CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: soffian_muhd

isu dara...

Pasal mat saleh tu lain cita sebab diorang kristian before that.., macam kalau kita kahwin ngan janda jugak.. isu dara tak di bangkitkan sebab kita memang tau diorang takde dah dara ni dan juga disebabkan oleh perkara yang kita boleh lagi tolerate..., so sebenarnya inilah isu yang nak dibincangkan boleh tolerate tak ngan ppuan takde dara ni.. boleh kot aku simpulkan bergantung pada invidivu/perempuan takde dara tu sendiri. ada yang kita boleh maafkan ada yang tak boleh kot..

huhu jalan2 sambil tengok dulu.. nnti2 bru nk komen..

Reply  Fienas87

..jujur gile..
hartanahmalaya Post at 18-3-2011 19:10

khen??

org putih kalo masih virgin org dia pandang hina.. sbb tu maslah sosial dia org teruk la sesgt.. kita ni org putih ker?? bukan kan?? so jgn sama kan budaya sana dgn sini..

aku setuju dgn melinda  dan carly.. aku dah muak sgt psl isu ni.. ssh sgt ke seorg perempuan tu nak diterima taubat nyer..

lelaki ni baik sgt ker.. kadang nama jer ustaz.. bersongkok berserpan.. tapi lagi teruk nafsu nyer dgn org yg kita nmpak mcm jahat..

Dem! Tepulang pada empunya diri untuk menerima segala kekurangan diri pasangan. Bukan mudah hidup berumahtangga ni...Terlalu banyak perngorbanan akan berlaku...Mintak petunjuk, insya Allah dipermudahkan segala urusan dan kekeliruan.

Reply 121# soffian_muhd

hey hey hey.
prof madya roslan bin ... yang datang bagik ceramah kat skola tadi kata jangan dicop semua omputeh kat barat itew kristian okeh. ramai ja yang free thinker tada agama atau bak orang islam meleysia yang setakat islam pada nama tapi iman pada kapla lutut kata beliaw.

Follow Us
Reply 36# bonquiqui

setuju dgn bonquiqui.. xsemua pmpn yg terlanjur tu suka dgn apa yg dah terjadi...kite xtaw apa yg jadi pada dorg masa kejadian tu..maybe dipaksa bf sapa taw? and bila once dah kena mereka rasa mcm diri tu dah xde nilai jadi mereka biakan benda tu happened lagi..pada yg dah bertaubat tu sudah tentunya mereka menyesal dan xbuat benda tu lagi...bagi la peluang pada mereka dan pada perempuan2 yg dah terlanjur tu xpayah la nk jujur sangat aib kite bia kite sorg je yg simpan sampai mati...diam2 sudah..

kenapa xde isu 'bolehkah perempuan baik menerima lelaki yg tidak ada teruna??'

Pasal mat saleh tu lain cita sebab diorang kristian before that.., macam kalau kita kahwin ngan jand ...
soffian_muhd Post at 23-3-2011 08:04

isu ni same.....kalo mat salleh dulu kristian....skang dh masok islam....makne nye berubah dari x tau ape2ke arah kebaikan.....
pasal janda plak....sbb sumer org dh tau dier tu dh penah bkahwin....n then jd janda.....

lam kes yg xder dara plak.....pompuan tu penah wt silap....tp dier bgtau KAWAN tt awal2 sbb dier cuba bsikap jujur ngan KAWAN tt....berterus terang ttg diri yg penah wt silap....dgn tujuan jujur n xnak tipu org yg dier syg....dia dh insap n cube berubah ke arah kebaikan....x berhak ke dier diberi peluang membetulkan kesalahannya....bimbing la dier utk bartaubat.....kalo pompuan tu x bagitau.....cume smpai maser ble kwn tt dh kawin dgn dier baru tau......msti kwn tt lg raser tertipu....maser tu msti kwn tt raser pompuan tu x jujur pula.....

so terserah kt KAWAN tt utk terima atau x....tp kalo nk terima....terima la dgn ikhlas.....jgn ader ungkit mengungkit lak pasni....

isu ni same.....kalo mat salleh dulu kristian....skang dh masok islam....makne nye berub ...
cmf_picanto Post at 25-3-2011 11:35

aku nak like statement ni bole tak????ko nye pendapat sama la dgn aku nye pendapat

jika nak dibincangkan masaalah dara atau tidak takkan kemana pun. Ia bergantung pada persepsi seseorang samada boleh menerima keadaan seseorang perempuan itu seadanya....samada masih berdara atau tidak.
  kalau ikut pendapat saya, pencegahan adalah satu cara untuk mengelakkan masaalah ini berlaku...ada keadaan pada mula nya seorang lelaki tuu boleh terima bakal isteri nya tak ada dara lagi....tapi mungkin setelah kahwin dalam tempoh masa tertentu ditambah pula dengan byk nyer masaalah rumahtangga, kerja, wang...masaalah ini akan di bangkitkan semula...
   yang penting tak kira lelaki atu perempuan jangan meninggalkan tiang agama kita iaitu sembahyang......kerana sembahyang itu sajalah yang mengelakkan kita dari tejerumus kepada masaalah masaalah sebergini.....
saya bercakap berdasarkan pengalaman saya yg tak seberapa, memang semasa bercouple byk dugaan yg menduga kita...saya pun hampir terjerumus...namun mungkin saya jenis yg tak meninggalkan sembahyang....tuhan elakkan benda yg buruk terjadi pada saya...
     kalau dah terlanjur , taubat lah nasuha, itu sahajacaranya kita nak mengelakkan diri kita dari melakukan dosa dosa yang lalu...
    tak kira kita nie masih bujang atau dah berkahwin....tuhan ingatkan kita jangan hampiri zina... kena ingat...jangan masa nak kawen jer ader dara...tapi lepas kawen buat affair sana sini....sama jugak dosa nyer....berzina!!!!...

btul la ckp langau kt ats ni...b4 kawen je nk pntingkn dara, lpas kawen affair gak, baik laki or pmpuan..

aku nak like statement ni bole tak????ko nye pendapat sama la dgn aku nye pendapat
melinda_gordon Post at 25-3-2011 12:46

same yer mel....maknenye kte naik kapal same la td tu....tp kte dok kt blkg....

Salam,

Nak tanya korang suma... kalau korang tau sorang girl ni dah takde dara.. korang sanggup t ...
soffian_muhd Post at 16-3-2011 16:02

DARA???????????

baik kwin janda sebab dah tentu jandanye...
kalau kawin DARA belum tentu daranye lagi...

Sebenarnya benda ni terpulang pada pihak lelaki.
1. Kalau rasa isu dara ni big issue,  terbayang pompuan ni pernah diraba dicium lelaki lain, asyik terkenang teringat.  Jangan teruskan.  Small matter sebelum kawin akan jadi giant problem lepas kawin.  

2. Kalau rasa isu ni remeh.  Sayang dan cinta sangat kat pompuan, bukan setakat kesian,  dan boleh je terima perempuan tu tak kira cemana keadaannya. Teruskan.  Pastikan tiada ungkit mengungkit di kemudian hari.

3.  Masih keliru antara isu moral, kesian dan cinta.  Tak tau samada nak terus atau nak putus.   Pada aku tengok ketahanan mental dan agama lelaki ni.  Kalau kuat iman, tahu apa yg baik apa yg buruk, tahu lepas kawin nanti, walau gaduh walau tiba2 benci kat isteri pun, tapi masih boleh jaga adab susila dan tau menghormati isteri.   

Then buat istikharah, buat sekurang2nya 7 kali.  Supaya apa2 keputusan yg diambil nanti, takkan menyesal lagi.  Kalau keputusan tu ialah teruskan (elok je hubungan tak ada bolak-balik dah hati lelaki  pada perempuan), makan teruskanlah dan terus pandang ke hadapan.  Jangan sesekali toleh ke belakang.

same yer mel....maknenye kte naik kapal same la td tu....tp kte dok kt blkg....
cmf_picanto Post at 25-3-2011 23:25

tula..kite amik tiket depan..tu yg dok depan tu..sebulan sebelum lagi booking

macam marah ja...sabar...kalo dah jodoh laki tu pompuan x da dara,apa nak buat..sebab bagi ...
Mede Post at 20-3-2011 05:16 AM

ada betulnyer ape yg ko ckp nie bro...
TAPI, masih ramai lagi yg baik2 + suci di luar sanaaaa....
jgn nk kondem SEMUA... ibarat, sbb nila setitik rosak susu sebelanga...

ada betulnyer ape yg ko ckp nie bro...
TAPI, masih ramai lagi yg baik2 + suci di luar sanaaaa.. ...
cikanggun Post at 26-3-2011 17:07

haa..yang tu betul...

haa..yang tu betul...
Mede Post at 26-3-2011 05:33 PM

hat mane yg betul tu? ngeh3

tgok pada hati perempuan tu...jangan tgok pd de dara ke xde...xsemestinye yg de dara tu baik dan xsemestinye yg xde dara tu xbaik...:re: