CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Missfadh

[Geng] Rumah Kaki Royan Part 181

Kisah nakal paling epik dan bukti kte ketua kenakalan dlm adek badek yg omak selalu ungkit cite msa kte umo 4yo..masa tu omak tidokan kami depan tv. Tup2 omak sekali trtido. Bila terjaga tgok kami adek badek takde depan tv. Hilang bubar. Omak cari2 rupanya tgok kte, sis n adek2 dah ready kat gate blkg sorong beskal nk pi main kat playground. Gate depan omak kunci. Omak tgok kte yg paling depan, dok trsengih2 bila dah terkantoi nk pi main. Omak panggil kami suruh masuk, mencicit kitorg lari gelak2 pi playground. Lariii cepattt sebelum kena tgkap dgn omak! Kikiki.. gitu ler. Omak ckp puh ler ni ketuanya. Since then, apa2 knakalan dlm adek badek gue dulu yg kena n dituduh pempengaruh kenakalan. huhuu.. klu yg lain buat nakal dulu pun tp klu gue ada situ, gue dulu yg kena hukum

Kecik dulu apa je yg kte x penah kena.. kena bantai dgn hanger, tali pinggang, getah paip, kena sangkut pokok ciku, kena tinggal kt kebun kelly ng hujung kg. Rotan panjang tu lg la tayah cite la..i know hukuman2 ni bnda biasa bg budak2 sezaman kte. Tp utk kte bnda ni bg kesan sgt dalam sbb x adil dlm hukuman..yg lain buat nakal juga tp kte dulu yg kena. Klu yg pandai belit, trlepas. Mngkin ada waktu turn kte pula belit nk lepas diri juga, so next kenakalan gaduh adek badek, omak apak x siasat dulu terus jatuh hukum kat den walaupun utk kes tu org lain yg salah. b4 9 yo kte nakal gini la..nakal2 lasak budak nk mmbesar. Tp sbb gue sorg perempuan yg agak buas nakal compared to sis yg ayu nan sopan, tu yg paling byk birat banding yg lain. Bg omak apak klu anak laki buas nakal tu normal tp anak pompuan nakal is big no2 so mendapatla asyik kena libas..

After 9yo, lps gue realized n tahu apa yg jd dlm hidup kte, kenakalan den berubah jd lebih agresif. Jiwa memberontak makin kuat membara. Kte jd defensive.. klu gaduh dgn adik2 laki kte akan protect diri bersungguh.. masa ni level garang omak apak naik berkali ganda kat den. Satu ayat omak yg masih segar dlm ingatan gue, ‘kalau kau keras puh, omak lg keras dari besi’. Itulah ayat omak marah sbb kte tamo ikut pi niaga. Kecik dulu omak paksa pi ikut niaga utk tolong. Jimat sikit dari upah org, bek suruh ank sndiri yg kerja. Apak okeh sikit x de nk paksa klu anak tamo pi, tp klu omak dah bebel bising2 x de sapa nk tolong x cukup tgn bla bla apak pula sakit tinger dgr omak bebel, memang gue terus mendapat la. Libasss.

That’s y i against child labour walau apa pun alasan para mak pak bagi utk justify tindakan mereka

Tuduhan negatif dgn diri den ni dah sebati.. betul ka salah ka tubuh badan ni dulu yg akan dihempuk. X de chance nk defend diri explain, dicop melawan. Bersuara sikit ja dikata melawan. Pastu mendapatla..

Kdg omak apak lihat diri kte sbg ‘threat’ pd adek badek lain.. sbb study gue lebih excellent dri yg lain. Every year naik pentas ambik hadiah utk SRA. Tiap tahun since drjah 2 den x beli buku sbb dpt free dari hadiah exam hujung tahun. Kte tapau byk subjek cmrlang n hadiah tu share dgn adik2. Hasilnya jimat duit mak pak tayah beli buku utk adek2.. SK kdg ada tahun x naik. Okeh, so disebabkn gue agak excellent, omak apak anggap gue akan tindas adek badek satu masa nanti bila dah besar. Woww wowww woww yaaaa! Hebak eh omak apak den bole predict masa depan ‘kejahatan’ dan ‘kezaliman’ gue. Huhuu..

Follow Us
Bab study gue excellent omak apak tak nafikan pujian. Depa appreciate effort kte study TAPIIII dlm masa sama depa bandingkan dgn anak2 lain.. bila ada yg mula berasa hati, omak apak counter semula cari salah kite utk harmonikan situasi. Whatt?? Omak apak tamo anak2 lain rasa ketinggalan, so akan selalu cari salah kte supaya ‘balance’.

That’s y gue x minat jadi dan terlihat ‘special’ dlm mana2 kelompok. Kau akan dilihat sbg ‘threat’ oleh yg lain walaupun kau x buat salah apa. Aku dah lalui fasa special ni dari kanak2, sek rendah, menengah, matrik, yuni dan sampaiiilah dunia kerja. Sumpah x best! Sbb org pndg kau sbg musuh dan ancaman bila ada pihak lain bg extra perhatian. Walhal aku x hadap langsung segala mala extra perhatian tuu. Korang nakkk, hambekkk. Skrg hidup aku aman2 cuma dlm perhatian h sorg. Huhuu..

Dan kdg sbb cara aku berfikir lain dari adek badek lain dan omak apak, maka aku dilihat sbg kuat melawan. Mindset omak dah nmpk aku sbg anak nakal yg kuat mmberontak, so bila aku berpihak dan pertegakkan kebenaran yg bertentangan dgn kehendak dia, aku dicop sbg kurang ajar, kuat melawan sbb mncabar kehendaknya. Like i said many times, x kira waima siapa jua org itu..yg hak tetap hak dan aku akan tetap tentang benda2 kebatilan.

Edited by miss_pooh at 4-4-2024 06:32 PM

Masa kte 18yo, itu adalah detik pertama luahan yg trpendam sekian lama. Detik itu aku bgtau omak, aku tahu apa yg selama ni depa fikir aku x tahu. Aku ingat apa yg selama ini depa sangka aku lupa. Keras aku selama ni kerana itu. Masa ni kte tgh packing baju nk pi matrik. Omak masuk bilik tgok kte packing n ada ayat omak buat aku triggered n terpacul la luahan pertama tu. Omak nangis mnta maaf n bgtau alasan yada yada.. aku x peduli dgn semua alasan omak. Sbb hak perlindungan aku diabaikan. Aku tau omak dah tahu aku tahu aku ingt tp omak x tahu sejauh mana aku ingat. Omak tahu sbb adek penah trjumpa diari aku. Aku balik dari asrama, sis bgtau adek jmpa diari kte dlm drawer. Dia baca dan nangis2 terus pi bilik omak bawa diari aku. Aku tergamam dgr kata2 tu..aku ty pasaipa? Saja duga kot sis tahu.. sis ckp x tahu. Muka dia brsahaja mksudnya mmg dia x tahu. N sejak tu la kte stop menulis diari. Diari tu masih ada lg dgn kte skrg..dah masuk kotak arkib. Omak minta maaf seolah menyesal dgn tindakannya n apak yg x protect kte tapiii aku nmpk sesalan tu separuh masak. Klu benar2 sesal, x akan ada trigger series yg seterusnya. Konflik trbesar tahun **** pun x nmpk pnyesalan, malah aku pula yg disalahkn. Wow. Anak kecil mentah yg tak tahu protect diri pula dipersalahkan ya. Woww woww. Ego bombastik

Jgn kita fikir anak kecil yg kita anggap budak mentah tak tahu apa itu akan selamanya kelihatan mentah pemikiran dan ingatannya. Silap besar. Jgn fikir ketidak adilan yg berlaku dlm hidupnya yg dia x boleh suarakan saat itu, akan hilang begitu saja tanpa trauma. Apatah lagi bila dilayan seperti musuh. Lagi berkecamuk berterabur emosi trauma dia bercampur baur.

Yg lebih sadis bila apak penah pijak muka kte..gue dah besar ya masa tu. dah masuk yuni. Tgh malam apak tendang pintu bilik den smpi rosak tombol. Kte trjaga buka mata..takut apa yg apak cuba buat. Tp kte x kalih badan. Tiber apak naik atas katil terus pijak muka den.. gue tergamam. Nangis? Tidak. Hati aku auto harden dek tindakn apak sbb emosi omak. Esok pagi2 aku bngkus kain baju balik yuni. Ikut hati jiwa yg pedih ni mmg x kupijak dah rumah tu tp dot2 call pujuk kte balik. Rindu lama dah kte x balik masa tu.. n ada sorg teman masa tu nasihatkan kte juga utk balik x lama lepas insiden. Klu x kerana dot2 dan nasihat tu, x mungkin kte akan balik jejak kaki kat rumah. X ingat raya bila, sama ada tahun sama atau seterusnya apak nangis minta maaf kt kte.. huhuu. Last year pun apak ada minta maaf lg dgn suara sayu.. serius kte rasa nk nangis sgt masa tuuuuu. Sedehh wehh. Klu apak mnta maaf kte dpt rasa ketulusannya tp knp klu omak aku susah nk rasa ikhlas tu ya.. mungkin sbb omak akn cari psl lg dgn kte.

Tulisan ni hnya luahan memori semata. Aku x ada dendam pd omak apak dah. Asalkan jgn trigger den lg. Aku takut trigger tu akan cakar parut luka semula.. kerna aku hnya manusia biasa.

Anak adalah amanah dan tanggungjawab. Anak bukan utk dijadikan trofi lengkapnya sebuah keluarga yg sempurna di mata umum tapi hakikatnya ambil mudah pengabaian hak anak2

Haritu dlm group fam, gue ada bg sebutir dua tazkirah ttg hak anak2.. peduli lah ada yg nk terasa ka apa. Klu ada yg trtanya sama ada gue brcakp atas oengalaman sendiri or what, i dunt care. Tp idokler butir2 ayat tu hint pd spesifik trauma den. Gue bg umum. Sbb mmg wujud pengabaian di depan mata aku skrg. Aku tamo budak2 tu rasa apa yg aku penah rasa. Aku sekolahkan semua sekali. Mak pak dan yg lain. Sbb yg lain cuma pndai ngata blkg tp x berani nk ‘ketuk’ mak pak x brtanggungjawab ni dgn ketukan ‘hammer’. Depa ketuk2 manjah ja esoknye boleh berkikiki lagi dgn manusia jenis gini. Tu psl depa naik lomakkk.

Anak2 buah rapat dgn kte.. klu gue balik semua pakat lari ceria sambut kte dari kete. Yayy acik puh balik! Seronok depa tgok kte balik. Dulu zmn bujang rajin la balik. Skrg pun wlu jrang balik sambutan depa tetap sama.. coz i care about them. Wlu gue dilihat garang dimata org tua tp kasih syg gue tumpah utk depa.. i doakan depa lalui kehidupan yg baik, sungguhpun mungkin ada memori ‘keras’ dlm kehidupan kanak2..kte nk depa tahu, if anythg happen, depa ada kte utk protect depa jika yg lain buta mata..

Slmat buka pose..gue dah kena hitung hari utk gantiii. Sobss

Since f1 kte dok asrama, n kte terus keluar x prnah lekat dok sebumbung lama dgn omak. Hinggalah hari ni..So nak baiki hubungan yg rapuh tu susah. Dulu klu cuti balik rumah dari asrama, dgr omak n adek badek gurau inside jokes depa, gue krik krikk. Mcm beto tu haa.. adek badek selalu kata kau mana tahu. Kau dok luar. N buat kte lg sedih bila adek badek selalu kata kte tak tahu susah keluarga sbb kte dok luar. Dok asrama mkn sedap katanya. Kte beruntungla bla bla. Kte diam. Sedih. Nk balas pun mcm takoser nnti jd bertelagah. Sedap ja depa ckp kan..kte x kongsi cerita bukan maksud kte x de susah sendiri dok jauh dari keluarga. dorg x tahu mcm mana kte usaha urus emosi sendirian bertahunnn dgn gangguan masa study, dorg x tahu mcm mana kte tanggung rindu kt omak apak sbb omak apak x da duit nk dtg ziarah so kte kena faham keadaan. Setiap kita ada ja cerita sedih susah masing2..tayah nk terpaling sapa yg paling melarat. Kte penah cite bnda ni kt sis. Kte kecik hati ada yg fikir kte x fhm susah fam sbb dok jauh. Sbb fhm la aku x pernah paksa omak apak dtg. Sbb fhm la aku x paksa omak apak hntar duit walau aku kena ikat perut. Pastu sis cite, omak penah nangis teringat kat kte. Makan apa la adek kau tu.. okay ke x dia kat sana. Huuuuu sobsss.. berjurai ayaq mata den sebak dgr sis cite. Kte ingat omak x peduli kat kte T_T. Mujur la sis cite..klu jd mcm sanaz tuu.. mak dah takde baru nk cite prihatin si mak kt beto.

Mak pak dan dewasa yg lain, janganlah mudah hukum anak kecil yg nakal lasak.. depa sendiri pun tatau pasaipa n mcm mana depa boleh pnjg akal nk brtindak lasak. Ada pula anak yg pasif, pun depa tatau pasaipa depa x aktif mcm anak lain. Tp mak pak lapang sikit otak x hadap kerenah anak mcm ni. Anak2 ni x minta pun dilahirkan tapi kita mak pak yg minta depa dari Allah. Tp kenapa bila diuji dgn cabaran mndidik anak terus ampa hukum depa seolah depa dah bijak berfikir baik buruk dosa pahala mcm org dewasa? Nak senang ampa je kann.. Ampa pikir kenakalan anak boleh dilentur dgn kekerasan didikan. Silap besar. Ampa pikir keras akan buat anak trdidik dgn akhlak baik. Idokkkkk. Keras dan tegas tu beza. Ampa bukan tegas tp keras! Bila anak menjauh ampa salahkan depa lg..tak habis2 salahkan anak. Fizikal ank boleh dilambung sana sini atas kuasa veto mak pak tapii ingat ya, emosi dan jiwa anak ampa x boleh control. Apa yg kau tanam, itu yg kau tuai. Kalau ampa lihat didikan keras buat anak2 jadi orang, jgn rasa bangga diri sgt naa sbb didikan keras ampa yg bentuk dorg. Idokkk. Depa jd org sbb kesedaran diri sendiri yg nak keluar dari sikap toxic ampa. Tp pd jiwa yg x mampu utk ada kesedaran diri, depa akan hanyutt dgn didikan kekerasan ampa. Kdg zahir nmpk jd org, tp depa inherited sikap toxic ampa dan repeat pd next gen.. the cycle will be repeated, again n over again..