CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: gdah

[Belanja] Berapa saving korang setiap bulan>

tahun ni ako start saving betul2...
menyesal sgt keje dah hampir 5-6tahun... saving setahun, tahun depan keluar buat bayar road tax la ape la...

this year my target is:
a) RM300/month for TH
b) RM300/month for ASB

first month dah settle.. semoga ako berjaya menyimpan...

saja nak up kan thread lama...bagus baca nih hehehhe. rasa semangat nak simpan duit

ako_chan replied at 24-1-2019 04:40 PM
tahun ni ako start saving betul2...
menyesal sgt keje dah hampir 5-6tahun... saving setahun, tahun ...

Road tax tuh untuk kenderaan Yang hang gunakan yes????

Kenapa mengeluh????

Menakautau replied at 30-1-2019 04:40 AM
Road tax tuh untuk kenderaan Yang hang gunakan yes????

Kenapa mengeluh????

ye. road tax tuk kete aku pakai buat ulang alik pi keje...
rasa menyesal sikit sbb xasingkan duit tuk road tax awal2...
klu aku x usik duit asb tu... bekepuk dah dlm tabung tu...kurang2 dah ada 10k.

harapnya tahun ni last la aku guna duit asb tuk bayar road tax ke ape ker...
tahun lepas ada baki 500 dalam tu...

ada a few question kat sini tuk yg menabung:
1) praktikal ker menabung / simpan duit rm5/rm10 tu?? asal ada duit tu aje simpan xleh guna??
2) buat msa ni aku ada 2 tabung aje for simpanan. satu asb, satu lagi TH. tp function duit2 ni aku xsure lagi tuk ape (emergency ker? travelling ker? or suka2 ker? kawen ker??) patut ker aku tambah lagi satu tabung tuk benda lain...

ada sape2 dh buat tabung utk raya ker??? - tuk duit raya (mujurlah sepupu tggl 2 ketul aje n anak sedara 1 aje - total RM30). then bagi mak ayah nenek, neksu n pakcik yg sakit - total RM350. anak2 kawan office adalah 6 orang - total RM30. homestay, minyak toll segala - RM150/org (sbb share satu family)
waaaaa- dah RM800 (belum masuk lagi brg tuk diri sendiri). harap2 bos bagi aku insentif memandangkan cny ni xdpt ape2...tapi kena gak menyimpan sikit2...erm alamatnya aku kena kumpul claim 3-4 bulan la gini...

ako_chan replied at 30-1-2019 04:27 PM
rasa menyesal sikit sbb xasingkan duit ...

rezeki yg mendapat keberkahanNYA...akan senantiasa cukup untuk banyak perkara terutama pada perkara keperluam walau Tak semestinya senantiasa pada perkara kemahuan...
Hang paham Tak nee???

ada a few question kat sini tuk yg menabung:
1) praktikal ker menabung / simpan duit rm5/rm10 tu?? asal ada duit tu aje simpan xleh guna??

untuk soalan no1 : memang takjalan ..tak menjadi. aku memang kena transfer terus certain amount stp bulan ke bank lain...2018 berjaya tak usik saving.
skrg feb2019 masih belum withdraw yg thn lepas.

Follow Us
Edited by Meiizu at 4-2-2019 11:53 AM

utk soalan yg lain2.
aku tak pecahkan expenses tu utk apa..tujuan belum pasti motip nak simpan je.
gaji kecik..so aku hanya mampu transfer dlm 1 akaun je dulu.

takpun mcm ni lah...ko maintain je apa yg ko buat skrg..then buat excel spreadsheet sendiri total saving equal to expenses type/budget.

Menakautau replied at 3-2-2019 07:02 AM
rezeki yg mendapat keberkahanNYA...akan senantiasa cukup untuk banyak perkara terutama pada perkar ...

pahammmmmm.. keperluan n kehendak benda yg berbezaaaaa
alhamdulillah... buat masa ni mmg keperluan aku bulanan xperlu risau. siap ada lebih lagi bawa mak ayah makan2...n ada juga lebih sikit buat shopping barang sendiri...
cuma skrg ni mmg niat nak kumpul duit... kot la ada rezeki nak travel pi indon jenjalan nak pi bukit tinggi, n kalau ada jodoh kawen kan... boleh la buat bayar makeup, baju n honeymoon ikut mana aku suka...
sbb mak ayah dah ckp dah... duit kenduri kendara tu diaorg yg akan keluarkan... hahaha berangan jauh sgtttt~

kakak laki bini anak ramai 5 orang

dah masuk a level, sekolah menengah dan rendah

mmg keperluan duit sangat-sangat mendesak especially setiap hujung tahun. masa tu la nak bayar segala yuran dan keperluan sekolah/asrama bagai.

inilah gunanya menyimpan duit sejak anak kecik2..aku simpan dalam 2-3 akaun supaya duit tu beranak. aku penah simpan emas dan aku tak suggest utk korang simpan dalam bentuk emas. nak emas, pakai. takyah simpan.

cash adalah important. ada duit je, mesti bahagikan kepada akaun tertentu.
satu akaun utk keperluan jangka pendek (contohnya: belanja anak kat asrama in case ada keperluan)
satu akaun utk berjalan ( contohnya: nak bawa anak jalan2 overseas sekali dua setahun ataupun dalam negeri atau saja2 nak merantau seminggu dua)
satu akaun utk keperluan pendidikan jangka panjang (utk masuk U nanti dsb)
satu akaun penting utk keperluan kesihatan (in case anak sakit tengah bulan, mmg nak cash segera)

aku tak percaya kepada credit card. nak sesuatu mesti saving. bukan berhutang.

Memandangkan saving bulat2 kat Th.. so redha jela dpt hibah sikit hihiii..
Ni start nak masuk rumah baru. Kena bayar 40% drp gaji.. so saving utk.gaji dah berkurangan sgt2
Mcm.kena ikat belanja jalan2...
Duit TH 3/5  kena keluarkan ..agak banyak.. sbb nak beli perabot & eletrik rumah baru...

Rumah baru mungkin nak buat homestay kos rendah atau bilik sewa...

semua ini mengingatkan aku time menyimpan duit masa bujang..
oh..indahnya buku tabung haji...

ako_chan replied at 12-2-2019 12:23 PM

pahammmmmm.. keperluan n kehendak benda yg berbezaaaaa
alhamdulillah... buat masa ...

Savings untuk pi honeymoon nanti bila hang kawen, tempat yg hang suka???

Setakat taste hang cameron highland takkan nak kena savings bertahun tahun baru nak cukup???

Anyway bagus lah kalau ada memupuk budaya menabung tuh....utk kegunaan di 'Hari hujan' jugak ye kan???

caca_eric replied at 8-4-2019 08:00 PM
Memandangkan saving bulat2 kat Th.. so redha jela dpt hibah sikit hihiii..
Ni start nak masuk rumah ...

Betul weh. Bila masuk rumah baru.. Or utk rumah. Automatically duet berkurang bykkk.. Semua habes kat rumah.

Cannot give the exact number.. because how much you're saving is very much depending on your income(s) and basic commitment (needs, not wants)

200 pun dah cukup bagus

green~tea replied at 21-2-2024 03:44 PM
Cannot give the exact number.. because how much you're saving is very much depending on your income( ...

iyo la matcha... sebab angka tu byk sgt kan.. kan... kann....

rumahbiru replied at 22-3-2024 12:52 PM
200 pun dah cukup bagus

tkpe jgn risau....u r not the only one.... i dah lama tak buat  savings sbb i ada perangai yg sgt susah nak buang iaitu joli katak... sampai katak pun confuse kenapa kena jolikan aku

tapi i ada buat financial planning yg insyaAllah takkan menyusahkan masa depan i & hb... asal usul nya plan tu i buat utk adik i, sbb dia kawen dgn biawak... kesian nengok adik i kulu kilir kerja dgn anak2 lagi... & i tknk in future adik i ada msalah duit , nnt i pulak yg kena tolong... sebelum masalah tu timbul baik lah i tolong pk kan masa depan financial adik ... prevention is better than cure . kanzzz

Edited by green~tea at 25-3-2024 10:43 AM
kepompong replied at 25-3-2024 05:01 AM
iyo la matcha... sebab angka tu byk sgt kan.. kan... kann....

I takde la tamak simpan semua.. tp mcm haritu dpt bonus i simpan >50% dalam savings selamat..

pastu balance tu i beli emas & renovation rumah, bayar CC (normal monthly commitment je for expenses tu i biasa bayar full)..

Kalo monthly i simpan dlm 4-5k gitu je lah.. sbb ai mmg suka shoppng... thats all...

kepompong replied at 25-3-2024 05:08 AM
tkpe jgn risau....u r not the only one.... i dah lama tak buat  savings sbb i ada perangai yg sgt  ...

apa yg u buat? boleh share?

rina0602 replied at 30-3-2024 11:47 AM
apa yg u buat? boleh share?

buat benda yg terpaksa buat.. utk sesetgh org , benda tu tak bagus, tapi utk adik i, benda tu kena & terpaksa buat , sbb dlm family dia, dia sorang yg bekerja.. ada suami mmg takde harta, duduk terbongkang je hari2... i suruh adik i buat asb loan 100k masa tu umur dia 45 tahun, ambik utk 20 tahun, so ngam ngam 5 tahun selepas dia pencen, adalah 100k... boleh la... zaman tu 100k tkde value.. tapi kalau dlm bank ada rm10 aje pun pening jugak kepala kot keta dah buat hal nak kena tukar keta baru, kurang2 adalah 100k tu ... masa dia baru pencen tu mesti lah dpt duit gratuity... dpt la bertahan 5 tahun kot duit tu.. Adik i ada pencen, tapi brp sgtlah lepas tolak loan rumah nak sara laki yg high taste & anak (time dia pencen tu mungkin tinggal sorang je la anak yg dia kena tanggung, yg lagi 3 org dah melepasi umur dewasa... yg penting masa depan anak yg no4 tak terjejas.. & tk kacau masa depan anak2 yg lagi 3 org... menumpang kesenangan anak is a very bad idea seorg mak pernah buat kat anak2

utk zaman skrg yg disposable income ni.. memang susah nak buat savings... so tak payah buat! tapi kena lah ada perancangan "habuan" kerja keras kita yg sekarang... utk org yg kerja sendiri macam i (masa muda) (skrg dah tkde keje , buang2 masa je kejenye) i masukkan sendiri duit epf setiap kali ada lebihan duit... kebetulan umur i & hb jarak 5 tahun... so masa umur hb 55 (i 50) dpt epf hb. masa hb 60, i 55 dpt epf i, umur  hb 65 loan asb dah tamat dah boleh keluarkan , pastu masa i umur 65 (hb 70) asb loan i pulak tamat...  lepas umur 70 kita dah tkde keinginan dah nak joli2... cukup la brp duit yg tinggal tu guna sampai mati