CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: gdah

[Belanja] Berapa saving korang setiap bulan>

silica_SiO2 posted on 19-4-2013 10:03 AM
kalo aku la.
simple rules..
"ukur baju di badan sendiri"

heheheheh...golak bosa den baca komen ekau...

betul lah tu..pilihan di tgn kita,

bagi aku rumah tu aset, kereta liabiliti...tapi, sapa tak teringin drive keter2 mewah...so, pilihan masing2.
For long term aku terpaksa pilih tambah rumah, bukan order keter mewah....kalau kaya raya semua aku nak hahahaha, sapa yg tak nak tu, meh angkat tgn aku nak tgk.

prinsip aku mudah, hidup biar selesa, makan pakai cukup...tak perlu mewah pun tak apa, janji menyenangkan kita. Tgk kengkawan ganti keter mahal2...aku berangan jer lah. Syukur laki bini ada keter kalau bandingkan sesetengah rakyat yg share satu keter or terpaksa naik public transport...konsep muhasabah lah ni huhuhu. Sbb aku lebih prefer aset lain. Tapi, makan tiada kompromi....sbb aku suka makan, shopping barang2 kehendak ni biasalah, kalau ada lebih sikit apa salahnya....no harm.

Matlamat seterusnya pendidikan anak2....tu lebih utama.

aku nak tanya la...
utk forumer yg stay area Bdr baru Bangi dan serdang..
sapa tau mana2 sykt yg buat sewaan peti simpanan keselamatan @ safe deposit box kat kawasan ni..?

Tak silap aku ada 1 company kat serdang yg buatkan..? tapi aku dah lupa..
Pls sapa yg tau tlog update ya..TQ

koko2 posted on 19-4-2013 04:37 PM
tadek untung punnn...
nambah utang jek...
sudahnya mas lesap sbb nak tebus balik tak mampu..

hoh macam tu ka?? itu sebab ko mau carik tempat simpan emas...
kat mana nak beli emas ? yang jenus jonkong, betul tak kena tipu?

sy lak slalu practice yutk saving sy letak dlm bank yg jrg sy pegi cam tbg haji, susah sket nak kuarkan, elak myself dr senang2 nak kuarkn duit utk blnj yg xprlu,kat rmh lak mmg sy menabung, dr sket2 lame2 jd bukit

Saving saya around 2500-3500 per month...

want2bhappy posted on 17-4-2013 11:00 AM
KALAU ORG TANYA AKU ADA SAVING TAK.. DGN SEDIHNYA.. AKU JAWAB .. TAKDE.. JGNKAN SAVING... INSURANS P ...

err kenapa camtuh skali?
for me yang paling penting, protection dari insurans..
uols ambik la plan yang plg murah...kdg2 medical card tu tak perlu pun
mcm kami, mmg ambik life insurance yang bayar bulan2 murah aje sebab kalau ambik premium tinggi, bulan2 bayar mhl, takut tiba2 ada nk pakai duit banyak, kang tak terkejar nk bayar..takut nnt terminate pulak..so ambil yang semampunya..tak boleh nk harapkan dari insurans company sebab ada limit..dan biasa coverage yang company offer tu rendah aje...
tak pyh ambik premium yang tinggi2..
later bila korang dah berduit sikit, baru tukar, tambah premium yang tinggi sikit...

emas tu tak wajib pun..kalau ada duit nnt2 beli lah..tp fixed saving tu for me perlu lah..
sikit2 pun tak apa...

Follow Us
aku baru jer tebus/jual SSP Sijil simpanan premium BSN..
simpan 1000 selama 13thn..harem dpt apa2..
pas ni nak beli mas dgn duit tu..
simpan 13thn ada jugak naik nilai..

koko2 posted on 26-4-2013 04:24 PM
aku baru jer tebus/jual SSP Sijil simpanan premium BSN..
simpan 1000 selama 13thn..harem dpt apa2.. ...

nih yg silap2 bley menang merc tuh ka???  tak dapat pape?? takkan lerrr...busuk2 ada lerrr skit2 kannn

mak aku and ayah ni niaga.. tapi simpanan xbrpa nak banyak sebab asyik la tolong abh aku yang asyik la kesempitan sokmo.. ayh aku suke tolong org hehehe.. tah macam mana kawan mak aku yang meniaga gak terbukak mulut pasal geng kutu dorang.. yg main semua peniaga kedai makan jugak . dorang main sehari seratus. cukup 10hari sorang dapat duit. kali pertama main mak aku dpt 10k simpan masuk asb. dorang stop time bulan puasa je. so setahun agak banyak dpt.. lega bila main kutu sebab akhirnya dorang bley disiplin simpan duit sebab nak tak nak memang kena bayar kutu tu.

bila dh dapat seketul 10k tu ayh aku pon macam tak teringin dah nak mintak pinjam..dia pon sayang jugak

aish..berminat plak psl simpan2 emas ni..tp mana nk cari info face to face eh..sbb aku lagi suka penerangan face2face..hihi

aku simpan skit je sbb gaji pn ciput je, laki pn xde lagi..around 18-20% dr gaji aku, masuk dlm thaji ngan akaun bank..dulu masa aku jadi despatch paksarela utk ex bos, aku slalu gk masukkn duit asb diorg anak branak tp aku tnya mak aku, dia x bagi..so aku ikut je la ckp mak aku..hihi

kalau ada target, lebih senang mo menyimpan...

sbb selagi tak reach target, mcm tak puas hati mo berbelanja secara berlebihan

Lebih suka menyimpan emas dari wang...jika ada wang asyik nak berbelanja aja..kalau emas malu nak pi gadai atau sayang nak jual..

Bodoh2 aku ada juga nyimpan...

betul2 ikut seperti yang disajes..10% dari duit gaji..

hurm since dah duk skali ni jimat byk jgk la...dulu dua dapur skang jd dapur, dulu duit 5,6 rts kat travel sajork...skang dh cut cost tu.....tgh tnggu bb lahir n agak2 kira2 msh ada baki dlm 1.5 k lg...smpm lah yg tu

zmn skrg kalu x betol2 bajeet mmg keja seumo idop wat byr utang

start jer keja PTPTN, 200
kawen pas 2 3 thn keja, cash 10k (minimum)
keta, 400 (keta cikai mesia)
umah 700 (plg cikai kt area KL slgor)
mak ayah 100 (plg sket, jgn xde)
minyak, 200 (ulang alik keja)
makan minom sorang, 300
=1900 ni utk single

da kawen sok lg la ngn duit pengasuh anak2, pampers, susu....

wp aku keja kontrak jer n hubby pon keja pegawai biase2 jer alhamdulillah kewangan kami stakat nih stabil lg
kesilapan hubby aku dulu sbb wat personal loan utk MLM mujur x smpat labur tp loan dah buat kn....tpaksa byr gak

pegangan aku, kita jgn berkira ngn mak ayah n kluarga kita....kalu ade lebih lg utk org lain.... kongsi2 la rezi utk org lain. x byk sket pon jadik la....insyaALLAH DIA pon xkn bkira ngn kita

kenapa xboleh guna capital font?

kwn2 ofis aku berlumba2 beli tudung fareeda.

aku tak tau nak kategorikan saving 10% dari gaji tu adalah seperti mana yang aku amalkan.

Tuk insuran...for sure, memang ada. Tiap tiap awal tahun aku buat budget tuk perbelanjaan yang besar tuk tahun ni ataupun awal tahun depan cthnya, raya, belanja persekolahan, renew road tax. Tiap benda ni aku buat kira-kira cthnya perbelanjaan utk raya secara keseluruhannya termasuk baju, kuih, duit raya dsb. Cthnya RM3,000 dan tahun ni raya bln 8, jadi 3000 tu akan dibahagikan dgn 8 bulan...dan jumlah tulah yang akan disimpan tuk raya.

Begitu juga dengan belanja tuk persekolahan dan road tax...ni pun ku buat benda yang sama  dan alhamdulillah setakat ni berjaya mendisplinkan diri simpan jumlah yang diperlukan tuk setiap item.

Dan selalunya baki yang boleh dibuat simpanan hanya tinggal beberapa ratus saja

I simpan gak duit elaun bulanan laki kasi... Every month pas masuk jer duit kat akaun, i keluarkan 30% dari  jumlah laki kasi tuk i belanja sendiri beli apa yg i nak.. Pastu 10% i keluarkan tuk kasi mak pak masuk akaun tabung haji dia orang. Baki 60% simpanan... Tapi kdg2 kalau i aim nak beli apa2 yang agak costly dari duit belanja 30% yang i ambik every month tu, i ambik juga dalam duit simpan tu..

But at least simpan lah sikit duit tu jangan tak de langsung, yang jadi surirumah tu, kalau boleh plse simpan juga duit poket laki kasi tu.. We never know hari akan datang kita, emergency ke nnt, ada gak tempat nak cekau duit kan...

harga emas dah turun.. kalu yg investment guna buku kat pbb rege rini rm131/gm. last 3 weeks rm134/gm. yg ni kita boleh beli berapa amount yg kita nak tapi kalu jual balik tatau camner procedur. kalu ada duit bleh ler invest buat saving..

adik miss beli public gold bar yg 10gm tu. ada dua ketoi. akak dia takde beli pun takat simpan skit2 lam asb jek