CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tapibukanaku

Hutang RM 4K tapi sampai nak sita rumah,freeze account dan gantung kerja

well, kalo hutang CC atau loan aper2 la ngan bank, kalo dah sempit sangat, aku rasa cara terbaek ialah AKPK. pengalaman aku, sampai bertegang urat memekak ngan DC sbb dorang kata mcm2. actually, banks ader dept yg handle kes untuk AKPK. just go to AKPK n ikut briefing dorang and do the necessary steps. kalo DC call lagik just ckp kat dorang kiter dah berurusan ngan AKPK. full stop. tok sah layan lagik dah.

kalo hutang CM, AEON etc bagai nih, esp CM, DC dia kurang ajar giler. main ugut2 tuh. hutang 2k dia kejar mcm hutang 200k. siap hantar surat bagai mengalahkan surat saman dr mahkamah. kalo pi mahkamah pun, bleh deal brp mampu nak bayar. fed up dah ngan dorang ni.

Reply 181# ShinJeongYeol

Alamakkk...hutang 2k takyah la pi akpk

bru pas dpt call dr CM nyer agen, siap ugut nak suh i gi IPK amik surat saman kalau tak bayar sblm 2hb nie....diaorg ni leh guna polis ke tuk ugut2 kita...siap bagi nama inspektor tu lagi...katernyer kena jmpa inspektot koh....nama agent yg call i tu haji mahadi...tapi slang cam indian guy jer...bagi salam pun tidak.

HARY posted on 2-5-2012 10:54 PM
Agreed jugak..DC punya ayat memang korang ajar...
kesian mak saya sebab selalu DC telefon rumah ugu ...

aku pun kena...utang 4 ribu...tup2 nak wat settlement dia mintak RM10 ribu...terkejut mak..
so, dari aku nak bayar..terus tergendala..
minta diskaun dia tak kasi..
so...senyap sudah...

tadi baru dapat mesej umah arahan untuk penyitaan rumah diikeluarkan..
pastu leh cakap..jangan salahkan orang lain kalau umah anda disita...

aku terus call kawan aku kat mahkamah yang handle tu..lum ada lagi nama aku dalam senarai penyitaan..
mintak2 tak de teruslah..sebab memang aku nak bayar sikit2...
tunggu DC yang lain amik alih..sebab aku sakit ati nak deal ngan DC sekarang..banyak hal,sombong,belagak...dan sebagainya...

jesse_crystal posted on 31-7-2012 01:27 PM
bru pas dpt call dr CM nyer agen, siap ugut nak suh i gi IPK amik surat saman kalau tak bayar sblm 2 ...

mmmm..CM pernah call aku pasal aku lambat bayar...aku cakap sebelum due aku bayar..pastu aku letak...kalau di layan menyakitkan hati..mau hari2 dia call..

asudau posted on 1-8-2012 10:38 AM
aku pun kena...utang 4 ribu...tup2 nak wat settlement dia mintak RM10 ribu...terkejut mak..
so, d ...

kalau nak sita pun pihak bank yg buat bukannya DC... ada budak bank collection dept cakap kat aku kerja depa ni sebenarnya gi remind orang bayar hutang bank jer.. kalau orang bayar dia dapat komisyen... tu yg collect sampai cakap kurang hajar n ugut2 tu. bank dia pernah reject kudrat partner pasal customer banyak komplen.. kalau ko tak puas hati sama DC tu korang komplen je kat bank.

Follow Us
so, d ...

nak sita rumah ni bukan nya kerja sehari dua. bila da betul2 diisytihar bankrap baru boleh sita. ada ambil masa bertahun-tahun. itu pun banyak procedure turun naik mahkamah. itu pun kita akan diberi pilihan oleh mahkamah untuk bayar sikit-sikit. pada sesiapa yg ada hutang tak berbayar memang selalu dapat mesej penyitaan rumah dari DC. macam2 lah mesej yg sampai. siap ada cakap, "anda tiada masa lagi, penyitaan rumah akan dilakukan hari ini" dan ada juga mesej, "surat penggantungan kerja anda akan dikeluarkan oleh majikan anda hari ini". Adakah bank mempunyai etika mesej sebegitu kepada customer?????

jesse_crystal posted on 31-7-2012 01:27 PM
bru pas dpt call dr CM nyer agen, siap ugut nak suh i gi IPK amik surat saman kalau tak bayar sblm 2 ...

takde maknanya melibatkan polis. itu semua taktik agent. polis pun berhutang dan ada juga dihubungi oleh agent. polis pun dok ngelak2 nak jawab dgn agent. ye lah kalau da takde duit memang lah memasing tak mampu nak bayar. kalau ada duit da lama da settle. betul tak? satu lagi, agent boleh menyamar jadi macam2, jadi tuan haji lah, jadi tuan syed lah, jadi tuan loyer lah, padahal orang yg sama. :@ Last edited by tapibukanaku on 27-8-2012 10:34 AM

so, d ...

nko utang loan umah ke kad kredit tu?

sala...
bebaru ni aku dpt kol kate aku de tertunggak tak bayar loan slm 4 bln..seingat aku xde plak...sbp aku keje gomen,loan ptog gaji..loan tu under mbsb..
cerita nyer gini...bhgn gaji opis aku tlambat la 2 bln start ptog loan melalui gaji..pastuh, on cam biasa..
slps 5 bln ni,de plak mamat kol opis aku kate aku kna bayar loan btunggak selama 4 bln, jumlah rm 2700..padahal ikut logik,klu tunggak 4 bln mau dkt 6k aku kna bayar...
apa ptut aku buat.aku pn xtau spe kol..mbsb pn xckp pape psl tlambat mla ptogn tuh...pening pale aku..dahtu ble aku kate aku nak refer mbsb hq,trus letak tipon..dah tu plak,kol opis plak tuh..siap mntk no hp aku.aku kate,kalo engko dr mbsb npe ko mntk no hp aku.sblm ni org mbsb kol aku direct jek ke hp..

* sori la..aku ni x pandai nak becerita...hati pn tgh bengang nih...

hi semua,

Dna baru dlm forum ni. Dna ada masalah debt collector jugak dan nak minta advice kwn2 forum ni. Baru2 ni Dna dpt panggilan telefon daripada 'pejabat lawyer' katanya. Dia bgtau Dna ada hutang credit card. Ye, mmg betul Dna ada hutang credit card dgn si 'tiger' dan x dapat jelaskan. Kedua2 credit card berjumlah 16k. Sebelum ada masalah kewangan, Dna payment cantik je tp semenjak ada masalah kewangan awal tahun haritu, Dna x dpt jelaskan bayaran. Jadinya sehinggalah tertunggak byk mcm tu. Tapi salah Dna juga x nak jawab panggilan bank sebab dah taktau nak bagi alasan apa x dpt byr, sehinggalah Dna ignore panggilan bank.
Dan baru2 ni Dna dpt panggilan "lawyer" tu kata dia akan keluarkan surat utk perintah mahkamah nak sita brg2.  Dna ada berckp dgn 'lawyer' tu, dia mintak jelaskan semua sblm pukul 3 ptg jika tidak, brg2 dlm rumah akan disita. Dna ckp mana Dna nak carik duit sebanyak tu on the spot sedangkan Dna mmg ada masalah kewangan. Dia suruh Dna pinjam dengan saudara mara atau kawan2. Dna ckp Dna tak ada org bole tlg Dna dgn duit sebanyak tu. Dia kata, kalau mcm tu kami terpaksa keluarkan surat utk perintah mahkamah. So Dna terus letak telefon dan bersedih. Kemudia keesokan paginya jam 8pg, ada seorang India call Dna, katanya dia didpn rumah Dna katanya dari pihak mahkamah. Dna takot dan teros letakkan telefon. Rumah yg diorang pegi adalah rumah Dna masa rumah sewa dulu. Sejak drpd tu, Dna asyik dpt call drpd diorang..
Dna dalam ketakutan sekarang. tak tahu nak buat apa. Sebab as per 'lawyer' tu, kalau Dna pegi berbincang dgn bank pun, bank akan suruh deal dgn 'pihak lawyer' jugak sebab bank dah serahkan kuasa kat diorang..bank dah tak handle kes Dna dan bank tersebut sudah tidak menganggap Dna ni client diorang.

Dna buntu skarang. Dna takot dia cari Dna dekat rumah baru. Dna takot kalau pegi bank, bank akan ckp kena jelaskan hutang pada 'lawyer' tu or 'mahkamah seperti yg dimaksudkan oleh 'lawyer' tu...ada kwn2 forumer yg bole bantu bagi advice tak?

tq

tipu je tu.  diorang tak boleh sita sesuka hati.  mahkamah pun tak secekap tu nak keluarkan surat sedangkan kes ni pun belum masuk ke mahkamah.
ni biasanya debt collection agency yang pakai nama lawyer firm je.  apatah lagi bila bank tu kata kena deal dengan diorang sebab dah serakan kuasa kat diorang.  confirm la debt collection agency je ni.  diorang ni berfungsi seperti bouncer la.  
cuba ambik details diorang termasuk la pegawai bank tu, lepas tu buat surat aduan kepada bank tersebut DAN BANK NEGARA.

selain itu, kalau nak berbincang dengan agency/bank tu, bagitau diorang yang anda nak cadangkan satu payment plan untuk bayar secara berkala dan selesaikan hutang itu.  biasanya diorang akan terima.
sebab takde gunanya diorang sita segala harta tu.  bukan boleh jual pun.  nak jual, kena lalui banyak proses.  kena masuk mahkamah.  mana la diorang berani nak masuk ke mahkamah dengan perangai camtu.

Gemukkkkkkk posted on 21-9-2013 07:46 PM
tipu je tu.  diorang tak boleh sita sesuka hati.  mahkamah pun tak secekap tu nak keluarkan surat se ...

ye ke gemuk..ok Dna cuba diskas dgn pihak bank

Wen pon ada problem psl ni.. hubby ada pl ngn bank rkyat..so last year dia x keje n accident plak so one year tunggak..tp bln jun kami dah settlekan tunggkan 1 year tu...tp julai dtg surat lawyer kata kene naik court...kami call blk lawyers office dia kata ignore jer surat tu...so ni ada 3 bln tunggak...sbyk 4k so wen dah byr 2k and mtk tempoh spi end of the month leh byr habis...dia x bg jugak.. ni dia call nak kuar surat saman bankrupsi sebab ada tunggakan tu...huhuhu mcm mana yer...

arwen81 posted on 9-10-2013 02:37 PM
Wen pon ada problem psl ni.. hubby ada pl ngn bank rkyat..so last year dia x keje n accident plak so ...

berapa total hutang tak berbayar tu sampai keluar surat bankrapsi?

anyway..bank rakyat tu nama je bank rakyat, tapi lagi teruk dorang punya DC. iols pernah kena dulu, siap hantar fax sebesar alam kat office iols bagitau iols ada hutang sekian sekian amount. nasib baik PA office iols tu bukan jenis kepochi.

tapibukanaku posted on 16-10-2013 03:46 PM
berapa total hutang tak berbayar tu sampai keluar surat bankrapsi?

anyway..bank rakyat tu nama  ...

agak banyak la hutang more thank 30k...so skrg ni monthly mmg hubby byr extra 2k..tp dia ckp selagi x settle
yg lg 2 bln tunggakan tu legal process still berjalan. Pastu sombong lak tu org bank tu

arwen81 posted on 28-10-2013 09:35 AM
agak banyak la hutang more thank 30k...so skrg ni monthly mmg hubby byr extra 2k..tp dia ckp selag ...

kira nya ada 3 bulan tunggakan je lah ek?

tapibukanaku posted on 28-10-2013 10:42 AM
kira nya ada 3 bulan tunggakan je lah ek?

klu ikut 2 bln je... hari byr 2k tu dah cover 1.5 months

arwen81 posted on 28-10-2013 02:18 PM
klu ikut 2 bln je... hari byr 2k tu dah cover 1.5 months

kalau 2 bulan, rasanya tak lah serius mana.
eh lupa ni personal loan or loan kereta? kalau loan kereta, apa jadi dgn kereta tu?

tapibukanaku posted on 28-10-2013 02:34 PM
kalau 2 bulan, rasanya tak lah serius mana.
eh lupa ni personal loan or loan kereta? kalau loan k ...

personal... sbb kitorg nk beli tanah kat kpg..kat kpg hubby plak jenis tanah x de geran. tanah adat..
so buat pl la nak beli tanah