CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: may_klate

ikan bandaraya (Plecostomus)

Reply  may_klate

yea yg mcm dlm pic ni. saya pernah beli dua2 warna di kedai ikan tu. size kecik ...
airisya Post at 28-3-2011 16:32

bleh start yg lg eksotik... kalau mau jom terjah kesebuah kedai...nanti sy pm dia nyer address

ikan nie cepat membesar..hahaha..tu yang sempoi tu..pernah aku beli ikan nie warna itam da bape taun dulu..harga dia mak ai murah gile..40posen pun ley dapat.hahaha..tapi kecik je lah..hehe

mmg ikan ni kalo kat memane tempat dipanggil berdasarkan majlis bandaraya kat situ...

kalau kat Kluang, Johor, ikan ni ikan MDKU
ikan Majlis Daerah Kluang Utara...

sbb kijenye dok sebagai pembersih...
selalu warna itam ja...
kulit keras nak mampus... tp geli tgk

ikan nie cepat membesar..hahaha..tu yang sempoi tu..pernah aku beli ikan nie warna itam da bape taun ...
naimareim Post at 28-3-2011 18:57

kalau yg common pleco tu mmg cpt bsar,rege pun murah. kalau dilepaskan kat sungai mmg cpat dia jd kumpulan dominon.
tp kalau yg jenis mahal2 ni susah sket, air nak kena jaga, salah parameter air bleh mati..nak breed tak mudah

kat mn tah yg ikan ni jd mutan, besar giler..ada tayang kat Animal Planet..ikan ni jd besar psl mkn daging manusia kalau x silap

Reply 18# may_klate

Saya ada yang cam ni tapi pemalas, kolam saya masih kotor dan dia pulak asik mengendap je.....badan je semakin besar...

Follow Us
Reply  may_klate

Saya ada yang cam ni tapi pemalas, kolam saya masih kotor dan dia pulak a ...
zarahim Post at 28-3-2011 23:27

ikan ni mmg dia bleh makan smua lumut dah sisa ikan2 lain, tp kalau dah sekor jer kak,mau tak penuh perut dia...kehkehkeh..
maybe pleco akak tu yg jenis jaga badan, xmo mkn bnyk,takut obes

Reply 27# may_klate

Betul jugak....

Seperti yg dijanjikan nie gmbr ikan dzila.Sorry la xbrape clear.dia main nyorok2 plak

Rate

1

Seperti yg dijanjikan nie gmbr ikan dzila.Sorry la xbrape clear.dia main nyorok2 plak
dzila_87 Post at 29-3-2011 00:04

wah..bagus dah tunai janji...so ade cita2 nak perbanyakkan lg koleksi pleco tak??

Post Last Edit by may_klate at 29-3-2011 00:13

Reply 30# may_klate

mcm common pleco..mmg bnyk jual kat kedai ikan

plan mcm tu la.ingt nak beli yg kuning tu.nanti la pegi ikano.dulu letak ngan ikan lain tp dia buli ikan tu sbb dia beso.hbs dia gigit2.kesian..
skrg biar dia sekor je dlm aquarium tu

plan mcm tu la.ingt nak beli yg kuning tu.nanti la pegi ikano.dulu letak ngan ikan lain tp dia buli  ...
dzila_87 Post at 29-3-2011 00:37

bikin tank berasingan ler..buh pleco dgn ikan-ikan yg tak ganas contohnya spesis tetra,guppy,molly dll..

ada bubuh guppy tu..2 hari je tahan pastu mati kena buli
ada beli ikan yg mcm bawal belang2 hitam putih tu,xtau nama dia.kena buli gak.sampai dia gigit2 tinggal rangka jek.xtau nape ganas sangat ntah.
skrg tinggal srg2 dlm aquarium pun xmo bersihkan aquarium..hbs kotor.tiap2 minggu kena cuci

ikan nie ganas..makan ikan2 lain..pastu malas nak cuci akuarium..keje nya asik makan makanan ikan lain

ada bubuh guppy tu..2 hari je tahan pastu mati kena buli
ada beli ikan yg mcm bawal belang2 hitam p ...
dzila_87 Post at 29-3-2011 09:17

mak aih..kejam btol ikan tu..sy punya ok jer..ikan belang tu ade,ikan rainbow ade,ikan tetra de..smua aman damai

ikan nie ganas..makan ikan2 lain..pastu malas nak cuci akuarium..keje nya asik makan makanan ikan la ...
cm_ikasafia Post at 29-3-2011 09:45

dia kalau size kecik ok jer,tp kalau dah nak cecah bsar tapak tgn tu dia dah mula mkn ikan lar..mmg yg bsar tak elok dah..dia omnivor..makan smua..kalau herbivor tak de ler mkn ikan2 tu..tp kalau dah taknak ikan ni jgn dibuang dlm sungai k, sbb ikan ni boleh rosakkan ekosistem

apa yang sy cuba perkenalkan kat sini adalah menghimpun koleksi spesis pleco dlm satu tank, memang lawa bila bnyk jenis dlm satu tank..so dia sama dia jer..dan akan membesar sama-sama..kena pilih lar, bkn smua jenis ngam... contoh dia bleh tgk kat youtube
http://www.youtube.com/watch?v=j2THqHavK2A
http://www.youtube.com/watch?v=ZCB4PuNqbz8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=sT7ZjD3Rmzo

Rate

1

x tahu la sesuai bertanya di thread ini ke tak, in case kalau ada sapa2 yg tahu la kan. saya ada beli bekas simen, kira kolam kecik diperbuat drp simen. masalahnya, bila cuba letak air, dkt tepi2 dinding simen ni, akan keluar air skit2, kira mcm dinding simen tu berpeluh2 plak. adehh.... apakah solutionnya? jgn suruh dipulangkan kpd penjual. dh la menda ni berat amat sgt. x kuasa saya nk menghantar semula ke kedai tu.

mak aih..kejam btol ikan tu..sy punya ok jer..ikan belang tu ade,ikan rainbow ade,ikan tet ...
may_klate Post at 29-3-2011 10:40

A'ah..xtau nape ganas sgt ntah.xde beso mane pun ikannye...ganas je lebih