CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kasturisyurga

Pengalaman buruk interview

aku nk jgk swb soklan th 2011 nih.... sbb aku ada pglmn yg aku xleh lupa..

pglmn pertama interbiu dulu masa umo 18 thn nk masuk maktab perguruan. mula2 dorg cek semua fail2 yg aku bawak, tgk result SPM, then dia kata result aku dah ok. so dia tanya benda2 yg aku x pernah nak jangka. dia tanya:
" kalau awak di pinang oleh sultan brunei cmna?" aku blur sekejap.. aku mula pikir muka tua sultan brunei. aku jwb " x terima...sy dah ada tunang" lbh kurang cmtu lah. pdhal aku xde tunang pn. dia tanya lg " kalau dia nk jugak?"" behhh soklan apakah ni?? aku sebagai anak gadis 18 thn yg naif masa tu...blur n cuba tersenyum tp kelat. then dlm beberapa minit aku diam, tukang soal n org sebelah dia tersenyum n ketawa kecil. behhh.. aku rasa muka aku merah la masa tu.. dlm hati dorg ni nk kenakan aku ke atau saja nk tanya soklan yg menguji IQ n EQ?

bila aku pikir2 balik, mungkin sebab dorg nk tgk cmna aku jwb soklan yg sebegitu rupa  kan? dan masa interviu yg sepatutnya soklan2 ilmiah kluar.. xde satu pn meka soal. padahal beberapa hari sblm interbiu byk benda aku hafal bkaitan pendidikan n isu semasa. tp langsung dorg soal hal2 mcm tu.  hmmmmm..

zuraida8177 posted on 14-3-2011 02:46 PM
klu sendri nyer pengalaman buruk tak.Tp klu staf bawah yg gi interview untuk kenaikan pangkat tu ada ...

N17 tu bkan lepasan spm ke? sorry lah saya x tahu sgt kod2 kerajaan ni.

mcm senang aje korang interview kerje

Penah pegi interview gomen.Biasanya klu interview keja Gomen ni dia akan tanya pasal Menteri.Penat aku hafal,xditanya pun.Masa interview,rmi jgk panel dlm 8 org.Salah sorang tu suruh nyanyi.Aku pun nyanyi lagu Matahariku (Agnes Monika).Yang paling malu masa nak keluar bilik,boleh pulak nak terjatuh ke depan siap melatah.Tapi sempat lagi cover.Yang pasti aku dengar panel yg kat dalam ketawa .

kupu2siang posted on 14-3-2011 06:24 PM
aku penah g inteview,org yg inteview aku tu sambil2 hisap rokok..pastu asap hembus2 kat aku..langsun ...

Napa xbukak mulut,bagi bau nafas tt

Macam2 peel interviewer

Tade pengalaman interbiu keje tapi pengalaman untuk satu jawatan adela kat uni..tabuat pape research pon untuk jawatan tu..tetibe kena tarik dapat arahan suruh pi interbiu on the spot..masakkk! Tanya sikik2 mana yg sempat je kat snior..ada 5 6 orang panel..mostly soklan dorang lebih kepada situasi..macam mana nak handle situasi kritikal yg perlukan solution pantas..goreng je laa..haha..ade juga soklan fakta..serious tatau tapi pakai hentam ikot logik..yg penting muka kena kompiden walopon salah

ada orang kata kalu tatau bek ngaku tatau dari nipu.. Tapi aii rasa bergantung pada soklan kot..

Mujur dapat..heheee

Follow Us
bandung_cincau posted on 31-5-2014 07:59 PM
N17 tu bkan lepasan spm ke? sorry lah saya x tahu sgt kod2 kerajaan ni.

ye N17 lepasan SPM.Kemasukan kerja menggunakan Sijil SPM.Staf yang kerja N1 tu menggunakan kelulusan PMR dan bila ada kekosongan jawatan untuk N17 dia pun mohon sebab dia pun ada sijil SPM. Malah ramai sekrang staf yang berjawatan menggunakan kelulusan SPM walaupun mereka ada ijazah.

hmm tergagap2 nak jawap soklan apa perancangan masa 2020.. wtf

Pernah..tak bersedia langsung..jawab pun main hentam kromo je...tak dapat pun..hihi

zuraida8177 posted on 12-6-2014 11:13 AM
ye N17 lepasan SPM.Kemasukan kerja menggunakan Sijil SPM.Staf yang kerja N1 tu menggunakan kelulus ...

gaji nnti sikitlh ye sbb kira kelulusab spm?

bandung_cincau posted on 13-6-2014 09:29 PM
gaji nnti sikitlh ye sbb kira kelulusab spm?

Gaji ikut gred.klu guna spm ikut gaji spm.tp terpulang pd kita klu nk terima atau tak?drpd tanam anggur baik kerja

Aku pernah pergi interview kat area sunway...dlm resune aku terang2 tulis yg aku ni ade degree...time interview tu boleh pulak die tnya aku kenapa aku aply keje tu sedangkan kerja tu utk diploma or spm level...helloo dekat jobstreet tulis utk degree level ok...pastu condem gaji yg aku mintak..die ckp skang fresgrad yg ada degree punya gaji standard spm sbb no experience..even keje gov pun mcm tu...mmg aku geram...die fikir aku ni bodoh agaknya...aku ckp saya walaupun baru grad tapi saya takde pergi interview tanpa buat survey...saya tahu level gaji utk dip and deg...kalau en rasa tak boleh bayar ape yg saya mintak, just berterus terang..and semua details saya ade dlm resume ni termasuk gaji yg saya mintak..dun waste my time..2 weeks after tu dia call aku ckp dpt kerja tu tp aku dgn bangga ckp maaf en saya dah dpt kerja yg jauh lebih baik and gaji lebih dari apa yg saya mintak...huahuahuaaa...padan muka...alhamdulillah, rezeki aku..aku dpt kerja dgn company yg sgt2 stabil and offer gaji 50% lebih dari yg aku mintak..

lupa ada interview

pernah g 2 interview:

1.dulu keja bank, mcm2 soalan ditanya. apa knowledge ttg insurans..mcm mana nk apply field of study aku dalam kerja yg aku mintak..pas tu suruh bercerita ttg apa saja berkenaan dgn diri aku..(rasanya more on emotional intelligence). hampir sejam lebih kat dalam bilik manager, dia suruh aku keluar dan jumpa PA dia terus. Rupa2nya aku diterima keja kt bank tu, on the spot lepas interview...terus isi borang income tax. gaji yg bos recommend pun lebih dari gaji yg aku tulis dlm form.

~~~~~~~~~tapi hazab betul keja kt sana..hari2 kena dengar sumpahan dalam meeting. ye la sebab deal dgn duit fuhhh~~~~~~~~~

2.Aku dah berapa byk kali isi borang SPA utk jawatan PTD. Tapi hanya lepas peringkat PAC je. tak sampai interview pun. Sekalinya time aku tengah present financial planning dgn client kt bank, tiba2 SPA antar SMS. Guna khidmat SMS je...Inform yg aku terpilih utk interview salah satu post di Gomen. Post yang SPA panggil pun aku tak pernah minta sebelum ni. Jadi aku rasa rezeki la kot sbb aku pun tak tahan keja banking dah.

Time aku pegi interview tu, mmg semalaman dok baca dan hapal sapa menteri, apa job scope jawatan tu, apa rancangan malaysia pd tempoh utk tahun tu, dan kalau boleh aku rebus buku Pengajian AM pstu minum.

Hari interview tu, awal aku berangkat, takut ramai orang. pukul 730 dah tunggu. Yang bestnya, tengok2 5 orang calon interview je yg dipanggil utk jawatan tu. Biasala, kitaorg mula sesi taaruf, tanya mana keja, sapa nama etc...dah sesi taaruf sesama calon, nampaknya yg lain semua merupakan penjawat awam negeri yg nk tukar post. cuma aku je dr private. Kat situ aku dh rasa mcm 50-50 je harapan, sbb ternyata mereka byk pengalaman dlm polisi kerajaan. Adala rasa tergugat..tp takpe, aku just jawab dgn ilmu yg ada di otak..

Time aku masuk bilik interview, ada 2 panel (sorang Dato SPA (perempuan) dan sorang dari Kementerian-pun Perempuan juga). Yang SPA tu, mak aih...garang ooo.tgk muka pun tau. belum sempat duduk pun aku terus dia speaking & asking me to intro myself. Then aku cakap la omputih balik dengan dia tanpa kira grammar betul ke salah..sebab takut gak time tu, diserang tanpa aku duduk dulu.

Dalam aku intro diri sendiri, rasanya dh lebih 10 minit, tiba2 yang dari Kementerian mencelah dalam bahasa melayu. Jadi aku respond dlm bahasa melayu. Satu apa pun yg aku baca Pengajian AM tak keluar...yang keluar more on job scope. apa yg aku tau ttg kerja tu, mcm mana nk handle situasi. Satu soalan Dato SPA tu tanya:
'Kalau aku jd PM, apa plan aku untuk handle masalah sosial kat negara" dan dia nak aku hurai satu2 step, dari penyediaan proposal------------------> Z (implement).

gila tak? tp aku take a deep breath sbb aku terpaksa speaking...jd aku explain la dgn lemah lembut. Dh nak sejam lebih gak aku dlm bilik, last2 dia tanya kenapa aku nk kerja ni sebab kerja sekarang (as a banker) lg byk duit/ komisen etc.....Then aku jawab balik dgn dia, Aku bkn bekerja semata2 sebab duit tapi juga atas sebab family values dan juga sbb nk berkhidmat dgn masyarakat dgn lebih dekat. Last2 yang SPA tu tanya, kalau transfer aku jauh2 ke mana2 aku sanggup tak.....SECARA JUJURNYA  aku cakap tak...huhu........

marah betul org SPA tu, lps tu dia bgtau aku, kalau tak sanggup jgn apply keja gomen. sbb ramai lg yg perlu kerja ( Ni apa yg Orang tu cakap). Tapi aku tetap menjawab, sebab aku dah dipanggil utk datang interview, jadi aku terima dan rezeki tu semua dari tuhan.

time keluar je dari bilik tu aku rasa mcm tak dapat...sbb suka menjawab. Tapi alih2 sebulan pstu ade panggilan utk lantikan tetap bg jawatan tersebut dan terima seadanya walau starting tak sebesar gaji sebelum...hehe Last edited by shi_jewel on 10-7-2014 12:21 PM

first intebiu - lpas grad. ngan abang ipar - ko ok x keje sini. ok bang. so stat la keje jual ayam kat kampung

2nd intebiu - fresh ek... erm xde pnglman tapi nak rm1800... ermmm...ermmm... x dapat... kat jobstreet bepuluh da aku klik satu haram x panggil intebiu... yg aku tgk iklan kat utusan ni yg pnggil tp nak pnglaman serta gji ble kecik

3rd intebiu - company besar. masuk nama intebiu pakai cable. mak cik keje situ... x tau ape2 sb short notis. dtng intebiu.. sbb ada orng dlm g second stage.... kena present...ada satu soklan tesalah jawab...soklan bebunyi - kalo awak dpt ofer lain ape awak buat...aku ngan jujur sengal jawab, " saya akan pertimbngkn dlu offer tu ok ke x. jwpn ptut camni, "Sy akan reject offer tu sbb sy rsa cmpany ni la utk sy kmbng karier sy"... tp sbb pki kabel besar kapal... lpas la keje... ni la keje first aku
Last edited by garangbenor on 10-7-2014 04:26 PM

bila kawen nak dok dekat... so stat cr keje lain... dkat 200 aku apply job kat jbstreet... hampeh satu pon x pnggil... try masuk satu website cmpany omputih... dia pnggil intebiu

4th intebiu .... mak ai 3 orng German yg datang khas utk intebiu... ape ntah aku merapek dlm tu.. so x dapt

5th intebiu ... cilakak... pnat aku trun KL..skali ejen cari keje

6th intebiu .... dapt intebiu sbb mmber anta kan resume... time intebiu... ble lak mmber tu bos dia suro masuk skali cam jadi panel... nak tegelak gak aku... dapat offer but insecure... job tu contract renew tiap2 taun... takut aku nak kje tu

7th intebiu.... kira ble kira tiap2  2 blan aku g intebiu dlm masa 2 tahun... bapak la lama cina ni tanya aku... masuk sejam sengah... stop sir.. i want to have a drink... aku buka btol air aku... aku minum... intebiu x bejaya

8th intebiu... bos yg intebiu ada kaitan ngan projek yg aku pnah attach dolu2... dpat offer tapi aku rejek sbb x brani nak g... keja ssah bai n bukan kpakaran aku yg x pakar ape2 pon nih

9th intebiu... panel ckap sy nak orng yg ada xperience dlm bidang ni... gampang... yg ko pnggil au intebiu ape hal...naya aku je dtng jau2...ada la beborak 5 mnit

10th intebiu... bla2 dlm 15 minit ngan satu bos cina nih... time ni aku g intebiu cam g kdai runcit je... da x gabra ape pon... naik malas nak beborak mggu dpan hr call...yey...syukur alhamdulillah...dapt keje  KL n hidup bekeluarga Last edited by garangbenor on 10-7-2014 04:29 PM

lupa lak... selit la kat no 7th

Intebiu satu cmpany cina... borak2 ngn HR manager... ayat borak yg menyentap jiwa nurani dia yg aku rasa dia suka kat aku... aku soal dia... how long have u been working here sir?? dia jawab... why u ask... aku jawab... just want to know what makes you happy working here.... pro x soklan aku.... n satu tips... jgn lupa minta bsness card... tu nk nmpakkan keprofesional ko walopon ko keje jual ayam je pon.

sambung pas no 10

11th intebiu... ngn satu cmpny omputih... bos dptmnt cina masuk islam... dia je yg bnyk ckap... aku denga je la... tup2 aku dapat keje... tp satu trick dia menjadi kat aku... dia buat kt confi ngn dia so time gaji yg aku minta tu x dapat... dia slash n aku ble stuju tanpa bnk soal... tp rejeki x kmna gji skang da cpai ape yg aku idam... gaji ikut tahun bekeje

satu pengalaman buruk pegi interview yg pernah aku rasa

gi interview kat satu syarikat yg terkenal ni
dah last2 minute nak pegi, dia call tak jadi sebab jawatan dah di isi...
oklah...nak buat camana kan...
tak lama tu, panggil semula utk interview jawatan yg sama
aku pegi
nak dekat 2 jam aku tunggu, baru la dipanggil
masuk2 aje kat bilik interview tu, dia baru nak belek aku punya resume...HR head pulak tu.
tak sampai 2-3 minit, telefon dia berbunyi pastu dia kata kena pegi meeting...dan aku pun terkulat2 la kat situ sorang2
pastu datang sorang pegawai, kata kalau ada apa2 nanti kami call.

menyumpah2 aku...sungguh tak professional.  buang masa aku terpaksa amik half day utk interview yg macam apa ntah...

Aku pun ada pengalaman interview.. saje nak share..

Masa 1st interview, baru hbis study.. private setor. Aku tak apply pon.. tapi tah camne company kol suh aku p interview.. jawatan PA. Msa sampai company tu.. 1st impression aku tempat ni takbes.. hahah. tp try la.. penginteview tu bos tempat tu sniri.. soklan tah apa2.. tetiba ckp aku dpt keja n leh keja ari ni jugak.. aku mcm  what?? n perkara paling buat aku reject si bos tu ckp "U keje dengan I skang, bukan dengan bapak U".. eh apa kena mengena??
Esoknya... aku trus x g keje..dorang call pon aku xjawab.. Dah arr tempat tersorok..N staf dia plak ada 2 orang termasuk aku.. BIG NO laa.. Dan bila aku cite kat bapak aku pasal ni... baru la bapak aku cite yg company ni terdesak sangat nak pkai staf sebab sebelum ni dah pernah bankrap. Eerrr.... ngeriii...

Yang 2nd ni Gomen.. 10 orang utk isi kekosongan 2 tempat (sesi petang). Masa dpt surat kepelikan sbb aku isi jawatan lain dapat intvw jawatan len..  Dan aku org 1st plak tu.. aku dah arr x prepare apa2 pon. main belasah ja.. yg bes nya panel tu tanya.. "U ada kabel tak kat sini?" haha .. dengan bodohnya aku tanya "Kabel apa puan? Kabel letrik ker?" haha. semua gelakkan aku..

Dan tak sangka.. aku dapat.. Alhamdulillah.. Esok lapor diri hari ni baru dapat kol...

Aku pn nk kongsi pengalaman la..

aku lps grad ada cuba interview kat KL, tapi aku tak berkenan pasal keje cam salesman, tapi bos tu cuba brainwash kata bukan salesman, tapi human marketing.. so aku tak g pun keje esoknya dan call bgtau tak berminat untuk sambung keje.

then interview kedua kat KL gak. antara soalan yg aku igt, dia tanya aku, aku course lain, kenapa apply keje lain drpd bidang aku. so aku jawab la, aku percaya degree just a discipline of mind (serius aku tak tau apa maksudnya tapi aku pakai ayat tu haha) jadi aku taknak limit diri aku semata-mata mengikut degree yg aku pegang. keje tu aku dapat tapi bertahan sebulan aje pasal aku tak suka keje KL dan aku rasa aku layak dapat lebih elok.

interview ketiga, tmpt aku keje smp skrng ni. ada verbal dan ada written exam gak. masa tu ada la 10org dtg post yg sama. written exam bukan tulis karangan ttg diri anda. tapi dia kasi beberapa artikel, then buat conclusion daripada artikel tu. mahu tak berpeluh aku, dgn takde kalkulator lagi. so pakai handphone nye kalkulator. siap aku buat lukisan graph lagi.. then dapat shorlisted, interview lagi, dah interviewer tu suruh aku cakap cina pasal dia ada half cina dan dalam degree aku, aku ada amik bahasa ketiga. aku cuma cakap dalam bahasa mandarin, aku cuma boleh cakap mandarin sikit2 tapi bukan untuk perbualan. so dia gelak dan sambung interview dalam bahasa melayu, sebelum dia ttba ubah kebahasa inggeris pasal MUET aku band tinggi. lagi la aku menggelupor.

so skrang ni bila aku plak bt interview kat staff, aku rasa cam nak kasi hint gak la kat fresh grad. kalau penemuduga tanya apa pengalaman kerja anda, tak semestinya korang kena jawab pengalaman sbg pekerja. korang boleh relate kerja korang buat masa zaman uni dlu kepada zaman pekerjaan,. contoh, korang penah jaga booth masa convo atau jadi seketariat, korang boleh kata korang belajar komunikasi skills, solving problems masa tu. korang boleh relate project management skill korang kepada dunia pekerjaan. more or less sama aje dunia kerja dgn dunia masa kat uni. cuma korang kena pandai goreng. pasal tu la aku selalu galakkan budak2 uni ni, time cuti semester, tolong la buat kerja part time. even waitress skalipun. jgn melangok tv movie aje..