...
sedih2...

Reply 8# cikputeh82

yg tak bestnye, bila anak2 derang main kat luar..anak2 aku pun terkinja2 la nak main kat luar..tp aku dgn hubby mmg takde nak bg muka..time main ade masa2nye..bukan pg ptg siang malam nak main..

yg paling best, kalau main beskal tu, anak2 dia leh soh anak aku kuarkan beskal2 anak aku smua..dgn kuda yg bdk setahun main tu pun dia soh kuarkan..derang nak main..sekali aku jerit..semua menikus..

korang leh imagine tak, anak dia yg umur 2 thn..dia biarkan sorong beskal yg bdk umur 9-10 thn main..beskal tu je dah 3 kali ganda besar dari dia,kalo terhempap kat bdk tu karang, satu hal je nak bwk g klinik..aku mmg tak leh tahan la tgk benda2 mcm nie..heeeeeeeee....geram...

tak leh la nak tolerate dgn semua nonsense2 nie..

Reply 1# dhani80

betol tu TT,aku pun alami jugak kes mcm TT.anak-anak jiran aku lagi xmkn saman..umur dlm lebih kurang 12-14 tahun..
tiap-tiap hari dok depan umah 'lepak'xkita siang ke mlm.hal tu aku xkisahlah lantak ko ler,cuma bila dah ddk mcm tu..mesti bising dan huru hara jadinya klu dah kumpul ramai2..
time cuti nak dok umah pun xselesa sbb suara budak2 tu tlampau kuat,kdng2 nak tgk tv pun rasa t'ganggu..
dan lagi 1 hal..budak2 perempuan kat situ suka sangat pakai seluar pendek..ddk borak2 gan bdak2 lelaki & perempuan..xde rasa malu,kadang2 tu cara ddk boleh m'nampakkan t*t..untung budak2 lelaki tu dapat cuci mata ,bila dah tu gayanya umah aku t'paksa lah tutup pintu bagi m'gelak nampak bnd yg xsepatutnya(umah b'hadapan)..
dah 2 3 kali jugak tegur tp haram jadah budak2 nak dengar,aku pernah gak b'suara kat mak budak2 ni tp mak bapak bdk2 angap mcm xde apa je..hanya ckp "biasa lah budak2 ni"..
akhirnya aku mls nak ckp apa2..buat abis air liur je ckp gan org camni..tu ler ddk kat kawasan org melayu alaf baru..

Reply  dhani80

betol tu TT,aku pun alami jugak kes mcm TT.anak-anak jiran aku lagi xmkn saman..u ...
honda_jazz Post at 17-2-2011 16:37
itu dah kira gangguan jiwa tu, minta laki kau gi sound baik-baik, setiap taman perumahan kena ada persatuan, gunakan org2 ni untuk tegur kalau tak makan saman

haku duk umah flat....so byk la mesy ahli tingkap peptg...bila mak bermesy...anak konpem bebas cam burung...main sakan...son lak galak nak main sama..haku kesiankan la..bwk gak la p padang dpn umah...yg ahli mesy tingkap tu duk usyar2 haku sambil mulut kumat kamit...kutuk la tu..haku tahu la haku tak bercampo sgt...adeila...

anak dia lak suka no buli anak haku...anak haku sikit2 melalak..adeila...anak2 diorg ngan suar kotor n tapak kaki hitam nak masuk umah haku..hb muka dah masam..adeila..serabut tul..

Reply 11# cmf_blingblings

kat tmn aku mmg ade committee and mmg derang selalu mtg, highlightkan permasalahan penduduk2 kat tmn kitorang..which is good..siap ade buat gliiran nite watch..tp neighbour aku ni org parti kaler hijau (jgn marah ye) mmg dia tak penah join any mtg sbb pengerusi org kuat parti kaler biru..biru tua bukan biru muda ye..

ntah apa2..pasal menjaga keamanan tempat tinggal pun depa nak politik2..kenapa la taleh nak bersatu hati n ketepikan pahaman politik masing2..kalao jadik trajedi ke ape ke..bkn parti politik yg nak tolong..jiran2 gak yg nak tolong..

Reply 11# cmf_blingblings
pernah gak laki aku cite kat ketua p'duduk kat situ..tp isu ni cam xde apa2 je.
bila jadi mcm ni jadi m'yampah pulak..sbb pas aku m'gadu kat mak budak2..tiap kali b'tembung gan aku..dah xde senyum or sapa m'yapa..aku heran lah jugak xkan hal tegur pun jadi isu b'masam muka..bila dah 2 3 kali aku tegur xde jawapan..sori ler pasni aku nak tegur mak budak2 tu lagi...

aku rasa aku nak wat mcm ni je..

bila anak2 dia dok main kat luar dgn adik dia yg kecik tu ..aku akan ckp dgn anak dia yg besar skit tu..
"dik..adik tau tak..sekarang ni org kalau nak buat jahat..siang2 hari pun org leh buat..kalau nak colik bdk, siang hari pun leh colik..tolong la jgn biar adik2 kecik ni main luar pagar takde org tgk..nanti kena colik, kena ptong kaki tangan, kena jual organ dlaman..kena rogol.., mak bapak ko akan salahkan ko sbb tak tgk adik2..jadik sblm ko dipersalahkan seumur hidop ko, tlg la dgr ckp acik ni..tlg la jgn biarkan adik2 ko tu main sorang2 kat luar"..boley?

Reply 15# dhani80

kang bdk tu royak ko ma dia...mak dia salah paham..mak pak jaman skng ni mukan mkn saman...

Reply 16# pu3_krizalid

itu la motip aku..biar mak dia tau..tu namanye sound indirectly..hehehehe

me tingat sekali anak jiran umur 5 tahun ketuk pintu tanya jika me boleh teman
dia main kat luar rumah..
mak dia baru bersalin, bosan agaknya duk dlm rumah....

moral sini kalau 7 tahun ke bawah memang takkan
dibenarkan memain sesorang...

belakang rumah me taman awam... kalau jenguk kat tingkap tu..
tak pernah tenguk bebudak main sesorang, mesti ada mak atau ayah atau dedua.

ini reason 5 tahun kat sini,
me tak pernah dengar budak mati lemas dalam sungai ke apa sbb tepi tu sungai..

belakang rumah me taman awam... kalau jenguk kat tingkap tu..
tak pernah tenguk bebudak main sesorang, mesti ada mak atau ayah atau dedua.

faraway1 Post at 17-2-2011 20:28

Selagi bukan hobby hang yang memang 24jam  ngadap taman..selagi itu there is always that probability yang memang ada yang berkeliaran main sorang2 tanpa pengawasan dari bibik2 atau orang tua dorang...manakautau kan?

ni berita dlm Harian Metro arini..bukan kes mak bapak biar anak berkeliaran tapi kes mak bapak tingggal anak umur 5 thn sorang2 kat umah kul 1 pg sbb derang gi niaga kat bwh flat derang..ni lagi la takde kesedran sivik..takleh ke mak bdk tu stay kat umah jaga anak? nape mesti 2-2 gi turun n tinggalkan anak kecik kat umah sorang2..bengap tul..

Remaja perkosa budak 5 tahun
Oleh Mohd Firdaus Ibrahim
mfirdaus@hmetro.com.my      KUALA LUMPUR: Pencuri setan. Itu ungkapan layak diberikan kepada seorang remaja berusia 14 tahun yang merogol seorang kanak-kanak perempuan berusia lima tahun selepas menyelinap masuk ke rumah mangsa di sebuah flat di Kepong, di sini, kelmarin.

Difahamkan, suspek dipercayai masuk ke rumah itu untuk mencuri, namun berubah fikiran selepas melihat kanak-kanak itu tidur sendirian dalam sebuah bilik di rumah berkenaan sebelum merogolnya.

Dalam kejadian kira-kira jam 1 pagi itu, kanak-kanak terbabit tinggal sendirian kerana ibu bapanya berusia 30-an berniaga di bawah flat berkenaan.

Menurut sumber, sebaik menyelinap masuk ke rumah mangsa, suspek yang berkeliaran dalam kediaman itu dipercayai mencari barangan berharga kemudian melihat kanak-kanak perempuan itu tidur sebelum merogolnya.

Beliau berkata, mangsa kemudian turun menemui ibu bapanya dalam keadaan menangis kerana sakit pada kemaluannya.

“Ibunya terkejut sebaik dimaklumkan kejadian terbabit. Pemeriksaan lanjut pasangan suami isteri itu mendapati kemaluan mangsa mengalami pendarahan teruk.

“Pasangan itu segera membawa anaknya ke hospital untuk diberikan rawatan,” katanya.

Sehubungan itu, mangsa membuat laporan di Balai Polis Setapak, di sini, untuk siasatan dan tindakan lanjut.

Difahamkan, remaja terbabit diberkas polis di rumahnya yang juga berhampiran rumah mangsa dan akan direman lima hari bagi membantu siasatan.

Kes disiasat mengikut Seksyen 376 Kanun Keseksaan (KK).

Ketua Jabatan Siasatan Jenayah Kuala Lumpur, Datuk Ku Chin Wah ketika dihubungi mengesahkan menerima laporan kejadian itu, namun enggan mengulas lanjut.

http://www.hmetro.com.my/article ... budak5tahun/Article