CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: soffian_muhd

isu dara...

Reply 1# soffian_muhd

mcm kes aku gak jerk...hihihihihihi....nasihat kt kawan ko tuh,bgtau dia,tanye hati la..klu tul2 syg,jgnla nk hiraukan ape2...stkt dara tuh,lps mlm pertama dh takdak gak.....so tepuk dada tanye hati...jgn nafsu@selera,ssh kang

first bagi aku,kalo sebab x da dara tu dia beromen ngan bf dia,sory to say,sila p mampos.. :loveline ...
Mede Post at 16-3-2011 20:50

haha..aku suke gila statement ni wehhh..
anyway..aku skadar nak bg pendapat la..bukan nak memihak kepada sape2..
nak ikut kan..isu dara ni..mmg dh slalu sgt la org cite kan...
even..kwn2 laki aku lg siut...dia wat perbandingan..kalo jumpa 10org pomp..6 org msti dh tak virgin..tp aku tatau la..statistics dia tu btol ke tak..
memandangkan..masalah sosial dan pergaulan bebas pada masa ni..aku tak rs bnda tu mustahil..
cuma...pada aku..
terpulang la pada pihak tu sendrik..nak ikut kan..bukan sume pomp tak virgin tu jahat..gatal..miang..biatch dan sebagai nye la..kenkadang derang ni..ikut nafsu tak bole nak kawal..mungkin ada yg dh bertaubat dan terbukak ati nak tinggalkan keja2 tu..mana tau kan..mengikut pengalaman aku..kawan2 aku yg pnah main..rmai je yg bertudung..muka baik2..kenkdg yg kaki clubbing..kaki rambu tu lagik baik..luaran tak mencerminkan apa2..dalaman yg penting..
tp..back to basics..ada sebab la..nama kawan TT dipertemukan dgn pomp mcm tu..mungkin Allah nak laki tu mengubah pomp tu jadi lebih baik ke..tp..kena pastikan la bahawa pomp tu btol2 insap dan laki tu sendrik..bole terima sepenuhnye..isu ungkit mengungkit tu..takkan timbul dlm masa terdekat..tp..mungkin akan dibangkitkan dalam 2-3 thn usia perkahwinan..

pada aku..kalo aku laki..aku cuba la cr yg terbaik..bukan nak yg perfek..cuma yg ala2 setaraf ngn aku..takde la nak ckp aku baek gila beriman sume..cuma..aku rasa..aku bole 'menjaga' nafsu aku..so aku harap..pasangan aku pon 'begitu'..sbb aku tanak..dalam perkahwinan aku nnti ada syak wasangka..dan ketidakpercayaan dgn isteri aku..tp..kot dh jodoh aku..aku terima la..segala yg dh lepas tu..try la lupakan je..

p/s: aku tau..laki rmai pandang slack pomp tak de dara ni..tp aku rasa..baek korg pndang slack kat kwn2 korg yg kaki 'main' tu dulu ..

Reply 62# asyura_85

like ur last statement tu..

Reply  Mede

yup..ade benarnya tu...tp kn, ni maybe out of topic sket la...if org laki tu su ...
aechae Post at 18-3-2011 11:02

dik, ko belum kawen ke?adala bezanya...walopun orang tu tak penah rasa..oleh yang demikian jagalah dara/terunamu itu
betula cam asyura_85 cakap...aku sokong satu sebab lelaki mestila nak yang sama dengan beliau sendiri, sebelum kawen jaga napsu, harusla beliau nak cari bini yang sama jaga napsu juga...itu dikira hadiahla kerana mengahwini pempuan tesebut (sebab menjaga kehormatan)

mungkin ada sesetengah lelaki yang tak kisah sebab dara bukan pengukur kebahagiaan rumahtangga, apetah lagi kalau pempuan tu dah bertaubat..tapi jangan sesekali mengungkit udahla nanti

Reply 64# bluecrystal

blum kawen lg la ..tu pasal ade kemosykelan..so, i tnya la..tq bg penerangan.

dara? sikit2 dara...nape x tnye awak ade teruna lg x? knp pmpn x tnye soklan tu kat laki?

kenapa?

Follow Us
Reply 53# loveocean

love ocean...sbnrnya di sini bg sy la lelaki,bknnya isu dara yg menjadi tanda tanye ataupun ukuran sbnr2nya...isu lebey kepada maruah atau kehormatan pompuan tuh n ego kepada seseorg lelaki...dara ni sume leh pecah,naik basikal pun leh pecah...yg org lelaki tak mao krane pompuan tuh dh dirasa diraba oleh lelaki lain...maafla klu terkasar skit bahasa kan...kna lak terjumpa org yg pecahkan dara pompuan tuh,mesti berckp2 kan ngan kengkawan....dlm agama kt sendiri pun larang kan,tegah lagi melakukan zina,nape kt melakukan tuh...mcm yg mel anta,dia kna tmbh adis tuh lagi...perempuan yg menjaga kehormatan diri...
sbnrnya lelaki pun tak terkecuali kan..sme gak je...tepuk dada tanye la iman...

Reply 1# soffian_muhd

(Khusus kpd gadis yg hilang dara kerana kenakalan dn kebodohan sendiri).
Ddlm masyarakat Melayu yg masih kukuh berpegang kpd agama dan adat tetap akan mempertimbangkan kedaraan seseorang gadis kerana di situlah maruah gadis, teruna dn keluarga dipertaruhkan.  Tak taulah kalau parent zaman ni sudah terbuka minda mereka, sudi menerima bakal menantu yg sudah ditebok tupai.

Lelaki pun, senakal mana mereka, jika diberi pilihan tetap akan cuba mendpt gadis yg belum disentuh melainkan kalau cinta sudah terlalu tebal maka hal kedaraan tak masuk pertimbangan.  Akan lebih selamat jika lelaki mengahwini seorang janda rasmi drp janda tak rasmi.  Meskipun kekadang lelaki, ketika sedang kemaruk cinta, sanggup saja terima gadis yg sudah terlanjur, tetapi di kemudian hari kelak, alasan tiada dara akan dijadikan senjata pula apb sesuatu masalah timbul.  Mudah saja hal itu diungkit2.
Saya yakin, orang lelaki tidak mungkin akan terlepas di dlm benak mereka untuk memikirkan betapa isteri dia pernah ditiduri oleh lelaki sebelumnya.  Seorang lelaki harus kuat semangat untuk menerima gadis yg dicintai seadanya di samping berjanji kpd diri sendiri bahawa kekurangan isterinya itu tidak akan sekali2 diungkit di belakang hari.

there's a saying 'nak geli2 cari pompuan jahat, nak buat isteri cari pompuan baik'

pepatah di atas sudah cukup bagi seseorang lelaki memikirkan seribu kali memilih wanita yang sudah tidak suci. bukan ape, di khuatiri kisah hilang dara akan di ungkit kembali semasa di alam perkahwinan...cinta pun cinta jugak, kena pijak pada bumi yg nyata...

sekiranya lelaki tu sanggup terima, than it's ok...jgn ungkit2 kisah silam...
kalau tak bleh terima, sila cari pompuan yg suci...

dalam alam percintaan ni memang lah sanggup renang lautan api, gunung kilimanjaro sanggup ku daki...tetapi hakikat di alam rumahtangga adalah berbeza...so pilih lah yg terbaik...

'nak geli2 cari pompuan jahat, nak buat isteri cari pompuan baik'

aku rasa terhina sgt lelaki yg bkata begitu...kerana lelaki yg menjadikan perempuan jahat utk geli2 itu adalah LELAKI sendiri!!!!!!!!!!!!! adil ker bila nk geli2..cari perempuan lain (yg menamakan perempuan itu jahat) tp bila nk kawen, cari perempuan lain ( yg dinamakan baik!!). habis tu 'hampas' kau yg kau yg buat geli2kan tu sapa yg nak????

Reply 15# Fienas87

{:2_71:}{:2_71:}..jujur gile..

Reply 70# satria_934

like2...tp tu la pndapat laki, kte pmpuan xleh wat ape..

Reply  satria_934

like2...tp tu la pndapat laki, kte pmpuan xleh wat ape..
aechae Post at 18-3-2011 20:30

betul...

ade satu lagi pepatah tambahan...'habis madu, sepah di buang'

Senang cita, dara bukan isu sangat tapi isu moral lah...
bagi yang marah sebab orang tak dapat terima orang yang takde dara nie sebab terlanjur...  bagi saya tak patut sebab itu hak orang tu... tak nak terima... sebab memang salah perempuan tu. dan itu balasan dia...
bagi yang dapat terima alhamdulillah..., kalau suma dapat terima jadi benda ni tak jadi isu lagi..., mean kita dah jadi macam orang putih..., sama lah juga bagi lelaki sebenarnya.. dan sepatutnya bila bercakap pasal teruna... entahlah....

bagi yang marah sebab orang tak dapat teri ...
soffian_muhd Post at 19-3-2011 02:48

jangan di ikutkan sangat budaya mat salleh tu...

bagi yang marah sebab orang tak dapat teri ...
soffian_muhd Post at 19-3-2011 02:48

allah takkan mengubah nasib dan perangai seseorang tu melainkan org tu sendiri yg berusaha utk berubah..kita manusia biasa..ade nafsu..ade akal..ade fikiran..tak lepas dr buat silap dan dosa..dr satu kesilapan,kita belajar utk menjadi yg lebih baik..
kalau Allah bole mengampunkan dosa2 besar,nape kita sebagai manusia biasa nak menghukum seseorang tu sehina2 nye?
patutnye kita membimbing supaya die tak tergelincir lagi..bukan dgn mencaci..silap2 aribulan,org yg mencaci tu lagi teruk dr org yg dah lakukan kesilapan ni tadi..mmg maksiat tu adelah perkara yg dilarang..tapi adekah kita tak diberi kesempatan utk berubah??so..pikir2 kanla..dan stop la asyik nak bangkitkan pasal isu dara tak dara ni lagi..muak dah sebenarnye..senang cite..cermin diri kita..tgk dan muhasabah..adekah kita ni dah sempurna dan perfect tanpa ade silap dan dosa???tgk diri sendiri dulu sebelum nak judge org lain..

semoga yang pong pang pong pang soal dara ke tidak ini satu hari nanti akan betul2 jatuh centa dengan seorang gadis yang sudah tiada selaput daranya.

mrasa la korang. hidup dalam dilema. seperti yang dikongsi oleh seorang poremer di sini dulu. baru sadar di kala itu, bagaimana rasa jatuh cinta sesungguhnya dengan gadis tiada berdara namun hati baik.

heh.

semoga yang pong pang pong pang soal dara ke tidak ini satu hari nanti akan betul2 jatuh centa denga ...
chazey Post at 20-3-2011 03:26

macam marah ja...sabar...kalo dah jodoh laki tu pompuan x da dara,apa nak buat..sebab bagi saya 80% remaja pompuan melayu sekarang ni memang x boleh diharap...

jadi nanti bila ramai yang kawin dan cakap si isteri dah x suci,bukan suatu perkara yang pelik...

ingat,nanti laki susah tau nak cari pompuan yang masih suci...

chazey

boleh copy and paste link pasal forumer yang chazey sebut tu.. , nak tengok plak isi kandungan perbincangan mereka camne..

isu dara ni memang sensitip...we have to look in on both side, men and women...lelaki memang tak suka pompuan tak berdara, dan wanita pula marah di sebabkan wanita tak berdara juga nak berkahwin...how to compromise?

lelaki tidak boleh menudingkan jari kpd wanita, dan wanita juga tidak boleh menudingkan jari kpd lelaki...soal di sini adalah mengawal nafsu masing2...dlm keadaan wanita yg tak berdara ni, lelaki dan wanita adalah bersalah...lelaki bersalah sebab pecahkan dara, wanita bersalah sebab memberikan dara...pecah dan memberi ni it boils down to nafsu...

sekiranya lelaki dan wanita mengawal nafsu, semua akan jadi baik...lelaki mengawal pandangan mata dan wanita juga perlu menutup aurat...senang bukan?